abs li ve abs siz frenaj farkı

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  2. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Abs siz motor sekiz çizerger abs li motor çizgisinden hiç çıkmıyor. Demek ki yararlı bişey. Bu arada f 800 süper makina bayıldım valla.

3. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Gerçekden ABS bir işe yaramıyor diyenlerin görmesi gereken çok güzel 2 video..! :)

4. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Arkadaslar cidden abs sart

5. Murat ORAK

Murat ORAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Yıllardır motor kullanan arkadaşım bana abs nin daha zaralı olduğunu söylemişti,ama tam tersi bu videoyu onada izletmem şart oldu.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklette abs fren sisteminin zararlı olduğu yol bölümleri mutlaka var.Ama ben şu anda kadar kullandığım araçlarda daha abs yi devreye sokacak şekilde frenajım hiç olmadı.Mesela 1200 gs ile arazide abs yi devre dışı bırakırız.BMW de böyle bir lüksünüz var.Diğer abs li araçlarda yok bildiğim kadarıyla.
    Mesela mıcırlı yolda iseniz abs sakıncalı.Toprak yolda uzun süre kullanacaksanız abs zararlı.Ama genelde abs li motosiklet kullanan arkadaşlar abs ye güvenip gazı fena abanırlar.
    Önce kendinene ve tecrübene ve limitlerine güvenmeliller.Abs sonra ki iş.Nasılsa abs var deyip gazı abartmanın alemi yok.
    İşte konu burda yine eğitime geliyor.
    Evet eğitimlerde abs li ve abs siz ve abs yi devreye sokmadan nasıl GÜVENLİ FRENAJ yapılırın eğitimleri veriliyor.Tabii bu eğitimleri katılmak için yılların ustaları bazı egolarını yenmeleri veya eğitim alalnına girerken nizami,yede egolarını bırakmaları gerekiyor.
    Ben 30 yıldır motosiklet kullanıyorum ve hala acemiyim ama bilinçli sürücü olmaya çalışıyorum.Limitlerimi biliyorum.Limitlerimde araç kullanıyorum gayret ediyorum.Asla ne olursa olsun limitlerimi aşmam.
    İşte sihirli kelime bu.
    Bu kelimeyi içten kalpten diyebilmek çok önemli.Yoksa laf olsun diye demek değil.

İlhan.Aydınlıoğlu bunu beğendi.
  7. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    ne egosu abi ego olayını motosiklet affetmez bunu unutmayalım lutfen 20 senedir o aleti kullanıyo olsanız bile ben hiçbirsey bilmiyorum diyip butun bildiklerinizi bir kenara atıp şu eğitimlere katılın . Hatta bu eğitimleri alıyorsunuz güzel hoş bu işi bir kereliğe mahsus da bırakmayın. çünkü insan dogruyu ogrenir ordan cıkınca bir sure uygular sonra ondan uzaklasır. Onun icin her sene bir egitim alınmalı bu sizler icin iyi olacaktır.

8. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    İlk olarak şenol beye paylaştığı bu video için teşekkür ediyorum....

Bu konu ile ilgili yorumlarıma gelirsek. Arkadaşlar ABS nin ilk piyasaya çıkış amacı klasik frenlerde ani frenleme durumunda tekerlerin kilitlenerek direksiyon hakimiyetinin kaybolmasını engellemekti... ABS ile bunu başardılar. Hatta günümüzde otomobillerde ABS den faydalanarak çalışan TCS ESP gibi sistemlerde geliştirildi... Ancak abs ile ilgili bir kaç eklemek istediğim ve bilinen yanlışlar..

İlk olarak tabi bir motorda ABS olması avantajdır ancak ABS den kastım bmw yamaha gibi kaliteli motorların kullandıkları abs lerdir. Yoksa 1000 liralık çin malı scooterda da abs adında bir sistem var. İlk olarak bilgilendirme amaçlı bir hatırlatma yapıyım bilmeyen arkadaşlar için.

Arkadaşlar günümüzdeki bir ABS sisteminde değişiklik göstermekle beraber şu ana parçalar olur;

Elektronik kontrol ünitesi
    Fren sistemine göre modülatör
    Tekerlek hız sensörleri
    Kablolar
    Tetik rölesi

Kabaca çalışmasını anlatırsam araç hareket halinde iken siz ani olarak frene basarsanız ve tekerlerden birisi veya bir kaçı kilitlenirse bu bilgi hız okuyucu sensör tarafından ecu gider. ecu ise röleye sinyal yollar. rölede ise kilitlenen tekerin frenini bırakmak için modülatöre emir verir ve o tekerin freni bırakılır. Daha sonra frenleme devam ediyor ise ecu ya yine tekerlerden gelen hız sensörü bilgi verir tekerlek dönüyor diye bu seferde tekrar fren uygulanır. kızaklama tekrar başlayınca fren gücü çekilir ve bu saniyeler içinde duruma göre 16-17 sefere kadar freni uygulayıp bırakarak o tekerin sabit olarak kilitli kalmasını engeller..

Bu Bildiğimiz abs sistemidir. Birde çin mallarında olan abs den bahsetmek istiyorum.

Arkadaşlar ilk çıktığında ABS li 125 cc lik scooterlara 1000 tl gibi komik bir rakam isteniyordu... O dönemlerde Bir otomobilin sadece modülatörüne bu paraları verdiğimi düşününce nasıl olur diye içimden geçirdim... Ve araştırmaya başladım. Yabancı bi ülkede Türk bi vatandaşımız gidiyor fren sistemine ani frende ilk basıncı üstüne alan ancak sonra o basıncıda balatalara ileten bir sistem yapıyor. Tabi ilk an azda olsa işe yeriyor ancak sonrası tam bir facia... neyse bu vatandaş marka tescile gidiyor. diyorki ben bu fren sistemine marka koyucam... iyi diyolar ne olsun deniliyor ABS deniliyor. tabi hemen olmaz falan ancak araştırıyorlarki ABS nin isim tescili yok ve mecburen tescil ediliyor. Ve bu sistemin olduğu motosikletler ABS li diye satılıyor. Bunu anlatma sebebim özellikle ABS sistemini tanıtmak ve bu tarz sistemlere karşı bilgilendirmekti...

Şimdi gelelim motosiklette ABS işe yararmı yaramazmı? Arkadaşlar ABS nin motosiklette işe yarayıp yaramaması tamamen kullanıcı ve zemin ile alakalıdır. Örneğin limit fren denilen frenlemeyi rahatlıkla kullanan birisi için ABS fren mesafesini uzatmaktadır. Ancak Limit fren gibi teknikleri bilmiyor iseniz ABS özellikle teker kilitlenmesinden meydana gelecek bu videodaki gibi olumsuz şartları engelleyeceği için yararlı bir sistemdir... Bir diğeri ise zemin farklılıklarıdır. rkadaşlar ABS nin özellikle kum mıcır gibi yollarda kullanılması fren mesafesini baya uzatır... Bu sebeple bu tarz zeminlerde ABS dezavantajdır... Klasik frene göre fren mesafeniz artar..

Arkadaşlar Üniversitede oto elektronik dersinin ilk günü hocamızın ilk öğrettiği bir şey vardı.. "Tüm bu elektronik sistemler bir araç için yararlıdır ancak FİZİK KURALLARINI DEĞİŞTİREMEZ" Bu sebeple özellikle gördüğüm bir yanlış halkımız aracımda ABS var ESP var vs diyerek hız yapıyorlar. Bunun sonucu ise çok ağır kazalar meydana geliyor. Bu sebeple özellikle ABS gibi sistemlere sahip motosiklet kullanan arkadaşların bunu unutmamasında fayda var....

9. izzet.SARITAS

izzet.SARITAS Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    emrah kardesim super bilgiler..emegine saglık....

10. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Çok ilginç bir gösteri. Sonucu baştan bilip düşmesin diye yanlara tekerlek de takmışlar. Sanırım buradaki gösteri "acil durum frenlemesi ötesi" birşey... ABS reklamı tabii ama gerçekten sonuna kadar sıkmak durumunda kaldığın bir durum için ne kadar işe yaradığını da gösteriyor. Teşekkürler.

o.somuncu bunu beğendi.
  11. polat

polat Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Daha neler kardeşim abs li motorun trajı için yapmışlar gibi görünüyo bu çekim bu kadar fark olmamalı

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Fren maneti sıkmanın bir yolu var.Başka yolu yok.Tek bir yolu.Bizler ön fren maneti sıkma tekniği için limonlu fren adını kullanıyoruz.
    Burda bunu anlatmak imkansız.Tek tek kişilere gösteriyoruz.Nasıl sıkarsan ne oluru anlatıyoruz.Teorik olması iyi sonuçlar vermiyor.Bu yüzden yazmayacağım.Gidin "GÜVENLİ SÜRÜŞ EĞİTİMLERİ" alın.Hayata bağlanın.Kendinizi sevin.
    Kendini seven çevresindekileride sever.
    Kendine değer veren eğitim alır.
    varmı bunun ötesi.

Çok Önemli not: Ben hiç bir güvenli sürüş teknikleri eğitimleri veren kurum yada kuruluş yada şahsın temsilcisi reklamcısı değilim.Onlardan para komisyon almıyorum.Sadece bu kurum kuruluşlar veya kişiler bu "güvenli sürüş eğitimlerini" çok iyi verirler.Sizede motosiklette güvenle bilinçle sürüş zevki kalır.Bende bilgilerimi sizle paylaşıyorum.Bu forum veya diğer forumlardan bir kazancımda yoktur.
    Bilgi Paylaştıkça Büyüyen hazinedir

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Fark olmamalı.
    Enteresan biz söz.
    Demek ki abs li motosiklet kullanmamışız.Yada abs li motosiklet ile abs siz motosikletin frenlerini o anda deneme fırsatımız olmamış.Bir deneyin bakalım.Sonra da aradaki farkı bize yazın olur mu.

14. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    abs ile abssiz arasında fark yok diyenlere burdan Ceza'dan FARK VAR sarkısını gonderiyorum.

İyi dinlemeler :)

15. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Motosikletim ABS'li olduğu için bir kaç kez düşmekten kurtuldum. Bunun üzerine bir de acemiliğimi eklerseniz varın gerisini siz düşünün.
    Motosikletimi almadan önce, araba ile trafik ışıklarına yaklaşırken önümde giden bir motosikletli arkadaş arka frene basmasıyla motosikletini, kendi sağında görmesi bir oldu. Bu olay neredeyse beni motosiklet almaktan caydıracaktı.

İyi ki varsın ABS :)

16. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Klasik bir kaza senaryosu vardir.
    Tam sollamaya cikarken solladigimiz aracin da sollamaya cikmasi. Hatta daha gercekci olsun;
    Tir solladik, seridimize yatarak girdik. baktik az ileride bir araba daha var. sagdan sola yattik ve sol seride gectik ve tam bu anda araba sola kirdi.
    Bu durumda ABS'niz yoksa olaylarin gelisimi Allah'a kalmistir.
    ABS'niz varsa olaylarin gelisimi once caninizi bagladiginiz kaziga, sonra Allah'a kalmistir.

Yalniz 1. videoda niye adam daireler ciziyor anlamadim. ABS yoksa takla atmak zorunda degiliz. 50 senedir her acil frende takla mi atiyor motorcular?
    Ben soyliyim, o adama ABS'li motor da versen oyle daireler cizmeyi becerir. "5e 10 kalas" diyorum ben arkadasa :D

17. celal serdar çelikten

celal serdar çelikten Kıdemli Üye

Motosiklet:
    BMW
    abs sistemi benim için motorda olmazsa olmazlardan. iki kere çok büyük faydasını gördüm.frenaj mesafesi 1-2 metre uzayabilir ama ok gibi durur alet buda ön veya arka tekerinizin savrulup hakimiyetinizi kaybetmekten çok ama çok daha iyidir emin olun