Alternatöre bağlantı?

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Özgür tarafından paylaşıldı.

1. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar motosikletime çakmak soketi takmam gerekiyor. Bu konuda sanırım Mesut hocam bana yardımcı olur. Konu aradım ama bulamadım.
    Bu işlemi kendim yapabilir miyim? Yoksa illaki bir elektrikçiye gitmem gerekiyor mu?

Bu soketi neden kullanacağım derseniz.

1- Isıtıcı
    2- GPS için.

Yardımlarınızı bekler büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öperim :D

2. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Hangi ısıtıcı bu ?

Biz iş yerindeki Ergin kardeşimle beraber takmıştık.. ama nasıl taktığımızı hatırlamıyorum :D:D:D

Neyse ben bildiklerimi yazmayım illaki Mesut hoca açıklama yapacaktır. Eksik gedik bilgi vermeyeyim..

Mesut Korkmaz bunu beğendi.
  3. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Alo buyrun Mesut hoca benim :)

GPS için çakmak girişi olabilir ama ısıtıcı için kullanmanı tavsiye etmem Özgür. Çünkü çakmak fişleri sıkı sıkı geçen fişler değillerdir. Dolayısıyla titreşim nedeniyle gevşeme, dolayısıyla ark (kıvılcım atlaması) yapacaktır. Bu da verimli çalışmasını önleyecek çakmak fişini ve yuvasını bozacaktır.

Çakmak fişi

Çakmak fişinin bir kaç alternatifi var. Bunlardan birisi BMW motosikletlerde kullanılan :D Hella jak adıyla anılan fiş. Bu fiş çakmak fişine göre daha sağlam yapıda.

Hella fiş

Bu fişi nereden bulacağım dersen 13Euro'ya benden bulabilirsin :D Piyasadan da 5-10TL'ye bulabilirsin belki :D Ama bende sadece erkeği var, dişisi yok. Zaten dişisi daha pahalıdır. Her şeyin dişisinde olduğu gibi :)

Bağlantıyı sen yapabilir misin bilmiyorum. Yani alet edevat, takım taklavat var mı, bu konudaki yeteneğin komiserlikteki kadar mı falan :D Bunları bilmiyorum.

Isıtıcı olarak su ısıtıcısı mı bağlayacaksın yoksa montun içine ısıtıcı mı bağlayacaksın bunu da bilmiyoruz :) Ben tahmini olarak bir güç hesabı yaparak sigorta değerini ona göre yazdım.

Şeması da aşağıda.
    İkinci şemada sağda "Stop lambasının + ucuna" yazan bağlantı, kontak açılınca +12V alınabilecek herhangi bir yerden olabilir. Stop lambasından alınması şart değildir.

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Özgürcüm sen en iyisi fz6 nı kamyona yükle yolla bana ben sana layıkıyla mesutun bahsettiği bmw çakmak adaptürunden dişili erkekli taktırıp geri yollayayım sana.Böylesi daha sağlıklı olacaktır.

5. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben söylemesi ayıptır navigasyon cihazı aldım :) Sürekli kendi pili ile çok gitmez. Ayrıca Mesut hocamın ayak ısıtıcılarından düşünüyorum. Amacım bu ikisini de kontak açıldığında kullanabilmek. Ancak her ikisini birden takınca çok mu fazla akım çeker zararı olur mu onu da bilmiyorum. Zor işmiş bu yahu! Ben tek başıma yapamam. Şenol abi ben motorumu kamyona yüklemeye kıyabilirmiyim :D:D:D

En iyisi uygun zamanda Ankara'ya gidip Mesut hocamın kapısını çalmak :D

Ancak hocam verdiğin bilgiler için sağol.

6. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    aaa özgür senin motor da o giriş yok mu???:)

7. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sizin motorda var mı? Varsa süper valla. İşte yeni bir şey daha öğrendim. Tamam sonunda BMW alacağım bu aşikar da, bu kadar üzerime gelmeyin canım :D

8. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Yahu iki dakika bi dur Şenolum bidenem :) Hella jaklar elimizde patladı. Nakite çevirecektik bir tanesini hemen taş koydun işimize :D

E ama abisi O'nun motoru bemeve değil ki neden taksınlar ki fabrikasında öyle bir fiş girişi :D

Özgür ayak ısıtıcısı istiyorsan Şenol hocamın açtığı başlıktaki ( http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=7733&highlight=ayak+bot+%FDs%FDt%FDc%FD )Tchibo ürününü incelemek için aldım ben. İnceledim ve yorumumu yazdım. İşim bitti yani. İstersen hemen sana kargoya verebilirim. Hem pilli, hem Avrupa, hem ucuz (2/3 fiyatına), hem ben incelemişim (manevi değeri var yani), hem benim yaptığımdan istersen beklemen lazım, hem bu hazır, hem... :D

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    RT lerde 3 adet var hemde.Biri ön panlede gidona da yakın.Diğeri sol ayağının altında.3.cüsü de arka ya yakın.
    İster çalışmadığı zamanlarda tak akü şarjını aracın aküsünü dolu tutsun istersen ipodunu cep telefonunu ya da mini bookunu şarj etsin.:D

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Benim ybr de var sende yok mu.:D

11. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hocam onların pilleri baya büyük değil mi? Ben de senin yaptığından isteyecektim. Şarjı ne kadar gider? Şarj için ayrı kablosu mu var? İşe yarar diyorsan gönder bana. Seni mi kıracağım yahu :D

RT RT RT RT Allahım biri beni durdursun.

Angara'ya gideceğim. Mesut hocamı bulacağım. Bu bağlantıdan bana yapmazsan kendimi öldüreceğim diye tehdit edeceğim. Heeyyttt! Yeteeeerrr! :D:D:D

12. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Pil kutusunu kıyaslayabilesin diye kalem pil ile fotoğrafını çektim. Şarjı ne kadar süre gider bilmiyorum. Ben ürünü evde açıkta bir kez çalıştırdım bıraktım. Benim işime yarar bir şey olsa ben kullanmazmıydım sence :)

Benimki pilli değil, aküden kablo ile besleniyor. (Bkz. http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=5967&highlight=elektrikli+i%E7lik+%FDs%FDt%FDc%FD

13. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bende seninkinden almak istediğimden aküden bağlantı yapmak istiyorum. Senin işine yaramıyorsa benim de yaramaz :D

14. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Şimdi gelelim asıl bombaya :) Ben sadece kendime yapmıştım ısıtıcılı ayakkabı tabanını :) Talep gelmediği için fazla yapmamıştım. Beklerim dersen yapabilirim ;)

15. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Tamam beklerim de akü bağlantısını yapmadan hiç işe yaramaz ki:(

16. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Baharda Ankar'ya geldiğinde akü bağlantını da yaparız ayakkabı tabanlığını da takarız.

Ama bahar biraz geç olur herhalde :D Sen ilk fırsatta gel o zaman ama yağmur yağmadığı ve havanın ılık olduğu zamana denk getir. Dışarıda yapacağımız için donarız yoksa. Veya orada birine yaptır daha kolay ;)

17. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hocam ben iyi bir elektrikçi bulup ona senin bağlantı şemanı önce bir göstereyim. Ne istediğimi bir anlatayım, bakalım becerebilecekmiyiz :)

18. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Becerirsiniz Özgür. Sizin şantiyede elektrik tesisatçısı yok mu? Ona yaptırabilirsin. Çektir havai hattan bir 30.000Voltluk gerilim bak ısıtıcıya bile gerek duymazsın :)

19. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Onu denedik te baya terletti hocam. Biz en iyisi aküden alalım :D

20. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Mesut hocam senin gösterdiğin yolda ilerlemeye devam ediyorum :D
    Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum deyip kendimi mahvediyorum. Artık senin kölenim hocam :D

Alttaki resmi senden çaldım. Ancak sorum şudur ki;

Aküye bağlantıda neye dikkat etmem gerekir? Çünkü bu işi kendim yapmaya karar verdim.