A2 ehliyeti ve kurs komedisi

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında Hüseyin U tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde A2 ehliyetime kavuşmuş bulunmaktayım. Ehliyetimi alırken gittiğim kursun ismini burada söylemem doğru olur mu bilmiyorum ama yaşanan rezaletten bahsetmek istiyorum. İlk önce şunu söylemeliyim ki ehliyet kurslarında doğru dürüst motosiklet eğitimi vermediklerini zaten biliyordum ancak durumun bu kadar vahim boyutlara ulaştığından haberim yoktu.

Direksiyon sınavına 2-3 hafta kala kursuma ne zaman direksiyon dersi vereceklerini sordum, onlar da sınavın olacağı hafta verileceğini söylediler, sınav haftası sorduğumda ise cuma günü direksiyon dersi olacağını söylediler yani sınavdan tam bir gün önce. Cuma günü söyledikleri saatte söyledikleri yere gittim benim gibi 7-8 kişi daha vardı, bazıları motorlarıyla gelmişlerdi. Daha sonra 15-16 yaşlarında bir çocuk geldi motoruyla, kursun öğrencisi zannettim ve çocukla tanışmak (amacım yaşını öğrenmekti) için yanına doğru hareketlendim, bir de baktım ki motorun üstünde kursun ismi yazılı çocuk da kursun elemanıymış. Çocuk motoru bize bıraktı ve "Sürün abi." dedi, kursun eğitim anlayışı buymuş, motoru bize bırakmak ve kendi kendimize öğrenmemizi beklemek. Ben GS eğitimi aldığım için motora bindim, debriyaj kavrama noktasına baktım, biraz dolaştım motorla kasksız olarak (tahmin edeceğiniz üzere kask bile getirmemiş çocuk, kendi kaskı da yoktu) dolaştığım yer trafiğe açık alandı üstelik. Benden sonra bir amca motosiklet sürmeyi hiç bilmediğini ve kendisine motor sürmeyi göstermesini söyledi bu çocuğa, çocuk amcayı dinlemedi bile, ancak diğer öğrencilerden kendi motoru olan başka bir genç arkadaş bu amcayı motorun arkasına bindirip öğretti motorun nasıl sürüleceğini. Öğrenci başka bir öğrenciye ders verdi yani. Sınav günü de kask getirmeyi unutmuşlar da sonradan bir yerlerden bir kask buldular neyse ki.

2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Hadi bu saçmalığa alıştık.

Diğer saçmalık ise, a2 başvurusunda B ehliyetimi aldılar bugün :) ben napıcam diye sordum; trafik polisinin insafına kalıyor bu dediler. Ve bunu diyen bir polis.

Hey Allah'ım :)

3. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Hocam nasıl olur da ehliyetinizi alırlar ben olsam kesinlikle vermezdim, ehliyetsiz polis çevirmesine denk gelirseniz büyük sıkıntı olur. Hangi aşamada aldılar ehliyeti, emniyet müdürlüğüne başvurduğunuz zaman mı? Benim de B vardı ve A2 alıyordum ancak benden istememişlerdi, sadece yeni ehliyetimi teslim edince eskisini aldılar.

4. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Vallahi o kadar acelem vardıki mecbur verip çıktım hemen. Sadece arabamı eve götürdüm :)

1 hafta taksiye talim edeceğiz artık :)

5. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Ehliyeti kesin alıyorlar. 4-5 sene önceydi benim de almışlardı. Yahu arabayla geldim buraya nası geri döneceğim dedim herife minübüse bin dedi. Annesinin hala kulağı çınlıyodur. Arada anıyorum. Bi A4 kağıt verecek işgüzar herifler. Yıllardır çözemediler şu ufacık prosedürü. Bu adamın ehliyeti bizdedir, haberiniz ola yazacak altı üstü. Hasbinallah yine geldi aklıma. Teyze kusura bakma.

6. tunç özyürek

tunç özyürek Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    bende kursa evvel ki hafta yazıldım ama benden sadece kimlik ve ehliyet fotokopisi istediler, ehliyeti almadılar....tam türkiye uygulamaları işte herkes kendi kafasına göre iş yapıyor...

7. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Ehliyeti emniyete başvurup, A2 ehliyetini alacağın zaman alıyorlar. Kurs aşamasında değil.

8. tunç özyürek

tunç özyürek Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    ha ok onu biliyorum zaten eskisi geçersiz oluyor ama motor ehliyet başvurusu aşamasında eskisinin alınması çok enteresan gerçekten...

9. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Benim ehliyetsiz kalma gibi bir sıkıntım olmadı, A2 ve B'nin olduğu yen sertifikayı verirken sadece B'nin olduğu eskiyi aldılar.

10. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    ben de sadece emniyette yeni ehliyeti alırken eskisini iade ettiğimi hatırlıyorum. yer istanbul bostancı