19 gün sonra motorumun sesini duydum

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mesut Korkmaz tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Yerlerde buzlanma gördüğüm 23 Aralık'ta motorumu depoya indirmiştim. Daha doğrusu 4 kişi ancak indirebildik. Bugün inip de bir çalıştırayım dedim. O müthiş ses :D ve egzostan çıkan duman, koku... aman Allahım ne müthiş zevk. Keşke depoya indirmeseydim diye hayıflandım :( Haydi bugün hava güzel bineyim biraz deme şansım bile olamıyor. Depodan çıkarmak için 4 kişi lazım :( Artık mart ayına kadar böyle idare etmem gerekecek. Şafak sayıyor gibi hissettim kendimi :)

Turgay, Erol, Hakan Karael ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    seninde bileceğini düşünerek naçizane bir hatırlatma:)
    lastiklerin yere mart ayına kadar aynı şekilde temas ederse balans yapacaktır,
    ayrıca aküde durduğu yerde çalışırken jarj etmiyor kesinlikle güç bindirmek gerekiyor.
    birde deponun full olması gerekiyor.

3. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    ah be sevgili abim o motor depoya indirilirmi bu havaların motoru o.valla ben benim 1000rr bile hazırta tutuyorum her an bi aralık bulurda bir iki tur atarım die.bende o makine olsa üstünden inmem.

Mesut Korkmaz bunu beğendi.
  4. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Bilmediğim o kadar çok şey var ki. 5 aylık motosiklet sürücüsü neyi ne kadar bilebilir ki.
    Şunları yaptım:
    Ön lastiğin altına kalınca bir sunta koydum arka lastik havada, aküm yeni zaten, bir kerede tık diye çalıştı. Şarj sorunu yaşarsam da eve çıkarıp şarj ederim. Benzin için depoya ara sıra ekleme yapmam gerekecek. Hatta 1. vitese takıp arka tekerleği döndürdüm sürekli. Hatırlatmalar için teşekkürler barış ;)
    Yalnız yağ gösterge penceresinde yağ görünmüyordu ilk çalıştırdığımda. Muhtemelen aşağılara doğru iyice süzülmüş yağı. Çalıştırdıktan bir süre sonra pencerede yağı gördüm. Umarım bu normal bir durumdur.

Valla indirirken benim de içim gitti, buruk buruk indirdim ama maalesef kapalı garajım yok :( Sitenin açık otoparkında da bir kış geçirsin istemedim. Burada yerler hemen buz tutuyor. Benim acemiliğimi de üstüne koyacak olursak, riske girmeyeyim dedim. Malum yaş kemale erdi de geçti bile. Bir tarafımı kırarsam sizin gibi 1-2 ayda iyileşemem ki ;)

5. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Mesut hocam malesef tatlısu motorcusu sınıfında bir motorcu olarak ilerde inşallah tuzlusu motorcusu olursun sevgiler ;)

6. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Biz çoook tuzlu su motorcusu olarak geçineni gördük çooook...:):):)

Turgay ve Mesut Korkmaz bunu beğendi.
  7. Hakan Karael

Motosiklet:
    Aprilia
    Metin abi bu taş banaysa hala üzerindeyim caponun , yeni İzmitten geliyorum kar üstümde hala :) sevgiler :D:D:D

8. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Hakancım , ben kendim yazacaktım tatlı su motorcusuyum diye ama yediremedim be valla :)

Eh biz de İstanbul gibi tatlı su mevsimi (Bkz. Şekil 1-A) yaşıyor olsaydık, depoya koymazdık motorumuzu :)

Verilerle konuşalım lütfen verilerle :)))) (hazırlayana kadar 20 dk uğraştım)

Şu andaki (11.01.2008 Pazar 19:00) ısı durumu : Ankara -1 derece, İstanbul +4 derece ;)

Dip not: Su sıfır derecede donar :p

9. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Mesut hocam söylediğiniz üzere ankarada özellikle kışın motor kullanmak çok riskli olmakta. Bende ankaradayım ve yaz kış biniyorum. Ancak belli bir süre sonra alışıyorsunuz. tabi öncesinde yolları çok iyi tanımanız şart. nerede ne gibi durumlarda buzlanma olabileceğini rampaları hatta virajları... kısacası zamanla ankaranın her yolunu çözebiliyorsunuz...

Motorunuzun yatma konusuna gelince Barış beyin söylediklerini dikkate almanızda fayda var. tekerler için çözümünüzü bulmuşsunuz ancak akünüzü motordan söküp evde tutmanız ve çalıştıracağınız zamanlarda bağlamanız daha iyi olacaktır. Bunun dışında eğer motorunuzun durduğu depo soğuk ise antifrize dikkat etmenizde fayda var. ve kış çıkışında mutlaka bir bakıma sokun derim motorunuzu çünkü yatan bir motordaki motor yağı fren hidroliği vs.. gibi sıvılar özelliğini kaybedebiliyor. bu sebeple kış çıkışında tüm sıvıların değişmesinde fayda var..

10. Hakan Karael

Motosiklet:
    Aprilia
    Mesut hocam nacizane bir espiriydi benimki :) ciddiye alma sakın deneyim ve tecrübe sana güvenli sürüşü getirir merak etme ;)

11. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Bu kışı böyle geçirmek istiyorum Emrah, koşulları zorlamaya gerek yok bana göre. Zaten mart ayı içinde çıkarırırm motorumu yine. Dediğiniz gibi yeni sezona girmeden önce komple bir bakımdan geçirmeyi düşünüyorum.

Hakancım mesajımdaki gülücükleri kaçırdın galiba :) Sizlerin tecrübeleri benim için gerçekten çok önemli. Siz söyleyin, ben yaptıklarımı ya da yapmayı düşündüklerimi yazayım. Doğrusunu yanlışını konuşalım. Açıkcası yanlış yapmak istemiyorum ;)

12. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    :):):):) Sana nasıl taş atabilirim Hakan'cım,sana anca sevgimi atabilirim kardeşim...:);)

13. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Hava,Yol ve trafikteki sürücüler güvenli olmadıktan sonra ben hiçbirşeye güvenli demem,isteyen tatlı su motorcusu gönül rahatlığı ile diyebilir...:):):);)

14. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Bu bir çeşit kabulleniş midir Metin ;)

15. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ben kabulleniyorum,kabullenmeyenler düşünsün...:):);)

16. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    2 Yıldır motosiklet kullanıyorum bunun 1 yılını diyebilirim hiç üzerinden inmeden geçirdim. Ama kar yağarsa naparım bilemem, galiba akbil'e devam durumu olabilir :):)

17. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Sizde kar bir kaç gün sürer olağanüstü bir durum olmazsa tabi. O günlerde de akbil'e devam durumu olunca motorunu daha çok seveceğine eminim. Nereden mi biliyorum :) bugün motorsuz geçen 26. günüm :(
    Gördüğün üzere gün sayıyorum,, kaldı ki henüz 5 aylik motor sürücüsüyüm.

18. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Mesut aga harbiden durumun kötü yani üzüldüm, ama ne bileyim ben dayanamaz bir denerdim ya sanada gaz vermek gibi olmasın ama :) Allah kimseyi motorundan uzak bırakmasın :(

19. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Ben de denerdim, hem de karda binerdim denemek için. Denemeyeyim diye hatta girişimde bile bulunamayayım diye motosikletimi depoya indirdim ya zaten. Daha doğrusu 4 kişi indirdik. Ha bir de yerçekimi vardı yardımcı olarak. Ama geri yeryüzüne çıkarırken nasıl çıkaracağım bilemiyorum.

Turgay bunu beğendi.