97 Model alsam ?

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Fuat.Deresiz tarafından paylaşıldı.

1. Fuat.Deresiz

Fuat.Deresiz Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Sevgili üye dostlarım;

son bir yıldır motor tutkunu oldum,oldum ama motorsiklet dünyasına sıfırdan başlıyorum ve bilmediğim,yanıtını bulamadığım öyle çok sual var ki..

ve özellikle bahar sezonu doruğa çıkıyor bu motor sevdam..

forumunuzu takip ettiğim kadarıyla ve son günlerde iş yerinde muhasebe müdürümüz irfan ağabeyin benim ahiret sorularıma anlayışla sabır gösterip yanıtlaması sayesinde biraz fikir sahibi oldum.

forumunuzda gezi organizasyonlarına kabaca göz attım. gezi resimleriniz harikaydı,kıskanarak izledim =)

ancak;
    farkkettim ki uzun veya kısa mesafe gezilerinizde ister uzun yol şehir gezileri olsun,ister patika ya da tali yolun çoğul olduğu köy gezileri olsun;
    bu gezilere katılan üye dostlarım arasında:
    süpersport sınıfı(racing) motorsikletler olduğu gibi
    tamamen bu yollara hitap eden cross(örneğin klr serisi ya da xt serisi) motorlarda var,uzun yol için daha müsait olan tdm ler de var..
    (tespitlerimde acemilik olabilir)

acaba racing sınıfı motorlarda bu tür köy gezileri sıkıntılı oluyor mu ? süspansiyonu sert mi?
    ikinci kişi için yolcu için seyahat keyifli mi yoksa uzun yolda racing motorla seyahat arkadaki yolcu için işkence mi?

mesela ben bir arkadaşım vasıtasıyla 97 model yamaha thunderbird almaya yönlendirildim, ama 97 olması aynı lezzeti verir mi bilmiyorum.

örneğin 2009 model yamaha gibi yine son hızınına kolaylıkla ulaşabilir mi?
    sesi yine aynı mı olur ?
    yoksa 10 yılını tamamlamış racing artık racinglik yapamaz mı ?

şimdi ben motor almak istiyorum ama hem cross tarzı motorlara hevesleniyorum hem de racing motorlara hevesleniyorum..

bu heveslenme şimdilik kuluçka dönemidir eğitimin ne kadar gerekli olduğu öncesinde pişmeden racing motora geçilmemesi gerektiğini öğrendim =)
    varsayalım ki bilgi ve tecrübem, yol eğitimim buna müsait..

racing motorların sesi insanı öyle cezbediyor ki.. görüntüsü.. ışıl ışıl renkleri.. ama gelgelelim kullanma ve faydalanma noktasında hayalim tıkanıyor..

şimdi racing motor alsam örneğin uzun yola çıkabilir miyim? arkadaki yolcu için 2-3 saatlik seyahatler tahammül edilebilir olabilir mi? ya da tekirdağ uçmakdere köyü yollarında (yamaç paraşütü organize edilen köyümüz) racing kullanılır mı ?

ha şimdi diyorum ki xt alsam 125lik küçük gelcek belki pişman olacağım. büyük alsam belki kontrolü zorlaşacak.bilmiyorum emin değilim.

zaman ayırıp okuyan herkese, ilginize teşşekkürler.

saygılar.

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Var sayımlarla sürüş olmaz.
    Yamaha thunderbird sıfır bilgi ve tecrübe ile çok iddialı olur.
    Asla başlangıç motoru olmaz.Ben binerim elimede gaza da hakim olurum derseniz bende mümkün değil derim.Eliyetiniz var sayarak nacizane bir kaç bilgi vereyim.
    Önce full korumalı kıyafet ve ekipmanlarınızı alın.Ve illaki kafanızı koruyacak kalitede KASK alın

Bunları hallettikten sonra ;
    www.lamatech.com adresine gidip Rahmi Hocamdan "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimi almak için randevu alın.alacağınız eğitimlerde Rahmi hocam motosiklet konusunda yönlendirir zaten.Sizin beccerinize göre uygun sınıfları size anlatır.

Çevrenizde illaki ustalar vardır.Biz ustalara pek rağbet etmeyiz.Ve ustalarla yol almayız.Bilmem anlatabildim mi.

Fuat.Deresiz bunu beğendi.
  3. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Uçmakdere için alman gereken tek bir motor soyluyorum enduro veya cross. İnanılmaz keyif alırsın emin ol. Benim de anne tarafım Mürefte li her yaz ordayım o yüzden bilirim yollarını bağlarını bahçelerini. Racing bir motor sana orda eziyetten başka bir işe yaramaz. Beni dinle ve cross veya enduro işine doğru yönel bunun üzerine eğitimlere gel 1 sene sonra bana dua edeceksin çünkü inanılmaz parkurlar var oralarda

4. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Sevgili Fuat, Göktuğ ve Şenol Bey'in tavsiyelerine katılıyorum hatalı seçim yapmanı istemem!..İlk defa başlıyacaksan,kendine zaman ayır ve mutlaka profesyonel bir eğitmenden eğitim al ...Bunu motoru satın almadan yap!..

5. Hakkı Hızır

Hakkı Hızır Aktif Üye

Eğitimler alınıp tecrübeler edinilip ilerki zamanlarda motosiklet alma sırası geldiğinde, eğer ikinci el alacaksanız ve eski model olacaksa, mutlaka ama mutlaka tanıdık ve güvenilir birisinden almanızı tavsiye ederim. Özellikle İstanbul araçlarından korkmak gerek.

6. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Abi senin kafa fena karışmış :D Herşeyden önce hatta eğitim almadan hatta hangi motor hangi yolda nasıl gider fiyatı nedir ve hangi yaşta hangi race alınırdan falanlardan filanlardan önce hepsinden önce kafayı bir sakinleyip ne istediğine karar ver :) Race motorda artçı uzun yolda da problem yaratır kısa yolda da hele hele duruş şekli yanlış ise hem güvenliği hem seni hemde kendisini riske ettiği gibi aşırı yorularak seyahatten keyif de alamaz , Diğer motorları bilmem ama scooter artçısı için sadece diyebilirim ki çok keyifli yolculuk yapabilir ve hiç bir şey bilmese bile araba koltuğunda oturuyor gibi gezebilir ama race de iş öyle değil...Artçı kazaları korku filmi gibidir,ömrünün sonuna dek bırakacağı vicdan ile korkunç senaryolar yaratabilir , daha önce yarattığına da tanıklık ettim,bu yüzden yol sürüş ve istediğin her eğitimi de alsan çok fazla tecrüben yoksa race ile artçı taşımak için epeyce sabret derim.Cross motora da ilgim var diyorsun ben hiç ilgilenmedim çok yabancı olduğum bir konu olduğu için bir şey diyemem sürüşü şöyle yada böyle diye ama emin olduğum bir şey var ki normal seyahat motorlarına ne bileyim bir scooter yada benzeri motorlara göre bu iki makinayı da özel yapan bir şey var ,bir amaç için üretilirler genele özgü zevkler için değil,cross arazi için race ise hız için bu yüzden ikisinin de çok kendine has özellikleri olmalı,sana uygun olan hangisi önce buna karar vermelisin .Artçıyı ise iki kere düşünmelisin bence :D Saygılar,keyifle kalman dileği ile...

7. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Keh keh keh :D Şenol abiye sataşmadan da geçemem içim rahat etmiyor :) Var sayımla sürüş olmaz Sevdim bu lafı abi :D

Ayrıca benim de nacizane tavsiyem 1000CC97 Thunderbird yerine 99model bir hayabusayı suzuki servisinden de onay alarakdan alman daha revadır :D Son hızına çıkabilir mi bilmem?Hayabusayı zorlayabilecek babayiğitler etrafımda pek yok ama çıkabileceği hızın yeteceğine eminim :)))

8. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

noyan, şenol abinin verdigi mesajı çarpıtmışsın resmen:):)hem neden tek dük görünüyorsunki aktif görelim seni yoksa yazıların, ara soguyunca çok sert geliyo:D:D:D

9. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Yok abi de zaman meselesi her zaman müsait olmuyorum ama ne zaman müsait olsam illaki forumdayım ben :) Şenol Abi de bilen herkez de bilir beni :) Çok sert yazmak maksadı ile yazmayacağımı :) Art niyetim yok ki öyle takılayım dedim :) Baksana ciddiye bile almadı Şenol abi de zaten :)

10. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Scooter hakkında yazdığın yazıyı saçma buldum noyan racing vede cross amaç için üretiliyorda scooterlar ne için üretiliyor bizler amaçsız sürücümüyüz bir konuya cevap verirken diğer model motosiklet kullanıcılarına karşı daha saygılı olursan sevinirim buna bir tek ben değil bir çok kişi sevinir..Mesela istermisin ben desemki yahu bu race kullanıcılarında hiç akıl varmı 0-100 km 3 saniyede giden araca biniyorlar: Ama herkesin zevki ve rengi farklıdır isteyen istediği motora biner bırak onların amacıda içlerinde kalsın ne dersin sencede hoş olmazmı...

mehmet ciftci bunu beğendi.
  11. mehmet ciftci

mehmet ciftci Yeni Üye

peki ben sizin le gelebilirmiyim dediklerinizin hepsi var ama yeni aldığım EVO X7 250cc lik makine yeterli olurmu bu geziler için :)

12. mehmet ciftci

mehmet ciftci Yeni Üye

peki ben sizin le gelebilirmiyim dediklerinizin hepsi var ama yeni aldığım EVO X7 250cc lik makine yeterli olurmu bu geziler için :)

13. mehmet ciftci

mehmet ciftci Yeni Üye

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ben ybr 125 ile geziyorum.Nasıl motosiklet/sukuterle geleceğiniz değil nasıl süreceğiniz /kullanacağınız önemli.

15. mehmet ciftci

mehmet ciftci Yeni Üye

evet haklısınız o daha önemli elbette

16. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Yazımı saçma bulmanıza lafım yok olabilir o da sizin fikriniz , ama beni saygıya davet etmenizi de ben saçma buldum.Saygısızlık ettiğimi sanmıyorum ben de racing öncesi bir scooter kullanıcısıydım :) Doğrudur keyif ve rahatlık olarak bende scooterin üstüne tanımam ama amaçdan kastım şu idi Race ingilizce yarışmak anlamına gelir,yarış modifikasyonu ile kasıt bellidir,Racing (yarışabilir demek), biliyorsunuz hiç bir pist aracı normal bir binek araç standardında değildir,Oysa Race motorların standart üretimi zaten normal üstüdür,performansları hayranlık verici(bence),trafikte rastlayabileceğiniz herhangi bir aracın çok ötesidir...Off road , çıkmaz yada kapalı yol anlamına gelir,yol olmasada gidebilecek bir cihaz dizayn etmek gibi yani , şimdi nasıl sıradan binek araçlar bir 4 çekerin yerini karşılamaz ise off road makinalarında dengi kolay kolay hiç bir araç olamaz adeta dağ keçisi gibiler...Sürücüsüne de bağlı olaraktan,tane tane izah ediyorum ki saygısızlık olmasın,bu iki motorun harici tüm motorlar biraz melez dizayndır,Touringler , Scooterler , Chooper bile bence sırf dizayn yada illaki melez kan bir motordur,çünki illa ki ferrarinin Custom motoruna baktım mesela neredeyse performans vereceğim diye makinaya custom kasa altında racing üretmişler...Yani neyse scoot ingilizce kaçmak acele etmek anlamına gelir mesela :D e o kadar acelen varsa racinge bin dostum diyorum...:D demekki üretimde biraz daha standart kullanıcıya hitap edilmiş bir motor,ayrıca siz race kullanıcılarına 3snyede yüze çıkan makinaya biniyorsunuz manyakmısınız derseniz?Bende size Honda Silverwing'in 600CC 0-100 arası performansını sorarım,aralarında çok büyük fark yok :D gibi gibi gibi işte anlatacaklarım.Ama keyif ve sürüş rahatlığı elbette scooterin üstüne tanımam arkadaş ilk yazdığı yazıda biraz daha özele indirgemiş marka model bile belirtmiş dikkat edilirse bende ona binayen yazdım genele özgü bir scooter race kıyaslaması yapmadım.Umarım kocaman bir düşünceyi yeterince hecelemişimdir.Sonra da Ömer abi kızıyorsun uzun oldu diye kısa yazınca saygısız diyorlar ne yapayım...

17. Erol Ceyhan

Motosiklet:
    SYM
    Sevgili noyan ben seni anlıyorumda sende yorum yaparken daha dikkatli olsan bir açılımı yaparken kati suretle değilde biraz daha esnek olsan hani olurya seninde bilmediğin konular vardır keskin köşe yazarları edasından ziyade tarzını yumuşatsan sitemizde bir çok profesyonel sürücü var ama hiçbirinin bukadar sert yorumu ile karşılaşmadım bilmem anlatabiliyormuyum.....

Noyan Yıldız bunu beğendi.
  18. Erol Ceyhan

Motosiklet:
    SYM
    selamlar ; konu dışı bir şey diyecem sizin sym 250 ile kymco 250 arasında gittim geldim sonra bir tavsiye üzerine evo x7 i tercih ettim
    ayrıca scooter kullanmak kadar zevkli ve keyifli bir şey olamaz size katılıyorum
    selamlar;)[/QUOTE

Aramıza hoşgeldiniz mehmet bey öncelikle motosikletinizi güle güle kullanın bu markalar aşşağı yukarı aynı kalitede mesela sym 250 de piaggio karbüratörü kullanılmış motor güçleride eşit geriye konfor kalıyor arada çok büyük fark olacağını düşünmüyorum bende piaggio kymco ve sym arasında bayağı düşündüm sym nin görüntüsü çok hoşuma gittiği için bu markaya karar verdim sonuç itibari ile zevklerle alakalı bir durum aramıza hoşgeldiniz tekrardan kazasız sürüşler...

19. sedatguven

sedatguven Üye

Motosiklet:
    Honda
    Sevgili arkadaşım,
    Racing motosiklet Mürefte, Tekirdağ yolunda gider mi diye sorduğuna göre motosiklet özelliklerini bilmiyorsunuz ve tecrübeniz de hiç yok. Racing motosiklet Mürefte yolunda, Tekirdağ köylerinde, asfalt dışı yollarda gidiyor olsa bile 97 model bir motosikleti tercih etmeni asla istemem. (şahsen) 97 model motordan alınacak her şey alınmış, emin ol ki belki de son zamanlarını yaşıyordur. Asla keyif alamazsın, mutlu olamazsın, hele arkana alacağın bir yolcunun da rahat etmesini beklemen çok iyimser bir yaklaşım.

Senin sürüş profiline uygun bir motor istiyorsan XT 660 al, Transalp al. Bunların dışındaki hiç bir motosikleti düşünme bile bence. Tüm bu uyarıları yaparken de ehliyetinin olduğu, korumalı kıyafetlerinin de tam olduğunu düşünerek söylüyorum.

Racing motosiklet alınıp kullanılamaz mı, kesinlikle kullanılır ama motosiklet sürdüğünüz süre boyunca acemi kalırsınız, kendinizi asla geliştiremezsiniz. Limitlerini kontrol altına alamadığınız için kendi limitlerinizde sürüş yaparsınız. Asla tavsiye etmem.

Beklentilerinize hitap eden motosiklet seçin, daha sonra da hemen bir eğitim alın, emin olun uzun yıllar motosiklet kullanan kişilerden daha çabuk ilerleme kaydedeceksiniz.