Ampul

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Özgür tarafından paylaşıldı.

1. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar linkteki ampullardan almak istiyorum. Ancak tam emin olmadığımdan soruyorum.

http://www.gungormotor.com/kategori-221-115-PHILIPS.html

Bunların biri kısa biri uzun far için midir?
    Yoksa ben mi yanlış anlıyorum?

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    değildir. bunlar model olarak birbirinden ayrılıyor.sen kendi motorunun
    boyut ve elektrik bağlantısına göre olanını seçmelisin;)

3. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    www.geceucusu.com dan alıntıdır. Güzel açıklamış yazan arkadaş.

H4 ampul çift filamanlıdır, kısa ve uzun için ayrı filamanları var.
    Bu da demek oluyor ki o yansıma alanını hem kısa hem de uzun far ışığına göre düzenlemen gerekiyor.
    Yani yansıma alanını parçalara bölersin, bir kısmını H4'ün kısa telinden odaklayarak yansıtırsın, diğer kısmını da uzun telinden odaklayarak yansıtırsın.
    Bu biraz karışık bir hesaplama ve zaten özel bilgisayar yazılımları bunu yapıyorlar.
    Yansıtma alanını (reflektörü) öyle düzenlemen ve bölmen gerekir ki, mesela kısa farın yanıyorken kısa telden gelen ışık reflektördeki uzun yansıma alanına taşmamalı. Yoksa göz alıcaktır.
    İşte bunun için H4'ün kısa telinin altında bulunan siper bunu sağlıyor, uzun alanına giden ışığı bloke ediyor. Dolayısıyla bu siperin kıstığı ışık yüzünden kayıp meydana geliyor ve performans 1000 lümene kadar düşüyor.

H7 de ise durum farklı, sadece kısa için ayrı bir ampulümüz var, sadece kısa için ayrıca yansıma alanımız da var, bol bol rahatça kullanıp 1500 lümeni verimli olarak kullanabiliyoruz.

Özgür ve Onur Filiz bunu beğendi.
  4. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Öyleyse bu H7 uygun mu fazer'a ona bakacağız. Uygunsa bir kısa bir uzun alacağız.

Benim motosikletimin farı hakkında kullanım kitapçığında tam bilgi yok malesef.

H7 fazer için uygun mu dur? Bilen varsa yardım please...