2.el klasik yalanlara son

Konu, 'Sahibinden ikinciel motosiklet ilanları' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    İkinci el oto pazarlarının, ‘muayyer, ilk sahibinden, doktordan, öğretmenden, bayandan’ yalanları bir mesajla son bulacak.

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (TRAMER) ikinci el araba alan vatandaşın, ‘acaba gerçekten temiz’ mi, endişesini bir iki saniye içinde bitirecek. Bir kısa mesajla satışa konu arabanın, son 7 yıl içinde kaza yapıp yapmadığı, hasar oranı gibi bilgileri tümüyle ortaya dökülecek.

5664’e kısa mesaj

Buna göre vatandaşın, beğendiği arabayı almadan önce bir mesaj atması yeterli olacak. hasar yazıp boşluk bırakacak ve aracın plakasını girdikten sonra TURKCELL 5664’e kısa mesaj olarak gönderecek. Araçla ilgili tüm bilgiler, plakası değişmiş bile olsa birkaç saniye içinde cep telefonuna gelecek. Söz konusu hizmetin bedeli ise 7 SMS yani 14 kontör.

TRAMER Müdürü Mehmet Üst, bu uygulama sayesinde ikinci el oto alımında vatandaşın gerçek bilgiye ulaşımının sağlandığını söyledi. Üst, “Oto pazarında vatandaşın arabanın kaza yapıp yapmadığını anlaması için tamirci aramasına gerek kalmayacak. Kısa mesajla alacağı aracın geçmişi anında cebine gelecek” dedi.

Kusur oranı da mesajla

TRAMER, hasarların yanı sıra kaza tespit tutanakları raporlarının sonuçlarının da bir mesajla öğrenilmesini sağladı. Bunun için de kaza yapan araç sahibinin KAZA yazıp, boşluk bıraktıktan sonra araç plakasanı girerek yine TURKCELL 5664’e göndermesi yeterli olacak. Aynı şekilde kaza raporunun çıkıp çıkmadığı, çıktıysa kusur oranları bu mesajla cep telefonuna gelecek. Böylece kaza yapan sürücünün sigorta şirketinden bilgi almak için uğraşmasına gerek kalmayacak. Bunun bedeli 5 SMS yani 10 kontör.

Poliçeniz var ama unuttunuz!

Zorunlu trafik sigortası ya da kasko poliçelerinin yürürlükte olup olmadığı; kasko poliçelerine uygulanan hasarsızlık indirimi gibi konularda da vatandaş mesajla bilgi alabilecek. Bunun için de trafik ya da kasko yazıp boşluk bıraktıktan sonra aracın plakasını girerek aynı mesaj numarasına göndermek yeterli olacak.

Mehmet Üst, “Örneğin bir sürücü tatile çıkarken zorunlu trafik sigortası poliçesini yayına almayı unuttu ama trafik polisi de kendisini durdu. Hemen bir mesaj atarak polise poliçesinin geçerlilik süresinin dolmadığını ispatlayabilir” dedi.

Mağdurlara müjde...

Merkezin bir diğer hizmeti de trafik kazası mağdurlarına yönelik. Bunun için de trafik kazası mağdurunun hasarı hangi sigorta şirketinden alacağını öğrenmek için MAĞDUR yazıp; boşluk bırakarak TC Kimlik No’sunu girdikten sonra TURKCELL 5664’e gönderebilecek.

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    zaten anlamadığım salakça bir yalandır bu. araba alacaksam neden bayandan alayımki
    devriyaj balatası bitik, araba sağır olsun diyemi!!! yada öğretmenden alınca dahamı akıllı
    oluyor!!! hele doktordanı hiç anlamam ne olucak hastalanınca ilaç yazacak araba;)

burakgoral, ulas, Turgay ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Doğrusu mühendisten almak :D

4. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    kesinlikle katılıyorum. artık arabayı artık mühendisten al devrini başlatmak istiyorum. ben arabama çok iyi bakarım, motoruma da :D

ama bu uygulama çalışırsa gerçekten çok güzel bir hizmet olur.
    otomobilimi alırken servise göstermeye gittiğimde 60 TL uçup gitmişti. birde arabada hiçbir sorun yok dediklerinde, ya küçük birşey bulun bari diyesim geldi. boşuna mı para veriyoruz :D

5. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    abi tam ben yazıyodum, geç kaldım, lafı klavyemden aldın :D

6. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadaşlar arabayı spor hocasından alın fit bir vücuda sahip olun;)

burakgoral bunu beğendi.
  7. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Uzun yazmışsın :D

8. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    :) baris, peki şoyle bir ilan gorsen telefon edip araci gormek ister misin? :)

'30 yillik oto hurdacisindan sifir gibi tertemiz 2008 Ford Focus acilen ihtiyactan satilik'

;) ne dersiniz arkadaslar? Bu ilandaki telefonu hangimiz arar? Meslek yazilmasi sanirim aracin sahibine guven konusunda kesin olmasa da ip uclari veriyor diye dusunuyorum. Ogretmenim ya ondan biliyorum :)

Bir baska konu da şu:
    Sakin trafik sigortaniz evde sms atip suresinin dolmadigini goteririm diye polis ceza kesemez sanmayin. Cunku surucu belgesi gibi policenizi de yaninizda tasimak zorundasiniz. Boyle bir olaya sahit oldum.

Bir diger konu:
    Sms ile arac hakkinda sadece resmi kayitlara gecmis hasar bilgisi alabilirsiniz. Araci mahalledeki kaportaci bastan sona degistirmis olabilir haberiniz olsun :) Siz yine ogretmenden arac almaya ozen gosterin :)

9. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Vatana mıllete hayırlı olsunda ben mesaj attım yaklasık 15 dakka oldu henuz rapor gelmedı

10. Selcuk Gurdal

Selcuk Gurdal Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    olur böle ufak aksaklıklar malum yeni sistem

11. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Yazı "cek cak" dolu, yani henüz servise girmemiş olabilir...

12. yunus tek

yunus tek Üye

paylaşım için teşekkürler faydalandım

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sanırım 23.veya 29. maddeden ceza yazıyorlar.Evrakları yanında bulundurmamaktan.

14. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Guzel bı sıstem olmuş bende motor alırken bi msj gonderırım artık :)
    ama bunun yanı sıra her yapılan kazalar artık emnıyete bıldırılmıo adam gidio tamırcıye yaptırıo aracı surmeye devam edıo yınede bı kontrolden geçırmek lazım yanı :)