Ankara-Çankaya'dan bir acemii... yardımlarınıza ihtiyacım var ..

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında Mehmet Fazil Erciyes tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Mehmet Fazil Erciyes

Mehmet Fazil Erciyes Yeni Üye

öncelikle herkese merhaba.. böyle bir forum bulabilidiğim için şanslı sayılırım heralde...
    küçük yaşlardan beri motorsiklete bitmek bilmeyen bir eğilimim var..
    abimin sayesinde hyosungla aldığım eğitimle motorsiklet kullanmayı öğrendim..
    yaklasık 3000 tl civarında bütcem var öğrenciyim ve ehliyetimi 1.5 ay sonra alacağım.. hangi tarz - hangi marka - kaç cc kısacası motorsikletlerin içeriği hakkında hiç bir bilgim yok.. elimden tutup benide tecrübeli yapabilecek olanlara teşşekkür ederim...her yorumunuz benim için değerlidir...

2. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Mehmet motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

Sana tavsiyem honda cbf 150 veya ybr 125 ile başlaman.

3. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Hoşgeldiniz, en ideali Erol beyin söylediği gibi ybr 125 veya cbf 150 uygunlur yeni başlayanlar için...

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
    Eğitimlerimize ve Gezilerimize de bekleriz.,

Yeni başlayacaksanız size bir kaç nacizane tavsiyem olacak.
    1-Kesinlikle ybr 125 en ideal seçim olur.Tecrübe ile sabittir.165 bin km lik bir tecrübe.:)
    2- Full korumalı kıyafet ekipman ve kafanızı koruyacak kalitede KASK alın ve kafanızda kullanın.Mevsim itibariyle bazı maymunlar gibi kolunuzu korumak için değil kafanızı korumak için KASK alın ve kafanızda kullanın.Bazı maymunlar dirseklerini korumak için kaskları oraya takarlar.
    3- Motosiklet kullanmak basit bir eylem değildir.Siz onu basite alırsanız o size daha da basite alır ve basitçe telef olursunuz.
    Bu yüzden trafiğe çıkmadan önce mutlaka "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerini alınız.
    Bakınız:http://www.rahmibarutcu.com bu adresi inceleyiniz ve iletişim bölümünden Rahmi Hocamızın telefonuna ulaşıp eğitim için randevu alın.

Ve imzamdakileri okuyup bilinç altınıza kazıyın.

yakup sağlam bunu beğendi.
  5. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Konuyu uygun yere taşıdım. (Doğu anadolu bölgesi mesajlarına açılmıştı)

Ziya Çerezci ve Şenol SEL bunu beğendi.
  6. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Hoş geldiniz ;)

7. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Aramıza hoş geldin 125 veya 150 cc çin olmayan honda yada yamaha olabilir bence

8. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoşgeldiniz.

9. Ziya Çerezci

Ziya Çerezci Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoşgeldiniz.

10. Fatih Orçin

Fatih Orçin Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    M.F. Ailesine hoşgeldiniz keyifli forumlar.

11. yakup sağlam

yakup sağlam Üyeliği İptal Edildi

Merhaba Şenol hoca, yazılanlara verdiğiniz cevaplar ve içindeki bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Sizinle tanışmayı çok istiyorum. Bunuda bilmenizi isterim ama nedense bir türlü nasip olmadı. İnşallah birgün tanışırız.
    Beni, sayın Ahmet Baydar çok iyi tanır. Sözlerimde olduğu gibi yazılarımda da ciddiyim. Hattim olmayarak şunu söylamak istiyorum: Sizi bu sayfada ciddi ve işinin ehli, gençlere de yol gösteren biri olarak tanıdım. İnanıyorum ki, öylesiniz.
    Bizim meslekte, yani motosikletli kuryeler sizin gibi biliçli değiller, (adı üstünde delikanlı) onları eğitmek hiçde kolay değildir. Büyük botor kullananlar(sözüm onlara) kuryeleri motorcu saymazlar.Mehmet Fazıl kardeşimize verdiğiniz cevabı okudum vede üzüldüm.MAYMUNLAR kelimesi yerine daha nazik bir cümle kullanmanızı beklerdim(sizin bu sözünüz, Mehmet Ali Erbil'e yazdığım KINAMA yazısını bana birkez daha hatırlatmış oldu. Saygılarımla Motorcular ve Kuryeler Derneği'nden Yakup Sağlam

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben o kardeşime yazmadın o yazıyı.
    Diğer bilinçsiz sürücüler için kullandığımız bir terimdir bu.Hatta o mesajıma aften O.Somuncu ağabeyimde buna bir örnekle cevap vermiştir.
    Dikkatli okursanız anlaşılacaktır.Ben bahse konu kardeşime maymun dememdim bilinçsizce motosiklet sürenleri kast ettim hatta açıkça da yazdım.Hep de yazıyorum.
    Bir örnekle yeniden yazayım.
    Bir maymunu alın koyun motosikletin üstüne.Elleri ile hiç gidona dokunmasın isterse.Sorun değil.Gazı sabitleyin bırakın.
    Karşısına engel viraj yada bir tehlike çıkana dek motosiklet gider.Düz yolda tehlikesiz yollarda motosikletin sürücüye pek ihtiyacı olmaz.
    Ama iş virajlara veya bir tehlike anına geldiğinde işte sürücü orda lazım olur.
    Motosiklet üstüne oturttuğumuz maymunda tehlike anında hiç bir şey yapamaz ve dalar tehlikenin içine.
    Motosiklet sürmek/kullanmak maalesef bizim ülkemizde çok basite alınmakta.
    Motosiklet sürmeyi sadece gaz açmak sanan bir sürü bilinçsiz sürücü var.BU sürücülerinde karıştıkları kazaları maalesef yazılı ve görsel basında çok sıkça görmekteyiz.
    Neden bu kazalara karışıyorlar.
    Motosiklet sürüşünü çok basite aldıkları için motosiklet sürüşünü sadece gaz açmak olarak bildikleri için.
    Aslolan Motosiklette düz yolda gitmek değildir.
    Aslolan düz yolda veya virajda sürüş anında "GÜVENLE" durabilmek olduğunu hiç düşünmezler.
    Çünkü bilmezler.
    Çünkü onlara vites şudur şu şekilde atılırı şurdan gaz açarsın demiştir abileri satıcıları dayıları amcaları.
    Gerçi ona akıl verenlerde bilmezler "Güvenli Frenajı güvenli viraj almayı kontra sistemini Motosiklet nasıl oturmaları gerektiğini gidon ne işe yaradığını Motosiklete nasıl sahip olacaklarını nereye bakarsan oraya gidersin mantığını fizik kurallarını merkezkaç sistemini jiroskopik etkiyi".
    Ama bilen birileri varken gidip o bilenlerden eğitim almazlar.
    Çünkü eğitim para ile olur.O eğitime verecekleri parayla bir iki depo daha fazla benzin alıp deneme yanılma yöntemiyle yada düşe kalka çıkıcam ben yokuşu misali öğreneceklerini sanırlar ve cidden YANILIRLAR.
    Ama yok cidden eğitim denince hepsi aynı şeyi yapar ve uygular.
    Yada tv lerde gördükleri F1 pilotlarının yaptıklarını trafikte uygulamaya çalışırlar ve dağılırlar.
    Ya da pc oyunlarında gördüklerini trafikte caddede uygulamaya çalışırlar.Ama pc oyununda tanrı modunda oynarsınız ve yanmaz ölmezsiniz yada pc oyunlarında havaya zıplarsınız can alırsınız ama trafikte bu hakkınız yoktur bunu göz ardı ederler.
    Bazıları da net ortamında okuduklarıyla trafikte motosiklet sürerler.
    Ve hepsinde bir kaza olduğunda canları yandığında veya sakat kaldıklarında veya öldüklerinde bu sürücülerin aileleri veryansın edip sokağa dökülürler canlı yayınlara katılırlar Motosiklet tehlikeli dir deyip yasaklanamasını isterler.
    Ama kimsenin aklına gelmez dile getirmez be hey şaşkın oğlun kızın velhasıl çocuğun motosiklete bilinçsiz korumasız binerken aklın neredeydi.
    Neden sessiz kaldım seyici kaldın demez diyemez.
    ben daha başından diyorum.
    Motosiklet sürmek/Kullanmak çok tehlikeli bir eylemdir.
    Bu bilinçle tehlikenin farkına vararak Motosiklet kullanın.
    Beyniniz 5 saniye ileriyi göremiyorsa değilse Motosiklet kullanmayın/Sürmeyin
    Tehlikeli olan Motosiklet değildir
    Biz sürücüleriz tehlikeli olam,ne zaman farkına varacağız.
    Aileler ne zaman farkına varacaklar.
    Biz eğitim alın dedikçe birileri çıkıyor gerek yok eğitime o kadar para vermeye gelin ben size 1 saatte gösteririm diyor.
    Sonra kazada sözde direksiyon hakimiyeti kaybeden sürücü ölünce sakat kalınca o aklı verenler neredeler neden sesleri çıkartmazlar.
    Motosiklet ile 4 vites de 200 ü görmek mi marifettir yoksa Güvenle sürmek keyfle sürmek mi dir.
    İşte bunu diyorum ben.Biz.
    Eski bir reklam vardı.
    Hatırlayalım
    Kontrolsüz güç senin değildir.
    Bu eylemi bilen konusunda ihtisas yapıp uzmanlaşmış sürüş eğitimcileri varken
    hiç ama hiç kimse sürücü satıcı dayı oğlu amca oğlu baba vs vs size sürücülük eğitimi vermez.
    Bilmediği şeyi bize sana ona nasıl verebilir ki.
    Ben bunu diyorum.
    Maymun sürüşü yapmayın bunun için diyorum
    Maymun sürüşün anlamı budur.
    Anlayabildiniz mi.

13. yakup sağlam

yakup sağlam Üyeliği İptal Edildi

-------------------------------------------------------------------------
    Selam Şenol hoca, bana verdiğiniz cevabı dikkatle okudum;Siz uzun yazmışsınız ama, ben kısa cevap vereceğim: 1. Maymunlar motosiklet kullanmazlar, 2. Bizim zamanımızda üniversiteler değil, köy enstitüleri vardı, 3.Siz hiç işsiz kaldınız mı? O çocuklar eğitime verecek parayı bulsalar iki teker üzerinde(kelle koltukda) kuryelik yapmazlar... Daha da açıkcası Bizim zamanımızda yani 1970'lerde askerden gelen ve okuyamayan gençlerimiz elindeki üç-beş kuruşla bir sürücü ehliyeti alır, evini geçindirmeye çalışırlardı. İşte şimdi o günleri yaşıyoruz.Şimdi okuyamayan gençlerimiz motosiklet ehliyeti alıp kuryelik yapıyorlar... Bunuda çok gören bazı eğitimsiz araba sürücülerimiz motosikletli kuryelerimize kaza yaptırıyorlar, arkasından da GÖRMEDİK cümlesiyle üste çıkıyorlar. Siz bunları bilen ve yaşıyan ınsanlarsınız. Beni niye söyletiyorsunuz..!Hürriyet Gazetesinde motorcular için yazan oğlumun şu sözünü hatırlattınız: "motosiklet kullanmak için ya zengin olacaksın, yada çakal olacaksın " Onlar ne zengin, nede çakal olmak istiyorlar, sadece işsiz kalmak istemiyorlar. Yinede teşekkür ederim. Yakup Sağlam

14. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    Okudum ve şaşırdım. Ne kadar yanlış anlamışsınız yazılanları, iş birden akademik eğitime, maddi duruma geçim sıkıntısına gelmiş.

Kaskı varken kafasına değil koluna takan adam maymundur. Daha ötesi aptaldır. Her eylemi yapmak için eğitim almak gerekir heleki o işi profesyonel yapacaksanız bu zorunludur. Doktor'a gittiğinizde adam size para yoktu okuyamadım kendi kendime öğrendim yatın bademciğinizi alayım derse yatar mısınız önüne. Daha güvnli meslekler var n'olur bunu parasızlığa zor koşullara bağlamayalım. trafikte zor koşullarda hayatta kalmaya çalıştıklarını biliyor ve Allah'tan onlar için kolaylıklar diliyorum ama önce kendi güvenlikleri sonra da trafikteki diğer sürücülerin güvenliği için eğitim alacaklar, kasklarını takacaklar bir bir daha iki.

15. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hala aynı şeyi söyluyorsunuz.
    Motosiklet eğitimlerinde biz bir şey deriz.
    Eminim sizde duymuşsunuzdur.
    Algıda seçicilik.
    Aynı şey burda sizde de var.Algıda seçicilik.
    Siz MAYMUNA a takılmışsınız.
    Maymuna azıcık eğitim verirseniz giden motosiklet üstüne oturmayı becerebilir.Keza benim ispanyol kukırım bile sürüş anında bağlanmadan arkamda durabiliyor.
    Ben maymunlar motosiklet kullanır demiyorum.Mesajımı iyi okuyunuz.Algıda seçicilik işte budur.Neyi görmek isterseniz yada neyi görmeyi umut ederseniz sadece onu görebilirsiniz.

Evet ben işsiz kaldım.
    13 eylül 2006 dan beri işsizim.Arasıra moto kurye işi yapıyorum.Bana işsizliğin ne olduğunu söylemeyin 4 yılı aşkın zamandır işsizim.Ailemin ve arkadaşlarımın desteği ile hayata tutunmaya çalışıyorum.Ben işsizliğin ne olduğunu çok iyi bilirim.Sizden de çok çok iyi bilirim.Ben işverenken başımızdaki COŞKULU AHMAKLARIN beceriksiz yönetimleri sayesinde işçi konumuna gelmiş biriyim.İşsizliği bana anlatmayın.Altımda 60 işçi varken bende işci durumuna geldim.

Eğitimsiz araba kullancıları kuryeleri görmüyorsa suç yine kuryelerde derim ben.
    Görünmek için ne yapıyorsunuz derim.
    Seyir halinde iki oto vs arasından geçmek yolda şov yapmakla görünemezliğinizi gideremezsiniz.
    Ki iki oto vs arasından hangi hallerde geçileceği bellidir ki o sistemede filtreleme denir.
    Filtrelemeyi bilmiyorsak sorun var demektir.
    Ayna kontrolu nedir bilmeyen binlerce kurye bilirim ben.Hatta sözde daha hızlı gitsin diye motosikletin aynalarını söken bir sürü uyanık geçinen kurye ve sürücü bilirim ben.
    Ben 32 yıldır sadece motosiklet kullanan biriyim.Bana anlatmayın sürüşü sürücülüğü kuryeliği.Hiç ara vermeden askerde bile Motosiklet kullanmış biriyim ben.

Bursa'da ve dahi İstanbul'da uzun yıllar moto Kuryelik yaptım bilirim kuryelerin çalışma ve sürüş disiplinini.Ben kurye derneği başkanı değilim ama Bursa'da Moto Kurye işini başlatanlardan en başındayım.

Eğitim için illede çok para ya ihtiyaç yok ki.
    Bu forumda 2 günlük eğitim için kişi başı 50 TL ye eğitim vereceğiz dedik gele gele 3 kişi geldi.
    Hala mı çok

Ben ve bir kaç arkadaşım Bursa'da kuryelere eğitim verelim dedim.Bedava.
    Kuryeler o kadar işi biliyorlar ki tuttular bizden eğitim için üste para istediler.
    Yapmayın ALLAH aşkına bana kuryeleri anlatmayın.
    Ben de Moto Kuryelik yaptım ve hala da iş çıktığında şehirler arası yapmaktayım.
    Yani bende işsizim ama eğitim olduğunda bir hafta sigara içmiyorum bir hafta herşeyimden kısıyorum eğitimlere katılıyorum.
    İş istemeğe kalsın insan neler yapar.
    benden yaşça büyüksünüz ki köy enstitülerini hatırlıyorsunuz.Malum onlar daha sonra eğitim fakültesi oldular.
    Bu tehlikeli eylemin tek kurtuluşu var oda eğitimdir.Başka da yolu yoktur.
    Kimse bana işciyim fakirim param yok açım edebiyatı yapmasın.
    Yazdığım mesajları ön yargılarınızı bırakarak yeniden okuyunuz.
    Bir tek siz başka türlü algılıyor okuyorsunuz.Buna da algıda seçicilik denir.

Ankara'da bir çok kez ücretsiz "Güvenli Sürüş teknikleri ARA-Kontrol " eğitimleri yapıldı.Günlerce net ortamında basında yayın yapıldı.Ben 3 tanesine Bursa'dan kalktım gittim.Ya Anakara'dan kaç kurye geldi bu ücretsiz eğitimlere.
    0 Yazı ile sıfır.
    Bana açız fakiriz işciyiz edebiyatı yapmayın ne olur.
    Beleş eğitime gelecek kadar açsanız ve ben bu ekonomik sıkıntılar içinde Bursa'dan Ankara'ya eğitime geliyorsam Ankara'daki ler gelmiyorsa aynaya bir daha bakın derim.

Ziya Çerezci bunu beğendi.
  16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  17. A.HAMDİ

A.HAMDİ Organizatör

Motosiklet:
    Kawasaki
    mehmet fazıl kardeşim hoşgeldin,
    konu biraz ağırlaşmış ama seni hiç korkutmasın..
    söylenenlerin hepsi doğru..
    aslında söylenecek çok şey var ama sen önce ehliyetini kıyafetlerini kaskını ve son olarak motorunu al ve hayallerini kurallarıyla doğru sürüş teknikleriyle yaşa......

18. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

Yakup bey, Şenol hocayla benimde yıldızlarım bazı konularda barışık deyildir ama doğru tekdir, o bakımdan can güvenligi için alınacak gerekli önlemlerin hiç bir mazereti olamaz olmamalıdır,yazısını birazdaha bütünüyle ele alırda yorumlarsan anlatılmak istenen can güvenligimiz için zorunlu yapılması gereken tetbirlerdir

Ama şunuda derim insanların yanlışını eleştirirkende verilen ögüt nasiat doğru,bilimselde olsa,insanları sınıflandırıp maymunlar,gökan hocamın dedigi gibi ilerisi aptallıktır cümleleri,insanlara doğruyu yaptırabilme ikna edip bilinçli motosiklet sürücüsü konumuna getirebilme anlamında etkisini yitirdigini düşünüyorum

Amaç biliçsiz motosiklet sürücüsünü maymun,aptal diyerek dışlayacagımıza onları kazanmak, ikna edebilmek için ne yaparız olmalıdır

yakup sağlam bunu beğendi.
  19. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    Bu hadiseyi böyle tanımlamazsak konuyu önemsizleştirir,takarsanız daha iyi olur gibi garip cümlelerle açıklamaya çalışırızki bu tehlikelidir. Birinde ölürsünüz diğerinde yaşarsınız. Bu kadar açık.

20. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

Son kez cevap verip bu konuyu uzatmak forumuda germek istemiyorum

Bir öğretmen, eğitiçi, tecrübeli deneyimli bir kişi, ögretecegi bilgi hayatide olsa,anlatım, ikna etmek için yöntemlerinin içinde aptal,maymun gibi kelimelere yer olmaması gerekir,gökan hocam mühendizsiniz, eğitim almış bir kişi olarak bu anlatımı dikat cekme, önemseme olarak savunmanızıda ben anlayabilmiş deyilim siz deyilmiydiniz anlatımın herzaman makul bir şekli vardır diye

Neyse daha cevap yazmayacam keyifli forumlar size

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.