150cc konusunda gözümü korkuttular

Konu, 'Motosiklet Marka ve Modelleri' kısmında Oğuz Kiper tarafından paylaşıldı.

1. Oğuz Kiper

Oğuz Kiper Üye

Merhaba dostlar, uzun zamandır para biriktiriyorum dişimden tırnağımdan bütçem kısıtlı olacak, 3000 lira maksimum, bir chopper kulübüne üye oldum, 150 lik motor ile başlamayı düşünüyordum, üstatların tavsiyesini dinledim ve bütçemi ilk olarak koruyuc ekipmana ayırdım, bir diğer tavsiye olan küçük motorla başla tavsiyesi gereğince 150lik chopper almayı düşünüyordum ama kulüpteki arkadaşlar chopper ağır motor, sende ağır adamsın ( 174 cm- 92 kg), 150 lik motor hantal kalır, sürüşlerde arkada kalırsın dediler.

Sizce haklılar mı ? Onlarla sürüşlere katılacağım,elbet geride kalmak istemem, aksatmak istemem, ama hız tutkunu değilim, maksimum devirleri hızları göreceğimi hiç sanmıyorum. Sizce ne yapmalıyım ? Bir de gerçekten bu işin piri olanlardan motor tavsiyesi istiyorum.Ama araba konusunda olduğu gibi fiat alma opel al tarzı tavsiyeler istemiyorum.Param olsa Mercedes alırım.

2. Mustafa_Karik

Mustafa_Karik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Bence cruiser / chopper seviyorsan onu kullanmalısın. 92 kg yerine 80 kg olsaydın ağır olduğuna dair bir yorum gelmeyecekti muhtemelen ama aradaki fark 12 kg. Farzet ki yanına normade alacağından biraz daha fazla eşya almışsın. 150'lik bir chopper başka bir 150'lik motordan çok daha ağır olmayacaktır.Hantal kalmaz. Katılmak istediğin grup nasıl bir sürüş tarzına sahip bilmiyorum ama bir artçın olmadığı sürece böyle bir grubun ardında kalacağını ve aksatacağını düşünmüyorum. Kalırsan da bir sonraki çay molasında yakalarsın :). Sonuçta bunun tedirginliği yüzünden başlangıç için ne daha büyük bir motor almaya ne de chopper hevesinden feragat etmeye değmez. Bence içini ferah tut ve 150 - 250 cc hacimli bir cruiser / chopper bak kendine.

Bilgin Turan ve Doğan PARILTI bunu beğendi.
  3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Senin kapasitene aldırmadan seni riske sokmak isteyenlerden sen başında vaz geç.Onlar senin dostun değil.Bu şekilde bir yaklaşımı olanlar senin riske girip can vermeni isteyenlerdir.
    Ben 1200 gs lerle aynı kamplı veya günü birlik gezilere gönül rahatlığı ile katılıyorum.Geride kalmayı ne ben ne de dostlarım dert etmiyorlar.Bir sıkıntı da yaşamıyoruz.Yine de siz bilirsiniz.

Bilgin Turan bunu beğendi.
  4. Oğuz Kiper

Oğuz Kiper Üye

Söyledikleriniz mantıklı, teşekkür ederim, sanırım dediğiniz gibi yapacağım

5. Oğuz Kiper

Oğuz Kiper Üye

Şenol Abi her zamanki gibi açık ve net :) Doğru söylüyorsunuz abi, dediğiniz gibi yapacağım ben sanırım

6. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    sana ayak uyduracak guruplara takil sende. senol hoca cok mantikli soylemis. chopper kulubu diyorsun arkada kalirsin demisler, race kulubunde falan mi zannediyorlar kendilerini acaba

7. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    seçtiğin tarz zaten yayıla yayıla yavaşça etrafı süzerek motor kullanma esasına dayanır :)

Berkay Ömür bunu beğendi.
  8. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Oğuz selam. Ucuz bir çinli cruiser la motor hayatıma başlamıştım. Jinlun 150 idi. Ne sürüşler ne geziler gördü o motor. Evet 2 kişi şile yokuşlarında 60 a düştüğümüz de olmuştu ama biz dert etmemiştik Düzlükte yine 90 a çıkıp takibe devam ediyorduk. En sevdiğim motorum oydu şimdiye kadar. İlk göz ağrısı olmasından mütevellit herhalde. Dişten tırnaktan artırıp alacağım diyorsun. 250 likler gereksiz pahalı olacak şu anda o zaman. Alabileceğin eli yüzü düzgün uzun süre kullanılacak 250 lik GV 250 veya VL 250 dir. Onları da 5-6 nın altında alma ihtimalin yok. (2005-2007 civarı) Sen boş ver yeni model bir çinli 150 lik al. Şöyle bol aksesuvarlı çantalı, gıcır gıcır olsun. Yeni motor olacağından seni 1-2 sene üzmez. E sen de biraz para biriktirir yavaş yavaş büyütürsün inşallah. Cruiser ın keyfi 600 CC nin üzerinde çıkıyormuş. Ben sonradan öğrendim. 150 - 250 diye seneler geçirdim. Eğitimler aldım. Lastikler eskittim. Şimdi torkun ve gücün tadını keyfini çıkarıyorum. Gücü güvenle kontrol etmek istiyorsan biraz tecrübe gerekiyor. O arada seni en az üzecek makina ise en yeni olanıdır emin ol. Çine japona bakma derim. Gözüne güzel gelen 2010 üstü, temiz grenajlı, kromları bozulmamış bir cruiser al ve keyfine bak. Genel de geziler de otoban harici 70 i geçmezler zaten .Otoban da da 100 civarı gidilir. Genelde de 2 grup yapılır. Bulursun kendine bir kaç arkadaş. En kötü ihtimal biraz geriden takip eder molalar da yakalarsınız. Çok dert etme.

Korayu bunu beğendi.
  9. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
  10. kalafatoglu

kalafatoglu Üye

Kım demiş arkadas ya 150 cc 92 kılo cekemeyekse öyle bir yalan yok

11. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    yeter bence fazla bile Şenol hocam katılıyorum sana harika bir tespit :)

12. Mehmet Fuat Unul

Mehmet Fuat Unul Yeni Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Şenol hocam kesinlikle haklı :) eğer bahsettiğin kişiler bir grupsa mutlaka yol kaptanları vardır. En arkadakine göre de gidişi ayarlar diye düşünüyorum. Şayet yoksa böyle birşey diğer arkadaşların dediği gibi molalarda yetişirsin..