apaçiyle başlamak...

Konu, 'İstanbul Avrupa Yakası' kısmında Ümit Güvercin tarafından paylaşıldı.

1. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    herkese merhaba öncelikle. şimdiye kadar hep izleyici olarak baktığım forumlara üye olma kararını verdim ve bu forum da ilk üyeliğim oldu. daha önce jinçeng adında bir çin malı motorum vardı. yaşadığım bir kaza sonrası bırakmıştım motora binmeyi. ancak hep aklımdaydı ve artık yanımdan geçen motorlara içim giderek bakmaya başlamıştım. son birkaç aydır da başlangıç olarak alabileceğim motorları araştırıyorum. bu konuda sizden yardım isteyeceğim.
    yaptığım araştırmalar sonucunda şu 3 motordan biriyle başlayacağım. hoynda cbf yamaha ybr ya da tvs apaçi. bu markaları incelediğimde önem verdiğim kriterler açısından tvs apaçi açık ara öne geçiyor. yamaha ve hondanın montajının çinde yapılıyor olması ve kalitesinden şüphe ediyor olmamda bu düşüncede olmama etken. apaçinin teknik değerleri birçok açıdan çok üstün bu 2 markadan eksisi ise servisinin az olması. bu noktada da yamaha servislerinin bu motora da baktıklarını duydum. öyle ise bu da sorun değil. sizin de bu konudaki görüşlerinizi almak isterim. ne dersiniz ? başlangıç motorum ne olmalı ? hemde ötv indirimi olmuşken sıfır alabilme ihtimalim doğmuşken...

2. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    hoşgeldiniz, tvs apaçi için bir şey diyemem, bildiğim bir motosiklet değil. ancak montajı nerede yapılırsa yapılsın, honda cbf 150 ve yamaha ybr 125 çok sağlam ve ideal başlangıç motosikletleridir (montajdan ziyade teknolojinin nerede geliştirildiği ve mühendislik önemli. ayrıca uzaya insanlı araç yollayabilen bir ülkeden bahsediyoruz. çin, kendi için, "isteyin en iyisini üretelim" der genelde; emeğin ucuz olması, üretilen malın kalitesini düşürmüyor kanımca). sonuçta yamaha ve honda japon motosikletleridir. yamaha ybr 125 in sağlamlığı ve kalitesi hakkında bu forumda ve diğer birçok yerde yüzlerce mesaja rastlayabilirsiniz. forumdaki ybr üstatlarımız gerekli açıklamaları yapacaklardır.
    ben yine de şöyle diyeyim: babamın markaları değiller ama yine de bu motosikletlere kefil olurum! :D

Emre Özçelik ve Ümit Güvercin bunu beğendi.
  3. HAYATİ BEDER

HAYATİ BEDER Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldin, ybr 125 'i tavsiye ederim, hayallerinin gerçekleşmesi dileği ile

4. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    MF ye hoş geldınız benımde apaçi hakkında pek bılgım yok ama ybr ve cbf ler şu an montajı çin de olsada kaalıtesı kullanıcıları tarafından kanıtlanmış bır motordur
    bende ybr 125 yada cbf 150 yi onerırım
    Umarım forumda kalıcı ve katılımcı olursunuz Keyıflı forumlar

5. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Ümit motosiklet forum ailesine hoş geldin iyi forumlar.

Ümit Güvercin bunu beğendi.
  6. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    hoş geldiniz. keyifli forumlar. Ybr 125, Cbf 150 en ideal başlangıç motosikleti. sizi hiç üzmeyeceklerdir.

7. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    çok teşekkür ederim yanıtlarınıza. benimde dileğim sanalda ve reelde de kalıcı olmak. Hala kararsızım ama. Apaçinin modeli çok güzel çünkü. ve ben özellikle de keyif için bir motor almak istiyorum. masrafıymış servisiymiş vs. gibi şeyleri fazla dert etmeden bu kararı vermek istiyorum. genelde sorun apaçi konusunda pek bilgiye sahip olunmaması. diğer taraftan olumsuz birşeyler de duymadım bu motor hakkında. bu da bir veri nihayetinde diye düşünüyorum dolayısıyla. anlayacağınız karar veremiyorum. ama 1 ay içinde de almaya kararlıyım bir tanesini. bu anlamda vereceğiniz somut bilgiler benim için çok önemli.

8. osman.yilmaz

osman.yilmaz Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    H.geldin forma bende cbf 150 war 40bin km oldu alalı ne bi arza werdi ne bi gün yolda koydu sanırm bayada bi koymaz gibi digerlerini bilmiyorum ama hondayı tawsiye ederm cok rahat edersin... Aklıma gelmisken ilerde büyütmek istersende honda we yamaha daha kolay satılacaktır apachi elden cıkarmakta zorlanabilirsin...

9. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    yamaha ybr 125'in tek istediği belirli kmlerde bir yağını değiştirmenizdir. onun dışında hemen her motosiklette yapılacak ufak tefek temizlik işleri vardır. ybr nin açılımı "yamaha brilliant drive"dır yani "yamaha dahi sürüşü". daha fazla bilgi almanız adına bir kaç link ekliyorum:

http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=4213&highlight=d%FCnya+turu
    http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=6127&highlight=d%FCnya+turu

türkiye ybr kulubü: http://www.ybrclub.org/news.php

not: yeni ybrlerde görüntü konusunda çok iyiler. honda yerine yamaha dememim tek nedeni ybrnin daha güzel görünmesi gözüme...

Şenol SEL ve Ümit Güvercin bunu beğendi.
  10. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    en sonunda yamaha ybr aldırdınız bana ya tebrik ederim. :) ve ne iyi ettinizde buna sebep oldunuz. şaka bir yana 2 sene forumları okuyup kafa karıştırıp o mu bu mu derken nihayetinde 2. el bir ybr 125 aldım. çok seviyorum motorumu ve tüm ekipmanlarımı tam olarak kullanarak ve eğitimlerimi alarak (omm, yamaha riding veya honda sürüş akademisi gibi yerlerden... ) bilinçli bir motosiklet sürücüsü olma niyetindeyim. darısı tüm motor sevdalılarının başına... :)

11. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    bu arada motorunuz yamahamıydı bunu yazdığınızda Ali Emre bey ? honda kullanıcısı olarak yamahayı tavsiye etmeniz ilgimi çekti doğrusu. :)

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yamaha ve honda çinde üretiliyor ama yamaha ve honda nın fabrikalarında.Çin de üretilme sebebi işçilik maliyetlerinin çok düşük olması.Ayrıca vergi muafiyetleri de var.Ayrıca yamaha ve honda nın fabrikalarında çok az miktarda çin malı kullanılıyor ama kaliteye önem veriyorlar.Çinde iki türlü üretim var.Biri bizim uyanıkların yaptığı gibi janjanlı gösterişli ama kalitesizler diğeri kaliteli olanlar

13. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    o günlerden buyana bir honda transalp kullanıcısıyım. değişmedi iki senedir. :) ama bugün 125 cc bir motosiklet alacak olsam, yamaha ybr alırım. cbf ya da cb den ziyade. kişisel bir şey bu, beğeniyle alakalı. :) zaten üç beş marka var piyasada, marka fanatikliği yapmanın pek bir anlamı yok. :)

Ümit Güvercin bunu beğendi.
  14. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Bende de apache var. 20bin km lik tecrübem oldu.

Titriyor, biraz gereksiz fazla egsoz sesi var. 150 cc motor dediğin "fıtı fıtı fıtı" diye çalışır. Bu biraz "tırlıyor". E tabi torku biraz daha iyi.
    Onun dışında bana malzeme kalitesi hyosung'tan (10bin km kadar kullandım) sonra kaliteli geldi ve sorun arıza falan yok.
    Lastikleri berbattı ben IRC taktım. Diğerlerinin de lastikleri kötü hemen değiştirmek lazım

Diğerlerine göre daha kalıplı ve şık duruyor ve biraz daha ucuz. İkinci el düşük km bulma şansı daha yüksek.
    105-110 km/h rahat ulaşıyor. Daha fazlası gereksiz. Ancak tüm gücü 12.000 devir ve 5. vites 7000 devirde 93 km ile gidiyor. Bu gereksiz titreşim ve baş ağrısı yaratıyor.Bu sebepten daha büyük bir motor istiyorum.

Cevap biraz geç olmuş ama :D sonrakiler için bir ışık olsun.

Ümit Güvercin ve Şenol SEL bunu beğendi.
  15. Ümit Güvercin

Ümit Güvercin Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    teşekkür ederim yanıt için. ayrıca yanıtınıza tümüyle katılıyorum. marka fanatikliği yapmanın hiçbir alemi yok bence de . ve anlamı da yok ayrıca.

Şenol SEL bunu beğendi.
  16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ybrclub.org sitesi çalışmıyor galiba.bende eski yöneticilerinden biriydim site sahibi Adnan kapatmıştı siteyi.Bende verdiğiniz linkten denedim açılmıyor

17. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    şenol hocam ben girebiliyorum siteye. uzun süredir pek girdiğim yok ama siz deyince denedim bir sorun görünmüyor. sitede, size denk gelen bir sorun falan mı oldu acaba, enteresan...

18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Site şu anda sadece mesajları açık durumda ama mesela son mesajlar 2011 den kalma.Ben kullancı adımı şifremi giriyorum dışarı atıyor beni ama benim yazdığım paylaştıklarımı görebiliyorum.Var bunda bir iş ama anlayamadım.