Amsterdam ve Paris'te Motosikletli hayat

Konu, 'Uluslararası Gezi ve Tur Organizasyonları' kısmında Altan tarafından paylaşıldı.

1. Altan

Altan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Erol Demirtaş dostumuz gibi bende bayramda yurtdışındaydım fakat benim şansıma gittiğim yerler "iki teker" cennetiydi.

Özellikle iki teker diyorum çünkü bizim neredyse unuttuğumuz bisiklet oralarda çok ciddi bir ulaşım aracı.

Amsterdamın nüfusu 900.000 kişi fakat bilinen 1milyondan fazla bisiklet olduğu.
    Her yer resimde görüldüğü gibi park halinde bisikletler ile dolu.Bisikletler için ayrıca yollar, park yerleri yapılmış ve geçiş üstünlüğü bisikletlerde.Yediden yetmişe yağmur çamur herkes bisiklet üstünde.

[​IMG][​IMG]

Sadece Amsterdamın merkezindeki tren istasyonunun yanındaki üç katlı bisiklet parkında 18.000 den fazla bisiklet olduğu söyleniyor.

[​IMG][​IMG]

Arabayı bilmem ama her an bir bisikletin altında kalabilirsiniz.Kamera şakası gibi insan ilk başta gördüğü bisiklet trafiğine inanamıyor.Bisikletler için ayrı trafik lambası bile var

[​IMG][​IMG]

Motosiklet olarakta küçük Scooterler kullanılıyor.Çünkü onlarda bisikletlerin yolunu kullanabiliyorlar.Motosiklet büyüdüğü zaman o yolu kullanmak yasak.
    Hatta iş o kadar ileri gitmişki küçük scooterlerden oluşan bir taksi servisi bile var.

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

Paris'te ise tam tersine bir durum söz konusu.Yine bisiklet var fakat daha az.Bunun sebebi herhalde Parisin çok daha büyük oluşu .
    Buradada bisikletin yerini motosikletler almış vaziyette.Ben bu kadar çok motosikleti fuarda bile bir arada görmedim.:D

Her köşe başında 20-30 motor park halinde trafiktekileri sayamadım bile.

[​IMG][​IMG]

herhalde polis karışmadığı için olsa gerek park sorununada böyle bir çözüm bulunmuş.Kaldırımların üstü park yeri olmuş !!!!:confused: Ancak bunun iyi bir çözüm olduğunu söylemek mümkün değil.Ciddi bir görüntü kirliliği oluşturuyor.

[​IMG][​IMG]

Hakimiyet Maxiscooter lerde.Özellikle Peugeot ve Piaggio çok fazla.Piaggio nun MP3 modelleri çok tutulmuş anlaşılan her hacimden görmek mümkün.
    Tabiiki sıkışık şehir trafiği için güzel bir tasarım.Kırmızı ışıkta durduğunuzda ayağınızı yere koymak zorunda değilsiniz.

Bol miktarda suzuki Burgman 650 de göze çarpıyor.Benim de almaya niyetim olduğu için özellikle dikkat ettim ama bu kadar çok fransız yanılıyor olamaz herhalde demekki Burgman 650 alınabilecek bir motor.:eek:

Turing motorlar da var fakat enduro ve racing tipi motorlar neredeyse yok gibi :confused:

Benim Yamaha Majesty 400 de yok olanlardan .3-4 tane ancak görebildim.Yazık ne kaçırdıklarını bilmiyorlar.
    [​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

Bu kadar çok motor olurda hırsızlık olmazmı???
    Mutlaka oluyor ki ilginç çözümler geliştirilmiş.Neredeyse gemi zinciri kalınlığındaki zincirlerle ve devasa asma kilitlerle motor bağlamak sıradan bir iş haline gelmiş.

Ama en ilginci Peugeot'un bir modelindeki sistemdi.
    Arkada şasiye bağlı bir parçaya takılarak arka tekerleği bağlayan zincir dikkat çekici bir çözüm.
    Pariste insanı şaşrtacak kadar çok Gold Wing var.İlk başta "vay canına ne memleket" demiştim fakat daha sonra aynı Amsterdam da olduğu gibi bunlarında Moto-taksi olduğunu farkettim.Sürekli hareket halindeler telefonla yönlendiriliyorlar ve gidip müşteriyi alarak tarfikten kurtulup gideceği yere ulaştırıyorlar.

İşin gezelim-görelim kısmına girmiyorum o ayrı bir konu.
    Kuzenimle birlikte olayı biraz abartarak 3000 e yakın fotoğraf çekmişiz :p
    Onlarıda daha sonra sizlerle paylaşmak üzere.

altan

not:keşke şu resim ekleme işine daha pratik bir çözüm olabilse.Bu çok eziyetli ve yavaş bir prosedür.

öner coskuner bunu beğendi.
  2. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    gerçekten tambir motorcennetiymiş negüzel reşilerde anlatımınızda çokhoş ellerinize saglık altanbey
    bugüzel kareleri bizimle paylaştıgınız için ayrıca teşekkürederim
    aslında moto taxi istanbulda olacakbiriş m.f olarak bir motortaxi duragımı kursak neyepsak bakarsın tutar pilakalar alırbaşını gider

Altan bunu beğendi.
  3. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    kıskandım resmen keşke bizim ülkemizdede motosiklet ve bisiklet hakettikleri ilgi ve saygıya ulaşsa..

4. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ellerine sağlık Altan kardeşim,Majesty heryerde Majesty üzme tatlı canını,ne anlar allahın fransızı motordan...:)

5. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Altan kardeşim ne güzel motor cennetine gitmişsin, ya ben yedi gün dolaştım inan bir tane motor göremedim. Diğer resimleri de bekliyoruz. Resim ekleme konusuna gelince; Forum da toplu resim ekleme diye bir yer var oraya bakarsan çok kolay resimleri ekleyebilirsin ben ordan yaklaşık 80 resmi on dakikada yükledim.

Altan bunu beğendi.