Acil yardım...

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Emre.Bayram tarafından paylaşıldı.

1. Emre.Bayram

Emre.Bayram Üye

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar dün motoruma bir arkadaşım bakıyordu yağ çubuğunu açık unutmuş bende bu gün çalıştırdım birden istop etti bir baktım yağ çubuğu açık ucunu ezmiş ve eğmiş yani bir yere sıkışmış ben düzeltim bir yere gitmem gerekiyordu acil 10 km de yol yaptım servisi aradım yarın araçla gelip alacaklar bilen duyan varmı ne olur ne biter... (Bu motoru aldım alalı başımdan bela eksik olmadı biriin ahıınımı aldım oksa nazarmı anlamadım)

2. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Emre ben yazdığından birşey anlamadım...

Emre.Bayram bunu beğendi.
  3. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ben de :)

Yağ çubuğunun ucunun eğrilmesi gibi bir şey motorsiklette neden bir sorun yaratsın ki? Yağ seviyesini "tam" ölçmez. Zaten o da "tam" ölçülesi bir şey değildir, bir aralıkta olması beklenir.

Önemli olan yağ var mı? O kapak tam yerine kapanıyor mu (yoksa yağ dökülebilir) ?

Motorsikletinde bir sorun mu var da sevis çağırdın anlamadım...

Yanlış mıyım?

4. Emre.Bayram

Emre.Bayram Üye

Motosiklet:
    Honda
    Anlatmakta yeteneksizim değilmi... Yağ var ama bir yere sıkıştığı için eğildi ucundan bir parçada kopmuş. Evet yarın servis gelecek bakacak.... Ben birşey olmaz diye birde o halde 10 km felan yol yaptım. Acaba dişlilere yada orda ne varsa ona bir zarar vermişmidir vermişse ne gibi birşeydir...

5. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Yağ çubuğunun parçası yağ karterine mi düştü..?

6. Emre.Bayram

Emre.Bayram Üye

Motosiklet:
    Honda
    Evet Küçük bir parçası düşmüştür ama ben ondan endişelenmiyorum filitrede kalmıştır en fazla çubuğu nasıl kırıldığıu önemli ne kırdı nereye sıkıştı sıkıştığı yer zarar görmüşmmüdür.

7. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    O parça plastik değil mi? Yağ kontrolü sırasında bezle oğuştururken fazla güçten olmuş olabilir... Belki bir kenara konup üzerine basılmıştır. İçeride bunu yapacak bir mekanizma yok ki?

8. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    valla bende birşey anlamadım:)
    şimdi yağ çubuğunu neresi eğilmiş?vidalı kapak kısmımı yoksa
    yağı ölçen metrik kısımmı?
    eğer kırılıp yağ haznesine kaçtıysa mtora kadar gitmez ya hatta filtreye kadar bile gidemez
    borunun içinden süzülüp gidebilecek kadar küçük değilse tabii.eğer öyle birşey
    olduysa ve filtredende kurtulursa(çok zor) pistonlarına zarar verip başını
    ağrıtabilir.

9. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    emre kardeşim eğer parca içeri düştü ise sorun yaşaman imkan dahilinde. her ne kadar plastik bile olsa (zamanında böyle durumlarla karşılaştık) biryerlere zarar verme ihtimali vardır. tabi bu en kötü senaryo.

birde yağ seviyesinin yeterli gelmeyişi problem olabilir. ama öylede böylede mutlaka içerde yağ var diyorsan ve çok ısınmadıysa birşey olmamıştır. mesafeden ziyade, motor sıkıştırırsan , yani zorlarsan kısa mesafede de ısınabilir. çünkü yağ aynı zamanda bir soğutucudur. o zaman da sana kötü haber gelebilir. ama bu çalışmada zorluk veya yeniden çalışmama gibi bir sorum doğurur.

eğer halen iyi çalışıyorsa korkacak pek birşey yoktur muhtemelen

o zaman yağı ve kapağı yenilersin problem ortadan kalkar. (inş.)

10. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Motorunuzun ne olduğunu bilmiyorum ama yağ çubuğunun olduğu yerde genelde debrijaj balata ve diskleri bulunur muhtmelen ve onlar debriyaj kasnağıyla beraber dönerler ve vites değişimi sırasında açılıp kapanırlar, kırılan parçanızı muhtemelen kasnak kırmıştır ve o parça debriyaj kapağına yada orada aralara bir yere sıkışmıştır, kendi motorumda metal parçalarının direk geçebileceği büyüklükte bir kanal görmedim...

Çok fazla dert etmyin bence eğer yapabiliyorsanız motoru debriyaj kapağının aksine yatırın ve yağınızı boşaltmadan kopan parçayı arayın eğer bulamazsanız servise götürün.

Bu arada internetten yada motorunuzun aynısından olan başka motorun yağ çubuğunu karşılaştırın ne kadarlık bir parça kopmuş onu tespit edin ve aramanızı ona göre yapın.

Ayrıca kartere gitse bile oradan yukarı çıkıp motora zarar verebileceğini sanmıyorum.

Geçmiş olsun..

11. Emre.Bayram

Emre.Bayram Üye

Motosiklet:
    Honda
    Teşekkürler birazda olsa içime su serpildi. Parça plastik olsa dert değil aslında o kadar ama yumuşak bir metel nereye sıkıştığınıda anlayamadım tek korkum dişlilere yadda orda eğer krank biyel herhangi biri varsa ona zarar vermesin....

12. Emre.Bayram

Emre.Bayram Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bilen yokmudur tam olarak ne var Honda Sahadowlarda bu kutun içinde nereye sıkışmışta kırılmıştır bu yağ çubuğu...

13. Ergun Erensir

Ergun Erensir Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşların yazdığı gibi yağ çubuğunun olduğu bölgede debriyaj tası var.Çubuk boşta sallanırken muhtemelen tasın dış yüzeyine takılıp kırmıştır.Şu an muhtemelen karterin dibinde biryerlerdedir.Yağğ pompasının bunu tekrar çekebilmesi imkansız.Çünki karterde ekstradan metal bir filitre var.Motorun çalışmasında herhangi bir anormallik,viteslerde bir problem yok ise yeni bir yağ çubuğu alıp devam et bence.Birde önemli olan değinildiği gibi kopan parçanın büyüklüğü.Kartere inemeyecek kadar büyük ise ilerde sorun yaratabilir.Geçmiş olsun.

14. Emre.Bayram

Emre.Bayram Üye

Motosiklet:
    Honda
    En Ergün Bey içimi baya rahatlattı Çok Sağolasın...... Serv,s gelecek onada söktürüp baktırayım iyice rahaltarım hepinize çok teşşekkür ediyorum...