Ankara'da OMM Eğitimi.

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Özgür tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlarım ve abilerim, Ağustos ayı içerisinde Ankara'da düzenlemeyi planladığımız eğitim için yaklaşık olarak katılımcı listesi aşağıdadır. En az sekiz kişi olursak çok iyi olacak. Şenol abinin sayesinde OMM ile görüşerek tarih ayarlaması yapacağız.

Eğitime katılım koşulları,

1- Motosikletiniz olacak
    2- Trafik sigortası olacak
    3- A2 sınıfı ehliyetiniz olacak
    4- Full korumanız olacak
    (En azından olması gerekenler, kask, mont, pantolon, çizme, eldiven)
    5- OMM'nin eğitim ile ilgili aldığı dernek bağışı herkese bölüşülecek (Kişi sayısı artarsa bu miktar azalır tabi)

1- Özgür
    2- Şenol SEL
    3- Ziya Çerezci
    4- İlhan Aydınlıoğlu
    5- Göksel Eren
    6- Umut Karkın (potansiyel katılımcı) ???
    7- Mesut Korkmaz (potansiyel katılımcı) ???

Şenol abi senden ricam OMM'nin eğitim içeriğini biraz anlatırsan çok sevinirim.

2. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Eğitimin şart olduğunu eğitimden önce anlamak zor ancak eğitim sonrasında insan söyle diyor... vay beeee gerçekten eğitim şartmış ben bu güne kadar motor kullanmıyormuşum diyor insan...

Umarım kalabalık bir liste olur..

Eren Göksel bunu beğendi.
  3. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Umut hocam OMM'nin eğitimine katıldın. Senin katkılarını bekliyoruz. Bu kadar kısa bir mesajla kurtulamazsın. Anlat biraz ki katılmak isteyenlerin ağzını sulandıralım :D:D

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ARA TEORİ

ARA Teori seminerleri, ustalık isteyen bir motor sürüşü için gerekli kuralların düzenlenmesine yönelik bir eğitim ve tartışma platformudur. RoadCraft Sistemine dayanan ve sürüş gerektirmeyen bu etkinlik, Sistem’in ana prensiplerini tanıtır ve konuya giriş özelliği taşımaktadır. OMM-ARA Teori, her seviyedeki motosiklet eğitimi için gerekli bir başlangıç semineridir.

Süresi
    ARA-Teori üç saatten, bir güne kadar içeriği uyarınca uzayabilen, motosiklete girişin ve sistemin anlatıldığı bir seminerdir. OMM, Türkiye’nin her bölgesindeki motosiklet gruplarına bu semineri vermeye hazırdır

Katılımcı
    Motosiklet sürücüleri, artçılar ve motosiklet sürücüsü olmayanlar

Eğitmenler
    IAM ve ARA Gözlemcileri

İçerik
    İyi bir sürüş için zihinsel hazırlık, Yol Tutuş, SIPDE (TATKU), Görüş/Bakış-Hızlanma, Viraj Alma, Frenleme, Araç Sollama, Şehir içi Sürüş Teknikleri

ARA KONTROL

Trafiğe kapalı alanlarda yapılan motosiklet hakimiyetinin ve acil durum manevralarının işlendiği bir çalışmadır. Yüksek güvenlik standartlarının ön plana çıkartıldığı bu çalışma, katılanların seviyelerine göre düzenlenmekte ve Kontrol sertifikası sahibi gözlemciler tarafından verilmektedir.

Süresi
    Sekiz saat

Katılımcı
    A2 ehliyeti, iyi durumda bir motosiklet, trafik sigortası, kişisel sigorta. ARA-Teori seminerine katılmış olmanız tavsiye edilir

Gözlemciler
    Kontrol sertifikası sahibi OMM – ARA eğitmenleri

İçerik
    Motosikletin Günlük ve Haftalık Kontrolleri, Düşük Hızlarda Motor Kontrolü ve Stabilizasyonu, Kontra ve Kıvırtmaca Teknikleri, Viraj Alma, Frenleme ve Panik Frenleme, Sürüş Vitesleri ve İlk Yardım Prensipleri

Sertifika
    ARA Katılım Sertifikası

ARA YOL
    ARA Teory ve ARA Kontrol eğitimlerine katılanların ve ARA Kontrol eğitiminde geçmiş olan sürücülerin katılabileceği bir eğitimdir.
    Bu eğitimlerde ARA KOntrol de öğrendiklerimizi trafikte uygulama aşamasıdır.Bu eğitimde sistem i uygulama şekline, Viraj çalışmaları, ve diğer dersler de alınan bilgilerin sürüşe etkilerine bakılır.

Yarımşar saatlik sürüşlerin ardından yapılacak olan brifinglerde Roadcraft sistemi ve yapılan sürüşler değerlendirilir. Sürücüler kişisel olarak gözlemlenirler.

ARA yol eğitimi takribi 200 km lik bir yol eğitimidir.Trafiğe açık alanda yapılır.

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Önemli not:
    Bu eğitimlere katıldıktan sonra sürücü yetişmiş sürücü olmaz.
    Kazalara karışma oranında düşme veya yükselme olabilir bu sürücünün kendi insiyatifi ile olur.
    Bu eğitimler sürücülere daha sistematik daha az riskli daha keyfli daha Güvenli sürüşü nasıl yapılır gösterilir.

Genelde bu eğitimlerden sonra bazı arkadaşlarda "İkarus Sendromu" görülmüştür.
    Yani tamam ben artık bu işi kaptım hamdım oldum elhamdülliah misali.
    Aksıne daha yeni başladınız olmadınız olmayınızda.
    Ham kalmaya devam edin.
    Bu eğitimlerden sonra siz kendinizi yetiştirmeye devam edeceksiniz.Bu eğitimlerin sonu yok.
    Ama bu eğitimlerden sonra daha da "İleri ve Güvenli Sürüş" eğitimleri alabilirsiniz.
    Bakınız Erol DEMİRTAŞ :)

Bu eğitimlerden sonra bugüne dek nelerei doğru veya yanlış yaptığınızı anlarsınız ve ona göre bir yaşam şekli çizer yolunuza "Güvenle" devam edersiniz.

Veya etmezsiniz bunlar bana bir şey katmadı boş işler bunlar benim yaptıklarım doğru der devam edersiniz bu da sizin tercihinizdir.

6. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Teşekürler Şenol bey...

Bende OMM Total eğitiminden sonra kendimde yaşadığım değişikleri kısaca paylaşayım...

Ara teori ve ara kontrolden sonra açıkcası psikolojim bozuldu motosikleti daha yavaş ve daha tedirgin kullanır hale geldim çünkü verilen örnekler ve başımıza gelme ihtimali olan kazalardan o kadar çok bahsedildiki ister istemez tedirginleştim ve sürüş esnasında gördüğüm her objeye bu bana nasıl zarar verebilir diye düşünerek komplo teorileri kurmaya başladım. Bu yaşadıklarım doğrumuydu bilemiyorum ama bende ilk etapta böyle bir etki bıraktı...

5000 km den fazla kullandığım motorumla ilk defa tanışmak OMM Ara kontrol eğitiminde kısmet oldu :) çünki motorumla neler yapabileceğimi ona nasıl hakim olabileceğimi orada öğrendim. Motosiklet kullanırken hayati öneme sahip olan hatta güvenli motosiklet kullanmanın iskeletini oluşturan temel kavramlarıda 10000 km tecrübesi olan biri olarak ilk defa bu eğitimde öğrendim.

Sabahleyin motora binerken !
    Eğitimden önce: Motoru yerinden çıkart kıyafetleri giy, marşa bas devam et...
    Eğitimden sonra: Motoru yerinden çıkart, çıkartırken benzin yağ vb. sıvı akıntısı varmı dikkat et, moturu açığa al elinle dokunarak birçok parçayı yokla bir aksilik varmı yokmu, frenleri kontrol et herşey normalse devam et.

Panik fren!
    Eğitimden önce: aniden durmam gerektiğinde gayri ihtiyari arka frene asıl ve arka tekeri kilitle, motor hızını çok fazla kesmesin ve sağa yada sola doğru kaymaya başlasın o arada sen hem çarpma hemde yan yatma korkusu yaşa..

Eğitimden sonra: Sakin ol, debriyaja bas, ön freni limon prensibini uygulayarak bas ön tekeri kaydırma noktasına gelmeden tekrar yumuşat, gerekirse tekrar bas arka frenide aynı anda kaymayacak şekilde (gerekirse kilitlenebilirde) kullan ve eskiye nazaran 10 metrede duracak motoru 2-3 metrede durdur.

Hoca diyorki 50 km hızla kukalalara yaklaşın basabileceğiniz en son noktada 2-3 metre kala fren yapın ve kukaların arasına girmeden durmaya çalışın :) 1. deneme kukalar belki 4 metre geride kaldı hoca haykırıyor Allahu ekber Allahu ekber la ilaha illallah.... öldün umut kamyonun kasaya girdin ve sağlam bir tarafın kalmadı sen bir ölüsün artık, dön hadi bir daha dene....:)
    ve sonuncu denemelerde debriyaj ön fren ve arka freni kullanarak kukalara yarım metre kala durmayı başarıyorum ohhhh.

fren denemesini yapıp tekrar denemek için geri giderken ön tekeri kilitliyorum hafif hafif aaa düşmüyorum :) hep düşeceğimi zanneder ön freni aktif olarak kullanmaktan çekinirdim... genede kilitlemek çok tehlikeli...

Viraj dönme!
    Eğitimden önce : Eyvahh viraj var, panikle, frene bas, o arada viraja gir yüksek vites, vitesi düşürmek için çabala, elin debriyajda motor hızlı, bir daha fren yap dönebilirsen virajdan dön sonra dur terini sil, vay beeee ne dönüştü az daha kalsa dönemiyorduk diye kendi kendine konuş.

Eğitimden sonra: aaa virajlara bak ne güzel :) gülümse kollarını her zaman rahat bırak kesinlikle kollarına yük binmesin, Kafan dik sürekli öne bak, etrafında olan biten herşeyden haberdar ol, gözlerinle kulaklarında bilgileri topla değerlendir, arıt, olumsuzluk yoksa uygun vitese (gazı açtığında motor hızlanacak, gazı kestiğinde yavaşlayacak ve her zaman devir göstergesinde altta ve üstte limitin olacak) geç, berecerebiliyorsan hiç freni kullanma dönüşe geç gözün ve kafan her zaman keşişme noktasında (keşişme noktası gittikçe sana yaklaşıyorsa hızlısın uzaklaşıyorsa yavaşsın) gülümseyerek dönüşüne başla, bakışların keşişme noktasında olduğu için motorun ne kadar yattığı seni pek ilgilendirmiyor rahatsızda etmiyor, viraj çıkışını gör keşişme noktası çok uzaklaşıyorsa gazı aç ve diğer viraj için konumlan, yol düzleştiğinde de kendince ulen bu nasıl yol dümdüz buradanda gidilmezki diye virajlara özlem duy..:)

Engelden kaçış!
    Eğitimden önce: yolda gidiyorsun önde giden kamyondan buzdolabı düştü yola, buzdolabına odaklan ve çarp :mad::mad::mad:

Eğitimden sonra: saliseler içinde ne yapacağına karar ver kaçış noktası belirle debriyaja bas, hemen sonra kontra bas engelden kurtul, sonra dur ve Allaha şükür et, deki Allahım bana verdiğin akıl fikirden dolayı sana şükürler olsun, aklımı kullandım güvenli sürüş eğitimi aldım ve hayatta belki bir defa başıma gelebilecek bu olaydan sağ salim kurtuldum...!!!
    (Engelden kaçış, sürekli pratik yaparak otomatikleşecek bir beceri şu anda bu konuda eksik olduğumu hissediyorum, fırsat buldukça pratik yapmalıyım ki hayatta kalabileyim.)

Trafikte motosiklet kullanma / Yavaş sürüş:

Eğitimden önce: kan ter içinde kal, ayakların sürekli yere bassın, yavaş dönüşlerde ızdırap çek, hatta bazen motordan in motoru geri çek sonra elinde arabaların arasında geçir falan filan, çile bülbülüm çile....

Eğitimden sonra: sabit gaz ver, yarım debriyaj yap, arka frene bas, hızını debriyaj ve arka frenle ayarla istediğin hızda ilerle, manevra yap, sele yüksekliğinin pek önemi kalmıyor :)
    Kapalı alan eğitiminde 8 metre çapında dairenin içersinde yavaş sürüş tekniğiyle sağa ve sola dönüşler yapıldı tekrar tekrar, sonra 6 metrelikte, sonra 4 metrelikte (bu motor burdan hayatta dönmez diyorsun ama dönüyor:))sonra kukalarla bir alan çevrildi, içersine başka kukalar koyuldu, önce iki motor burada çalışmaya başladı sonra 4 motor, motorlar birbirlerine çok yakın ve alan çok dar ve ayağını yere koymadan yavaş sürüş yapıp manevra yapmak zorundasın, hoca aralarda datt dattt diye koşar burası trafikder, sana hiç bakmadan yola atlar yayalarda var bu trafikte der :)
    Sonra artçılı trafikte aynı şeyleri uygulattırdılar o biraz zordu ama genede oluyor.

Yol eğitimi:

Allahım ne tatlı virajlar onlarca arka arkaya viraj ve hiç fren kullanmadan güvenli bir şekilde o virajların hepsini gülümseyerek geçiyorsunuz, zevk alıyorsunuz virajlardan, hatta gözlem sürüşü sonrası brifingde hocaya diyorsunuzki hocam çok keskin bir viraj vardı motoru çok yatırdım çok iyyidim o virajda çok hoşuma gitti, siz nasıl buldunuz? yooo motoru çok yatırdığını görmedim ben:) ülen ne var sanki yatırdın desende şu garibi sevindirsen :)

Sonuç olarak eğitim gerçekten insanın karadüzen kullandığı motosiklete bir sistem getiriyor ve geçerliliği kanıtlanmış teknikleri insanın beynine işlemeyi başarıyor, ancak pratik yapılmazsa bu tekniklerin kullanırlığı kalmıyor

7. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu yazılanları ben de yaşadım ve iyiki de yaşamışım ve hala hayattayım :D:D

Siz de bunları yaşamak isterseniz, bize katılın :D:D Amerikan filmlerindeki reklamlar gibi oldu :D

Eğitim yapalım arkadaşlar, yazılanları okudunuz veya okumadıysanız okuyunuz. Çok önemli. Katılın anlayacaksınız. Katkılar için teşekkürler.

Umut Karkın ve Şenol SEL bunu beğendi.
  8. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    E ama ben bunları zaten öğrendim zamanında ve uyguluyorum. Bursa Enduro sağolsun :D

Şenol SEL bunu beğendi.
  9. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yazdığım listede hiç değişiklik olmamış. Sanırım bu denemede de beceremeyeceğiz biz bu işi. Ne yapmak lazım ki?

Ha buldum, eğitime bunlar da gelecek; :D:D

10. Ahmet Yürekli

Ahmet Yürekli Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    inş bi aksilik olmazsa bende 26-27 temmuzdaki , honda motosiklet eğitim merkezindeki güvenli sürüş bir eğitimine katılacağım.

11. baran kurt

baran kurt Üye

Motosiklet:
    Honda
    iyi akşamlar,
    başka bir başlıkta yazışırken şenol hocanın tavsiyeleri üzerine bu konuyu buldum.yukarda yeterince bilgi vermişsiniz sanırım ama eğitimle ilgili bir kaç sorum olacaktı.anladığım bu eğitim çeşitli alt gruplardan oluşuyor.ankara'da yapılacak olan eğitim bunların hepsini mi kapsıyor?bir de malum öğrencilikten kurtulamadığımız için tahmini ücreti sorabilir miyim?kolay gelsin...

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu eğitim "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimdir.
    Bu eğitimde motosiklet kullanmayı öğrenmek eğitimi değidir.Nasıl riskleri en aza indirip nasıl Güvenle sürüş yaparız bilgileri verilir..
    Bu eğitimler 3 kategoriden oluşur.Bu eğitimde başarılı olabilme şartı bütün eğitimlere katılmakla olur.

Eğitim ücreti katılıcmı sayısına göre azalabilir veya artabilir.
    Tahmini 50 - 200 TL arası bir ücret söz konusudur.Ve bu ücretler eğitiminin maaşı değildir.Resmi derneğe yapılan bağışlardır Eğitimcilerin masraflarını karşılamak için alınır.Bu eğitimleri verenlerin işi değildir sadece Canım Ülkemde bilinçli motosiklet kullancısı olmalarını isteyen eğitim gönüllüleridir.

baran kurt ve Eren Göksel bunu beğendi.
  13. baran kurt

baran kurt Üye

Motosiklet:
    Honda
    beni de potansiyel katılımcı olarak yazabilirsiniz.en geç bir hafta içerisinde kesin katılıp katılmayacağımı size bildirebilirim.şimdiden sağolun...

14. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Katılımcı listemiz aşağıdaki gibidir.

1- Özgür
    2- Şenol SEL
    3- Ziya Çerezci
    4- İlhan Aydınlıoğlu
    5- Göksel Eren

Şenol abi bu eğitimi yapabilmemiz için, kaç gün önceden OMM ile görüşmemiz gerekiyor? Ona göre konumuza son bir tarih koyalım. O tarihe kadar 8 kişi olamazsak kapatalım konuyu gitsin.

15. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yarın OMM ile görüşürüm.Cevap yazarım.

Özgür, Eren Göksel ve Ziya Çerezci bunu beğendi.
  16. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar, Şenol abi bizim adımıza OMM ile görüştü ve bizim için;

6-7-8 Ağustos veya 13-14-15 Ağustos için randevu aldı.

Bu eitim için eğitmen OMM'den İzmir'den gelecek. Geliş-gidiş ve 3 günlük masrafları için kişi başı 350 TL ödememiz gerekiyor. Arkadaşlar biliyorsunuz ki bu eğitmenler bu işi para kazanma amaçlı yapmıyor. Bütün masraflarını karşılayacağımız bir tutar bu. Bence bu eğitimi kaçırmayalım derim. Mutlaka ama mutlaka bir yolunu bulup katılmanızı temenni ederim.

1- Özgür
    2- Şenol SEL
    3- Ziya Çerezci
    4- İlhan Aydınlıoğlu
    5- Göksel Eren
    6- Baran Kurt
    7-
    8-

listeyi dolduralım ve örnek bir eğitim yapalım arkadaşlar. Çevre illerdeki arkadaşları da bekliyoruz. Ben o tarihlerde ya Çorum'dan ya da Merzifon'dan gideceğim. Yakın olan arkadaşlarımızla beraber gidebiliriz.

Arkadaşlar 25 Temmuz'a kadar haber verin. Bu tarih son başvuru tarihimiz olsun.

Ziya Çerezci ve baran kurt bunu beğendi.
  17. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar hiç ses yok. Umarım bu eğitim havada kalmaz.

25 Temmuz son başvuru tarihi.

18. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    İş yerinden bir akadaşımı da listeye ekleme ihtimalim var. Kesinleşmedi ancak 25 Temmuz olmadan kesinleştireceğim.

Bu arada eğitmenin ismini öğrenebilirmiyiz ?

Özgür bunu beğendi.
  19. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şenol abi bana söylemişti ama iş yoğunluğundan aklımda kalmadı. :(

20. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Öğrendim : Serhat Kılavuz (ARA Observer-İzmir)

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.