Acemiyim yardımlarınızı bekliyorum

Konu, 'Enduro Kullanıcıları' kısmında Övgü Kavas tarafından paylaşıldı.

1. Övgü Kavas

Övgü Kavas Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Herkese merhaba.
    Motor hobisine yeni yeni başlamaya çalışıyorum, çok acemiyim. Hatta daha motoru geçtim ehliyetim bile yok. İlerleyen haftalarda ehliyetimi aldıktan sonra motorumuda alacağım. İzmir Bornovada Mine sürücü kursuna başladım ve para biriktirip bir tane Enduro motorsiklet sahibi olmak istiyorum.
    Motoruma atlayıp köy köy dolaşıp, gittiğim yerlerde foto günlükler tutmak istiyorum.
    Amacım 600-650 cc arası freewind yada transalp istiyorum (param yeterse f650gs te olabilir aslında). Ama bahsettiğim gibi kulaktan dolma olanların dışında hiçbir bilgim yok malesef. Tecrübeli olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Forumu satır satır okudum ve okudukça kafam daha da çok karıştı.

Özellikle motorsiklet seçimi, güvenlik ve sürüş eğitimiyle alakalı.
    Mesela yukarıda bahsettiğim modeleri alırken öncelikle nelere dikkat etmeliyim. İçimdenbir ses transalp al diyor. Ama Türkiyede bu modellerin yedek parçasını bulmak sorun oluyor mu hiç bilmiyorum. Yada bu motorlar ne kadar güvenlidir yada hangisi daha sağlamdır. Bu bahsettiğim modellerden hangisi daha ekonomikir.

BU güvenlik ve sürüş teknikleri eğitimini nereden almalıyım. izmirde böyle kurslar var mı. Çiğlide Blacksnake diye bir yer var orada görmüştüm ilan asmışlar motorsiklet kursu diye. vs.vs.

Aslında aksesuar seçimide kafamı çok kurcalıyor. Örneğin kasklar!! 250-300 lira arası olan kasklar genellikle insanı koruyorsa 1300-1500 euro luk kasklar ne iş yapar.

Bu ve benzeri konularda aklınıza gelebilecek önerilerinizi ve tecrübelerinizi benim gibi bir çaylak ile paylaşırsanız çok memnun olurum

2. ahmet atay

ahmet atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    ilk olarak başlangıçta 600-650 cc lik bir makina almamalısın emeklemeden yol alınmaz... ben 4 sene skuter 150 cc lik kullandım sonrasında şimdiki yamaha ybr 125 i sürüyorum... Çünkü vitesli bir motorla skuter arasında dağlar kadar fark var. Ve çok eksiğim olduğunu düşünüyorum... 600-650 cc motoru almak için daha bi 250 cc lik makinayı kavramam gerekecek.
    Kaskların elbette fiyatları kafana verdiğin değerle aynı orantılı değişiyor... Ben beynime 100 liralık kask biçtim sende ölç bilç kafana göre birşey ayarla :)

3. celal serdar çelikten

celal serdar çelikten Kıdemli Üye

Motosiklet:
    BMW
    bence şimdilik bir yamaha ybr 125 veya honda 150 cbf alman ve onda öğrendikten sonra o dediğin motorlara geç derim. ayrıca bu motorlarlada istediğin köye mezraya gidebilir gezebilirsin

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
    Eğitimlerimize ve Gezilerimize de bekleriz.,

Yeni başlayacaksanız size bir kaç nacizane tavsiyem olacak.
    1-Kesinlikle ybr 125 en ideal seçim olur.Tecrübe ile sabittir.157 bin km lik bir tecrübe.:)
    2- Full korumalı kıyafet ekipman ve kafanızı koruyacak kalitede KASK alın ve kafanızda kullanın.Mevsim itibariyle bazı maymunlar gibi kolunuzu korumak için değil kafanızı korumak için KASK alın ve kafanızda kullanın.Bazı maymunlar dirseklerini korumak için kaskları oraya takarlar.
    3- Motosiklet kullanmak basit bir eylem değildir.Siz onu basite alırsanız o size daha da basite alır ve basitçe telef olursunuz.
    Bu yüzden trafiğe çıkmadan önce mutlaka "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerini alınız.
    Karayılan kursuna müracaat et.Benim selamlarımı söyle.Gerekenleri yapacaktır.
    Kursun sahibi Sedat KARAYILANOĞLU dur.Çok kaliteli bir OMM eğitmenidir.Ama 650 cc de ısrarınızdan şimdilik vazgeçin.
    Önce emeklemeyi öğrenin sonra yürür ve koşarsınız.
    Motosiklet kullanmak dışarıdan göründüğü kadar çok basit bie eylem değildir.Bunu ancak ileride anlayacaksınız.Umarım iş işten geçmemiş olur.

Ve imzamdakileri okuyup bilinç altınıza kazıyın.

Caner Kahraman bunu beğendi.
  5. Övgü Kavas

Övgü Kavas Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Hepsini dikkate alacağım. Şimdi sormak istediğim başka bir kaç husus var.

Güvenlik ekipmanlarımı almayı planlıyorum önümüzdeki hafta içi. Birkaç tane marka ve model beğendim. Merak ettiğim hususlar. Bu tip güvenlik malzemelerinin bir kullanım ömrü varmıdır. Yani normal şartlarda dikkatlice kullanırsak bu tip kıyafetlerin güvenlik unsurlarının süresi doluyormu. Yada vakit geçtikçe daha mı az koruyorlar. Ben bütçem doğrultusunda almak istediğim parçaları aşağıya yazdım sizce bunlar uygunmudur yada bunlara ilave olarak ne almalıyım.

Kask olarak fullface ZEUS 2000A düşündüm
    Ürünü ECE 22-05 Avrupa Standardı,DOT ABD standardı,ABNT Brezilya Standardı gibi şeyler yazıyor bu iyi birşeymidir.

pantolon olrak yine delta 221 pantolon
    Kalça ve diz kısımlarında koruucu varmış 4 mevsim kullanılabiliyormuş.

Ceket olarak delta 2119 A
    Dirsek omuz ve sırt kısımlarında koryucu pedler varmış bunlar yeterli olur mu.

Eldiven olarak delta super bike carbon kevlar

çizme olarak stylmartin çizme
    Bu çizmeyi bir arkadaşım hediye olarak bana getirdi ben bu çizme için pek bir bilgiye ulaşamadım

Bu yukarıdakilerin hepsinde cordura diye bir kumaş cinsi kullanılıyormuş ama ben tam olarak ne olduğunu bilemiyorum. Bu hususta da beni aydınlatırsanız memnun olurum. Bunların dışında övgü bak bu aldıklarının yanında bunlarada ihtiyacın olacak dediğiniz birşey varmı. Birde Bazı motorsikletlerin motorunun önünde demir bir bar göryorum genişçe bir bar hatta neredeyse direksiyon kadar geniş. Sanırım düştüğünde bacakların ezilmesin diye bir önlem olarak takılıyor. Onun tam olarak ne işe yaradığını bana anlatırsanız çok memnun olurum

6. Caner Kahraman

Caner Kahraman Yeni Üye

hayırlı olsun da dikkatli olman gerek kaza bela getirme sakın :) bide senin için üzülmeyelilm

7. Övgü Kavas

Övgü Kavas Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Demek istediğinizi çok iyi anlıyorum çok haklısınız

8. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hoşgeldiniz,Enduro başlangıcı 125'lik bir multipurpose cross almalısınız Hyosung Rt-Rx 125,Yamaha Xt 125r veya Honda XLR 125.

9. Övgü Kavas

Övgü Kavas Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar kıyafet ve kask seçimi için ne düşünüyorsunuz acaba

10. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Aramıza hoş geldin düşük cc motor ve korumalarını al eğitiminide unutma motor şakaya gelmez

11. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Eveet bir enduro meraklısı daha süper. Öncelikle enduro camiamıza hoşgelmişsen diyorum. Sonra gelelim özellikle bastırarak sordugun kıyafet konusuna.

Bu işler nasıldır biliyor musun? Çok basit parayla :) Ben sana sunu alabilirsin bunu alabilirsin demeyecem ama sana bir kıyak yapabilirim. İster burdan ister özelden bana ben şu kadar para verecem kıyafetlere dersen alacagın yere kadar ben sana ayrıntılı nnokta atışı yaptırırım bu işi.