Araba ve kamyon sürücülerinin motosikletler hakkında bilmesi gerekli 10 kural

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  ARABA VE KAMYON SÜRÜCÜLERİNİN MOTOSİKLETLER HAKKINDA BİLMESİ GEREKLİ 10 KURAL  1. Yollarda daha fazla araba veya kamyon türü dört tekerlekliden yada on sekiz tekerliye kadar araçlar vardır. Gözler motosikletleri çoğunlukla bilinçsiz olarak ihmal eder. Bu yüzden bilhassa kavşaklarda motosikletler içinde bakınız.  2. Küçük olması nedeniyle motosikletler size olduklarından daha uzak görünürler. Aynı şekilde motosikletin süratini tahmin etmenizde zor olabilir. Bu yüzden bilhassa kavşaklarda veya yol ayrımlarında motosikletlerin göründüklerinden daha yakında olduklarını ön görünüz.  3. Yine küçük cesametleri yüzünden motosikletler kolaylıkla araçların kör noktalarında kalabilirler, yada araç dışındaki başka bir nesne(çalı, çit, köprü vs) tarafından maskelenebilirler. Hat değiştirmeden yada kavşaklarda dönüş yapmadan önce bilhassa daha dikkatli olarak çevrenizi kontrol için daha fazla zaman ayırınız.  4. Küçük cesameti motosikletlerin gerçek hızlarının üzerinde seyir ediyor görünmesine de sebep olur. Bu yüzden her motorcunun hız tutsağı olduğunu sanmayınız.  5. Motosiklet sürücülüğünde çok kere vites düşürerek yada sadece gaz keserek yavaşlanır ve stop lambaları yanmayacaktır. Bu sebeple daha fazla bir takip mesafesi bırakarak motorları takip ediniz. Kavşaklarda motorcunun görsel bir ikaz vermeden yavaşlayabileceğini biliniz.  6. Motosiklet sinyalleri çoğunlukla kendiliğinde kapanan tipte değildir. Bu yüzden bazı motor sürücüleri bilhassa yeni başlayanlar sinyalleri kapatmayı sıklıkla unutabilir. Bu yüzden yanmakta olan motor sinyalinin bilinçli olarak yakılıp yakılmamış olduğundan emin olunuz.  7. Motorcular hatları içinde engebeleri etkilerini minimize etmek, rüzgarı dengelemek, sollamak yada sadece görünürlüklerini arttırmak için pozisyonlarını ayarlarlar. Bunun motorcularca bilinçli olarak sürüş teknikleri gereği bilinçli olarak yapıldığını anlayınız. Bir gösteriş olmadığını biliniz.

  8. Motosiklet manevrası üstün bir vasıtadır ancak siz karşınızdaki her motorcunun bir şekilde önünüzden kaçabilecek tecrübe ve ustalıkta olamayacağını biliniz.  9. Motosiklet ve araba durma mesafeleri neredeyse birbirinin aynıdır ancak kaygan zeminlerde motorların durması arabalara göre çok zordur. Bu yüzden yağışlı havalardaki ıslak ve kaygan zeminlerde motosikletleri takip mesafenizi kuru havalardaki motosiklet takip mesafenize göre artırınız. Motosikletler ıslak zeminde hat üzerinde kalarak kısa mesafede duramazlar.  10. Hareket halinde bir motoru gördüğünüzde bunu bir insan olarak görünüz. Sadece motor olarak değil.

  sizce bu kuralları bu insanlara öğretebilirmiyiz ??

  (alıntıdır )
   
  Emre Özçelik, Şenol SEL ve Şafak bunu beğendi.
 2. Aytül KARA

  Aytül KARA Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Mart 2011
  Mesajlar:
  109
  Beğeniler:
  30
  Motosiklet:
  Honda
  Hmmm biraz zor gibi görünüyor maalesef :(
   
  Barış bunu beğendi.
 3. Gökhan Yasdal

  Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  870
  Beğeniler:
  485
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Suzuki
  Barış öğretmeye çabalasak da bunu motosiklet sitesinde paylaşarak yapamayacağımız kesin :)

  Bizim için faydalı olan, hangi durumlarda kamyonların bizi daha çok tehlkeye düşürdüğünü irdelemiş olması yazının. Yazıda bahsedilen pozisyonlarda kalıp kamyoncunun insafına bırakmamaya çalışalım biz iyisimi kendimizi.
   
  Mehmet Akif bunu beğendi.
 4. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  kamyonun taksidine girdim:)
   
 5. Şafak

  Şafak Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2011
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  78
  Şehir:
  Kocaeli
  Motosiklet:
  Suzuki
  Çok güzel bir paylaşım.
  Bu bilgileri mutlaka ve mutlaka araba/kamyon sürücülerine öğretmek lazım.
  Yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi bu sürücülerin gözleri trafiği süzerken bilinçsizce motorsiklet sürücülerini atlıyor. Sonra kendileride çok pişman oluyor ama başa gelen çekiliyor. İmzamda da yazdığı gibi tecrübe önce sınav yapıyor, sonra öğretiyor. Bunun bedelide her iki taraf içinde ağır oluyor. Bunlarda hep eğitimsizlikten kaynaklanıyor. Motorsiklet sürücülerinin eğitilmesi kadar, trafikteki diğer sürücülerinde motorsiklet konusunda eğitilmesi gerekiyor.

  Bu bilgilerin motorsiklet ile ilgili kurumların veya emniyetin çabaları ile gerekirse sürücülerin gözüne soka soka öğretilmesi lazım. Ben de şahsım adına böyle bir çalışmada seve seve gönüllü çalışırım.

  Bununla ilgili avrupada yayınlanan çok etkileyici bir reklam vardı. Aşağıya eklemeye çalışıcam. Böyle bir reklam bizde de yayınlanabilir. Mesela en çok izlenen dizi aralarında. Reklamın peşinede her seferinde eğitici, farklı farklı, kısa sloganlar eklenebilir.

   
  Barış bunu beğendi.