Ankara'dan yeni tepeler 09.02.2010

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi Gezi ve Turları' kısmında Mesut Korkmaz tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Fotoğraf paylaşım sitesi olan ImageShack sitesinden bazı fotoğraflar bazen kayboluyor. Dolayısıyla forumda görüntülenemiyor. Bu gezi raporumda 4 fotoğraf kaybolmuş. Eski gezi raporlarımda da kaybolan fotoğraflar var. Her foruma tekrar yüklemek bir sürü zaman alacak. En iyisi doğrudan link de vermek diye düşündüm.

Bu gezi raporumun linki
    http://www.mesutkorkmaz.com/yasam/gezi 20100209.htm

Diğer tüm gezi raporlarımın linki
    http://www.mesutkorkmaz.com/yasam/yasam.htm
    Bu mesaj en son 13.02.2010 tarihinde saat 14:19 itibariyle Mesut KORKMAZ tarafından düzenlenmiştir....

Bugün (09.02.2010) havada hafif yağmur, 5-6 (meteorolojiye göre) derece civarında da bir sıcaklık vardı. Yani güzel bir hava :) En son 7 gün önce binmiştim motosikletime. Kurtlar kocaman oldu yani. İşte bugünkü rotam. Kısa bir çevre turu. Arcadium-Çayyolu'ndan (Fotoğrafta ortada) çıkış 13:00 yön kuzey-doğu.

Hafiften yağmur yağıyordu. Benzinimi aldıktan sonra Başkent Sanayiye arkadaşımı ziyarete gittim. Motosikletten inmeden ayak üstü pardon motor üstü biraz sohbet ettik ve Atatürk Orman Çiftliğine yöneldim. Karnımı doyurup öyle turuma başlayayım dedim. Karnımı doyurduktan sonra tam motora binerken pirinç tanesi büyüklüğünde dolu parçacıkları düşmeye başladı. Hem de ne düşüş. Ardından yağmur bastırdı. 5-10 dakika bekledim ama durmuyordu. Bindim motora Eskişehir yoluna yöneldim. Yoldaki duruma göre eve dönebilirim düşüncesi hakim olmaya başladı. 7-8 km sonra yağmur durdu. "Demek ki yola devam edilebilir" deyip bastım gaza.

Eskişehir yolu üzerinde Botaş'a gelmeden önce Yapracık Köyü yol ayrımından girdim. İleride puslu da olsa köy görünüyor.

Yapracık köyünden güneye doğru manzara. Ben burada fotopraf çekerken birisi geldi ve "Belediyeden mi geliyon abey" diye sordu. Herhalde arazinin fotoğraflarını çektiğimi düşündü. Fiyatlar artar mı acaba diye de tiyo almaya çalışıyor :)

Yapracık'tan panoramik bir görüntü.

Bu fotoğrafın büyük hali linkte. http://img214.imageshack.us/img214/2900/yapracikpanoramik01.jpg

Bazı arkadaşlar arabayla mı gittin, kendin mi gittin gibi sorular soruyorlar. İşte ispatı kendim gittim :)

Yapracıktan doğu yönüne giden yoldan devam etmeye karar verdim Sincan'a çıkıyormuş bu yol. Taşlık yol çamurlu yol olmaya başladı. Gidebildiğim kadar giderim, olmazsa dönerim diye düşündüm.

Bu fotoğrafın büyük hali linkte. http://img525.imageshack.us/img525/2554/yapracikpanoramik02g.jpg

Bu fotoğrafın büyük hali linkte. http://img705.imageshack.us/img705/9390/yapracikpanoramik03.jpg

Buradan, fotoğrafta yolun görünebilen uç noktasına kadar gittim ve geri döndüm. Neden mi döndüm. Daha o tarafa yönelmişken şu bizim ünlü "Yusuf efendi" arkama binmiş meğer. Ağırlık yaptı tabi, yağmurda iyice yumuşayan çamurda kaymaya başladım. 4-5 kayma-düşme denemesinden sonra sağ salim bu fotoğrafı çektiğim noktaya dönebildim. Haydi düştüm ve yardıma gereksinimim var. Ne olacak? Kime, nasıl tarif edeceğim burayı? Deli miyim neyim. "Yusuf efendi" yi de burada indirdim. Ne gereği var bu kadar riske dedim. Yusuf'la seyahat hiç hoş değil.

Eskişehir yoluna dönerken buradaki ağaçlık bölgenin fotoğrafını çektim. Dikkat ederseniz civarda tek bir ağaç yoktu tepelerde. Burası Başkent Üniversitesinin Psikososyal Rehabilitasyon Merkezi (ismi atıyor olabilirim, tam hatırlayamadım) imiş. Oraya kadar gidip öğrendim.

Eskişehir yoluna çıkınca yönümü de Eskişehir'e doğru çevirdim. Deli gibi yağan bir yağmurda Karayoları Eğitim Tesisleri'ne kadar gittim. Neyse ki yağmur kısa sürdü. Orada TOKİ toplu konutları var. Ne zamandır merak ediyordum. İçeriye kadr girdim. Burası okul binası. Güzel bir binaya benziyor diye fotoğrafladım.

:) Asıl hikaye burada şimdi :)
    Asfalt güzel ve temiz. Yol bölünmüş yol. Aydınlatma direkleri falan hepsi düşünülmüş. Gayet hoş. Ama en sondaki direğin 1-1.5 metre sonrasında yol bitiyor ve koskoca bir tepenin duvarı diyebileceğim bir yerle karşılaşıyorsunuz. Şaka gibi. O toprak duvara kadar asfaltı da aydınlatmayı da yapmışlar. Orada bıçakla keser gibi kesmişler. Henüz yerleşim alanı olmadığı için pek tehlikeli bir durum yok. 3-5 ay sonra insanlar taşınmaya başladıklarında burası hala böyle durusa o zaman ciddi tehlike var demektir. Düşünsenize gece arabanızla ilerliyorsunuz ve gümmm. Ne olduğunu anlamak bile mümkün değil neredeyse.

Karayolları Eğitim Tesisleri'nden çıkıp Ankara'ya doğru döndüm.

Bir kaç km sonra dayanamayıp ana yoldan sağa doğru giden tali yola girdim. Bu yol benim Şehitali köyüne götürecek.

İşte Şehitali köyü.

Bu fotoğrafın büyük hali linkte. http://img707.imageshack.us/img707/5710/sehitalipanoramik01.jpg

Şehitali köyü içinden bir kare.

Şehitali köyünün çıkışı. Fevziye Köyü'ne giden bu yol çukurlarla dolu.

Bu fotoğrafın büyük hali linkte. http://img708.imageshack.us/img708/2892/sehitalipanoramik02q.jpg

500m kadar gidince bu çeşmeyi gördüm. 1-2 fotoğraf çekeyim dedim.

Bu fotoğrafın büyük hali linkte. http://img402.imageshack.us/img402/4421/sehitalipanoramik03o.jpg

Fevziye köyü ileride görünüyor.

Fevziye Köyü içinde bir tur attıktan sonra Tuluntaş Köyü yoluna döndüm. Burada yol güzeldi. Durup bir fotoğraf çekeyim dedim. Saat de 16:24 olmuş.

Benzinlikten bu yana 88.5 km yol yapmışım.

Bu arada hava sıcaklığı da fena değil :) 3.4 derece. 34 dereece olmasından iyidir herhalde ;)

Bu fotoğrafın büyük hali linkte. http://img705.imageshack.us/img705/4618/fevziyepanoramik01y.jpg

Tuluntaş Köyü ve İncek yolu üzerinden eve gelene kadar bir daha durmadım. Saat 16:54.

Tam indim motoru kilitleyecektim ki aklıma Gemok'un toplantısı geldi. Oradaki arkadaşlarla tanışmamıştım henüz. Islak ve çamurlu bir tanışma olsun dedim. Henüz erken bir saat ama eve girersem bir daha çıkamam diye tekrar bindim motora ve Cafe06'ya geldim. Kimsecikler yoktu. 19:00 dan sonra geliyorlar dedi oradaki arkadaş.

Daha bir buçuk saatten fazla vardı. Bu kadar ıslak ve kirli bir şekilde beklemek istemedim. Geldiğimi ispat için de bu fotoğrafları çektim :)

Mesafe olarak kısa, zaman olarak uzun sayılabilecek oldukça keyifli bir tur oldu. Pardon "Yusuf efendi"li kısmı keyifsizdi.

2. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Süpersiniz hocam, sessiz sedasız gezmişsiniz gene...

Gerçi yalnız değilmişsiniz Yusuf efendi hep arkanızdaymış :)

Siz kurtları döktünüz ama bizim kurtlar ne olacak iyice büyüdüler :)

3. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    :) Kurtları döktüm geldim Umutcum :)

Yusufsuz olmuyor bu işler illaki o da gelecek :D

Takıl bana hayatını yaşa :p

4. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Mesut abi, iyi gezmişsin yine..Bize de artık böyle bakıp yorum yapmak kalıyor..

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    sana bundan sonra; Mesut TEPELER diyebilirmiyiz;)

6. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Gökselcim teşekkür edeirm :) 4.5 saatlik bir gezicik oldu sadece :)

Barış, tepelerim evet :D

Eren Göksel bunu beğendi.
  7. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Barış abi, Mesut abim senin yanına derelerden, tepelerden aşıpta gelecekmiş. :D:D

8. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Mesut abi şu gidonu çevir artık Samsun yoluna, 200 km sonra beraber gezelim :D

9. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Mesut hocam çok güzel bir gezi olmuşa benziyor. (Yusufu saymazsan tabi)
    Benim hoşuma giden de böyle günübirlik yapılan ani geziler. Ama tek başına tadı çıkmıyor.
    Ben yalnız başıma biyere gitmeyi sevmiyorum.
    En azından insan birbirine destek olur diye düşünüyorum.
    Yalnız Karayolları tesislerinde çektiğin o fotoğraf çok ilginç.
    Keşke biraz daha yaklaşıp öyle çekseydin.
    Çünkü fotoğrafta sanki o duvarın orada yol aşağıya doğru devam ediyor gibi görünüyor.
    Çok ilginç.
    Bu yol şu anda trafiğe açık mı acaba.

DEMİRAT bunu beğendi.
  10. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Sabah kahvaltıdan sonra çıkıyorum yola Özgür :) Öğlen yemeğinde ne ısmarlayacaksın ;)

İlhan abi TOKİ henüz evlerin hepsini teslim etmediği için yol kullanımda değil. Ancak bu halde bırakılması da bana çok ilginç geldi. Yanına kadar gitmiştim ama tamamını alayım diye fotoğrafı uzaktan çektim. Bir süre sonra yola devam etmek isteseler bile orada çalışacak kamyon greyder vs asfaltı mahfedecektir.

11. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Havalar düzelsede motoruma binsem ya, üç aydır motorumun yüzünü görmüyorum. Bide siz böle yapıyonuz içim gidiyor vallahi. Oturun kardeşim evinizde ne işiniz var karda çamurda dağda bayırda ya :):):)

12. öner coskuner

öner coskuner Site Müdavimi

Motosiklet:
    Suzuki
    Hocam sorma 30 yildir almanyadayim böyle kis görmedim.
    Iki aydir kar,kar,kar,derece hep eksiyi gösteriyor zaten bugün arabayi garajdan zor cikardim,hava düzelecekte bizde motora binecez,of anam off:mad::mad::mad::mad:

13. Murat Burak

Murat Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Ducati
    hocam yorum yapmakdan usandım valla artık bende yorum yapmakdn ziyade yorum yapılan olm ak istiyorum ama bu benimde hakkım :(

14. Tayfun Seyrekbasan

Tayfun Seyrekbasan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok

burak maalesef bende aynı durumdayım dişini sık kardeşim yakında bizde gezimizin fotolarını koyarız elbet:):)

15. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Ama çok zevkli valla :) Bir denesen sen de yapabilirsin gerçekten :D

Motosiklet sitesi admini neler diyor. İnanamıyorum :)
    Havalar düzelecekmiş de, motora binecekmiş de, üç ay olmuş da... :D

Böyle giderse, motosiklete binmediğin için paranı iade edip, motosikleti geri alacaklar Erolcuğum :p

16. Murat Burak

Murat Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Ducati
    valla dogru diyorsun kardeşim bu seferde biz gidelim bol bol resim çekip onları kıskandıralım kimseyide götürmeyelim ehuehu :):p

17. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Leblebi olabilir mi?:D:D
    Sen gel burda sana güzel bir mantı ve künefe ısmarlayayım:D

18. ışın yıldırım

ışın yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    mesut korkmaz yusuftan korkarmı çok ayıp

19. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Mesut hocam ben senin gibi genç delikanlı değilim malesef, yaş kemale ermiş, sinizüt var miğren var, bel fıtığı var, varda var soğuk havalar yaramıyor bana.:)

20. Mesut Korkmaz

Motosiklet:
    BMW
    Bu yusuf var ya ışın bu yusuf :) hiç bildiğin gibi birşey değil. anlatılmaz, ancak yaşanır. Şansın varsa sadece yusufla tanışmış olursun, şansın yoksa ... düşüncesi bile kötü :(

hahahhaa aramızda fark olacak tabi sen benden yaşlısın :D ama bu kadar çabuk da pes etme bence, hayat asıl şimdi tatlı olmaya başlamıştır. bana sorma ben daha bilmiyorum :)