125cc Scooter Tavsiyeleri?

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında Enes.Yenel tarafından paylaşıldı.

1. Enes.Yenel

Enes.Yenel Yeni Üye

Herkese merhaba;
    Öncelikle şunu belirtmek isterim ki hayatımda 2 ya da 3 kere scooter tarzı motorsiklet kullandım:) ve tadı damağımda ve aklımda sürekli kalmıştır. Yıllardır Discovery Channel daki "Orange County Choppers" hastasıyımdır. Tabi ordaki motorsikletleri izleye izleye içimdeki motorsiklet aşkı büyüdükçe büyüdü:) ve sonunda geçen ay B'nin yanına A2 ehliyetimi aldım.

Tabi ne yazık ki ailemden ve çevremden habersiz. Çünkü malumunuz motorsiklet kullananların ya da yeni kullanmak isteyenlerin etrafındaki insanların büyük çoğunluğu, motorsikleti çok ama çok tehlikeli buluyorlar.
    Doğrudur; çünkü en ufak bir dikkatsizlik ölüm ile sonuçlanabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum.

Başlangıç motorsikleti olarak öncelikle Mondial, Kanuni gibi motorsikletleri düşünüyordum gerek fiyatlarından gerekse görüntüleri hoşuma gittiğinden, fakat okuduklarım ve araştırdıklarım sonucunda bu tür markalardan vazgeçtim.

Tabi yeni motorsiklet kullanacağımdan dolayı vitesli ya da chopper tarzı motorsiklet düşünmüyorum. Önceliğimin motorsiklete ve trafiğe alışmak olması gerektiğini düşünüyorum.

Sonuç olarak ise:
    Kymco Agility City 125,
    Kymco Super 8,
    SYM FIDDEL 125,
    Suzuki AN 125
    ya da bu ayarlarda başka motorsiklet tavsiyeniz olabilir..

markaları arasında kararsızım. Servis + fiyat + kalite + rahatlık açısından hangi scooterı tavsiye edersiniz. İzmirde yaşıyorum.

Teşekkürler.

2. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Enes Motosiklet seçimi çok önemlidir. Önce ne tür motosiklet kullanmayı düşünüyorsun ana karar vereceksin.

Otomatik yani scooter tarzımı, yoksa vitesli motosikletmi. Eğer ilerde vitesli motosiklet kullanmayı düşünüyorsan, scooter tarzı motosikletleri baştan unut. Çünkü bunlar iki ayrı araçlar. Şimdi scooterle başladığnı zaman ilerde vitesliye geçersen silbaştan herşey değişecek. Onun için kararı baştan vermen lazım.

Motosiklet seçimine gelince; Scooter tarzı düşünüyorsan, suzuki an 125 i öneririm kendimde kullandım çok güzel bir motosiklet. Vitesli düşünüyorsan, Yamaha ybr 125 veya honda cbf 150 alabilirsin.

Omer bunu beğendi.
  3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sukuterle trafiğe alışamazsınız.Sadece denge ve gaz vermeyi fren yapmayı öğrenirsiniz.

Omer bunu beğendi.
  4. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Erol ve Şenol abiye aynen katılıyorum.Foruma hoşgeldin.Araştırman hoşuma gitti.Sen sadece forumda yazılanları oku doğru yolu bulacaksın.

5. Enes.Yenel

Enes.Yenel Yeni Üye

Açıkçası almak istediğim motorsiklet 3000-4500 tl arası ama tam kymco agility city125 e karar veriyordum ki...kafam iyice karıştıı:(
    "Şimdi scooterle başladığnı zaman ilerde vitesliye geçersen silbaştan herşey değişecek." düşüncesi..

125cc ya da 150 lik bu fiyat aralığında başlangıç olarak racing, scooter, chopper klasmanlarında hangi motorsikletleri tavsiye edersiniz. Bu arada 186 boyunda iri yarı bi kardeşiniz olarak motorsiklete bindiğimde motor emanet gibi dursunda istemiyorum açıkçası...

6. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    selamlar yukarıda yazılanlara ve soruna ek olarak;
    125 yada 150 cc bir moro racing yada chooper olmaz!! sadece mış gibi yapar:)
    yani seni üzerine giydirilmiş grenaj yüzünden alacağın motora daha
    fazla para vermiş olursun.
    ama 125 yada 150 cc bir scooter her şekilde işini görür.
    sözünü ettiğin cc de motorlar için tek önerim yamaha ybr 125 olacaktır;)
    ilk motor için boy,yaş veya kilo fraketmez.altında emanet yada evsahibi
    gibi durması hiç önemli değildir önemli olan senin can güvenliğin.altında
    125 cc racing taklidi yapan bir cbr 125 yerine kendini kanıtlamış
    ybr 125 daha iyi duracaktır.

7. Enes.Yenel

Enes.Yenel Yeni Üye

Cevap için çok teşekkürler. Umarım yanlış anlaşılmam; ama ybr 125 modeli pek hoşuma gitmiyor açıkçası... Bana mobileti anımsatıyor. Ama dediğiniz üzere en başta görüntü çok önemli değil can güvenliği önemli. Şöyle sorayım hem can güvenliğim için hem de göze hitap eden başka bir model tavsiye edermisiniz?

8. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    eğer göze hitap etme işine girerseniz gereksiz yere fazladan para verirsiniz!!
    YZF R125 10.250 TL yine YBR 125 city 3.950 TL her ikiside
    yamaha:) aradaki 3 motor farka değermi?? bence kesinlikle hayır.
    yine YBR250 9.150 TL.ama bence buda pahalı ve gereksiz.
    siz şimdilik görüntüyü boşverin.zamanla sürüşünüzü iyileştirip
    kesenize göre iyi bir motor almaya bakın. hemde o zamana kadar
    kazasız belasız hayatta kalmış olursunuz;)

Şenol SEL ve Enes.Yenel bunu beğendi.
  9. Enes.Yenel

Enes.Yenel Yeni Üye

HONDA cbr 125r nasıl sizce? ikinci el 500km de 4400tl

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Pahalı

Size verilen cevabi mesajları okudunuz değil mi

11. Enes.Yenel

Enes.Yenel Yeni Üye

....................

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ybr 125 nin değişik kıyafetlisi
    ybr 125 den daha fazla yakan bir model.ybr 125 den çok daha pahalı parça fiyatları var.
    Eğitimlerden sonra kendine bir sanal güven gelecek ki biz buna ikarus sendromu diyoruz.Bu sendromda iken düşeceksin.Mesela sağ ön sinyali kıracaksın.Bayii/servise gitcen.Ver 165 TL + KDV + işçilik diyecekler.
    Sonra yola çıkacaksın yine düşeceksin.
    Ha dersen yok ben düşmem bak gör illa ki düşceksin.Olduğun yerde bile düşeceksin park yaparken düşeceksin benzin alıken düşeceksin giderken düşeceksin.

Bence gerek yok o kadar çok para verip ybr nin sport makyajlısını almaya.
    Sen önce şu soruyu sor kendine.

Ben neden motosiklet alıyorum.Motosikletle ne yapacagım.
    Hava atmak için mi alıyorum.Way be bak buda motor almış ne yakışıklı olmuş mu dedirmek istiyorum de.
    Ya da ben motosiklet kültürünü yaşamak özgürlüğü yaşamak istiyorum.Bunun için adım adım gideyim mi diyeceksin.

Enes.Yenel bunu beğendi.
  13. Enes.Yenel

Enes.Yenel Yeni Üye

Öncelikle bana zaman ayırıp verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim Şenol ağabey:). Yazdıklarınız gerçekten bana çok yardımcı oluyor.

Motorsikleti neden alıyorum sorusuna gelince. Öncelikle özgürlüğünü yaşamak istiyorum tabiki de, ikincil olarak ta hava atmak değil ama motorsikleti kullanırken en azından kendi karakterime bana uygun olmasınıda istiyorum. Motorsikleti park edip karşına oturduğumda "tekrardan binesim":) gelmesini istiyorum. Belki de çok şey istiyorum:) ama araştırıyorum;sizlerden öğreniyorum ve kafamdakiler yavaş yavaş şekillenmeye başladı sayenizde.
    Bildiğiniz üzere acemiyim. Bu aralar belkide size çok saçma gelen sorular sorabilirim şimdide kusura bakmayın:)

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    rica ederim amacımız size yardımcı olmak
    ama yabancı bir terim /guru) yerine ağabey yada isimle hitabet daha hoş olurdu.Yine de teşekkür ederim

15. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    :) bu soru ne zaman gelecek diye bekliyordum:):):)
    önceki mesajlarımda konuyu detaylı anlatmıştım ama??!!???????

16. Enes.Yenel

Enes.Yenel Yeni Üye

Evet geç buldum ama güç olmasın..:)detaylı bi şekilde okudum..

Teşekkürler.. Okudukça kararsızlaşıyorum:)