''0''dan başlıyorum yardım lazım...

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Onur Ateş tarafından paylaşıldı.

1. Onur Ateş

Onur Ateş Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Öncelikle site sakinlerine selam...ben Onur
    Assist'te assistan olarak calısıyorum aynı zamanda müzisyenim. Nerden baslayacagımıda bilmiyorum pek biyerden girip hepsini toparlamayı planlıyorum umarım anlayısla karsılarsınız :) Şimdi durduk yere nerden çıktı bu motor aşkı diyeceksiniz çok da haklısınız aynen söyle oldu; hocam calıstıgım yerde yüzlerce insan calısıyor herkes cok sevecen cok da tatlı insanlar cok seviyorum ordakileri birde calıstıgım müzik grupları var onlarda cok iyi insanlar bayada fazlalar saolsunlar! şöyle söyleyeyim hocam ben tek çocugum ayrı sehirde tek okudum döndüm kendi evime cıktım kendi işimi kendim buldum ortamımı kendim yaptım müzik yapmayı bile kendi kendime çözmeye calıstım aslında cok sosyal bi insanımdır etrafımdaki insanları mutlu edince bende çok mutlu olurum fakat hiç yalnız kalamıyorum ve cok bunalmıs durumdayım evimde surekli insanlar isyerinde 200-300 insan arabada surekli 2-3 kişi bunalıma girdim artık 2-3 gunluk tatil denedim kar etmedi onda bile takıldılar. artık olayın hoşafı çıkınca özür dilerim ama bi yol hal çare aramaya basladım 2 aydır rahat düşünüyorum hiç durmadan! çünki artık arabanın içinde bile kulaklıkla müzik dinleme boyutlarına vardı durumum ve cok can sıkıcı gercekten. bigün hocam oturuyorum bi kafede bu sefer tek basımayım ama :) Allah kahır eylemesin adama baçeli tarafındayım pekde anlamam motordan ama bi bmw gecti bu goldwing gibi olanlardan. yaw adam bi güzel sırıtıyodu hocam anlatamam nası içim gitti bi an ohh yayılmıs zaten genişçe bi motor hiç trafik varmıs korna basıyolarmıs umrunda deil bi ayrı mutlu herif. o an çaktı şimşekler beynimde adam takılıyo kafasına gore yalnız ya tek basına kafasına gore 1-2 saat bile olsa kendine ayırdıgı belkide kafasına gore o an canı ne isterse kendi ne düşünürse!!
    Neyse hocam çok da uzatmayayım dedim ki kendi kendime bu güne kadar motoru bırak surmeyi bi surenin bile arkasına oturmamıs ben! bende istiyorum bundan. tabi benim imkanlarım ve durumum çok daha farklı. hemen kısaca özet geçiyorum!!
    kırık dökük bi arabam vardı hocam satıyorum onu vergi borclarını muayenesini felan düsünce elime 6.000tl kalıyo. biraz bakındım 4.000tl ye görünümüde hos honda motorlar var. geri kalan parayıda işte alım satım masrafları bakımı felan.
    bi de sormayın bi tırsarım hızdan canımda kıymetlidir motordan önce koruma ekipmanlarını hesapladım :) . şimdi ben bu işi yapıcam kafaya koydum fakat ne yol bilirim ne yordam. bu HONDA CBR ler nasıldır _? sorun acarmı işte bşiyde bilmiyorum soruda soramıyorum :) Allah korusun kaza anında motora bişiy olmasın diye ekipman gerekirmi onu gectim ben neler giymeliyim _? bu beli sırtı kolları tamamen koruyan armorlar iyimidir_? okudugum kadarıyla herkes dizlik deil korumalı pantolon diyo onu anladım da işte neler yapmalı beni kendinizi yormadan bi aydınlatın hocam _?
    Çok teşekkür ederim şimdiden herkese....

2. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Onur Motorsiklet Foruma hoşgeldin.
    Bende henüz motorsiklet edinmemiş yeni bir üyeyim ama sana nacizane şunları söyleyebilirim. Öncelikle forumu detaylıca bir karıştır ve oku. Sorularının bir çoğuna hatta hepsine teorik ve en tatmin edici cevapları bulacaksın. Çünkü forumumuz epey kapsamlı.
    Sonrasına gelince, heyecanını anlıyorum ama acele etmeden sakince araştırmanı yap. Bence önce eliyet kursuna yazıl. Sonra yavaş yavaş araştırmaya başlarsın hangi mtor ne için kullanılıyor, benim tarzım ne olabilir, fiyatlar ne durumda hangi koruma aksesuarı nerede kaça ve nasıl koruyor şeklinde.Bu arada da buradan da takip edebieceğin teorik eğitimlere katılırsın bir yandan.
    Genel kanı 125-150 en fazla 250 cc ile başlaman. Biz sorduk ilk geldiğimizde, tecrübeli arkadaşlar bu tavsiyeyi verdi sende tekrar sorma diye yazıyorum. Forumda istatistiğe vurursanda başlangıç motoru olarak tavsiye edilen motorlar Yamaha ybr125 ve Honda cbf 150. Bu motorlardan araştırmaya başla.
    Umarım herşey gönlünce olur. Hı bu arada, burada kendini tanıtmışsın ama bence Motorsiklet Forum Tanışma bölümünde sana uygun bir kategoride başlık açıp kendini orada tekrar ve ayrıntılı olarak tanıt. Alacağın cevap sayısı artacaktır böylece.
    Saygılar.

Onur Ateş ve Barış bunu beğendi.
  3. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    "Hocam" hoş geldin :)

Samimi bir anlatımla derdini gayet güzel özetlemişsin. Şimdilik benim de ilk söyleyeceğim Ehliyet kursuna koşarak yazılman olacak. Çünkü en az 2-3 ay sürüyor bu işler. Bu arada para durumuna göre iyi bir kask (hangisini alayım diyeceksin ama binlerce çeşit var.) Kasklarda marka - malzeme - tür gibi farklılıklar var. Araştırırsan uygun bir kask bulabilirsin. Kapalı tavsiye ederim. Malzeme olarakda policarbon - fiber - carbon diye gider kötüden iyiye doğru. Maliyet ayırabilirsen en iyi kasklar Carbon olanlardır. En azından fiber malzemeden almanı tavsiye ederim. İyi bir mont (Kış - Yaz ayrı) almalısın. Tecrübe ile iyi bir marka almanı tavsiye ederim. Orta sınıf Revit - Difi gibi markalar iş görür. Pantolon hem asfaltta sürüklenmede iyi görev yapar hemde yağmurda ıslanmanı çamur olmanı önler. Kışlık ve yazlık ayrı botlarda alman gerekecek. Ayaklar ve bilekler motosiklet kazalarında en çok yaralanan yerlerdir. Kullanacağın tarza göre farklı malzemeler var. Kış için su geçirmez bir bot almalısın. Eldiven - Sırt koruma - Dizlik de alman gerekn ekipmanlardan.

Yukarıdakiler olmazsa olmazlar ama motosiklet sevdası ilginç bir sevda devamlı motosiklete ve kendine alacağın malzemeler çıkıyor. Tecrübe kazanıp tarzını seçtikten sonra bir cruiser seçeceksen deri ekipmanlara ve krom aksesuvarlara, enduro seçeceksen arazi giysilerine ve cross malzemelere masraf yapmaya başlayacaksın. Birinde motorum tozlanmasın diye elinde bezle gezerken diğerinde iç çamaşırına kadar çamur olup sırıtık bir ifade ile gezeceksin.

Anlayacağın motosiklet kullanmak başlı başına farklı bir mecraya açıyor insanın akıl kapılarını. İçine girdikçe, tecrübe ettikçe gelişiyor bazı olaylar. Başlangıç için tarz - hayatında oturtacağın yer - kullanım amacı gibi soruları cevaplamalısın.

O gördüğün goldving ler çok konforludur ama şehir içinde adamın canını sıkar. CBF 150 şehir içi için iyidir ama görüntüsü seni tatmin etmez. Kalabalıktan kaçayım istiyorsan bi KTM Cross makine belki ilaç gibi gelir sana. Vel hasılı önce kendi içinde bir kaç soru cevaplamalısın. Sonrasına bizde yardım eder uygun bir şeyler bakarız. Hoş geldin tekrar.

Onur Ateş bunu beğendi.
  4. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.kalıcı ve katılımcı olmanız dileklerimizle.

Onur Ateş bunu beğendi.
  5. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Onur motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

Onur Ateş bunu beğendi.
  6. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Aramıza hoş geldin

Onur Ateş bunu beğendi.
  7. Onur Ateş

Onur Ateş Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    çok tesekkür edreim herkese yorumlarınızı canı gönülden inceledim özellikle gökhan.yasdal a tesekkür ederim oldukca zevkliydi. arastırmalarım devam ediyor su anda bugün işe baslamadan once ehliyet kursuna ugrayıp kayıt olmayı planlıyorum zaten part time calısıyorum motoru olan bi tanıdıklarımdan ve sizden teorik bilgilerimide bu sırada kapatıp bi an önce ankarada toplanıyomusunuz bilmiyorum ama bi an önce aranıza katılmayı planlıyorum tekrar tüm siteye tesekkür ederim benimseyicilik ve sıcak kanlılık hemen hissediliyor böyle devam edilmesi dilegiyle iyi calısmalar..

8. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    MF ye hoş geldınız Ankarada Gezı ve toplantılar yapıyoruz sızıde beklerız Umarım kalıcı ve katılımcı olursunuz keyıflı forumlar

9. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadaşlarımın dediklerine katılarak;
    günlük kıyafetlerinin üzerine kullanacağın dizlik,dirseklik ve bunun
    gibi ek korumalar sana haraket kısıtlığı olacak ve belli bir süre sonra sıkılacaksın!!
    bunun yerine tam korumalı mont-ceket ve pantolon düşünmelisin.
    ayrıca iyi birer kask ve bot.

aşağı da bulunanlar gibi.....

[​IMG][/IMG]

motor işine gelirsek; bu cbr 125 konusuna benim ne kadar tilt
    olduğumu herkes bilir:) bu cbr 125 ve türevleri olan racing taklidi
    kısaca doğan görünümlü şahinler hakkında pek çok soru,cevap
    ve konuyu forum da aratma yaparak bulabilirsiniz.

açtığınız başlığın içtenliği için teşekkür ederiz.ayrıca konu
    bu tip sorusu olna arkadaşlara örnek olması açısından ilgili
    bölüme yani "Ne Almalıyım Nereden" başlığı altına tarafımdan taşınmıştır.