100 oktan benzin

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Burak.Cingiz tarafından paylaşıldı.

1. Burak.Cingiz

Burak.Cingiz Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    geçen gün dudullu shellde 100 oktan benzin gördüm. bu yakıt benim cbr600f de nasıl kullanılır. daha doğrusu acep sorun çıkarmı motora zarar verir mi vs vs. Fikri olan varsa bilmek isterim

2. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşım yüksek oktan denilince nedense ülkemizde daha kuvvetli yanan yakıt dolayısıyla daha fazla güç alınır mantığı mevcut. Bu sebeplede örneğin 92 model 92 oktanlık yakıtla çalışmaya uygun motorlu şahine 100 oktan benzin alıpta aracım uçuyor diyenlerde çıkıyor. Bunun yararını zararını anlatıyım tercih sana kalsın.

Benzin de otan adı verilen ölçü sistemi yakıtın tutuşma derecesini gösterir diyebiliriz kabaca. Dahada basitçe anlatırsak örneğin bir 95 oktanlı benzinin yanında 100 oktanlı bir benzin daha yüksek sıcaklıklarda tutuşur. yani bu ne demek? motosiklettede otomobildede ağır vasıtadada teknik verilerde sıkıştırma oranı denen bir veri vardır. buna bakarsanız yeni nesil araçların sıkıştırma oranları eski nesil araçlara göre daha fazladır. Bu sebeplede bu araçlarda yüksek oktanlı yani yüksek tutuşma dereceli yakıt kullanılmak zorundadır. bu sebeple daha yüksek oktanlı yakıtlar piyasaya çıkmıştır. Eğer bu motorlarda düşük oktanlı yakıt kullanılsaydı vuruntu dediğimiz durum meydana gelirdi. oktanın tek görevi budur kısacası arkadaşım. Motorunun kataloğunda kaç oktan benzin kullanman gerekiyorsa ondan şaşma. örneğin 95 oktan kullanman öneriliyorsa sen 100 oktan koyduğunda belki psikolojik olarak çekiş arttı diyeceksin ancak gerçekte tam tersi olacaktır. Verdiğin fazla parada cabası. En ideali motorun ne tür benzinle çalıştığını öğrenip ona göre yakıt almaktır. azıda fazlasıda zararlıdır. ancak sen aşırı yüksek devirlerde kullanıyorum vuruntu sorunum var motorum modifiyeli dersen tabi o zaman kullan ancak orjinal bir motorda fabrika ne söylediyse onu kullanmak en mantıklısıdır..

orcun serter, fenike, beny ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  3. Necmi OKAY

Necmi OKAY Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    es 06 bilgilendirme için tesekkurler

4. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    rica ederim. Malesef reklam hileleri bunlar. yüksek oktan her zaman fazla güç fazla km olmuyor malesef. Fazla km yi yakıt için konuşursak yakıtın verimini artırıcı katkılar sağlamakta. Oktan sayısı değil.

5. Burak.Cingiz

Burak.Cingiz Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    walla çok doğru teşekkür ederim verdiğin bilgiler için 97 alıodum 95 e döndüm yine. ya sanırım oktan bizde enerji birimi gibi algılanıyor. cal gibi. çok komik ya resmen pazarlama hilesi... neyse en azından uyanmış oldum...

Gulcin.Cingiz bunu beğendi.
  6. Necmi OKAY

Necmi OKAY Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    :D:D:D eet gercekten 100 oktan dedinmi araba uccak gibi

7. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Rica ederim arkadaşım. Litresine fazla para vermeninde bir mantığı yok. Litre bazında az yaksa dahi litre fiyatı pahalı buda gözardı ediliyor malesef... en güzelini yapmışsın..

8. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    güzel açıklaman için çokçok teşekkür ederiz es 06 kardeş
    birçok kişinin yanlış anlayışına engel oldun

9. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Rica ederim.

10. beny

beny Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    bu acıklamaya sunu solemek istiyorum 4 cu sınıf makıne muhendisligi ogrencisiyim gecen sene derste bunu gorduk ve hicbir arkadasima bu oktanın performansla alakası olmadıgını anlatamıyordum yada anlamak ıstemıyorlardı cooook guzel ve basıtce anlatmıssınız cok tessekkurler

11. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Rica ederim arkadaşım. Bende M.Y.O. otomotiv bölümü mezunuyum ve inan sen yine arkadaşlarından çekmişsin ben bazı hocalarımdan çektim. Yani düşün artık bizlere ders veren bazı hocalar dahi yanlış anlatırsa televizyonda çıkan bir reklam nelere mal oluyor. En güzeli sen doğrusunu anlat onlar bir gün mutlaka öyle olduğunu bi yerde öğrenirler ve sen akıllarına gelirsin.

12. Burak.Cingiz

Burak.Cingiz Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    ya okuyorumda çok komik. önceden sanırım 93 mü 92 mi ne vardı 95 (çıkmıştı epey oldu) birinci komik olay ben bizim şahine 95 alayım felan dediğimde yok motorda şuna zarar verirsin güçlü yakıt şunu buzar bunu bozar birşeyleri yakar diyorlardı ama adını hatırkamıyorum. sonra mecbur 95 almaya başlayınca arabaya birşey olmamıştı. bendeki yoruma bak. aslanım şahin be benzinin kralı gelse sorunsuz yakıyor.uehuehuehuehe şimdi aklıma düştü de çok güldüm kendime. allahtan halk komple cahilde ben böbürlenirken biri uyanıpta rezil etmedi:)

13. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşım ilk bu 98 oktan opette çıktığında bendede albea verdı.hatırlarsınız litre fiyat farkı yoktu. gittim 98 koy dedim pompacıya aynı senin hesap banada tuttu bu beyinli arabalara konur dedi. tabi benim cevap hazır benim araba beyinsizmi?

adam tabi bozuldu falan. daha sonra motorda modifikasyon işlemlerine girince ve özellikle araç yarışlarda koşmaya başlayınca mecburen 100 oktan üzeri yakıt kullanıyordum fakat o zamanda sorun olmadı. Şahinler dediğin gibi 92 oktanla çalışır ancak şu an mecbursun ve bu yakıtı alıyorsun en düşük 95. bu zamanla artacak tabiki teknoloji geliştikçe. Motorundada mecburen ilerleyen yıllarda yüksek oktanlı yakıt kullanılacak ancak şu an motorun yeniyken yakıt fiyatları uçmuşken almanın bir gereği yok açıkçası..

14. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yararlı bilgiler için teşekkürler.

15. yusufguler

yusufguler Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Gercekten hiç bilmediğimiz şeyler bunlar bizleri aydinlattiğiniz için teşekkürler

16. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Rica ederim arkadaşlar. bu konuyla ilgili başka sorularınız varsa sorun. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.