Acemiye Yardım

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında Deniz Akyol tarafından paylaşıldı.

1. Deniz Akyol

Deniz Akyol Yeni Üye

,Merhaba Sayın Motorsikletforum Üyeleri

Siteye Az önce üye oldum. aklımda olan tonla soru hakkında bilgi almak sizlerin görüşlerini almak tecrübelerinden yararlanmak istedim.

öncelik bir öğrenci olarak kısık bir bütce ile ayağımızı yerden kesicek scooter tarzı bi motor almak istiorum bu konuda düşündüğüm sekil itibari ile hosuma giden Asya Motor as 125 t ve Mondial 150 zn modelleri ilgimizi çekti.Bu tarz bi motoru almak istiorum.sizlerim sorum sunlar alacaktır.şimdiden tsk ederim.Ha bu arada amacım hız yada ne bilem güc falan diil ayağımı yerden kessin 50 60 gitsin yeter:)

,
    [*]öncelikle hiç motora binmedim ve sürmedim bu motor için konustuğum bi cok kişi bisiklet binmeyi biliosan bunları rahatlıkla sürersin dedi.dengeyi sağla ve kolu cevir gerisini motor yapıor falan dedi.tereddütteyim.

[*]motor seciminde asya motor mu yoksa mondial mi onu belirlemem gerekir sizleirnde düşünceleri benim içn yön verici olacaktır

[*]motor 2. el alınacaktır bu nedenle motoru alırken nelere dikkat etmeliyim.sekil ses yada ne bilem işte tecrübeleri konusturun be yaw:D

[*]2.el alınan bi motorun ruhsat işlemleri için ne gibi evraklar gerekir.devir teslim için ne gerekir ve tahmini ne kadar tutar.

[*]ve son olarakta bu meretler için a2 (yalnıs bilmiorsam motor ehliyetiydi) gerekli mi b sınıfı ehliyetim var extra bi ehliyet gerekli mi ?
    ,

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    1- Burası Moro Delisi değil Motosikletforum.Aynı mesajı sanırım motor delisine eklediniz bu yüzden şaşırdınız aynı mesajnı burayada editlemeden eklemişsiniz.
    2- Bu forumda üyeler kendi ad ve soyadlarıyla bu forumdan yararlanabilirler.
    3- Bu forum diğer forumlardan ayrı olarak her üye önce kendini tanıtmak zorundadır.
    Kendsini tanıdığımız üyeye hoş geldiniz deriz sonra soru veya sorunlarına cevap vermeyi tercih ederiz.

Bu linki tıklayınız http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=1436 ve nikinizi burdan değiştirmeyi talep ediniz.
    Sonra
    Bu linki tıklayınız http://www.motosikletforum.com/forumdisplay.php?f=21 ilgili bölgeden kendinizi tanıtınız.

Anlayışınız için teşekkürler.

Deniz Akyol bunu beğendi.
  3. hamdi gundogdu

hamdi gundogdu Üye

Motosiklet:
    Kymco
    koptum ya sabah sabah :D

4. ibrahim.yilmaz

ibrahim.yilmaz Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaş konuyu yanlış sitede açmış belli :)

yinede sorularını cevaplamaya çalışayım

yeni başlayan herkes 50-60 yeter der sonra son ibre neyse onu basmaya çalışır, 120 kilo olsan bile 150cc seni taşır ama motorun ömrünü kısa sürede yersin seni taşıyabilmek için gücünü sonuna kadar zorlar ve motor aşınır bu 1

seni bir noktadan diğer noktaya götüren bir araç
    bu nedenle basite alınmaması gereken bir araçtır motosiklet
    evet kullanılması kolaydır ama basite alınmamalıdır eğitim alman şart

ikiside çin malı bu yüzden senin evine yakın hangisinin servisi var ise orayla görüş bence

kendine usta bir arkadaş bul motordan anlayan ve onunla git
    şanzıman önemli kazası varmı yok mu önemli 5 nci vitese kadar çık ve gez motorla sesini dinle

çin malı 1000 lira verip alıyorum ne masrafı olur deme şanzıman karbüratör lastik vs sağlam masraf çıkartır astarı yüzünden pahalıya gelir demedi deme

öncelikle noter satışı ile motoru üstüne alıyorsun ve 1 ay içerisinde ruhsat işlemlerini halletmeye çalışıyorsun

tanıdığın var ise 150 lira civarına ruhsat işini halledersin
    yoksa 250 civarı yapıyorlar noter masrafıyla beraber 450 civarı tutuyor

50 cc üstü her araç için ehliyet gerekli
    senin almayı düşündüğün (meret dediğin alet yani motosiklet) 125cc veya 150cc yani A2 ehliyet gerekiyor

Haaa almazsan ne olur çevirmede motorunu bağlarlar
    olduki bir kazaya karıştın!!
    öncelikle ölmediysen motorun bağlanıyor alkol muayenesi vs.
    sonra karakola götürülüyorsun ve trafik gelip sana ceza kesiyor
    yetersiz ehliyetle araç kullanmak yüzünden savcı karşısına çıkıyorsun
    efendim benim ehliyetim zaten var gibi konuşmalara girebileceğini sanıyorsan aldanırsın karşındaki savcı sen hazırolda duruyorsun :D
    sonuç yetersiz ehliyetle araç kullanmaktan 700 küsür lira ceza yiyorsun motoru otoparktan çıkarmak ayrıca para
    yediğin trafik cezası + sı

halbuki motosiklet ehliyet 150 lira civarı
    100 lirada emniyette ehliyet parası vs 250 TL

Sonuç;
    motosiklet basit bir şey değil önce ciddiye alacaksın
    trafiğe çıkmayı düşünüyorsun lütfen herşeye dikkat et

kazasız belasız günler diliyorum

5. Deniz Akyol

Deniz Akyol Yeni Üye

Hocam Öncelikle Konuyu Editlemediğim İçin Özür Dilerim.2. olarakta forum kurallarını okumadan üye olmustum en kısa sürede dediğinz işlemleri yapacağım bilgi veren abimede tsk ederim.

6. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Deniz motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

Anladığım kadarıyla sen çok zengin birisin ki, Mondial ve Asya motor düşünüyorsun:) Paran ve vaktin çoksa bu motorları rahatlıkla alabilirsin, çünkü zamanının çoğunu serviste geçireceksin :) Sana tavsiyem bu iki motoruda unut ve suzuki an 125 ve sym joyride 200 alman.

7. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

benim tek tavsiyem sen hiç alma motor ayagımı yerden kessin diyonya bide hiç kullanmamaışın,hiç bulaşma sen ayagın salam bassın bence hahahhaha hem motor delisi olmakdanda gurur duyuyom,

8. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    :):):):):):)

9. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

bu yazına gülmekden öldüm inan allahda seni güldürsün,en cok güldügüm bu meret yazmışya hahhahahahhaha

10. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Aramıza hoşgeldin deniz daha önce çin motoru kullanmış biri olarak o bakmış olduğun 2 motorda çin malıdır arkadaşlar zaten bunu belirtmiş eğer olurda alırsan ömrün servislerde geçer garantisi var diyorlar ama hiçbirşeyi garantiden değiştirmiyorlar 2. el alacaksan bu dahada kötü her an karşına 200 veya 300 tl masraf çıkabilir çin motorlarının kalitesi çok düşük olduğu için devamlı biryerleri arızalanıyor motoru 1000 ytl ye alırsın bir yıl boyunca 1000 ytl daha harcarsın bol bol servise gidersin yapılan tamiratlarında garantisi yok yok oğlu yok yani oysa suzuki an 125 veya yamaha cygnus 125 piaggio fly hatta hatta yamaha bws bile senin işini çok daha iyi görür hiç olmazsa motor aldım dersin yarın birgün satarkende karşında muhatap olur...

11. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Hoşgeldin Deniz :) Alacağın "meret" hakkında arkadaşlar gerekli bilgiyi vermişler, ekleyecek pek bir şey kalmamış. Unutma motorsiklet kullanımı kolay bir şey değil, otomobilden sonra iki teker üzerinde sürmek o kadar da kolay değil... Özellikle yavaş hızlarda :)

Gel sen önce:

1) Ehliyet al
    2) Tam koruma al
    3) Güvenli Sürüş Eğitimi al (bu sıradan bir eğitim değil)
    4) Sonra motorsiklet al :)

12. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Foruma hoş geldiniz.
    Lütfen mesajlarınızı herkes gibi normal puntolarla yazınız.

13. Deniz Akyol

Deniz Akyol Yeni Üye

Saygı Değer Üyeler Sizlerin Tavsiyelerini Aldım.Ve Yaptığım Seyleri Sizlerle Paylasmak İstedim.Motor Konusunda hic Bir bilgim olmadığı için önce motoru aldım ve bi köşeye Kaldırdım(As 125 T Tamamen Dıs Görünüşü Güzel Olduğu İçin Bu Motoru Uyarılarınıza Rağmen Aldım).Ankara'da Yasıyan Biri Olarak Su ara Kurs Arastırması Yapmaktayım.Sizlere Danısmak İstediğim bi Sey Daha Olacak.Bu Tarz Motorlar A1 mi A2 Mi alınıor Hani vitesli mi bu vitessiz mi kolu cevirdim mi giden bi alet olduğu için ben pek ayırımını yapamadım.Bana Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Birde Ankara'da Yasayan Arkadaslarımdan kurs için yardımcı olmalarını rica edeceğim İlgilendiğiniz İçin Tsk Ederim.

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    1- Neden koyu yazı yazıyorsun.Senin görmende sorun mu var yoksa bizleride görme özürlüsü muamelesi mi yapıyorsun.
    2-A2 ehliyet verilir ülkemde.
    3- Ehliyet kursu için ANkara lı arkadaşlar yardım ederler bekle biraz bakalım.Amam şu yazı karakteri, değiştrmen şart.

15. Deniz Akyol

Deniz Akyol Yeni Üye

forumda yetkiniz büyük anladığım kadarı ile de insanlar bu sekilde diretmeler yapmak yerine bazı seylerde serbest bıraksınız gercekten iyi olacak ha burası benim forumum benim istediğim olur diosanızda lütfen benim üyeliğimi ve bu konuyu siliniz!Sizin Karsınızda Cocuk Yok Azarlar Sekilde Konusmayada Hiç Hakkınız Yok

16. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Öncelikle aramıza hoşgeldin Deniz...Forumda renkli ve kalın harfler ile yazmak yasak olduğundan Şenol hocam sana bu uyarıyı yapmış bulunmakta,kendi inisiyatifi değildir...İkaz şekli biraz sert olmuş,özür dileriz,ama kural kuraldır ve herkes için geçerlidir...

Konuya gelince:Vitesli veya vitessiz A2 ehliyeti alınmaktadır...Diğer konularda arkadaşlarıma katılıyorum...

17. Deniz Akyol

Deniz Akyol Yeni Üye

Tsk ediorum metin hocam verdiğin bilgi için a1 ile a2 arasındaki farkı pek anlayamadım bu konuda fikirlerinizi beyan ederseniz cok sevinirim şimdiden tks edeirm.

18. semih_55

semih_55 Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    hoşgeldiniz.a1 a2 kavramı kalmadı artık benim bildiğim kadarıyla direk a2 ehliyeti veriyorlar

19. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    A1 ehliyeti 50-100cc arası,A2 100cc ve üstü...A1 ehliyeti kaldırılmaya çalışılıyordu en son,ama ne oldu bilmiyorum...;)

20. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Metin hocam, 50 cc ve altı A1, üstü A2 olacak... ATV'ler için de A2 gerekiyor.