24 Temmuz - 8 Ağustos 2010 Motorla Tatil Yolculukları

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi Gezi ve Turları' kısmında Umut Karkın tarafından paylaşıldı.

1. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Motosikletle ilk kez köyüme yani burdurun yeşilova ilçesinin doğanbaba köyüne gidiyorum, güzergah ankara,, polatlı, sivrihisar, afyon, dinar, çardak, bozkurt, beylerli köyü, hayriye köyü ve doğanbaba kendi köyüm.
    İyi seyirler :)

24 Temmuz sabahı saat galiba 9 a geliyor, ben Ankaradaki evimden yola çıkıyorum.
    Yola çıktıntan sonra 429 km hiç fotoğraf çekmemişim niye bilmiyorum, neyse saat 15.30 du galiba tam hatırlamıyorum denizlinin bozkurt ilçesine varıyorum, burada aşağıda resimlerini gördüğünüz akrabamız, ayakkabı tamircisi Musa abinin dükkanına soluklanmaya giriyorum. Bu arada afyona kadar birkaç kez durmuşken, afyondan sonra bozkurta kadar hiç durmuyorum 200 km nin üzerinde, niye böyle birşey yaptım bilmiyorum tek bildiğim ciddi yorulmuştum bozkurta varana kadar.

:) Eldivenimin avuç kısmı yırtılmış, orada fark ediyorum.. eee tam yerindeyim beleşe eldiveni tamir ettirmek lazım nasıl olsa ayakkabıda deri eldivende :)

bozkukrttan, beylerli köyüne oradan bizim köye doğru yol alırken, manzarasını sevdiğim beylerli göletinin birkaç fotosunu çekeyim diyorum, daha bizim köye yirmi km kadar var ama onbir km si toprak (sürpriz beni bekliyormuş nerden bileyim)

Saçlarımıda bozkurtta kestiyorum, istiyorumki saçlarda biraz tatil yapsın :) bu kötü görünüm için şimdiden özür dilerim.

Özgür, Metin, Mesut Korkmaz ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    yol toprak değil, yola taş dökmüşler ve üzerinde malesef silindir geçmemiş on kilometrelik yolda ciddi düşme tehlikeleri atlattım, motorun tekerleri tamamen gömülüyor taşlara, kah ayakta, kah oturarak, kah yarım debriyaj bir şekilde yolu bitirmeye çalışıyorum.

Koca dağı aştım işte bizim köyün sulama göleti dağların arasından göründü... artık köyümün topraklarındayım
    Ve işte görüpte hayran kalınamayan gölümüz, salda gölü, dağlardan ilk görüntüler artık köye az kaldı ama yolda beni baya azalttı...

Ve köye vardım eşyalarımı boşalttım, motorumu evimizin bahçesine park ettim, teşekkür mahiyetinde birde fotoğrafını çektim. Sağol transalp beni baba toprağına sağ salim sorunsuz getirdin.

3. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Köye varınca beni babam karşıladı, sonra tahtalığa yani balkona çıktık orada babamdan bir manzara.

Saat kaçta köye geldim hatırlamıyorum ama akşam olmak üzereydi, bozkurtta çok oyalandım, köyde akşam olurken ayda yüzünü göstermeye başladı bende balkondan bir foto alayım dedim ama cep telefonuyla bu kadar oluyor.

Motorla bağa gidiyorum oradan bir iki foto çekiyorum, sırf sizler için haaa, yokse ben o manzaraları kendimi bildim bileli görürüm.

Bu fotolarda göl kenarında kafa dinlediğim hafiften demlendiğim mekandan çekildi...

4. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Köyün tadını çıkarmaya başladım, altımdada enduro olduğuna göre :)
    Bizimkilerle beraber senelerden beri gitmediğimiz zındana (zindan) gidelim oralardaki gen (ekilmeyen) tarlalarımızı görelim diyoruz, yaklaşık 10 km ve tamamı dağ yolu, ayrıca zındanın bir özelliğide gölü kuş bakışı izleme imkanı verir.
    Giderken çok fazla işlemeyen yani traktörün bile çok nadir geçtiği yoldan gideceğiz bizim ladayla ama talipli fazla olunca bana yer kalmıyor, eee canıma minnet bende transalple giderim :)

Buyrun fotolar

Babam

Anacağım

Ben (saç sakal birbirine karışmaya başladı) Tipim halen çok bozuk:D:D

Zındandan dönüş..

Zındana giderken öyle zor koşullar vardiki malesef fotoları yok.. iki taraf maki yolun ortasıda otluk sadece bir tekerlik yer var... zındana varmak üzereyken ortadaki taşı göremedim ve motorun orta ayağı taşa çarptı motorun arka tarafı söyle kendini bir sola attı ama allahtan o sırada ayaktaydım ve düşmedim...

5. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Köye vardığımdan bu yana motoru stop edince bir benzin kokusu geliyor neredeyse adamı bayıltacak..

Yok bu böyle olmaz diyorum bu sorun ne ise bulup çaresine bakmalıyım diyorum, çünkü daha gideceğim 1000 km yol var..ve başlıyorum sorunu aramaya :):):) halim ortada...

Bu arada söylemeden edemeyeceğim, enduro dediğin motor basit olur dağda bayırda başına bir iş geldimi hemen sökersin bakarsın sorunu çözmek için kafa yorarsın ancak transalp tam tersine granajlarını bile sökmek ciddi zaman alıyor, bu yönüyle hiç iyi bir enduro değil, illaki bir sürü anahtar olacak iyi bir mekan olacak vakit olacak falan...

Buyrun..

İşte kokunun sebebini buldum, bu koku egzostan geliyor :) (ben öyle zannediyormuşum)

Motoru darma dağın etmeme karşın herhangi bir sorunla karşılaşamıyorum, ne yırtık bir benzin hortumu nede yerinden çıkmış bir hortum bulamayıyorum o sırada motoru toplarken motorun altına doğru yattğımda halen kokunun yoğunlaştığını farkediyorum.

Evet sorunu buldum, aslında bulamadım hiç bir sorun yok sadece motor güneşte kaldığı ve sürüş esnasında depo güneşten dolayı çok ısındığı için içindeki benzin buharlaşıyor ve benzin buharı depo tahliye hortumundan dışarı çıkıyor, dışarı çıkar çıkmaz ise haliylen yükselişe geçiyor ve motorun üzerinde ve yanındayken koku ciddi hissediliyor.. Ohhh rahatladım iyiki bir sıkıntı yok :)

Rakıyı hepiniz bilirsiniz, içmeyenler yada tadına bakmayanlar dahi kokusunu mutlaka bilir, işte o kokuyu veren ve rakı yapımında ham madde olarak kullanılan ANASON bizim memlekette yetişir..

Buyrun tarlada ve yolunmuş anason resimleri.

6. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    çok güzel birgezi olmuş üstad paylaştıgın için teşekküredriz motor tranzalpolunca hep toprakyoldan gidesi geliyor insanın sanırım hiç asfaltta resim göremedim :)

Umut Karkın ve Ziya Çerezci bunu beğendi.
  7. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Evet belki sıkıldınız ama benim köydeki maceralarım bitmedi, hayatımda ilk defa motosikletle köyüme gittim tadını çıkartmazsam olmaz.

Gene dağ yollarından yaylaya çıkıyorum, yaylada pınarlı bizdeki adı bunarlı diye bilinen çeşmeye gitmek için yola çıkıyorum...

Buyrun fotolar..

Bu foto çok hoşuma gidiyor, işte doğa, işte kıl keçileri, işte enduro, işte benim ruhum

Çobanlık zor iş, arkadaşın halinden de belli zaten çobanlığın zor olduğu, köyden bir arkadaş ben ismini hatırlıyamıyorum ama o seninle küçükken oynardık Umut değilmisin sen diyor..ve anlatıyor halini mal çok ama başında durmazsan olmuyor halimize bak berbat durumdayız diyor.. fotoğrafı çekeceğimde ya çekme sakal falan diyor ben diyorum ki sen bu halinde güzelsin Tahsin...sonradan öğreniyorum babasının cenazesine bile gidememiş keçiler çalınmasın diye, zaten defalarca kez dolandırılmışlar, keçileri çalınmış, paraları ödenmemiş.. memleketimin halleri işte..

yayla dönüşü köyümüzün bir kısmı görünüyor..

ve diğer birkaç fotoğraf

8. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    2 Ağustos 2010 köyümden ayrılıp niğdeye doğru yola çıkacağım,

kalander anam ve babam beni yolcu ediyorlar, anamın elinde vita (bir yağ markasıdır) tenekesinden yapılmış ümzüklü kurplu tas 20 yıllık tas, içinde köyümün suyu ve arkamdan serpilmeyi bekliyor, serpilecekki akacak, akacakki bende o su gibi akıp gideceğim, varacağım yere varacağım..su serpilir arkasından dua edilir içten, ta derinlerden, herhangi bir menfaat gütmeden olanca saflıkla, Allahım sen büyüksün, sen herşeyin sahibisin, şu benim deli oğlanı bu su gibi akıppp varacağı yere varmasini sağla, sen büyüksün yarabbim, aminnn

sabah 7.40 civarında köyden ayrılıyorum, rotam; yeşilova, burdur, ısparta, eğirdir, gelendost, beyşehir, konya, ereğli, niğde 620 km, yol bir hayli uzun ve ben kahvaltı yapmadan yola çıkıyorum. Amacım Isparta eğirdirde göle karşı kahvaltı yapmak ve hava ısınmadan oraya kadar varabilmek.

Burduru geçtikten sonra aklıma yıllar önce abimin söylediği birşey aklıma geliyor, burdurdan ıspartaya giden çok kısa bir yol ama yol acayip virajlı :) virajmı :) tamam diyorum kendimce, yolda benziliğe girip soruyorum yolu tarif ediyorlar ve ana yoldan ayrılıp asvalt ama ciddi virajlı yola giriyorum ve ıspartadayım...

Ispartada okuldan arkadaşım var ancak saat baya erken arasam kesin yatıyordur diyorum ve vaz geçip eğirdire doğru yola çıkıyorum, acıktım eğirdirde kahvaltı yapacağım :)

Eğirdire geliyorum eğirdir bitiyor ama ben gölün kenarında bir tane kahvaltı yapılacak yer bulamıyorum neyse gelendost ilçesinde kahvaltımı yaparım :)

Gelendosta geliyorum ancak gene kafama göre kahvaltı yapacak bir yer yok, bu arada eğirdirden geçerken harika manzaralar var ancak nasıl olsa durduğum yerde çekerim diyip foto çekmiyorum..

Gelendostuda geçiyorum yol iki ilçeyi birbirine bağlayan yollar gibi iki tarafı bahçelik iki şerit gelişli gidişli bir yol, zaman zaman viraj yol çalışması falan filan devam ederken bir araç solluyorum o da ne yolun sağına, yoldan aşağı yukarı 1 metre düşük bir yere radar arabasını yerleştirmişler :) neyse ben zaten araba solluyordum o beni görmemiştir, gördüysede plakamı okuyamamıştır diyorum.

Derken polis çevirmesi ve benide çeviriyorlar, 103 le radara girdiğim söyleniyor, evraklar isteniyor, bende plakamı okuması biraz zor eğer o kağıtta benim plakam yazmıyorsa siz bana bu cezayı yazamassınız diyorum :) memur ne ara okumuş bilmiyorum, radar arabasındaki vatandaş dikiz aynasından okumuş helal olsun adama işini iyi yapıyor:) neyse 270 lira ceza yazıldıktan ve gereksiz sohbetler edildikten sonra ben moral olarak bitmiş bir durumda yola devam ediyorum ve halen kahvaltı yapmadım. Açım aççççççç

Açlık, moral bozukluğu üstüne yol çalışması; be kardeşim şu yolu yapıyorsanız bari bir şeridine dokunmayın, diğer şeridini bitirin sonra öbür şeride geçin, yok olurmu asvaltı tamamen kaldırmışlar mucuru dökmüşler hadi git gide bilirsen.

Solladığım bütün araçlar beni geçmeye başladı mucurda benim hızım ise 15 km 20 ye çıkınca başlıyor bizim enduro dansöz gibi oynamaya :)

Beyşehire gelirken birkaç güzel göletten geçiyorum, harika manzarlar ama benim canım çok sıkkın ve açım hiç durupta foto çekecek havada değilim. Derken beyşehir gölü görünüyor tam anlamıyla harika bir manzara ama ben gene foto çekmiyorum ve beyşehirdede kahvaltı yapmıyorum :)

Sonrasında konyaya giriyorum, buraya kadar yollar yol yapımları hariç oldukça zevkliydi tabi 270 liralık bir ceza ve açlıkla ne kadar zevk alınırsa :) tabi beterin beteri vardır diyorum içimden.

Neyse konyaya giriyorum, bir motosikletli polis olan bir arkadaşı ziyaret edeceğim onun için polis merkezine gidiyorum, motosikletli polislerin yanına varıp arkadaşı soruyorum :) yıllık izinde olduğunu öğrenince baya üzülüyorum. Neyse polis arkadaşların çay ve su ikramından ve beni varaderoyla konya çıkışına kadar eşlik etmeleri sonucunda konyanın çıkışındayım, güzargah ereğli; o sırada kırımızı ışıkta bir transalp bir v-strum ve bir tane daha motor yanıma geliyorlar belli yoldan gelip yola gidiyorlar, kırmızı ışık süresince sohbetten sonra onlar yoluna ben yoluma...

Yorgunum, açım, ceza yedim ve bunların hepsini bir kenara bırakıyorum böyle yolmu olur Allahım.. 110 km boyunca yavv bir tane viraj olmazmı, yol düm düz, hava çok sıcak ve ben müthiş sıkılmış durumdayım, malesef ortalama bir hızdada gidemiyorum radar korkusundan...

Lafı biraz uzattım galiba neyse anlatmaya devam :)

Konya ereğliye bir tanıdığın iş yerine varıyorum orada biraz soluklandıktan sonra Niğdeye yola çıkıyorum ve halen AÇIMMMMMMMM, daha kahvaltı yapmadım neredeyse akşam oldu...

90 km lik bir yolculuğum kaldı, 20 km kadar gittikten sonra otobana giriş yapıyorum, yapım aşamasında tam olarak bitmemiş onun için gişe yok.. kim tutar umut seni radar yok zaten akşam oluyor....(bu kısım kurallara pek uygun değil, galiba biraz hızlı gidiyorum ibrem 160 ı gösteyiyor, yer yer 165, 155)

Hava neredeyse kararacak ve ben niğdede kayınpederin bahçesine varıyorum, herkes merakla beni bekliyor 11 saatten fazladır yollardayım :)

Ben kahvaltı yapmadım, bana yemek verin allah rızası için diyerek hazırlanan yemeği afiyetle yiyorum :) en sonunda kahvaltı olmasada yemek yedim :D:D:D

Niğdeye gelene kadar hiç fotoğraf çekmedim ama niğdede yakalaladığım balıkların diğer fotolarımı sizlerle paylaşmak isterim.

bakalım bu fotodaki detayı farkedecekmisiniz :)

Daha sakalları kesmedim bakın ne hale geldim:)

Sabaha kadar 43 tane balık yakalamaşız, çuvalın içinde artık şehre dönüş vakti :) hiç uyumadık ve hiç dinlemedik zil sesleri ve balık çekmekten dolayı:)

Ve dönüş zamanı geldi,

Güzargahh: Bor, altunhisar, aksaray, şereflikoçhisar ve ankara...

Tuz gölünun oradan bir iki foto

Dönüş yolunda tuzgölünün oralarda çeşmeden su içip kendi kendimi resmetmeye çalışırken ilginç bir tesadüf yaşanmış ve ben bunu günler sonrasında gördüm. Fotağrafı çektiğimde aksaray yönüne giden bir motorcu varmış :) artçılı...

1500 km yi sağ salim tamamlayarak evime varıyorum... başka başka gezilerde görüşmek üzere...

9. Ziya Çerezci

Ziya Çerezci Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Süpersin Umut abi :)

Umut Karkın bunu beğendi.
  10. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    fotolar çok az :D :D ama güzel gezi her motorcu sonunda endurocu olucak :D :D

11. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Keyifli bir yolculuk olmuş. Sana eşlik etmek isterdim Umut abi :D Seneye nasip olursa Ziya ile bizde bu yollardan geçeceğiz :) Paylaşım için teşekkür ederim.

Umut Karkın ve Ziya Çerezci bunu beğendi.
  12. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Bu tür gezileri solo yapmak zordur, yol uzun olunca insanın canı sıkılır. Ama Umum kardeşimiz çok eğlenmiş. Paylaşım için teşekkürler umut.

13. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Teşekkürler hocam, sizin geziniz daha güzeldi...

14. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Abi Allah iyiliğini versin diyorum, insan aç acına o yolları çeker mi?
    Ya tansiyonun düşse, gözün karaksa naapacan?
    Polis arkadaşından ziyade, geldiğinde Konya'da ben olsam bırakmazdım seni ama hadi neyse diyorum, şansına küs :(

15. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    İşler bazen istediğin gibi gitmiyor Enesciğim, işte o zaman canın sıkılıyor ve yemek yemek zor oluyor :)

İşin şakası bir tarafa gerçekten düzgün bir yer bulamadım kahvaltı yapacak, ben eğirdirde göle karşı kahvaltı yapmak istiyordum ama eğirdir çıkışında sanayi varmış :) kahvaltı yapacak yer bulamadım sonrasındada cezayı yiynce can sıkıntısı bastı beni...

16. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Umut güzel anlatımın ve fotoğraflar için teşekkürler. Keyifle okudum ;)

17. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Ooo siz seneye motorla antalya tarafına gitmeye kafanıza koymuşsunuz anlaşılan.. hadi bakalım..hayırlısı

18. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Evet abi, kafaya koyduk. Motorlar ilanda, birde büyüttük mü, gerisi kolay ;)Yaza direk Olympos'a tatile. :D

Ziya Çerezci ve Umut Karkın bunu beğendi.
  19. Erdal Özgüner

Erdal Özgüner Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Maceralı yolculuğun, güzel anlatımın ve güzel fotoğraflar için teşekkürler Umut arkadaş.

20. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Umut'um organizatörüm, ne güzel gezmişsin ooohh ohh. Bravo valla.
    Bebiş olsun daha nah gezersin :D:D
    Yok gerçekten köy olsun, Annen Baban olsun harikalar. Anadolum benim bu işte. İnşallah bir gün hepberaber gideriz. Sevgiler..