3 Aralık Dünya Özürlüler Günü

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Umut Karkın tarafından paylaşıldı.

1. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Alıntı
    Burdur Atatürk caddesinde özürlü İbrahim Gün’e rastladık. 14 yıldır akülü sandalyeye mahkum olan İbrahim Gün , bir hayli dertliydi.
    Özürlü yollarının yetersiz olmasından yakınan Gün, 1992 yılının şubat ayında kanser teşhisi kondu. İzmir Ege Üniversitesine tedavi olmak için gittim. Ücretli tedavi oldum. Doktor beni kobay olarak kullanmış. Bir sene tedavi gördü. 1993 yılında felç oldum. O zamandan beri böyleyim. Burdur’da özürlülerin yolları yok, kaldırımlarda rampaları yok. onlara çok dikkat etsinler. Rampalarımız da çok kötü. Bunların çözülmesini istiyorum. Bugün bulunduğumuz yere gelinceye kadar çok yer dolaşmak zorunda kalıyorum. Kaldırımların rampa kısmına araçlar park ediliyor. Bu yüzdende benim yolum uzuyor. Kullandığım araç akülü. Aküsü bitince yolda kalıyorum. Hesaplayarak gidiyorum ama rampa önlerinda araç olduğunda yolun uzamasında dolayı aküde bitiyor. Bu konuda vatandaşlarımızın da duyarlı olmasını istiyorum. Sürücülerden de rica ediyorum zaten sayıca az olan özürlü rampalarının önüne araçlarını park etmesinler. Yetkililerde bu konularda bize yardımcı olsunlar ve benim gibi Burdur’da bulunan bir çok özürlünün bu sorununa çözüm bulsunlar.” Dedi.

Evet arkadaşlar bugün dünya özürlüler günü gerçekten te hiç aklımıza geliyormu özürlüler ve onların yaşadıkları, yukarıda alıntı yaptığım bu yazı özürlülerimiizden birinin sadece bir sorunu daha nice sorunlar daha nice anlamsızlıklar var ülkemizde...

Lütfen duyarlı olalım özürlülerimizi bir gün hatırlamayalım, hiç bir zaman unutmayalım ve eğerki eilimizden birşey geliyorsa lütfen esirgemiyelim..

bizlerde bir gün özürlü olabiliriz.

2. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    kardeşim çok am çok önemli bir konuya temas etmişsin duyarlılığından ötürü tebrik ederim dürsüt olmak gerekirse bu günün dünya özürlüler günü olduğunu bende bilmiyordum demekki bişeylerin farkında değilmişiz.. her özürlü bir takım operasyonlar neticesinde mutlaka tam olarak iyileşmeyebilir ama bizler senin de belirttiğin gibi her an özürlü olabiliriz kaldıki vasıtalarımız buna müsait allah başta özürlü kardeşlerimize sonrada bizlere yardımcı olsun..
    bir şey daha var zaten hayatta farkedemediğimiz özürlülerin bir yada iki tane olan otoparkına lütfen park etmeyin en azından saygısızlık yapmayın..

Erol, Turgay ve Umut Karkın bunu beğendi.
  3. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Tamı tamına 8 500 000 özürlü vatandaşımız yaşıyor bu ülkede, onlar için ne yapılıyor? hangi belediye özürlüler için yaşam alanı geliştiriyor? hangi devlet kurumu onların elinden tutup sorunlarını çözmeye çalışıyor?

kamu da %3 oranında özürlü istihdam edilme zorunluluğu var kanunen ama bu kanuna uyan devlek kurumu sadece kültür bakanlığıymış diğerleri bu oranın yakınından bile geçmiyor, belkide bilmiyorlar bile.. hiç özürlü çalıştırmayan kamu kurumu bile mevcutmuş..
    ayrıca özel söktöründe özürlü çalıştırma zorunluluğu var..

ama

imam bilmem ne yaparsa cemaat bilmem ne yaparmış !!!

deveye sormuşlar neren eğri, nerem doğruki !!!

biz ne zaman adam olacağız?

Erol ve Turgay bunu beğendi.
  4. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    kardeşim özürlü kardeşlerimize yardım edilip varlıklarının farkına varılabilmesi için mutlaka kodamanlardan birinin çok yakınının özürlü olması lazım desinki sayın bakanım otoparkımıza parkediyorlar kaldırımlar yüksek otobüs ve metro durakları yetersiz özürlü asansörümüzü sağlam kişler kullanıyor gibisinden o da ancak o zaman bişeyler yapsın :) yoksa bu ülkede insanlar bu kadar duyarsızken allah yardımcıları olsun..

Turgay ve Umut Karkın bunu beğendi.
  5. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    umut bey ilk olarak duyarlılığınıza teşekkür ediyorum.Özürlü olmayı hiç bir kardeşimiz istemedi ve iki teker üstünde olan bizlerde her an bir kaza sonucu özürlü olabiliriz bunun garantisi yok malesef. nedense insanlarımız çok duyarsız devlet deseniz zaten varla yok arası bir şey.. ne demeli bilmemki... Bir kaldırım yapıyorsan merdiven yapıyorsan yol yapıyorsan bir standart koy ve özürlü arkadaşlarımızın dertlerine azda olsa çare bul. özürlü park yerine yada özürlü kardeşlerimizin çıkacakları yollara park edilmez tabelanı koy ve park edenlerin araçlarını çek parka en az 10 gün trafikten men et. kes 2.000 ytl cezayı inanın bu cezayı ben yesem koymaz çünkü hatalıyım ama nerde bizde o ince düşünce.........

Türk toplumu olarak anlayacağımız tek şey var. oda yüksek cezalar.....

Erol, Turgay ve Umut Karkın bunu beğendi.
  6. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    aslında ne demek istediğimizi şu cümleyle özetliyorum..
    hiç değilse senede bir gün onları düşünelim..

Umut Karkın ve Turgay bunu beğendi.
  7. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Umut kardeşim böyle önemli bir konuyu gündeme getirdiğin için teşekürler. Özürlülere bizlerinde, devletinde sahip çıkması gerekir. Onlarda bizden yarın ne olacağımız hiç belli değil.

8. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    butun ozurlu kardeslerımızın bu gununde yanlarında olamasakta butun ıyı nıyetlerımızle kalbımız onlarla ve sahsen ben yapılacak bır sey varsa hazır oldugumu belırtmek ısterım

S.SONAY BALTACI ve Umut Karkın bunu beğendi.
  9. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Umut kardeşim öyle önemli bir konuya parmak bastın ki gözlerimi kapatıp ağızımı açmamak için kendimi zor tutuyorum...Sokakta özürlü vatandaşlarımızın nasıl çile ve zorluklar çektiklerini gördükçe,isyan ediyorum ve içimden alev yükseliyor...

Umut Karkın bunu beğendi.
  10. mehmetpolat

mehmetpolat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    her sağlıklı insan bir özürlü adayıdır. bütün özürlü kardeşlerimizin özel günlerini kutlarım.

11. S.SONAY BALTACI

S.SONAY BALTACI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    bütün özürlü kardeşlerimin gününü kutlarım.etrafımızda çok özürlü kardeşlerimiz var ve o insanları görmemezlikten gelen bir çok duyarsız insanlarımız var.elimden geldiği kadar duyarlı olmaya çalışıyorum ve ziyaretlerde bulunuyorum.tamamen özürlü olan kardeşlerimizin 1 dakika ayakta durmaları için bantlar çekiliyor.bazıları konuşamıyor anneleri ağızlarından bir kelime düşsün diye ne kadar çaba harcıyorlar.özürlü ailelere allah sabır versin.her insan gelecekte birer özürlü olabilir.

12. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    bu tip sorunları görmemezlikten gelmek insanlık ayıbı en başta dünyada olduğu gibi ülkemizdede gerekli hassasiyeti göstermemiz gerekir en başta eğitim şart...