Ankara OMM egitimi ile ilgili

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında evren deniz tarafından paylaşıldı.

 1. evren deniz

  evren deniz Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  3
  Motosiklet:
  Kawasaki
  Sevgili arkadaslar,

  13-14-15 ağustos tarihlerinde yapilmasi planlanan egitim ile ilgili konu kilitlendigi icin burada yeni baslik acarak bir iki sey sormak istiyorum.

  OMM ile ilgili cok bilgim yok fakat yazilanlardan dernek oldugu ve kar amaci gutmeden bu egitimleri verdigi anlasilmakta. Bu durumda 6 kisi ile egitim yapmamalarinin nedeni nedir, bilginiz var mi acaba?
  Sonucta egiticinin yol, konaklama ve gunluk ucreti haydi haydi karsilaniyor sanirim ve uzerine dernege de bagis olarak bir miktar para kaliyordur. Kalan miktar belki 8 kisinin katildigi egitimlere gore daha dusuk olabilir ama sonucta sosyal bir amac icin kar amaci olmadan verilen egitimler degil midir ki bu rakam yeterli bulunmuyor?

  Ayrica egitimin tekrarlanmamasi konusunda yazdiklarinizla ilgili olarak da sunu soyleyebilirim. Sizlerde fark etmissinizdir sanirim, sehirler resmen bosalmis durumda. Ankara'da ozellikle insanlarin cogu Ramazan oncesi tatil, memleket ziyareti vb. icin sehir disinda ve Agustosun 2-3. haftasina kadar bu durum devam edecektir diye tahmin ediyorum. O yuzden bu egitiminin Agustos sonu veya hatta Eylül sonunda planlanmasi durumunda talebin artacagini dusunuyorum.

  Ucuncu olarak 6 kisi 350 liradan 2100 lira butcemiz var demektir. Sizce bu butce ile baska bir kisi/kurumdan egitim alamaz miyiz? OMM egitimi anladigim kadariyla unlu bir egitim ama bunun muadili yok mudur? Hatta Anakarali bir kurum veya kisi ile anlasilirsa tarih konusunda sıkıntılar da sanirim daha kolay asilir.

  Biraz uzun oldu, sabriniz icin tesekkurler. Ozellikle baska kurum/kisi den egitim alinmasi ile ilgili goruslerinizi yazarsaniz sevinirim.

  Ayrica bu egitim icin madem bir butce ayirmayi planladim ozaman OMM disinda da bir yerden alabilirim diye dusunmeye basladim. Ankara icin onerceginiz kurum/kisi var mı acaba?

  Tesekkurler, iyi gunler, guvenli surusler.

  Evren Deniz Yaylacı
   
 2. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Ankara'da "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri veren kişi yada kuruluş maalesef yok.Var olanlar sadece motosiklet kullanmayı öğrettiklerini iddia edenlerdir.İtibar etmeyin.

  OMM eğitim konusunda uzman kişilerin barındığı bir resmi dernektir.O çatı altında toplanan eğitmenler bu işi para için değil daha çok Motosiklet Kültürünün doğru yapılması için çaba harcayan kişilerdir.Tüm eğitimcilerin kendi işleri var zaten.

  OMM nin vizyonu ve mizyonu hakkında siteden bir alıntıyı buraya yapıştırayım.
  Sevgili Arkadaşlar ve Sürücü Dostlarımız,
  Web sitelerimizi takip ediyorsanız 2010 Aktiviteler Takvimimizi yenilediğimizi farkedeceksiniz.
  Sürücülük üzerine OMM tarafından verilen eğitim ve çalışmaların düşük maliyetlerle düzenlenmesi ve katılan sürücülere masrafların paylaşılması şeklinde ve hatta ücretsiz olarak sunulması her zaman ana prensibimiz olmuştur. Bu anlamda bizimle beraber çalışan OMM üyeleri ve dostlarını, bizim prensiplerimizden hareket ederek, profesyonel kariyerlerini sürücülük eğitimlerini daha geniş kitlelere yaymak konusundaki çalışmalarından dolayı tebrik etmek istiyoruz: Onlarda bizim vizyonumuz paylaşıyorlar.
  OMM olarak sürücülük eğitimlerini derneğimiz için bir kar amacı olarak görmediğimiz gibi bu çalışmaların sadece varlıklı sürücüler tarafından alınabileceği gibi bir düşünceyi de yıkmak istiyoruz. Bu yüzden OMM tarafından verilen eğitim ve düzenlenen çalışmaları katılımcıların sadece ortaya çıkacak masrafları paylaşacakları bir düzenleme ile devam ettiriyoruz.
  Hepinizin bildiği gibi bazı eğitimlerde yurt dışından eğitmenler davet etmekteyiz. Her ne kadar yabancı eğitmenlerin giderleri daha fazla olsa da Onlarda aynı prensip üzerinden bizimle birlikte çalışmaktadırlar. OMM veya I.A.M. veya A.R.A. Gözlemci ve Eğitmenleri OMM tarafından düzenlenen çalışmalarda kendileri için harhangi bir ücret almazlar, sadece katıldıkları eğitimlerdeki masrafları (ulaşım, yakıt, konaklama, yemek, vb) kendilerine ödenir.
  Yeni yayınlanan takvimimizde bundan sonra sadece OMM tarafından ücretsiz (masraf paylaşımlı) düzenlenen eğitim ve aktivite günleri yer alacaktır. Bu aynı zamanda OMM’nin ilk kuruluş amaçlarından birine de dönüşümüzü simgelemektedir. Şu anda web sitelerimide yayınladığımız takvimimize en kısa zamanda aramıza bu sene katılan A.R.A. Control Eğitmenlerimizin düzenleyeceği yeni A.R.A. Control çalışmaları dahil ederek ve daha çok sürücüye A.R.A. sistemine girebilme olanağı sağlamayı plkanlıyoruz.
  Bir Mil daha Sürün..


  Yani birilerinin dediği gibi cebe inen para yok.
  Eğitimlerde çok sık söylenen bir söz vardır.
  Nereye bakarsan oraya gidersin veya baktığın yere gidersin diye.
  İşte o birileri olaya salt para alışverişi baktığı için sadece verilen alınan parayı görüyor.
  Bunu yaşamadan bilemzsiniz.
  O birileri bu eğitimcilik olayına girsin ozaman hiç para almadan masrafları da kendi karşılasın herkese beleş eğitim versin bende elini ayağını öpeyim.
  Ama kazın ayağı öyle değil maalesef.Mangalda kül bırakmadan önce kömür olup ısıtmayı bileceksin.Lafla peynir gemisi yürümez.

  Madem imkanınız var eğitim de size bir türlü gelemiyor.2 gün ayrın kendinize İstanbul'a eğitim için gidebilirsiniz.
  Bir çok OMM eğitimcisini yetiştirmiş ve sitemiz üyelerinden Rahmi BARUTÇU'dan "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri alınız.
  Bakınız Özgür kardeşimiz Trabzon'dan kalkıp İstanbul'a gelmiş ve bu eğitimlere katılmıştı.
  Sizde ve eğitim almak isteyen diğer arkadaşlarda bunu yapabilirsiniz.
  www.lamatech.com adresine girip göz atın.
   
 3. Erol

  Erol Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  9 Ekim 2007
  Mesajlar:
  5.997
  Beğeniler:
  3.114
  Şehir:
  İstanbul-Çamlıca
  Motosiklet:
  BMW
  Arkadaşlar O.M.M.nin düzenlediği Ara Theory ve Ara Roadcraft eğitimleri tamamen ücretsizdir ve sık sık yapılır.

  Bir Ara Roadcraft eğitimi yaklaşık 300- 400 km sürmektedir. Hocalar sabah 08:00 da buluşma noktasına gelirler. Eğitime katılan her sürücüyle tek tek ilgilenir forumlar dolar ve sürüş başlar. Akşam 16:00 - 17:00 gibi eğitim biter.

  Her sürücü yolda gözlemlenir, hataları söylenir. Her 15 km de bir durup birifing verirler. Her durmada soyun giyin. Benzin paralarını, yemek paralarını, motosikletleri arıza yapar masraflarını, herşeylerini kendileri karşılar. Pazar günlerini bizler için feda ederler, çocuklarından eşlerinden ayrı kalırlar.

  Ben son bir yıldır hiçbir Ara Roadcraft eğitimini kaçırmadım, hiçbir hocanında bir kuruş para istediğini görmedim. Hatta inanın, eğitime gelen arkadaşlar mola yerlerinde çay kahve su içiyor bir çoğunu hocalar cebinden ödüyor.

  Onlara bu fedakarlıklarından dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır.

  Gelelim ücretli eğitime; arkadaşlar bu hocaların (zaten üç beş tane var) bir çoğu hayatlarını bu işle idame ettiriyorlar. İşleri eğitmenlik. Başka işleri yok. O.M.M.nin aktiviteleri dışında tabiki verdikleri eğitimlerde ücretlerini alacaklar. Gücü olan parası olan özel eğitim alır ücretini öder, olmayan arkadaşlarımız hemen hemen her ay mutlaka olan ücretsiz eğitimlere katılır. Ankara'da yapılacak eğitim özel bir eğitimdi. Onun içinde ücreti biraz yüksekti. İnşallah önümüzdeki günlerde bu eğitim yapılır. Ben şahsen bu forumdaki tüm arkadaşlarımın ücretli veya ücretsiz en az bir kere eğitim almasını istiyorum.

  Ben cbf 600 kullanıyorum ve vitesli motosiklete geçişim tam bir yıl oldu. İlk eğitimimi Şenol hocadan aldım. Motosikletim şuan 3500 km de ve bu km'nin tamamını eğitimde yaptım.

  Bir yıldır eğitim alıyorum. Ne öğrendim biliyormusun, motosikletle alakalı herşeyi öğrendim, güvenli sürüş teknikleri, ileri sürüş teknikleri aklınıza ne geliyorsa öğredim. Ama arkadaşlar sadece ÖĞRENDİM. Öğrenmek yetmiyor bunları uygulamak önemli olan. Bu eğitimlere katılmadan da kitap okuyarak herşeyi öğrenebilirsiniz ama iş icrata geldimi orda kalıyorsunuz işte. Bu eğitimlerin amacıda bu işte. Öğrendiklerinizi motosikletinize ve yola uygulayabilmeniz.

  Ben şimdi burda desem ki, sağa viraja girmek için, gidonu sağa ittirin motor sağa yatar ve viraja girer çıkarsınız. Ne kadar kolay dimi. Ama öyle değil işte. O gidonu sağa ne zaman iteceksin, hangi konumlamada iteceksin, hızın ne olacak, vitesin ne olacak, nereye bakacaksın, virajda başına bişey geldi ne yapacaksın işte bunların hepsini o eğitimlerde öğreniyoruz.

  Uzun lafın kısa arkadaşlar, imkanı zamanı olan her arkadaşımın bu eğitimlere katılmasını tavsiye ediyorum.

  EĞİTİM ŞART.
   
 4. evren deniz

  evren deniz Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  3
  Motosiklet:
  Kawasaki
  yazilan iki yorum icin de tesekkur ederim fakat sordugum veya dikkatinizi cekmeye calistigim noktalara deginmediginizi veya benim bu noktalari tam ifade edemedigimi dusunuyorum.

  OMM'den alinti yapılarak belirttildigi gibi "...Bu yüzden OMM tarafından verilen eğitim ve düzenlenen çalışmaları katılımcıların sadece ortaya çıkacak masrafları paylaşacakları bir düzenleme ile devam ettiriyoruz" ifadesine göre, neden oluşturdugumuz 6 kişilik grup için eğitim duzenlenmedi onu anlayamadim diye sormustum.
  Yani OMM prensip olarak en az 8 kişiye egitim veririm diyebilir ama bunu diyor mu merak ettim ve belki bilginiz vardir diye sordum. Eger bunun gibi bir kural yok ise o zaman ortaya cikan masraflari karsilayacak odeme 6 kişiden toplanabilecekti diyorum.


  Umarim sonbaharda baska bir firsat olusur ve Ankara'da egitim alma sansini yakalariz.

  iyi gunler.

  evren deniz
   
 5. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Eğitim verecek kişi ağabeyimiz OMM eğitmenidir ama bu eğitim OMM değil şahsen verecekti.OMM eğitimneni olarak akredite olmuş yetkili kişiden eğitim alacaktık.
  Bu eğitim için 8 kişi olması gerekiyordu.6 kişi ile de olur ama kişi başı masraf yükselecek.Siz vereceksiniz ama diğerleri veremeyebilir ki bende vermemeyebilirim.
  Bu ağabeyimizin İzmir'den Ankara'ya gelmesi konaklaması yemesi içmesi ve bize eğitim vermesi (2 tam gün) ve Ankara'dan İzmir'e dönüşü benzin masrafları ve motorunun amortismanı ve yolda sair masrafları bu fiyatın içine dahil idi.
  Toplam da 2800 TL 8 kişi için öngörülen fiyat.Bu 8 kişi 6 ya düşünce kişi başı katılım payı daha da yükselecekti.

  Şimdi birileri çıkıpta bu para konusunda sakın laf etmesin işine gelen bu eğitimi alır işine gelmeyen de KLAVYE MOTORCULUĞU ypmasın.
  Kabağın sahibini kızdırmayın.
   
  Onur Filiz ve Eren Göksel bunu beğendi.
 6. evren deniz

  evren deniz Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  3
  Motosiklet:
  Kawasaki
  OMM egitimi ile ilgili verilen ilk bilgi su sekildedir.
  "Arkadaşlarım ve abilerim, Ağustos ayı içerisinde Ankara'da düzenlemeyi planladığımız eğitim için yaklaşık olarak katılımcı listesi aşağıdadır. En az sekiz kişi olursak çok iyi olacak. Şenol abinin sayesinde OMM ile görüşerek tarih ayarlaması yapacağız.

  Eğitime katılım koşulları,

  1- Motosikletiniz olacak
  2- Trafik sigortası olacak
  3- A2 sınıfı ehliyetiniz olacak
  4- Full korumanız olacak
  (En azından olması gerekenler, kask, mont, pantolon, çizme, eldiven)
  5- OMM'nin eğitim ile ilgili aldığı dernek bağışı herkese bölüşülecek (Kişi sayısı artarsa bu miktar azalır tabi)"

  5. maddede belirtiligi gibi egitim OMM ile dogrudan iliskilendirilmis. Bu yuzden merakimi gidermek, bilgi almak ve sorunu nasil cozeriz diye dusunebilmek icin bilgi talep etmistim ama nedense biraz sancili oldu.

  Egitimin kisisel olarak verilmesi, verecek egitmenin istedigi ucretin ne oldugu ve bunu ne giderleri karsilamak icin istedigi ile ilgili bir sorun zaten yok ki ortada. Egitici yapacagi isin bedelini 2800 veya 5000 veya 1200 lira olarak belirleyebilir, tıpkı muayenehanesi olan doktor, tamirhanesi olan usta, ozel ders veren öğretmenin yaptiklari isler icin belirledikleri fiyatlar gibi.

  Ayrica kimin durumu daha iyi kimin degil gibi sacma noktalara neden girildigini anlayamiyorum, sonucta belki birbirimizi hic bir zaman gormeyecek ve tanısmayacagiz, belki hic yuz yuze konusmayacagiz ve cok kuvvetle muhtemel hayatımızdaki tek ortak noktamiz kullandigimiz ve kullanmaktan zevk aldigimiz marka, cc ve modeli fark etmeyen iki tekerli tasitlar. Bu yuzden konuyu farklı alanlara cekmemekte fayda var diye dusunuyorum.

  iyi gunler dilerim.

  evren deniz
   
 7. DEMİRAT

  DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

  Kayıt:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.399
  Beğeniler:
  369

  başkanım şaka bitarafada bu eğitim meselesinde şenol hocayı solluyacan ama şunu bütün samimiyetimle söylüyorum ögrendiklerinide hayata geçirip uygulayabiliyorsan,bizim senelerce sans torbasını tüketip doldurdugumuz,şimdiye kadar kaza yapmamızın bana göre tamamiyle tesadüfü oldugunu kabul ederek,ve bugune kadar edindigimiz tecrübenin de dogru olup olmadıgını göz önünde tutarsak,seneler boşa gitmeden doğru bilgiyi kısa zaman öğrenmek daha karlı bence sizin yaptıgınız gibi eğitim alarak

  bu yazımdan çelişmiyom çelişen var diyen olursa,ben sadece egitimlerin kısalıgı(3 günlük oluşu gibi)eğitim üçretlerinin genel olarak yüksek oluşu artı her bölgeye yakın olmayısı egitimde verilen bazı bilgilerinde zamanla hayata gecirilebilecegini savundugumda tepki verenler oluyo sanki ben eğitime karşıymışım gibi


  konuyu buraya taşıdım:D:D:D
   
 8. oktay.selvi

  oktay.selvi Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  120
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  izmir
  Motosiklet:
  Yamaha
  omm nin sitesinden dernek üyeliği için maille bilgi istedim.ancak mayıs ayından beri üyelik alımını durdurduklarını söylediler:(
  haliyle ağustos sonunda izmirdeki eğitiem de kayıt yaptıramıyorum.bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.
   
 9. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Ağustos ayında İzmir de OMM nin hangi eğitimi var bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
  Ve daha önce OMM eğitimlerinden birine katılmışlığınız var mı.
   
 10. oktay.selvi

  oktay.selvi Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  120
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  izmir
  Motosiklet:
  Yamaha
  Şenol bey daha önce omm eğitimine katılmadım.Ağustos programı ise şöyle görünüyor:

  Pazar 29.08 I.A.M.-A.R.A. ROADCRAFT - Izmir
   
 11. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Ben OMM nin takvimini bildiğim için bir sorayım istedim.Hani bir ara paket programı oldu mu diye.
  Bu eğitim değil yol bilgi paylaşımdır ve bu etkinliğe siz maalesef katılamazsınız.
  Katılmanız için önce OMM den veya başka bir akredite olmuş kurum kuruluş yada kişiden ARA - Teory,ARA-Kontrol ve ARA_ yol eğitimlerine katılmış olmanız gerekmektedir.
  Ki ancak ondan sonra bu ücretsiz yapılan ve OMM ve IAM gözlemcilerinin verdiği bilgi paylaşımından faydalanabilirsiniz.
  Umarım yeterli bilgiyi verebilmişimdir.
   
 12. oktay.selvi

  oktay.selvi Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  120
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  izmir
  Motosiklet:
  Yamaha
  evet anladım.teşekkürler.
  öncelikle üyelik açılınca kayıt yaptırayım.daha sonra bahsetiğiniz eğitimleri takip edeyim.
  belki seneye bir roadcrafta katılabilirim:)
   
 13. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  OMM ye üyelik şartlarını biliyormusunuz.
   
 14. oktay.selvi

  oktay.selvi Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  120
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  izmir
  Motosiklet:
  Yamaha
  Şenol bey omm nin sitesinde çok da açıklayıcı bilgi göremedim.
  Sonuçta ehliyet, koruyucu kıyafetler, motosiklet sahibi olmak gibi şartları sağlıyorum.ama detaylarını bilmiyorum.
   
 15. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  OMM nin açtığı tüm eğitimleri tamamlamanız ve sizi bir omm üyesi refere etmesi gerekiyor.
  OMM resmi bir dernektir.Onat Motosiklet Meraklıları derneği dir tam ve Türkçe açılımı
  İngilizce açılımı One More Mile dir.
  Buraya üye olmaz uzun bir süreçtir.
  En başka "Güvenli ve İleri Sürüş Teknikleri eğitimlerinde iyti derecelere sahip olmanız gerekli.
  Sadece yüksek cc motosiklet ve full korumalı kıyafetle olacak iş değil bu.
  Birde bütün eğitimleri tamamladıktan sonra I.A.M olmanız üye olmanızda daha büyük rol oynayacaktır.
  Siz daha yolun çok başındasınız.
  Bu forumda olduğu gibi orda böyle sohbetler falan olmaz.
  Daha çok eğitimle ilgili neler yapılabilir görüşülür ve Motosiklet Federasyonunun yapması gerekenleri bu dernek tüm ülke genelinde yaymak ve yapmak için uğraş vermektedir.Bu biraz da ciddi fedakarlık gerektiren bir eylemdir.Buna zaman ayırmanız gerekmektedir ki dediğim gibi siz daha yolun çok çok başındasınız.

  Net ortamında bazı forumlar var onlarda burda olduğu gibi değildir.
  Mesela Özgür arkadaşımız bu bazı forumlara üyedir ve eğitimlere yeni başlamıştır.Özgür kardeşim o forumlarla bu forum arasında ki farkı çok iyi tahlil etmektedir.
  O forumlar bu forum gibi net ortamına açık değildir.Orada yazılan çizilenler orada aklır dışarı taşınmaz.O forumlara da üye olmak öyle kolay değildir.
  Mesela biri için bilgi vereyim.
  En başta 600 cc ve üstü motosikletiniz olması şart.
  2. si "Güvenli ve İleri Sürüş Teknikleri" eğitimlerini almış ve sertifikanız olması ve sizi refere edecek bir üye olması şart.
  3.cüsü o forumların bazı toplantılarına ve gezilerine katılma zorunluluğu var.En azından uye olunduktan sonra bir toplantıya gidip kendinizi şahsen tanıtmanız şart.Bu şart yerine gelmezse üyeliğiniz hiç bir zaman aktif olmaz.
  Bunun gibi bazı özel şeyler vardır.

  Bence siz biraz daha ilerleyin eğitimlerinizi alın ve aldığınız eğitimlerle kendinizi geliştirin zamanı gelince sizde kabul edilirsiniz.
   
 16. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Bunlarla ancak OMM nin açtığı eğitimlere katılabilirsiniz.OMM veya bu tarz eğitim veren kuruluşlardan eğitim almnaız için olmazsa olmaz şartlardandır.Full ıkoruma kıyafet ekipman ve kask.
  Mesela asla dizlikle eldivensiz veya kot pantolonla bu eğitimleri alamazsınız .İllaki tüm donanımlarınız tam olmalı.
  OLay sadece ehliyet ve motosikletten ibaret değildir.
   
 17. oktay.selvi

  oktay.selvi Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Haziran 2010
  Mesajlar:
  120
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  izmir
  Motosiklet:
  Yamaha
  Şenol bey omm ile ilgili detay bilgileri açıkcası kendi sitesinde bile bulamadım.Detayları aktarabileceğiniz yeni bir konu başlığı açıp orda bilgi vermeniz mümkün müdür?
  Eğitimlerine nasıl katılabiliriz, nasıl üye olabiliriz gibi...