A2 ehliyet direksiyon sınavındaki rezillik

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında majority tarafından paylaşıldı.

1. majority

majority Üye

merhese merhabalar bu sabah direksiyon sınavı vardı sabah 11.00 de kursta toplandık yaklaşık 1 saat sonra sürüş alanına yola çıktık ve 1 saatte orada bekledik neyse buraya kadar bir sorun yok neyse benle beraber a2 sürüşüne gelen yaklaşık 5 kişi vardı ve bulardan 3 ü arkadaşlarının motorlarıyla sörüş yaptılar sıra ben ve yanımdaki arkadaşa geldiğinde ise ortada motor falan kalmamıştı sonra bizim kurstan bir yetkili motoru çağırdığını ve birazdan geleceğini söyledi notları veren hocayla birlikte beklemeye başladık yaklaşık 45 dakka sonra bi sepetli motor yanaştı bizde neye uğradığımızı şaırdık hocada öyle, ya tamam kursta motor yok ama bu kadar da olamaz ki 3 tekerlekliğ makinayla biz bile nasıl geldik gittik anlamadık hocada baktı olacağı yok tama siz gidin dedi dahada şaşkınım yani.

modelxl ve Turgay bunu beğendi.
  2. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Geçmiş olsun...

3. majority

majority Üye

teşekkür ederim.

modelxl bunu beğendi.
  4. Dr_Wiktor

Dr_Wiktor Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    vallahi arkadaş işde türkiyenin hali bu. doğru dürüst eğitim vermiyen sürücü kursları dolu

5. bulut2025

bulut2025 Yeni Üye

Bende ehliyet almayı düşünüyorum ve beni en çok endişelendiren durum bu. İşi bilen arkadaşlar Ankara da tavsiye edebileceğiniz adam gibi eğitim veren bir kurs var mı?

6. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    geçmiş olsunmu, hayırlı olsunmu demek lazım bilemedim doorusu!!!!

7. okankosova

okankosova Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    ne kadara mal oldu toplam avrupa yakasındamı girdin sınava

8. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Söylenebilecek tek şey var ne yazık ki "İnanılmaz ama gerçek"... YAZIKLAR OLSUN diyorum başka birşey demiyorum....

9. mustafasaglam61

mustafasaglam61 Üye

Motosiklet:
    Honda
    Malesef,ülkemizin acı gerçekleri,
    Eğitim ve denetleme şart.

10. OrAy

OrAy Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Şikayet etseydin kardesim , daLgamı geciyorLar adamLa ? Okadar parayı reziLLik icin mi ödüyoruz ArkadasLar ?

11. seckin.dabi

seckin.dabi Üye

Ben de sonunda (bir sürü aksilikten sonra) bugün direksiyon sınavına girdim. Bu sınav yazılı sınavdan sonraki üçüncü sınav. İlk sınava tatilde olduğum için giremedim.
    İki hafta önce de ikinci sınava girmek için 11.00 gibi bir okula gittik. Sanırım 6 farklı sürücü kursunun adayları vardı. Bunlardan 2 tanesi Scooter ile sınava başladı ve yaklaşık 10 kişilik bir grubun sınavı 15 dakikada tamamlandı. Daha sonra bizim kursun ve bir kbaşka kursun komisyonu sahaya geldi. Sınavın vitesli motor ile yapılması gerektiğini söyleyip kimseyi dinlemeden okulun içine girdiler. Hepimiz şaşkın bir vaziyettte kaldık. Komnisyonlar herhangi bir vitesli motoru da kabul etmiyorlarmış; motor illa ki sürücü kursunun üzerine kayıtlı olacakmış. Neyse yaklaşık 3 saatlik bir tartışmanın sonunda sınava giremeden, kaybettiğimiz onca vakitin üstüne kös kös geri döndük. İtiraz dilekçesi, Milli Eğitim ve gerekli yerlere başvurmamıza rağmen bir sonuç alamadık.
    Herhangi bir çözüm bulunmadan (iki hafta önceki zamanı çöpe atarak) bu hafta vitesli motor ile sınav yapıldı.
    Asıl önemli olan güvenlik ekipmanlarının bilincinde ve nasıl kullanılması gerektiği sorgulanmadan yapılan içi boş formaliteden ibaret bu sınavlar hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Sadece birileri işlerden para kazanıyor.

Kusura bakmayın çok uzatmışım ama acayip canımı sıkmıştı bu olay. Ancak zaman bulup yazabildim.

Emre Özçelik ve Turgay bunu beğendi.
  12. semih_55

semih_55 Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    gerçekten rezillin önde gidenin para dedim mii oww hemen isterler ama bitane motor ayarlıyamamışlar geçmiş olsun

13. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    bende biray evvel girmiştim direksiyon sınavına herkeskendi motoruyla gelmişti iki arkadaşınyoktu onlarda bizim motorlarla girdilersınava
    motorda acemiolan arkadaşlarvardı heyecanlıydılar sordular nasılolur geçebilirmiyiz falandiya kuryetkilisini dedigi şuoldu motoru kullanırken düşmeyinyeter şokoldum bukadarmı olur

14. Utku.Sahin

Utku.Sahin Kıdemli Üye

tokat/niksarlıyım. sırasıyla istanbul bingöl deniz
    Motosiklet:
    Regal Raptor
    Geçmiş olsun nediyelim.Bende sınava girerken kursun motoruyla girilcek dendi bende arabayla gittim sınava nasıl olsa kendi motorumla giremicem diye.sınav alanında 1965-70 model bi rus motoru.Kimse girme istemedi o motorla.Herkez kendi motoruyla girdi.Ben kursun motoruyla girdim 100 çakmıştım.Millet o motorda nasıl yaptın o zikzakları diyodu :D

15. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    majority //// Ehliyet firmasının ismini burada belirtirsen, bu yanlışlıklara başka arkadaşlarımızda dahil olmamış olur. Böylece kendin olarak bir ders vermiş olursun ;) nasıl fikir.

16. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Malesef arkadaşlar ülkemizdeki çarpık sorunlardan biri daha umarım buna dur diyen birileri olur .....!!!!!!

17. Efecan.Karagoz

Efecan.Karagoz Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    Oldum olası sadece ehliyet sınavına yönelik eğitim veren sürücü kurslarına bir çözüm bulunacak mı diye düşünür dururum.

Neden her şey işlevsel değil de göstermelik olmak zorunda?

Eğitim sistemleri de sınavlar da oldum olası çarpıktı zaten. Gençliğin en verimli yıllarında çok ciddi mesailer verilerek sınavdan sonra unutulacak olan genel anlamda gereksiz bilgilerle öğrencilerin kafaları doldurulur ve sınava hazırlanır. Dikkat edersek amaç hep sınav! O verilen mesailer (dersanelere verilen paraları hiç söylemiyorum bile) daha işlevsel bir eğitim sisteminin müfredatına verilse Türkiye'de herkes alanında uzman, dünya çapında başarılı işlere imza atan insanlar olur bence.

Madem parantez içinde değindim, dersanelerle ilgili düşüncelerime de kısa bir açıklama getireyim. Eğitimci insanlara sonsuz saygım var, eğitmenlere karşı değilim, paralı olmasına da karşı değilim; ama gereksiz bilgilerin para karşılığı öğrenilmesine karşıyım. Bir örnekle açıkça anlatmak gerekirse Bilge Adam gibi gerçekten alanında uzman olan eğitim kurumları var. Oralarda da eğitimi parayla alıyorsunuz; ama verdiğiniz paranın karşılığında ciddi bir eğitim alıyorsunuz. Benim karşı olduğum durum zaten okullarda verilmesi gereken eğitimin parayla alınmak durumunda olması.

Sırf eğitimde mi böyle? Hayır değil. Sağlık sistemi de böyle. Şimdi saymaya kalksak sonu gelmez. Yapmamız gereken bir yerlerden başlayıp ilgilenmek ve en yakın olduğumuz sorunlara çözüm getirmeye çalışmak.

Son olarak sizlere trafikte saygısız, dikkatsiz, ehliyeti haketmeyen biri gördüğümde söylediğim cümleyi aktarayım. Beddua etmeyi hiç sevmesem de bana yakışmayacak sözcükler sarfetmektense bu manidar cümleyi daha uygun buldum.

"Sana ehliyet veren, senin kullandığın aracın altında kalır inşallah!"

18. mentos

mentos Yeni Üye

bısı sormak ıstıyorum 1000cc lık motorlar normal sehır yollarında surum ıcın uygunmudur yoksa pıst ıcınmıdır cvplarsanız cok sevınırm

19. polat

polat Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Ah be arkadaşlar her yerde aynı bend e ehliyeti alırken aynen dedilerki gelirken kendi motorunla gel dediler bende ehliyetim yok diye şaka yaptım daha sonra bi scother getirdiler bende dedimki sınav yapan hocalara ben vitesli motosiklet kullanmak için ehliyet alacağım dedim onlarda ğişkinlikle direksiyon sınavına gireceksin d eğilmi dediler evet dedim e direksiyonu aynı bu motosikletinde ...
    Daha ne diyeceksinki

Sanem bunu beğendi.
  20. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Eğer bir ülkede ehliyet verme mantığı sadece halkı söğüşlemek üzere kuruluysa bu olay da normaldir kardeşim :) Ben kasım 2008 de aldım ehliyeti masraflarsa şöyle;

Kursa verdiğim üçret rekabetten dolayı 100 tl. "özel fiyat"
    *Sınav harçı (yazılı ) 30 yada 40 tl
    *Sınav harcı (direksiyon) 50 tl ( bu komisyonlarda M.E.B. görevlisi olarak bazen babamda görev alır ama onlara verdileri üçret çok komik) peki nereye gidiyor asıl, para? Ayrıca bazen kursdada görev alır direksiyon hocalığı sertifikalarını beraber aldık :D yani bende bir nevi direksiyon hocasıyım...
    *63.2 tl Vergi dairesi
    *20 tl Ehliyet belgesi parası

***!!! artı polisin bağış adı altında RİCA ile aldığı 10 tl .makbuzlu...:mad: ve bizi yazı gelecek diye saatlerce bekletmesi.İlk ehliyeti farklı yerden aldığımız için!

belki unuttuğum bişeyde olabilir.Ayrıca 1 saat bile direksiyon dersi verilmedi kimseye. Şuan kursun motoruda babamda emanet duruyor.İyice emanetciye döndük anlayacağınız!Hiç bir şey bilmeyen kursiyer oldumu iş babama düşüyor.

Ben sınavada arkadaşımın ybr si ile girdim...

Şimdi arkadaşım sen tüm bu anlattıklarımdan sonra hala şaşırıyormusun?:D
    Bakın Avrupadaki standartları yakalamak sadece kanunları kabul etmekle olmuyor.Bunları uygulamakda lazım.Basıl ehliyetsiz yakalanana afaki cezalar kesiliyorsa bu her işte böyle olacak.Kurslar işini yapacak...

Ama devletinde,kurslarında tek derdi milletin çebindeki olmayan parayı nasıl alırız.Bir çoğumuz niye erteledi ehliyet işini?Baktı cezası maliyetini geçiyo aldık.
    İyi almakdan mutluyuz ama aldığımız kurumlara damla saygımız kalmadı...