80 km’lik hız limiti motorcuyu öldürür !

Konu, 'Basında Motosiklet' kısmında Ferhat.Ulucan tarafından paylaşıldı.

1. Ferhat.Ulucan

Ferhat.Ulucan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Motosiklet dernekleri, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde değişikliklerin yapılacağı Trafik Güvenliği Yüksek Kurulu öncesinde harekete geçti. Motorcular, şehir dışı yollarda motosikletlere konan 80 km hız limitinin kendilerini öldüreceğini söylediler.

ENDURO Motosiklet Kulübü Derneği (EMOK) Yönetim Kurulu Başkanı Erem Yücel yetkililerle görüştüklerini söyleyerek, "Şehir dışı yollarda ve otobanda, otomobiller 90-120, otobüsler 80-100, kamyon-minibüsler 80-90 km sürat yapabilirken, motosikletler için hız sınırlaması 70-80 km. Yani kamyonların motosikletleri sollaması gerekecek. Bu hız motorcuları öldürür" dedi.

Türkiye Motosiklet Federasyonu ve Avrupa Motosiklet Dernekleri Federasyon üyeleriyle Ankara’ya giden Erem Yücel, Trafik Güvenliği Yüksek Kurulu üyelerinden Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Celal Uzunkaya’yla görüştü. Yürürlükteki Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliği’nde, motosiklet kullananları ilgilendiren hayati konularla ilgili rapor verdiklerini belirten Yücel, şunları anlattı:

"80 km hızla seyreden bir motosikletin arkasından 90 km süratle gelen büyük bir araç, karşı yönden araç gelse bile motosikletin hızına inmek yerine, motosikleti ince bir araç sayarak sollamaya giriyor. Motosikletler yolun en sağında genellikle mıcırlı ve kaygan bölgeye sıkıştırılıyor. Ayrıca geçen aracın yarattığı türbülans motosikletin dengesini bozuyor."

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, yürürlükteki yasa ve yönetmeliklerin 1960’larda kullanılan 50 cc’lik "moped"leri baz aldığını belirterek "Motosikletler günümüzde çok hızlandı. Tabii bu hızları yollarda yapmasınlar, ama en azından yasal olarak bir kamyondan daha yavaş gitmemesi gerekir. Motosiklet kullanımı açısından doğumuzda İran, batımızda Yunanistan’ın çok gerisindeyiz" dedi.

2. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şehirler arası yollarda hız limiti diye bir kavram olmamalı diye düşünüyorum. Burdaki amaç motorlu bir taşıt kullanarak A noktasından B noktasına en kısa sürede varmaksa, ve bu yol sadece bu taşıtlara açıksa, neden hız limiti var? Kazalara veya trafik sorununa sebebiyet veren hız degil, genel trafik cehaleti, düzene ayak uyduramama beceriksizligidir bana göre.

Bunun dışında illa hız limiti konulacaksa da, en büyük tolerans motosiklete tanınmalıdır

3. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Sana katılmıyorum Özgür kardeşim.. Amaç en kısa sürede değil,en güvenli şekilde gitmektir.. Hız sınırlaması önemli çünki belli bir süratin üstünde araç senin kurallarına göre değil, kendi kurallarına göre gitmeye başlar.. Kazalar genelde trafik kurallarına uyulmadığı için olur, bunun da birçok sebebi var, onları da yaz yaz bitmez.. Ama motorsikletlerin hız kuralları kesinlikle değişmesi gerekiyor, şuanki hız limitlerimiz çok çok saçma çünki... ;)

4. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    sonunakadar haklısın metinabi alkıştutan arkadaşlar özgüredeyilde sana alkış tutmaları lazım ama onlarda özgürle aynı kafada

5. huseyin.sait.61

Motosiklet:
    Honda
    federasyon başkanımızın misal vardigi olay gecenlerde benim başıma geldi
    E-6da sarıyerden alibeyköye gelirken 70-80km hızla seyrediyorken arkamdan gelen özel halk otobüsü benden daha hızlı oldugu için beni sollamaya girdi benidaha tamamen geçmeden saga geçmeye başladı beni resmen yoksaydı kendimi emniyet şeritine atmak istesemde dümenimeçarptı öyleki firenimi kırdı beni o otobüsün altına girmekten yada barıyerlere çarpmadan kurtaran verilmiş sadakalarım olsagrerek öylesine şokoldumki aracın pilakasını bile alamadım arkamdan seyreden araçlar durupta kendime gelmemi sagladilar
    şimdi yetkililer butürolayları resmen yasallaşmasını saglıyorlar insallah benim başımagelen hiçbir arkadaşımızın başına gelmez

Aycan.Gezer, SERVET, Turgay ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    çok çok geçmiş olsun nitro61 kardeşim... TEM'den nefret eder hale geldim çünki en garantili şeridi en sol şeridi maalesef... Diğer şeritlerde kan gövdeyi götürüyo tabiricaiz ise, birde altındaki motor gitmiyor ise sıkıştıran sıkıştırana... Maalesef saygı diye birşey kalmamış, bazı insanlar insan olduklarını unutup sırf hayvansı duygularıyla hareket etmeye başlamışlar...

Turgay, bulut2025 ve dbmaster bunu beğendi.
  7. huseyin.sait.61

Motosiklet:
    Honda
    teşekkür ederim metinabi bende artık teme cıkmıyorum yanyollardan uzunyollardan gidiyorum gidecek oldugm yere birazdaha emniyetli oluyor benimiçin bide mesajlara nasıl teşekkür ediliyor bulamadım söylesene metin abi

SERVET, bulut2025 ve Metin bunu beğendi.
  8. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Yazmış olduğumuz kutucuğun sağ alt köşesinde "teşekkürler" diye bir yazı var, oraya tıkladığında teşekkür etmiş oluyorsun nitro61 kardeşim ;)

huseyin.sait.61 bunu beğendi.
  9. dbmaster

dbmaster Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Yemişim onların 80 ini,önce otoyolda 150 ile giden otobüslere 140 la giden kamyonlara baksınlar.

SERVET, Turgay, Metin ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Hız limitleri şahıslara özel ayarlanmıyor, ayarlanmamalıda. Diyelim ki hız limiti 110 oldu bu kezde, insanlar 140-160'ı zorlayacak. çünkü 70-80 iken 110-120'yi zorluyoruz. Genel bir hız limitinin olması bana çok mantıklı geliyor fakat 70-80'de gerçekten az, diğer büyük araçlarla ölüm dansına sebebiyet veriyor. buna katılıyorum :)

öner coskuner, Bülent.Ö ve ulas bunu beğendi.
  11. aykutdundar35

aykutdundar35 Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    motorla yavas gitmek gercekten ölüm riski ozellikle bizim ülkemizde racingin olacak basacksın öleceksem kendi hatamdan ölürüm daha ii bi baskasının yok yere gelip arkamdan carpmasına göz yumamam

Barış bunu beğendi.
  12. ahmet.gndgd

ahmet.gndgd Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    nitro cek gecmiş olsun o seni sıkıstıranda aynı şeyi yaşarsa ancak anlar durumumuzu..
    hız sınırı aşırı sacma bencede en azından arabalarla aynı limitlere sahip olmamız gerek
    peki merak ediyorum hiç radardan ceza alan varmı? (araba sınırları içinde giderken)

13. Ali Aygün

Ali Aygün Site Bağımlısı

çok doğru bir bilgi paylaşım için teşekkürler..

14. Federal779

Federal779 Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Hız limiti şart ama,,el insaf el merhamet yani 50 -60 yıl öncenin teknolojisiyle üretilmiş motorlar için yasaya konmuş olan hız limitleri şimdiki teknoloji harikası makinalar için kesinlikle geçerli olmamalı...Bilgisayar proğramlarına bile güncelleştirme yapılıyor fakat bizim kanunlarımıza yapılmıyor...Ülke yönetmek var vur ,,var vur diye boş,beleş hergün konuşmak değil,,Milyonlarca dolar rüşvet yeyip ,,o yediği rüşvetin altınada imza atmak ne kadar enayilik onuda millet tasvvur etsin artık...işiniz milleti dolandırmak değil .... kii zehir zıkkım olsun....Kanun yapmaktır ,,kanun...Güncellemektir..Bunları düşünüp beceremeyenler zaten gitsin pazarda Hıyar satsın..

Turgay bunu beğendi.
  15. Ali YELALDI

Ali YELALDI Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    bende merak ediyorum hiç radara girip de hızdan ceza yiyen varmı?

16. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
  17. fuat karadag

fuat karadag Aktif Üye

motosikletlerle otomobillerin hız sınırlarının aynı olmaması lazım .çünkü iki araçda yapı olarak hıza farklı tepkiler verebiliyorlar.bu yönden motosikletler otolara nazaran hıza daha elverişli .yani ibresi 320 340 olan bi motora 80 km hız limiti koyarsanbuna hiçkimsenin uymasını bekleyemessin. uyanlarada ne olduğu ortada .işte otobüsler tarafından taciz edilirler.

18. tolgafb

tolgafb Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Henüz Yok
    70-80 mii qerçekten acayip derecede saçma derim ben...

19. Güven Özbakır

Güven Özbakır Yeni Üye

Arkadaşlar,

Bu hız limitleri ile ilgili bir blogspot oluşturdum.

http://hizlimitleri.blogspot.com/

Burada özellikle Van tipi araçlar ve yola göre hız konusu işlenmekle beraber bir sürü detay yer almakta, kendi görüş ve yorumlarınızla kakı verebileceğinizi düşünüyorum.

Takip etmenizi öneririm.

Saygılarımla

20. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Güven bey, aynı mesajı :
    http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=1466&page=7
    bu konuda da yazmışsınız. Foruma yazdığınız mesajı herkes görmektedir, farklı yerlere tekrar tekrar yazmanızın bir anlamı yok.
    Ayrıca imzamdaki linkleri inceleyerek gerekli işlemleri yapmanızı rica ederim.

Barış bunu beğendi.