Aprillia scarabeo 200 ie

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında idinc tarafından paylaşıldı.

1. idinc

idinc Yeni Üye

Motosiklet:
    Aprilia
    Merhabalar arkadaşlar,
    Neşeniz bol olsun.

2012 Scarabeo 200 ie Mavi/Çift renk diye tabir edilen modeli aldım; gerçekten harika bir makine diyelim, kuvvetli bir araca bindiğinizi hissediyorsunuz, inanılmaz bir güven duygusu veriyor.
    Scooter modellerinde böyle bir duygu verecek motosiklet nadir olur diye tahmin ediyorum; tabiri caiz ise motosiklet "ben varım" diyor.

Kullandıkça tespitlerimi de paylaşacağım.

Malumunuz 2013 trafik sigortaları baya artmıştı, bu çerçevede bir araştırma yaptım ve aşağıdaki tespitlerin neticesinde de Ergo Sigorta'da trafik sigortasını yaptırdım;
    1- Ergo Sigorta 200 TL
    2- Axa Sigorta 275 TL
    3- Anadolu Sigorta 300 TL

Bu bilgiler yeni motosiklet satın alacak arkadaşlar için bir araştırma ve ön bilgi olmuş olur.

2. Kadir Tatlısuluoğlu

Kadir Tatlısuluoğlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Te
    Teşekkürler.Bende yakın zamanda motor alacağım; fiyatından dolayı be de ergo sigortayı tercih edeceğim.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Büyük şehirleri zorunlu sigorta kazığıda büyük oluyor.Biz Bursa'da bu verdiğiniz rakkamların yarısından da aza sigorta yaptırıyoruz.Büyük şehrin kazığıda büyük oluyor maalesef

4. Ersan Karagozlu

Ersan Karagozlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Hayırlı olsun yeni motosikletiniz. Bizim şirket aracı da aynısı. Youtube da videolarını izlemenizi tavsiye ederim. Viraj kabiliyeti yüksek bi motosiklet olduğu söyleniyor.
    Bir şey merak ettim; bizim lastikler üzerinde Kenda markayla gelmişti, sizin lastiklerin markasını biliyor musunuz acaba?

5. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Çok güzel bir tercihte bulunmuşssunuz kullandıkça deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz !!!

6. idinc

idinc Yeni Üye

Motosiklet:
    Aprilia
    Merhabalar Ersan bey,
    Neşeniz bol olsun.

Satın aldığım Scarabeo 200 ie 2012 model motosikletin üzerindeki orjinal lastikler Michelin markadır.
    Zannediyorum Scarabeo 200 ile 2011 model motosikletin üzerindeki orjinal lastikler Kenda marka gelmiş olabilir.
    Kuşku yok ki, Michelin marka lastikler kalite ve güvenlik konusunsa su götürmez.

Halihazırda lastikleriniz yine Kenda mı yoksa değiştirdiniz mi?
    Kenda marka laslikleri kullanırken yaşadığınız olumsuzluklar oldu mu, eğer varsa ne gibi sorunlar yaşadınız?

Bol keyifli sürüşler diliyorum.

7. Ersan Karagozlu

Motosiklet:
    Kawasaki
    Teşekkürler, herkese keyifli sürüşler dileğiyle,
    Aynen dediğiniz gibi Kenda lastiklerle geldi. Bizim işimiz zaten motosiklet lastiği satmak olduğu için, lastikleri Metzeler Fellfree modeli ile değiştirdik.
    Kenda' yla arasında çok fark var. Ne gibi diye soracak olursanız; bilhassa frenleme de kendini belli ediyor. Kombine fren sistemi olmasına rağmen kayma yapıyordu. Bu da güvensizlik yaratıyordu. Bilhassa yağmurda motosikleti hiç zorlamaya gelmiyordu.
    Bende Kenda ysa değiştirmenizi tavsiye edecektim.

idinc bunu beğendi.
  8. Ersan Karagozlu

Motosiklet:
    Kawasaki

9. idinc

idinc Yeni Üye

Motosiklet:
    Aprilia
    Yeniden Merhabalar Ersan bey,
    Güzel bir gün diliyorum.

Tecrübe birikimleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Özellikle de Michelin haricindeki lastik kullanımlarında ne gibi kullanım farkı vardır diye merak ediyordum, bu vesileyle de öğrenmiş oldum.

Bende motosikleti alırken kesinlikle, hazır yeni motor alıyorken, Michelin lastikli olsun diyerek araştırdım ve bu yönde bir tercihim oldu. Zaten 2012 model Scarabeo 200 ie modeller Michelin lastiği ile geliyor. Her ne kadar motosiklet kullanmayı seviyorsak da iki tekerlekli olması hasebiyle güvenliği önceliklerek kaliteli ürünler kullanmak lazım gelir, aksi takdirde sonradan pişmanlık fayda vermiyor.

Bu motoru özellikle tercih ettiğim nedenleri arasında motor gücünün yanında her iki tekerin disk olması, fren kabloların çelik olması, özelikle kombi fren sistemin olmasıdır. Bu özelliklerin yanında lastiklerin Michelin olmaması akıllıca olmaz diye düşünüyorum.

Herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum.

10. Ersan Karagozlu

Motosiklet:
    Kawasaki
    Kalteli bir lastik markasını seçmekle iyi yapmışsınız. Scarebeo üzerindeki lastikler "R" serisi olduğu için (radyal) diğerlerine göre pahalı kalmakta.
    Marka konusunda da Metzeler, Pirelli, Michelin, Avon , Dunlop, Continental, Heidenau, Bridgestone gibi markalar; yapılarında gerçek kauçuk ve silica maddeleri kullan, dünyaca kendilerini kanıtlamış markalardır. Bu markalar arasında ki farkı, yarış pistinde, çok üst seviyelerdeki bir motosikletle anlayabilirsiniz. Bu bahsettiğim markaların zaten kötü lastik üretmek gibi bir lüksleri yoktur.Bu yüzden tek markada takılmanıza gerek yok kanaatindeyim.
    Hatta scooter lastikleri konusunda Türkiye de hiç tanınmamış Heidenau Alman markası olarak Avrupa çok tutulmaktadır. Bu firma scooterlar için ürettiği kar ve kış lastikleriyle çok beğenilmektedir. Son geliştirdiği Endurolar için K60 modeli de popülerdir.