Acil eczane ve İlâç hizmeti

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.462
  Beğeniler:
  9.030
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Bu konuyla alakalı bana gelen mesajı sizlerle paylaşıyorum.

  Sevgili senol abicim bu acıklama ve bilgilendirmen için cok teşekkür ediyorum ancak kesinlikle acıklammız gereken bir konu oldugu ve tüm arkadaslarımızın dikkat edeceği için uyarmak istedim beirtmiş olduğunuz olusun Tüm Eczacı İşverenler Sendikası tarafından mahkekeme ye taşınmış olup TÜRKİYE'nin bir cok ilinde satısları mahkeme kararınca durdurulmuş durumdadır yasal olmayan ve guvelirir olmayanbu olusuma hepimizin karsı durması gerekteğini düşündüğüm için tüm üyelerimizin desteğini bekliyorum saygılarımla .

  konu ile iliğili ilink asagıda bilgilerinize sunarım ...

  http://www.teis.org.tr/news/120/ARTICLE/2321/2010-01-26.html

  KURYE İLE İLAÇ HİZMETİ SİTESİ KAPANDI


  26-01-2010


  Söz konusu web sitesinde, nakit olarak ürün bedeli ve 15-TL kurye ücreti tahsil edildiği belirtilmekteydi.TEİS olarak, 16.12.2009 tarihinde T.C. ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA müracaat edilerek bu site ve sorumluları hakkında yasal işlem başlatılmıştır.  T.C. ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA


  ŞİKAYETÇİ : Tüm Eczacı İşverenler Sendikası
  VEKİLİ : Av. Yasemin ABASLI
  Strazburg Cad. 27/10 Sıhhiye ANKARA


  ŞÜPHELİ : http://www.ankaraacililac.com/index.html adresli internet sitesi sahipleri ve çalışanları


  SUÇ : Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilâç yapma veya satma, Zehirli madde imal ve ticareti, Sağlık için tehlikeli madde temini (TCK m.187/1, 193,194 - 6197 S.K. 40/2, 43/1- 5651 S.K. 8/1)

  SUÇ TARİHİ : 11.12.2009 ve sonrası


  OLAYLAR :


  1-) Müvekkil Tüm Eczacı İşverenler Sendikası; gerçek kişi eczacı işverenlerin meslek hayatlarına ilişkin sorunlarına çözüm bulmak, daha verimli ve uyumlu çalışma imkanlarına sahip olabilmelerini sağlamak, hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek amacıyla kurulmuştur.


  2-) Müvekkil Sendika yetkililerince, 11.12.2009 tarihinde http://www.ankaraacililac.com/index.html adresli internet sitesinden, Ankara’da ....... numaralı telefondan 7 gün 24 saat ilaç siparişi alarak satış yapıldığı tespit edilmiştir. Söz konusu web sitesinde, nakit olarak ürün bedeli ve 15-TL kurye ücreti tahsil edildiği belirtilmektedir.


  3-) 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’da eczacılığın tanımı yapılmış, eczacılık yapabilmenin şartları sayılmış, eczanelerin ve eczanelerde bulundurulan ecza ve kimyevi maddelerin vasıfları ve eczanelerin ne şekilde teftiş edileceği belirtilmiştir.
  6197 sayılı Kanunun 40. ve 43. maddeleri şu şekildedir:
  Madde 40 - (Değişik fıkra: 23/01/2008-5728 S.K./168.mad) Bu Kanunda yazılı usullere uygun olarak ruhsatname almaksızın 1 inci maddede sayılı yerleri açanlar üç aydan bir seneye kadar hapis ve yüz günden az olmamak üzere adlî para cezasıyla cezalandırılır.
  (Değişik fıkra: 23/01/2008-5728 S.K./168.mad) Eğer fiil eczacılık yapmak hakkını haiz olmayanlar tarafından işlenirse, verilecek cezalar yarı oranında artırılır.
  Her iki halde de mahkeme kararına hacet kalmaksızın bu gibi yerler mahallin en yüksek sağlık amiri tarafından derhal kapatılır.
  Madde 43 - (Değişik fıkra: 23/01/2008-5728 S.K./171.mad) Zehirli veya kimyevi maddelerle tıbbî ecza ve müstahzarların müsaadesiz satılması yasaktır. Bunları müsaadesiz satan veya satmak üzere dükkanında bulunduranlar Türk Ceza Kanununun 193 üncü maddesine göre cezalandırılır.
  Ancak eczanesi bulunmıyan yerlere munhasır olmak üzere Sağlık ve Sosyal Yardım Vekaletince tesbit ve ilan edilecek müstahzarlar bu hükümden müstesnadır.
  Türk Ceza Kanunu’nun 187., 193. ve 194. maddeleri ise şu şekildedir: Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilâç yapma veya satma MADDE 187. - (1) Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç üreten veya satan kimseye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve adlî para cezası verilir. (2) Bu suçun tabip veya eczacı tarafından ya da resmi izne dayalı olarak yürütülen bir meslek ve sanatın icrası kapsamında işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
  Zehirli madde imal ve ticareti MADDE 193. - (1) İçeriğinde zehir bulunan ve üretilmesi, bulundurulması veya satılması izne bağlı olan maddeyi izinsiz olarak üreten, bulunduran, satan veya nakleden kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Sağlık için tehlikeli madde temini MADDE 194. - (1) Sağlık için tehlike oluşturabilecek maddeleri çocuklara, akıl hastalarına veya uçucu madde kullananlara veren veya tüketimine sunan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.


  4-) Tüm içeriğin zararlı olması ve halen kamu sağlığını tehlikeye sokması sebebiyle, http://www.ankaraacililac.com/index.html adresli internet sitesine erişimin derhal engellenmesi gerekmektedir.
  Ayrıca, eczacılık yapabilmenin şartlarını yerine getirmeden, izinsiz olarak ilaç satan ve nakleden söz konusu web sitesi sahipleri ve çalışanlarının suç teşkil eden eylemleri nedeniyle cezalandırılmaları için haklarında kamu davası açılması gerekmektedir.
  Bu şartlar altında; müvekkilim Sendikanın her türlü yasal hakları saklı kalmak koşuluyla, işbu şikayet başvurusunda bulunmak zorunluluğu doğmuştur.


  SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz olunan nedenlerle; şüpheliler hakkında gerekli kovuşturmanın yapılarak eylemlerine uyan Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmaları için kamu davasının açılmasına, tedbiren http://www.ankaraacililac.com/index.html adresli internet sitesine erişimin engellenmesine, ayrıca kişisel hakların saklı tutulmasına karar verilmesini bilvekale, saygılarımla arz ve talep ederim.
   
 2. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  paylaşım için teşekkürler.