Antalya'da kaza. 1 ölü 1 yaralı

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Özüm Bekdeşer tarafından paylaşıldı.

1. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Dün otobüsle Isparta'dan Antalya'ya gelirken uzaktan görmüştüm kazayı. Otobüsü durdurup inecektimki, üzerini örttüklerini gördüm.. Artık çok geçti bu arkadaşımız için..

Artık bişeyler yapmalı, her gün böyle haberler duymaktan, her gün bir yerlerde parçalanmış bir motosiklet, üstü örtülen insan görmekten bıkmadık mı?

Daha önce de bir çok kez yapıldı ama tekrar yapalım. Sesimizi duyurmak için projeler üretelim. Nasıl daha çok dikkatlerini çekeriz, nasıl insanları daha iyi bilinçlendiririz?

Mesela benim aklıma; dikkat çeken, insanların merak edip okumak isteyeceği el ilanı şeklinde broşürler basıp otomobillere dağıtmak geliyor ilk önce. Beyin fırtınası yapıp çoğaltalım bunları. En iyisi olduğuna karar verdiğimiz birşeyi yada birşeyleri el birliğiyle yapalım. Ne dersiniz?? Bunu biz yapmazsak kimseden yapmasını yada kendi kendine bilinçlenmesini bekleyemeyiz öyle değil mi?

Haber:

" Antalya'da Kaza: 1 Ölü , 1 Yaralı
    Antalya'da 28 yaşındaki Ahmet Yılmaz'ın kullandığı motosiklete plakası ve marka modeli tespit edilemeyen araç çaptı.

Antalya'da 28 yaşındaki Ahmet Yılmaz'ın kullandığı motosiklete plakası ve marka modeli tespit edilemeyen araç çaptı. Kaza sürücü Yılmaz, hayatını kaybederken yanında bulunan Süleyman Adıgüzel'de ağır yaralandı.

Kaza saat 20. 30 sıralarında Gazi Bulvarı'nda meydana geldi. Şehir merkezinden havaalanı yönüne giden Ahmet Yılmaz'ın kullandığı 07 GM 985 plakalı motosiklete plakası, marka ve modeli tespit edilemeyen araç çarptı. Yol ortasına yuvarlanan motosikletteki Yılmaz ile yanında bulunan 25 yaşındaki Süleyman Adıgüzel ağır yaralandı.

kaza ihbarı üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri motorsikleti kullanan Ahmet Yılmaz'ın olay yerinde yaşamını yitirdiğini belirledi. Ağır yaralanan süleyman Adıgüzel ise Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Kazayı duyup olay yerine gelen Yılmaz'ın yakınları sinir krizi geçirdi. Ahmet Yılmaz'ın cesedi daha sonra Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor. - Antalya / Merkez (Doğan Haber Ajansı)"

http://www.haberler.com/antalya-da-kaza-1-olu-1-yarali-2-2742787-haberi/?utm_source=RSS_Konu

Video linki: http://www.haberler.com/antalya-da-kaza-1-olu-1-yarali-2-2742825-haberi/?utm_source=RSS_Konu

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Biz bu konuda Bursa'da bazı çalışmalar yaptık yapmaya da devam edeceğiz.
    Ama bu tek başına olacak bir şey değil.
    İnanın ilanları alıp okumadan buruşturup atan o kadar çok araç kullancısı oldu ki şaşarsınız.
    Bazıları ben bunları biliyorum bana bilmediğimi söyleyin deyip ilanları almadı.
    Alanların çoğunluğu zaten hal hareket ve donanımları ile bu eyleme vakıf olan kişilerdi.
    Bu eylemi daha ilkokulda yapılması lazım.
    Misal.
    Okul çağına gelmeden erkek çocuklarımıza çarşıdan ne alırız oyuncak olarak.
    Ben yazayım.Önce tabanca ve tüfek veya kılıç
    Yani sadece öldürmek için tasarlanmış araçlar alırız.KIz çocuklarımıza da bebek makyaj malzemeleri vs vs.
    Okul çağına gelmiş çocuklarımıza Trafik dersi verilir.Ve derslerde bahse konu mankenler araç içinde emniyet kemeri bağlı olmadığı halde fotolar gösteririz.Keza Motosikletli kullancının kasksız hali gibi.
    Diğer yandan ehliyet aldınız sizde.
    Ne kadar basit değil mi A2 ehliyeti almak.4 kuka arasından geç aferin evladım aldın ehliyeti.
    Motosiklet nasıl döner nasıl durur nasıl fren yaparsan düşmezsin dönüşlerde ne yaparsan daha stabil ve güvenli dönersin öndeki aracın takip mesafesi ne kadar olmalıdır vs vs vs bilgiler veriliyormu.
    HAYIR
    O zaman sözde ehliyet kursu adı altında faaliyet gösteren TİCARETHANELERDEN başlamak lazım.
    BU konuda daha çok şey yazarım ki zaten yıllardır da yazarım.Ama ben yazarım ben okurum.Ne başımızdaki bizi yönetenlerin umrunda bu olaylar ne de kanun koyucu ve uygulayıcılarının umrunda.
    Diyecek çok sözüm var ama burada yazamıyorum.
    Çok kızgın ve doluyum bu konuda.
    Ama bu halimle sadece kendime zarar veriyorum psikolojimi bozuyorum.
    Hani derler ya iki ucu moklu değnek misali.
    Veya Balık baştan kokar.
    Trafik Kanunumuz dışarıdan ithal ama bizi yönetenler yine onuda kendilerine göre değiştirmişler.
    Kaç kişi biliyor bu alemde 2918 sayılı karayolları Trafik kanununun hangi tarihte yasalaştığını ve bu zamana dek nasıl değişiklikler yapıldığını.
    Kanun bu zaman dek kararnamelerle yönergelerle bir kaç ufak değişikle bu hale gelmiştir.
    Yasa 1958 yılında çıkmıştır ve neredeyse aynı halini korumaktadır.
    Kaç kişi A1 ehliyetin bisiklet ve Motorlu bisiklet için olduğunu.
    Kaç kişi bisikletin de plakaya tabii olduğunu ve ehliyet şartı olduğunu
    Yasanın çıktığı yıllarda sadece devlet elinde motosiklet vardı.Çoook zenginlerde ise motosiklet vardı ama yol yoktu.Ah ozamanları anlatmaya başlasam size ama benden yaşça daha büyük bir kaç ağabeyim var burada onlar daha canlı şahittir olaylara.
    Biz birey olarak bir şey yapamıyoruz.
    Sadece yürürüz ağlarız pankart açarız ama bir kaç gün sonra çark yine eski hali ile dönmeye devam eder.
    Başımızdaki COŞKULU AHAMKLARın daha önemli işleri var.Hayat kurtarmak sağlık kurtarmaktan çok daha önemli işleri var.
    Bizler ölmüşüz sakat kalmışız tacize uğramışız hiçte onların umrunda değildir zaten hiçte olmadı.
    Biraz araştırın bakayım kaç ülkenin bütçesinde tahmini Trafik cezası diye bir madde vardır.
    ben diyeyim
    1
    Yazı ile BİR
    Oda bizde var.
    neyse ben açmayayım bayramlık ağzımı yine.

Özüm Bekdeşer ve Ethem Doğru bunu beğendi.
  3. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    bence de herşeyin başı eğitim. ama ne ilköğretimde, ne de sürücü kurslarında verilen eğitim yeterli değil. eğer bir kamuoyu oluşturulmak isteniyorsa, bence eğitimin yetersiz olduğuna dikkat çekecek ve eğitimin kalitisenin arttırılmasınıa katkı sağlayacak şekilde olmaıdır. hedef bireyleri değil, toplumu kazanmak olmalıdır.

Özüm Bekdeşer bunu beğendi.
  4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Biz bireylerden başlayalım.Dalga dalga zamanla topluma sirayet eder.
    Ama bu bizim boyumuzu aşar.
    Başımızdakiler bunu yapıp ön ayak olmalılar.
    Yurt dışında yaşayanlar bilir oralarda Motosiklet ehliyeti nasıl alınır.ben yazmayayım şimdi.Aynısı burda uygulansın bakın ne kadar azalacak kazalar.Bu kadar net ve basit

Ethem Doğru bunu beğendi.
  5. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Şenol hocam. Ben esasında motosiklet sürücülerinin değil, 4teker sürücülerinin eğitiminden bahsediyorum. Sizin tabirinizle korumasız maymunlar inanın umrumda değil. Ben sadece, canının kıymetini bilen, motosiklete gönlünü vermiş kişilerin, o 4tekerli katiller tarafından katledilmesini durdurmak istiyorum.
    Ben motosiklete zar zor ikna ettiğim aileme, bi gün bi kolum, bi bacağım kopmuş şekilde karşılarına çıkıp, "anne-baba, vallahi ben insan gibi gidiyodum, o hayvan geldi üstüme çıktı" demek zorunda kalmak istemiyorum. Burda, kaza bölümünde "full koruması vardı, ama yinede kurtulamadı" gibi başlıklar okumak istemiyorum. Her gün eve gelip kontağı kapatırken, "Bugünde motor üstünde ölmedik, yarına Allah kerim" diyorum. Hanginiz söylemiyosunuz bunu kendinize?
    Bende bireysel olarak etrafımdakilere sürekli bunları anlatıyorum. Bana gelipte "salak mısın sen bu sıcakta montla geziyosun" diyen ahmaklara bile dert anlatmaya çalışıyorum. Şeritten gidiyorum diye kızıp, ışıkta yanımda durduğunda "sağdan gitesene yolu ne kapatıyosun" diyen zekasızlara, şarampolden gitmek zorunda olmadığımı izah etmeye çalışıyorum. Saçma sapan şeylerle uğraşıyoruz.. Ama dediğiniz gibi bireysel olarak olmuyo bu iş. Bişeyler yapmak lazım, ama sesimizi duyuracak şekilde, insanların dikkatini çekecek, merak uyandıracak şekilde yapmak lazım.. Benimki sadece bir öneri. Tabiki sizler kadar deneyimli değilim. Önceden neler yapıldı, ne sonuçlar alındı-alınamadı bilmiyorum. Ama bi heycan işte benimkide.. Belki diyorum, bi arpa boyu yol alabiliriz..

Şenol SEL bunu beğendi.
  6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben ve bir çok dostum bu eylem için bir kaç. fikir attık ortaya.
    Dedik ki;
    Oto ve daha çok tekerli araç kullancılarına bir kereye mahsus motosiklet kullandıralım.Tabii gerekli şartları oluşturup eğitimleri verdikten sonra.
    Sonra 4 teker ve yukarısı ehliyetleri verelim dedik.
    Sonuç ;
    vs vs anayasal eşiklik ilkeleri özgürlükler vs vs vs vs.
    Bilmediğin bir şey hakkında fikir yürütemezsiniz dedik.
    Onlarda bize yollardan gitmeyin dediler.Ve bunu bir COŞKULU AHMAK dedi.Yani 10 larca bin TL maaş alan biri dedi.Anladınız siz.
    Yahu dedim bu alet Karayolunu kullanıyor pervaneleri yok ki havadan gitsin dedim.
    O da bize kanunda yazıyor sağ şeridin sağından gitmelisiniz dedi.
    Bizde bir kaç örnek verdik danışmanlarına hazırlattığı kanundan.
    Kanun derki;
    Bir şeritte iki araç yanyana gidemez.
    Buyur dedik
    Ben sağ şeridin sağından gidersem yolu boş bulan 4 teker ve üstü araçlar o boşluğu kullanacaklar.Ama suç işlecekler.
    Hadi suçu geçtim.
    Buyrun siz benim Motosikletimin arkasına binin.Danışmanınızda bizi 4 teler araçla takip etsin.
    Biz sağ şeridin sağından gidelim ve danışman bey de bizim yanımızdan geçsin bakalım nelr olacak dedim.
    yemedi
    Ben canımı sokakta bulmadım daha yaşacak günlerim var gencim ben dedi bu xxxxx.
    Sonra başka bir örnek verdik. ki bu örnek tüm Dünya'da kabul görüş bir olaydır kanundur.
    Büyük araç Küçük araca yol verecektir Hükmü var Kanunda.
    Biz Motosiklet kullancı/sürücüleri küçük araç kullanıyoruz.Sizler büyük araç kullanıyorsunuz.Motosikletin geçiş önceliği heryerde vardır dedik.
    Olur mu ya öyle şey.
    Siz Motosikletsiniz biz araç taşıt kullanıyoruz dedi o xxxx
    Buyur buradan yak.
    Severmisin sabaha mı bırakırsın.:D
    2918 sayılı yasa 1958 yılında çıktı ve bugüne kararnamalerle kanun hükmünde kararnamelerle iyileştirilmeye çalışıldı.O melun yasa kökten günün şartlarına göre değişmeli ama kim yapacak.yasa yapıcıların işleri başından aşkın.Bizler yollarda telef olmuşuz bizler yollarda taciz edilmişiz umurlarında bile değil.
    Hatta biri çıktı karayollarında ki hız sınırların değişmesi ile büyük bir laf etti.Biz hata yaptık hız sınırları yukarı çekmekle diyebilme şansına sahip oldu bu zat.
    Akıl vermeye gelince mangalda kül bırakmayanlar iş icraate gelince yan çizme sanatını hemen devreye sokuyorlar.
    Bu her alanda böyle ve sizlere milyonlarca örnek gösterebilirim.
    Ama ne bu forum o örnekleri kaldırır ne de sizler bizler onları okuyabiliriz.
    Ama inanın hemen foruma yasak uyarı gelir Şenol SEL yazılarına üslübüna dikkat etsin yoksa sitenizi kapatır yayından kaldırırız uyarısı gelir.
    Ve benim sunacaklarımda delilli ispatlı şeyler olur farazi fantazi değil.
    Yani bu eylem için kökten değişiklik şart ama o şartı yerine getirecek SİYASİ ve BİLİNÇLİ İRADE maalesef yok.
    Paolo VOLPARA hocamızın teori eğitimlerinde söylediği bir sözü yazayım son olarak
    Şartlar size uymuyorsa siz şartlara UYMAYA MECBURSUNUZ.
    Bu kadar net yalın ve BASİT.

Özüm Bekdeşer bunu beğendi.
  7. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Tamam.. Ben cevabımı aldım..