0 mi almaliyim 0 ayarinda 2.el mi?

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Bilgin Turan tarafından paylaşıldı.

1. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    merhaba arkadaslar. ben motor dunyasiyla yeni tanismak uzereyim. simdi yeni baslayan birisi 0 motor mu almali yoksa rodaji yapilmis 0 ayarinda 2. el motor mu almali. birde 0 aldigim zaman ki masraflar sanirsam 200-300 arasi birsey ttuyor. 2. el alirsam sadece notere mi para veriyoruz yani ne kadar bir kazancim olur.
    asagidaki motorlar nasil sizce. birde ayni 2 motor arasinda neden baya fiyat farki oluyor. bir tanesi fiyati mi sisirmis yoksa digeri problemli mi diye dsunuyor insan.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...7300-de-cok-temiz-ful-aksesuar-70309363/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...n-cok-temiz-0-ayarinda-hatasiz-70279361/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...l-sifir-gibi-1000-km-de-apache-70314098/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...t-fume-kredi-kartina-12-taksit-70170230/detay

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ben olsam temiz bir ikinci el alırım.bunun yeni başlamayla bir alakası yok.eğer motor temiz ve içinize siniyorsa 2.el her zaman alınabilir.
    2.el alırken sadece noter masrafı var.
    fiyat farkının nedeni ise; motorun durumu,km,bakım,aksesuvar...etkendir.

Şafak bunu beğendi.
  3. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    bencede 2. el alın yenı baslayan bırı olarak motoru zaten duşurup kadıracaksınız
    bıde sonradan motoru satmak ıstedıgınız de pek zarar etmezsınız
    amma ve lakın sıfırı 3 600 tl olan motora gıdıpte 2. elıne sızın verdıgnız lınklerdekı 3650 3800 tl vermeyın bence
    okadar para ya 2. el alacaksanız sıfır alın daha ıyı :D

Şafak bunu beğendi.
  4. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bu arada cbf 150 ler bı ara 3 600 ıdı yanlıs bılgı vermısım ocak ayından ıtıbaret 4 000 tl olmus bılgınıze :)

Şafak bunu beğendi.
  5. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Bende bu ara YBR 125 araştırıyorum epey sıfırından pahalı 2. el YBR 125 buldum. :)

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şafak hocam ve diğer 2. el almak isteyen arkadaşlara yazıyorum.
    Piyasada çok hor kullanılmış km si oynanmış şasesi sorunlu çok motosiklet var.
    Ve bunları anlamanız çok çok zor hatta imkansıza yakın diyebilirim.
    Motosiklet hobisi diğer kara taşıtlarından 30 kat daha tehlikeli bir eylemdir.
    Burdan yola çıkarak derim ki;
    Bu motosikletlere bizler hayatımızı teslim ediyoruz.En ufak sorunda ciddi yaralanmalar veya ölümlerin bizi beklediğini unutmayalım.
    Ama şurası da bir gerçek kabul ediyorum.Herkezin durumu müsait değil.Benimde değil.Bu yüzden ikinci el almayı tercih ediyoruz.
    Ama ikinci eli çevreden güvendiğimiz yer ve kişilerden almayı tercih edelim.
    Hele hele 125-250 cc segmentinde bu kesinlikle böyle olmalıdır.Çünkü bu segmentteki araçlar fiyatlarıyla orantılı bir kaliteleri var.Ama büyük cc lerde durum değişiyor.Ona girmeyeceğim ama küçük cc lerde mesela şase bozukluğunu ancak uygun şartlarda yapılacak olan testler belirler görünür onun haricinde anlamak çok zor.Hele hele km si oynanmış olanı neredeyse imkansız anlamak derim.Tecrübe ile sabittir.
    İmkanlarımızı zorlayalım sıfır alalım ki o zaman neyin nasıl olacağına biz karar veririz.
    Veya ikinci el alacaksak yakın çevrede güvendiğimiz arkadaşlarımızın bayiilerin tavsiyesine uyalım.Daha ekonomik olur.

Mesela asla bir kuye den motosiklet az km olsa bile asla alınmaz.
    Çünkü bende eski bir kuryeyim.İşimizi yapmak için aracımızı çok zorladığımız olur.Satmak için de bir çok makyaj yaparız satılması için.
    (Gerçi ben hiç yapmadım hatta aracımı satmamak için ederinden fazla fiyatlar istedim verenler olunca da sorunlarını açıkça söyledim öyle sattım)
    Birde motosiklet hobisine yeni başlayandan alınmaz.Nasıl kullandığını rodajını neye göre yaptığını bilemeyiz.
    Ve diğer önemli konu megaköyde hırsızlık malı çok olur.Bu yüzden mutlaka parayı noter satışı alınca verin.Yarın sonra gibi lakırdılara aldırmayın.Duygularınızı bastırın bekleyin noter satışını alınca ödemeyi yapın.
    Öte türlü çalıntı malı almak suç.
    Birde üstüne onca para verdiğiniz araç elden gider sizde çalıntı malı almaktan mahlemeye düşersiniz ceza alabilirsiniz bedavadan birde sabıka veya siciliniz olur.Sonra gidenin ardından da öyle bakarsınız size de bir bardak soğuk su içmek kalabilir.
    Yani işin özü çok bilinmeyenli bir denklem.İş tamamen şansa kalıyor ki ben şahsen bu şansı kullanmayı istemem.

Şafak bunu beğendi.
  7. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Şenol Hocam aynen belirttiğiniz gib 2. el tamamen uyuyan yılan. Başınıza ne geleceğini bilemiyorsunuz.

YBR 125 ikinci el alacak olursam;
    -Sizin gibi YBR 125'i, YBR 125 olduğu için kullanan ve yeni kullanıcı olmayan bir kişiden,
    -Max 1-1,5 yaşında,
    -Çok tecrübeli birinin refakatinde ve tanıdık vasıtası ile aracı bularak (internetten değil) almayı düşünürüm.

Ama alacağım zaman maddi durumum buna müsait olursa sıfır almayı çok isterim. En nihayetinde ilk "göz ağrım" olacak ve hatta cc yükseltsem bile sıfır YBR 125'imin garajımda kalmasını isterim.

Şenol SEL bunu beğendi.
  8. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    tesekkur ederim faydali bilgileriniz icin arkadaslar

9. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ben 2011 yılı şubat ayın da fethiye de bir tdm buldum(sahibinden)
    motorun plakısından geçen sene ankara da satıldığını öğrendim
    alan kişi 2010 yılı eylül ayın da 3000km de alıp fethiyeye götürmüş
    motorun tüm bakımlarını yaptırıp; top case,side case,tur camı,orta sehpa
    metzeller lastikler,sis farları....hepsini yenileyip 3800km de bana sattı.
    ben rodajı yapılmış hazır motor almış oldum:)
    yani araştırınca temiz motor bulabilirsiniz.hatta temiz değil benim aldığım
    gibi tüm masrafları yapılmış bile bulunuyor tabii ki sabır ve her gün
    araştırmanız gerekiyor;)
    kendi motorum olan f 650 dakar'ı da o ay yani 2011 şubat ayın da sattım
    diğeceğim o ki bu işin ayı,yılı yok almak-satmak isteyen her zaman bunu
    yapabiliyor.

Şafak bunu beğendi.
  10. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Bu bahsettiğiniz tarz sorgulamaları nereden yapabiliriz?

11. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben senin motoru sıfır sanmıştım abi. :) Demmekki piyasada gerçekden sıfır ayatrında 2. el var.

Yalnız bazıılarının malı okadar kıymetliki sıfırı 4 bin TL olan mala 4,500 TL isteyen uyanıklarda yok değil.Bilmiyorum bunları alan varmı. :) Yada 19.750 ye aldığı transalp'i 5 bin km de 20 bin e satmak isteyen. İyiki 10 gün önce 1000 tl zam geldi. Sırf bu yüzden ilanlara bakmıyorum artık. :)

12. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    tanıdığınız bir sigortacı varsa tramer kaydına bakabilir. tramer motorun başından geçmiş tutanaklı kazaları gösterir.ama aldığınız kişi motoru kaza sonrası tutanaksız bir şekilde herhangi bir ustaya yaptırmışsa buna yapacak bir şey yok.
    not: yamaha motorlarına diagnostic koyuyor benim motor da diagnostic sonucu herhangi bir yatma ya da arıza yoktu:) tabii bu yamahanın bizlere sunduğu muhteşem bir kıyaktır;)

ben aslında triump tiger almak için yola çıktım.almak istediğim motora adam bir kuruş indirim yapmadı ayrıca triump yedek parça ve servis sorunu beni vazgeçirdi, tdm ikinci alternatifim üzerine yoğunlaşıp bu motoru buldum. 0 değil ama bu kadar düşük km,hatasız ve aksesuvarlı motoru bulunca atladım:) hatta gecen sene şubat sonu kar ve yağmur altında motoru fethiyeden getirdim:)

evet haklısın kör atın kör alıcısı olur hesabı herkes tutturabildiğine fiyat yazıyor!!!

Şafak bunu beğendi.
  13. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Kendilerince boyayım senin deyiminle maymuna çevirdikleri ve yine kendilerince 10 numara tabir edenleri söylemiyorum bile. :)

Abi 4-5 ay önce arkadaşımla Kozyatağın'da trafikde bir ses duyuncaya kadar tiger diye bir aletden haberim yoktu.Hatta sadece depo üzerindeki Tiger yazısını görüp akşam araştırdım.Ve sonuç triump tiger. :) Motor tam alt geçitte yanımızdan geçti.Çıkardığı mırıltı süperdi.Herlade 3 silindirin kendine has sesi.Ben ilkden egzosu ile oynanmış minibüs zannettim. :)Öyle bir sesdi. Fiyatınada baktım tabi ama unuttum tabi.Fiyatı öyle herkezin hoşuna gidecek cinsden değildi sanırım. :) Hadi fiyatıda aştık diyelim,servis ve yedek parça işi bu motora binecek adamın ya epey deli yada epey paralı olmasını gerektiriyor. :)

14. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    benim bulduğum 2. el 5000 km de 21.000 tl idi.

15. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Model yılı neydi abi.? Birde 21 bin TL yi gözden çıkarmışken.1 ay önce 19.750 6 ay öncede 19,500 TL olan :) Transalp'i neden düşünmedin..?Dağ bayır gezmeyi sevdiğin için merak ettim.

16. Yavuz SARIGÜL

Yavuz SARIGÜL Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    İster yeni başla ister ikinci bir motosiklet bak, bence ikinci el al. ben de şu an motosikletimi yenilemeyi düşünüyorum ve kesinlikle sıfır almayı düşünmüyorum çünkü ikinci el ile sıfır arasında inanılmaz fiyat farkları var. tabi aynı yaşta değil motosikletler ama 3-5 yıllık bile olsalar gayet temiz motosikletler var. sahibinden.com'a bakmanı öneririm. Bende de aralık 2010'da alınmış 4200 km'de cbf 150 var. 3550 tl'ye satıyorum.

Bilgin Turan bunu beğendi.
  17. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    triump tiger 2008 model 21 di.
    transalp alcak olsam zaten dakar'ı satmazdım;)
    artık dağ bayır değil yol yapıp avrupa,asya gibi
    gezi hayallerimiz vardı.onu bir süre ertelemek zorun da kaldık.
    bu yüzden tdm aldım.ve bu kadar memnun kalacağımı bilseydim
    5 yıl önce alırdım:)

18. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    O derece yanii.. :) İyide abi neden transalp'e öksüz evlat muamelesi yapıp bizi soğutuyorsun.?

19. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yok yahu niye soğutayım?sadece 650 cc daha enduro bir motoru satıp, yerine trans almak pek mantıklı değil;)
    ben sadece 650 cc ve 900cc 90hp arasında ki farkı anlatmaya çalıştım;)

Omer bunu beğendi.