21. yüzyılın taşıtı motosiklet

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Mert Aydın tarafından paylaşıldı.

 1. Mert Aydın

  Mert Aydın Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  Yalova
  Motosiklet:
  Yamaha
  artan benzin fiyatları, yollardaki trafik, rutin karayolları 21. yüzyıl insanına çok ters bana göre. ülkemizde ve dünyada motosiklet kullanımı gün geçtikçe artıyor.o zaman neden bu asil makinalara ve sürücülerine trafikte hiç ama hiç saygı yok? :confused:
   
  Fatih Genç, ahmet atay ve Ethem Doğru bunu beğendi.
 2. Ethem Doğru

  Ethem Doğru Site Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.112
  Beğeniler:
  399
  Şehir:
  Kartal İstanbul
  Motosiklet:
  BMW
  iyi geceler mert. bu soruyu ben de kendime şu sıralar çok soruyorum. tarfik yayaların ve araçların karayolundaki hareketleri demek basit anlamda.ama nedense magandaların özgürlük alanı olmuş durumda. kendi hayatlarını hiçe saymaları bi tarafa, herkesi tehdit ediyorlar. bizim kültürümüzün parçasıdr, büyükler küçüklere yol gösterirler. trafikte nedense tam tersi aracın nekadar küçükse başın okadar belada. hele biz motosiklet kullanıcıları için hepten beter. oysa ki seyir ya da park halinde kapladığımız alan, hedef olduğumuz bilinciyle dikkatli davranmamız diğer sürücüler için aslında bir avantaj. bakalım değerimizi nezaman anlayacaklar.
   
  o.somuncu ve Mert Aydın bunu beğendi.
 3. ahmet atay

  ahmet atay Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  474
  Beğeniler:
  235
  Şehir:
  BURSA
  Motosiklet:
  Yamaha
  herkeste bir araba.. ortalama aile başına 2 araç düşen ve tek başına şehir turu atan milletiz.... böyle mantığa sahip olan insanlar olarak motosikletlilerede saygı oluşmayacaktır .. onun için herşeyin başı eğitimdir. eğitimin temeli ise aileden başlar ..sonraları çevresel faktörler (mahalle,okul..) etkiler... neyse ya acayip doluyum fakat ben yinede gereken saygıyı trafikte; yayalara -araçlara -motosikletlilere gösteriyorum
   
  Ethem Doğru, o.somuncu ve Mert Aydın bunu beğendi.
 4. Gökhan Yasdal

  Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  870
  Beğeniler:
  485
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Suzuki
  Bunu bizim burada tartışmamız "körler - sağırlar birbirini ağırlar" olmaktan ileri gitmez biliyorsunuz. Çünkü hepimiz araba sürerken gelen bir motosikletliyi farkediyoruz. Çünkü motosiklet sürmeye başladıktan sonra algımız o yönde seçici davranmaya başladı. Şahsen eskiden e-5 de dur kalk ilerlerken sağımdan solumdan geçen motosikletler için ayrı bir çaba sarfetmezdim. Motosikletin sesini duyduğumda yada şans eseri gelişini gördüğümde hafif açılır yol verirdim sadece. Şimdi ise yolda önüme sağıma soluma baktığım kadar gözlerimi kısıp dikiz aynasından iyice geriden bir motosiklet geliyor mu diye bakıyorum. Yapabilecğimiz etrafımızdaki insanları bilinçlendirmek olacak. Bunun da en büyük yolu örnek olmaktır.

  Misal; ben 30-35 kişinin çalıştığı bir fabrikada çalışıyorum. Çalışanlarımızdan bir kaçı motosiklet ile haşır neşirlermiş benden önce de. Scooter, mobilet gibi araçları kullanan işçilerimiz varmış. Ben motosikletimi alıp, bilincimi artırdıkça giderek koruma ekipmanlarımı tamamladım. İlk önce kask ve mont ve eldiven ile başlayan koruma düzeyim zamanla, içten dizlik üstü korumalı cordura pantolon, bel koruma, boyunluk, reflektör malzemeler ile zenginleşti. Beni her gün robocop gibi fabrikadan girerken gören ustalar, ilk başlarda yadırgayıp aralarında gülüşüyorlardı :) sonra arasıra yanıma gelip soranlara ben anlattıkça onlar da asıl doğru olanın bu şekilde giyinmek olduğuna kanaat getirdiler. Geçenlerde fabrkaya dışarıdan gelen bir müşterinin "yahu Gökhan Bey bu kadar eziyet çekilir mi her gün bunları giyiyormusun?" sorusuna benden önce bizim ustalar cevap verdiler. Kasksız, montsuz işe gelen scoter'lı gençler de ucuz da olsa kasklarını takmadan artık gelmiyorlar işe.

  Demek istediğim. Etrafta maymundan çok bilinçli motosikletçi olursa halkın bakış açısı yavaş yavaş değişecek. Biz değiştireceğiz. Örnek olarak yapacağız bunu. Toplumdaki algı değiştikçe saygı da artacak.