4-5 Yıldan Sonra Plaka Almak :D

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Tahir.Boşver tarafından paylaşıldı.

1. Tahir.Boşver

Tahir.Boşver Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    Arkadaşlar, motorsikletimin plakası yok, bu sebeple büyük yerleşim merkezlerine gidemiyorum, kırsal kesimlerde kullanıyorum. Bu sebepla plaka almak istiyorum, ama motorsikleti 2005-2006'da falan almıştık, şimdi plaka almaya kalksam cezası ne kadar, kesin olarak bilen var? Tahmini söylicekseniz tahmin olduğunu, lütfen belirtin.

2. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

tahir foruma hoşgeldin ama önce yapman gereken forum kuralları var,işinizi yaşınızı,motosiklet deneyiminizi,yasadıgınız ili yani kısaca kendinizi tanıtıcı konu acmanız daha sonrada sizin sordugunuz sorulara cevap verme şansımız olsun,aksi takdirde yönetiçi arkadaşlar hesabınızı kesebilir,gerekli linki asagıda mevcut,düzenlemenizi yapın lütfen

http://www.motosikletforum.com/forumdisplay.php?f=21

Onur Filiz bunu beğendi.
  3. Tahir.Boşver

Tahir.Boşver Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    teşekkür ediyorum, hemen düzeltiyorum

DEMİRAT bunu beğendi.
  4. Tahir.Boşver

Tahir.Boşver Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    bi fikri olan yok mu yaw? Tahmini bişey söyleseniz bile yeterli olucaktır benim için, çüünkü benim hiç bilgim yok.

5. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    biraz sabır mutlaka konu ile ilgili bir açıklama gelecetir.. sen bu kadar sabırsız olursan olmaz ama kardeşim :) motorsiklet sabır gerektiren bir olaydır ki bilgi almak ta buna dahil ;) ;)

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Plaka artı ruhsat çıkartman gerekecek.Bunun için sana birde motosikletin faturası gerekecek.Sende fatura var mı.
    varsa sorun yok.Alırsın faturanı eline gidersein trafik tescil şubesine müracaatını yaparsın geçmiş yılların da MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) fazileriyle ödersin sonra trafik tescile yeniden gidip plakanı alır takar yoluna devam edersin.
    Eğer faturanız yoksa bir trafik takipçisine gideceksin o sana yolu gösterecek.
    Vergiler ne tutar bilmem ama ruhsat plaka işleri 250 TL tutar

Tahir.Boşver bunu beğendi.
  7. Tahir.Boşver

Tahir.Boşver Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    Yardımın için çok teşekkür ederim. Ama aslında benim için asıl önemli olan vergiler ve faizleri. Motosikletin faturası var. Hatta motosikleti aldığımız yer, ruhsat plaka parasını gerekli yere yatırmış, ama abim, vergi ödememek için plaka almamış, kırsal kesimde oturuyoruz zaten, ama dışarı da çıkamıyorum. Plakayı alabilmem için 500 lirayı falan geçmemesi lazım ama sanıyorumki 5 yıllık vergiler faizleriyle 2000 tl'yi bile geçer. Motosikletim 125cc çift silindir ramzey, yıllık vergisi ne kadar dır acaba? Faiz oranı yüzde kaçtır? Bunları bilmek lazım?

8. Tahir.Boşver

Tahir.Boşver Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
  9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklet vergileri 2005 ten itibaren gecikme cezalı ödeyeceksiniz.

Bu arada ağabeyiniz benim adıma tebrik et.Harika bir düşünce.Vergi ödememek için plaka almaması dahiyane bir buluş.
    Bence sen plakayı bu motoru boş ver yeni motor al.Daha ucuza gelir.bunu da tarlada bahçede kullanmaya devam et.

10. Tahir.Boşver

Tahir.Boşver Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    :D:d:D aslında aynı fikirdeyim ama yeni motor almam pek mümkün olmamakla birlikte, plaka parasını da kendi çabalarımla ödemem lazım ve sitelere şöyle bir aktım da adam gibi motosiklerler çok pahalı (bana göre)(10 bin tl civarı). Biz bunu sanırım 2700'e falan almıştık. Gayette iyi motosikler kararlı bir şekilde 120'yi görebiliyorum ve şöyle bir durum var. Arkadaşta Kanuni Windy var, o hız göstergesinde 45 görüken ben 40 o 80 görürken ben 70 o 120 görürken ben 105 falan görüyorum, benzer durum yamaha ybr içinde geçerli ama fark çok daha küçük 105'e 110 gibi.

11. Tahir.Boşver

Tahir.Boşver Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    İlgisi için herekes teşekkür ederim.

http://www.gib.gov.tr

Gelir İdaresi başkanlığında kaç tl tutacağını hesapladım. Yaklaşıl 750 Tl vergi parası ediyor, üstüne 250 de, plaka ruhsat parası, 1000 tl'yi geçecek masraf. Değmez bence bu parayı vermeye.

Tekar herkese teşekkürler ve hayırlı forumlar.

12. Mehmet Sert

Mehmet Sert Üye

Motosiklet:
    Mondial
    benim bildigim kadarıyla (yanlış biliyosam bilen düzeltsin) sen motoru 2005 te almışsın ama faturan olduğu için ve plaka çıkartmadığından dolayı 6 aylık vergileri ödememen gerekiyor.. yani 250 tl ye plaka çıkartabilirsin ama sen yinede bir iki araba alım satım ruhsat işleri ile uğraşan komisyonculara sor derim..

13. Tahir.Boşver

Tahir.Boşver Yeni Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    Hmm. Teşekkür ederim. Burda da tanıdık bir komisyoncu var. Sorarım bakalım ona.

14. Oguzzhn

Oguzzhn Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Benim mondial uag 100 motor um var plaka çıkartmak için süre Aralık 2014 de bitti şu an çıkartmak istesem cezası ne kadar

15. reset61

reset61 Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Motorum 2013 de alındı faturasi var plaka cikarmak istiyorum cezasi ne kadardir arora yebere 125