27-28 Mart. Kamplı gezi

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi Gezi ve Turları' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ası tarağı,tabancayı tüfeği hazırlayın çadırları da unutmayın;
    Kimseye söz vermeyin Yılın en büyük buluşmalarından biri..
    En büyük olmasa bile en eğlenceli olanı olacağı kesin,

Bu köylerde durarak

Bu yollardan geçerek

Bu virajlarda dans ederek..

Bu yaylada dibini bularak...

Bu kampa Ağırabiler,Enduroist, Bursa Enduro, Eskişehir Enduro üyeleri katılacak.
    Bende katılacağım.İstedim ki sizlerden de katılan olsun sezonu açalım.

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu yöreye kar nadiren yağarmış.İklim olarak ılıman bir iklime sahip bir yer.Yani mart ayında mabadadımız donar diye düşünmeyin.:D
    Yazları sıcak kışları da ılık geçen bir bölge.

3. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Hocam hangi bölge desem :)

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Eskişehire 28 km uzaklıkta Mihalgazi köyü sınırları içinde

Google earth koordinatları
    39°59'14[​IMG]67"K

30°35'4[​IMG]66"E

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Kamp alanının 4 km yakınında Sarıcakaya kaplıcaları var

isteyenler rezervasyonunu yaptırıp gece kaplıcada konaklayabilir

0222 621 24 20 Ali bey

20 tl duşsuz oda fiatı

25 tl duşlu oda fiatı

40 tl küvetli oda fiatı

Arkadaşlar İstanbul'dan geliş için son derece keyifli bir rota,

İstanbul-Adapazarı-Geyve-Taraklı-Göynük-Susuz-Karaardıç-Bölücekova-Himmetoğlu-Aşağıkınık-Beyyayla-Sarıcakaya-Mihalgazi-Sakarıılıca.

Yada İstanbul Bursa İnegöl Bozuyük Eskişehir Mihalgazi Sakarıılıca

o.somuncu bunu beğendi.
  6. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Cennetten bir köşedir,Eskişehir'in en ılıman en yeşil bölgesidir,meyvamız sebzemiz burada yetişir diğer şehirlere gider,doğal sera ortamıdır. Kamp için çok iyi bir yer.Tüm MF'yi kampa bekleriz:D
    Ama önce çadır almam lazım.:p

Sahi kaplıcalarda Ali Abi vardı:( Afrika Twinci-karavan meraklısı çok hoş sohbet bir Abimdir.:)

Sarıcakaya Kanyonu,

7. Erhan.HÜRYAŞAR

Erhan.HÜRYAŞAR Üye

hmm iimiş...vizeye finale denk gelmez ise katılma ihtimalim cok yuksek...

8. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Çok güzel bir yere benziyor Şenol hocam.
    İnşallah çok önemli bir işim olmaz da katılabilirim.
    Çok merak ediyorum ilk kamplı gezim olacak.

9. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Gerçekten harika biryer, umarım katılabilirim.

10. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Bana da yakın sayılır o tarihte (150-160 km)hava da güzel olursa gitmemem için sebep yok!..

11. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Umut abi, Mesut abi siz ne diyorsunuz bu işe.. ?????

12. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ya ben gene forumun :D az zekisi olarak anlamadım herkes buluşup İstanbuldan hareket edilecek değil mi?Ben de gelmeyi çok isterim :) Eşim Eskişehirli zaten ama ben hiç gitmedim,eşimle beraber gelebilmemiz mümkün olabilecek bir gezi mi?Bu ?

13. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Gökselcim ben karar vermek için henüz erken diye düşünüyorum. Öncesinden plan program yapmak bana göre bir şey değil zaten. Çok kısa sürede karar verip yola çıkmak hep hoşuma gitmiştir. O gün gelsin haydi gideyim deyip yola çıkabilirim.

14. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Evet şimdiden olmaz zaten..Uygun geldi bana.Zamanı gelince kamp olmasa bile günebirlik uğrarım diye düşünüyorum.
    Bursa ve İstanbul ön planda olduğu için Ankara'dan katılan olur mu diye sordum :)

15. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Hadi bakayım bu harika gezi kaçmaz gerçekten kadro çok sağlam. Orada inanılmaz vakit geçirilecek emin olun . Hatta Endurocular için de güzel parkurlar varmış. Yol zaten cok fazla degil. isteyen istanbuldan yalovaya geçiş yapıp şenol hocama katılır bursa enduroyla gelir isteyen istanbulda toplanır sakarya yolunu takiben ulaşabilir. sezon açılışı için iyi bir fırsat arkadaşlar.

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Net ortamında gezilerimi ve bei takip edden bir arkadaşımın bana yolladığı e postayı sizlerle paylaşmak isterim.

Sizin motosikletli gezilerinizi ilgiyle takip etmekteyim ve epostanızı internetten buldum. 27-28 Mart'taki Mihalgazi Sakarılıca'daki kamplı gezinize katılmayı isterdim. Ancak ne ehliyetim, ne de motosikletim olduğumdan katılamayacağım. Ancak İstanbul'dan gelecek arkadaşlarınıza şu rotayı önerebilirim: İstanbul-Topçular-Karamürsel-Yalakdere-Boyalıca-İznik-Yenişehir-Bilecik-Söğüt-İnhisar-Mihalgazi-Sakarılıca. Önerdiğim bu yolun manzarası süperdir. Askerliğimi Söğüt'te kısadönem olarak yaptığım için orası hakkında ben de bilgi sahibiyim. Kamptan dönüş yolunuzda size Söğüt'ün Hayriye-Savcıbey köyleri arasında İnönü Savaşlarında taştan kazınmış siperleri (Mihalgazi'den dönerken İnhisar-Yakacık-Samrı-Ortaca-Yeşilyurt-Rızapaşa-Gündüzbey yoluyla ulaşabilirsiniz), Kızılsaray köyündeki işgal karakolunu ve Zemzemiye'deki (Şaraphane) eski Rum evlerini görebilirsiniz. Ama en güzel Sakarya nehri manzarasını Yakacık (Esri)'de çekebilirsiniz. Size kolay gelsin.

İstanbul'dan katılacak arkadaşlarımın dikkatine.

17. Erdal Özgüner

Erdal Özgüner Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    İş durumumu ayarlayabilirsem bende katılmayı istiyorum, İstanbul tarafından katılacak arkadaşlarla belli bir yerde buluşup ortak hareket etmek iyi olur.

Noyan Yıldız bunu beğendi.
  18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    İsabetli olur.ben gidiyorum da sizi bilmem yaparsınız artık bir organizasyon

Erdal Özgüner bunu beğendi.
  19. mehmet ciftci

mehmet ciftci Yeni Üye

iş durumunu ayarlıyabilirsem bende gelmek isterim gerçekten olağan üstü bir tarih ve tabiat var görmem lazım

20. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arakadaşlar Sarıcakaya'yı bilen bilir. Mikro kilma iklime sahip bir yerdir. Her ne kadar Eskişehirde karasal iklim mevcutsa da Sarıcakayada tropikal bir iklim mevcuttur. Nar, Portakal, limon gibi meyveleri görebilirsiniz...

Sarıcakaya Hakkında
    İÇANADOLU'NUN AKDENİZ'İ SAKARYA VADİSİ

Sakarya Nehri’nin milyonlarca yılda oluşturduğu 220 Rakımlı vadi, tam bir Akdeniz iklimi özelliğine sahiptir.

Her mevsim özellikle de bahar ayları gezi meraklılarına eşsiz güzellikler sunmaktadır.

Anadolu hep sürprizlerle doludur. İnsanların karşısına ne çıkacağı belli olmaz bir günde dört mevsim yaşanabilir. Karlar içinde ilerlerken birkaç kilometre sonra bahar çiçekleri arasında buluverirsiniz kendinizi. Eskişehir- Bilecik sınırları içinde Sakarya Vadisi veya bölge insanının deyimiyle Sakarı Vadisi de böyle bir yerdir.

Bozdağ’ın sırtlarında karlar arasında ilerlerken bir anda bahar çiçekleri kelebekler arasında kalırsınız.

Sarıcakaya Osmanlı İmparatorluğu döneminde İzmit Sancağı’nın Göynük kazasına bağlı bir köydür. Daha sonra idari açıdan 1884 yılında Söğüt’e bağlanmış, Cumhuriyet döneminde de Eskişehir’e bağlı bir ilçe merkezi olmuştur.

Sarıcakaya’yı özel kılan ise tüm İç Anadolu’da Akdeniz iklimini yaşayan yegâne bölge olmasıdır. “Vadi”nin denizden yüksekliği sadece 220 metredir. Oysa 47 km uzaklıktaki Eskişehir’in denizden yüksekliği 950 metre civarındadır. Bu özellik burada bir “Mikro Klima” iklim sisteminin oluşmasını sağlamıştır.

Bölgede zeytin pamuk yetiştirilmekte seracılık yapılmaktadır. Bölgenin sebze ihtiyacının büyük bir kısmı buradan karşılanmaktadır.

Sakarya nehri boyunca çok sayıda köy vardır. Bunların bir kısmının varlıkları 1460 yılından beri bilinmektedir. Bu köylerden Beyköy Küplü Laçin Bozaniç Ilıca Alpagut Düzköy İğdir günümüze kadar gelmiş köylerdir. Özellikle Söğüt ve göynük civarında göçebe yaşayan bazı aşiretler de 18. yy’dan başlayarak Sakarya Vadisi’nde yerleşik düzene geçmişlerdir.

Bu aşiretler SARILAR ve BARAKLAR’ın birleşerek BURNAKLAR Köyünü Kurdukları ve bu köyün bugünkü Sarıcakaya’nın temeli olduğu bilinmektedir.

Sakarya Vadisi’nin tüm dağ yamaçlarını kaplayan ormanları şelaleleri, karlı zirveleri, termal suları ve maden sularıyla hafta sonu kaşiflerinin, dağcıların gözde mekanlarındandır. Ayrıca vadinin hemen hemen her yerindeki pınarlar da piknikçilerin vazgeçemedikleri mekanlar asındadır.

Özellikle hafta sonları vadinin yamaçlarında dağcılarla, yürüyüş yapanlarla, dağ bisikleti kullananlarla karşılaşırsınız.

Eskişehir-Sarıcakaya Yolu üzerinde yer alan yarımca, Dağküplü, Mayıslar rotası güvenli yolculuk için tercih sebebidir. Ilıca kaplıcaları 57 derece sıcaklıkla ülkemizin en sıcak suları arasında gösterilir.

Bahar aylarında yolda göreceğiniz kar yığınları gözünüzü korkutmasın. Birkaç kilometre sonra sizleri; yemyeşil bir doğa ılıman bir ilklim ve bol oksijen beklemektedir. Yanından geçeceğiniz bahçelerden alacağınız meyveler seralarda yetişen taze sebzeler gezinin cabası olacaktır.