Arka çantasını (topcase) ruhsata işletmeyene 72tl

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Ekrem Kalafatoglu tarafından paylaşıldı.

1. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Motosiklet çantaları için,"teknik değişikliğe girer" şeklinde görüş bildirmesiyle, Emniyet Genel Müdürlüğü 17.08.2012 tarih, 4954-160093 sayılı ile, 81 ildeki Trafik Müdürlüklerine bir iç genelge göndererek, "motosiklet çantalarının ruhsata işletilmesi gerektiği" talimatını vermiştir.

Bu genelgeye istinaden, ruhsatında arka çanta işli olmayanlara 72 lira para cezası kesiliyor ve 1 hafta süre veriliyor. İkinci defada araç bağlanıyor.

Buyurun genelge;

Bu da genelgeye uygun ceza makbuzu;

Konu alıntıdır

Valla bukadarına pes artık bana gore çok saçma bır uygulama
    Bu konu hakkında daha ayrıntılı bılgısı olan varsa lutfen bu konu altında aydınlatsın bızı
    Ruhsata işletmek istesek nekadar tutar acaba bılenınız varmı bır arkadaşım 1 000 tl cıvarı dedı ama aşırı fazla geldı bana :(

emre külcü bunu beğendi.
  2. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Ev ve iş yerlerine hizmet veren diye başlıyor dilekçe ama yine keyfi yetki kullanımına yol açacak bir yönetmelik olmuş sanki. Kıllık yapmak isteyen polis 1200 GS li vatandaşa da arkasına honda activasından büyük lahmacun sepeti takan kuryeye de aynı cezayı kesecek. Aslında uygulama çok doğru. Bazı motosikletlerde sırf daha çok malzeme alsın diye arka kısma kaynakla tutturulan garip çantalar eklenmeye başladı. Öyle ki motosiklet zaten ön kaldırmaya müsait şekilde gidiyor. İlk fren denemesinde sıfır ön fren olduğunu görüp yere yapışıyor tabi bu çocuklar. Tamamen yapıyı bozacak eklemeler hayati risk taşıyor.

3. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Hep bu resim dosyasından kutu yapanların yuzunden :)

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bugün bana da denk geldi.
    Arka çantanı ruhsata işletmen lazım dedi aklı evvel motosikletli memurum.
    Bende senin ki ruhsata işlendi mi diye sordum şaştı kaldı.
    Biz özel kullanıcılar yani hususi kullanıcılar için değil bu genelge dedim.İtiraz ettim.
    Ben zevk için kullanıyorum arka çantamda şahsi eşyalarım sigaram ve yağmurluğum var dedim.
    O genelge ticariler için geçerli pizzacılar su taşıyıcıları kebapçılar için dedim.İnanmıyorsan ara merkezi sor dedim.
    Sordu sanırım cevabını aldı ama bozuntuya vermedi hadi bu seferlik geç dedi :)
    ama ben yarın İstanbul'a gderken yolumun üstünde bizzzatihi gidip soracağım yetkili amire bakalım ne cevap alacağım.
    Sizlere aktaracağım.

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Cezayı alan kişi ticari olarak tabir edilen çanta kutu vs değilse hemen itiraz edip dava açsın.Ya da peşin 50 küsür TL odeyip kulağının üstüne yatsın gitsin çantayı ruhsata işletip camianın içindeki sessiz çoğunluktan MAL olma sıfatı ile yaşamaya devam etsin.

Serhat KOÇAK ve Doğan PARILTI bunu beğendi.
  6. hakanshu

hakanshu Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok

7. A.HAMDİ

A.HAMDİ Organizatör

Motosiklet:
    Kawasaki
    ben sinop trafik müdürlüğü tescil memuru ile görüştüm sonradan ilave olarak takılmış bulunan her çeşit arka çantalar ruhsata işlenmesi gerekiyor. bu sadece arka çamurluk üstüne ve sisi bara monte edilenler işlenmesi gerekiyor.,,,,yan deri heybeler buna dahil değildir.....

Fatih Genç bunu beğendi.
  8. berkay yeşilay

berkay yeşilay Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    bunların hepsi para almaktan başka bişey degil arka bagaj için yeniden proje çizilecek ve yenıden muayeneden gececek yani para para para başka bişey degil.trafikte o kadar hatalar varken gözlerinibizim iki krşluk zevkimize diktiler.belki ticari amaçla kullananlar için olabilir motor arkasında damacana tasıyan tüp tasıyan yük tasıyanlar çok tabi bunlara ruhsat işli olunca şahsi kullananlarada olması gerekıyor ayrım yapılamıyor.arabaların arkasında bısıklet tasıyanlarda var o zaman onlarada bisiklettasıma ruhsatı alsınlar.başta dedigim gibi çokyanlışlıklar var gözleri bizi gördü.bu genelgenın iptal olacagını düşünüyorum inşallah

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bende yeni öğrendim.İşleteceksiniz kanun böyle dediler.Ben devletten daha zengin değilim bir kaç HAM SALAK yüzünden artık kontrollerde de durmayacağım.götünüz yerse Sıkın sırtımdan kurşunu öleyimde kurtulayım.

Omer bunu beğendi.
  10. kamil ekinci

kamil ekinci Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha

Selam Arkadaşlar.Birileri ticari işlerinde rakiplerini zora sokmak için Yapmış olduğu başvurudan dolayı eylence hobi olarak binen bizleri zor durumda bırakmıştır.Bizlerin uygulamadan men edilmemizi talep etmeliyiz.bunun için düzeltilmesi ve bizlerin bu uygulamadan muaf edilmemiz için demokratik hakkımız olan itirazımızı organizeli şekilde boykot etmek için toplu sürüş gerçekleştirsek nasıl olur acaba.Birde yetkililere sesleniyorum.ticari amaçla kullanılan motorların arka çantalarında bulunan firmaların Reklamlardan ve Tabela görevi yaban ilanlarından dolayıda vergilendirilmesini haksız kazancın önüne geçilmesini bir vatandaş olarak diliyorum.

11. kamil ekinci

kamil ekinci Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Selam Arkadaşlar.Birileri ticari işlerinde rakiplerini zora sokmak için Yapmış olduğu başvurudan dolayı eylence hobi olarak binen bizleri zor durumda bırakmıştır.Bizlerin uygulamadan men edilmemizi talep etmeliyiz.bunun için düzeltilmesi ve bizlerin bu uygulamadan muaf edilmemiz için demokratik hakkımız olan itirazımızı organizeli şekilde boykot etmek için toplu sürüş gerçekleştirsek nasıl olur acaba.Birde yetkililere sesleniyorum.ticari amaçla kullanılan motorların arka çantalarında bulunan firmaların Reklamlardan ve Tabela görevi yapan ilanlarından dolayıda vergilendirilmesini haksız kazancın önüne geçilmesini bir vatandaş olarak diliyorum.

12. Berkan İzmir

Berkan İzmir Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Malesef son yıllarda sosyal medya ağları aracılığı ile insanların sıkıntıları birbirlerine anlatmaktan daha ileri gidemez durumda olduk.sanal ortamdan başımızı çıkarıp reel hayatta bişeyler yapmak adına elimizden gelen herşeyi yapmalıyız.yapan ve sessiz kalmayan arkadaşları ayrıca kutlarım.itirazların ,gösterilerin ve tepkilerin bi işe yaramadığı bir ülkede en azından birilerinin farkına varmasını sağlayarak ileride başımıza gelecek daha saçma olaylardan belki bi nebze birilerinin aklını karıştırmamız doğru olacaktır.

13. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    konu tekrar görüşülüyor.sanırım sadece ticari amaçla kullanımlarda ruhsata işletme olacak.

Şenol SEL bunu beğendi.
  14. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    konuda bir yanlışlık var.halen araştırmadayım yayınlanan genelgede ki son kısımda yer alan "motosikletler"ibarasi kapsamında yunuslarda mevcut olan cantalarında işlenmesi gerekmektedir.Barış abimin de dediği gibi konu tekrar görüşmeye alınmış durumda..takipteyim gelişmeyi buradan paylaşıcam

Barış bunu beğendi.
  15. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    bugün köprüden korka tırsa geçtim. her yerde ekipler, yanlarında durdurduları birkaç paketçi arkadaş. birkaç da cruiser vardı. anlaşılan can yakacaklar.

16. berkay yeşilay

berkay yeşilay Aktif Üye

Motosiklet:
    Mondial
    bi zevkimiz motor var onuda sürmeye korkuyoruz bu nasıl iş anlamadım her iş çok güzelmiş gibi bide çanta fobisi çıktı.hadi hayırlısı bakalım.

17. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    arkadaşlar peki işletme olayı nasıl oluyor.muayene istasyonunda mı? ne kadara mal oluyor bu?

18. hakanshu

hakanshu Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Herkesee selamlar. Ben Egm ye bilgi edinm başvurusu olarak şöyle yazdım.:::
    '''17.08.2012 tarihli ve 4954 160093 sayılı Genelgenin ilgilisi olarak çok şey yazmak söylemek ve sormak isterim.

Ancak o kadar fazla vaktim yok ve de bu yazılarla muhatap olan memurlara iş yükü olsun istemem.

Kısaca söylemek istediğim; Bu genelgenin iptal edilmesini istiyorum. Buna istinaden izlemem gereken yol nedir?

Hangi kurum ve kuruluşlara müracaat etmem gerekir? Bu konuda bilgi verirmisiniz? İyi ve gerekli çalışmalar dilerim...................'''''

Gelen yantta ise konu ile ilgili ancak beni sorumla alakasız bir bilgiendirme yazısı vardı o da şöyle ::aynı şekilde kopyalıyorum;;;

Sayın ilgili
    19.09.2012 tarihli başvurunuz incelenmiştir.
    Konu ile ilgili olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alınan 01.08.2012 tarih ve 1783 sayılı yazıda; AİTM Yönetmeliği kapsamında Türk Standardları Enstitüsünden alınan görüşler ve Bakanlıklarınca yapılan değerlendirmeler neticesinde, söz konusu motosikletlerin arka şasisi üzerinde yer alan taşıma kutularının aracın niteliğini değiştirmesinden dolayı, ilgili mevzuata göre tadilat projelerinin hazırlanarak onaylanması ve bu tadilatların araç tescil belgelerine işlenilmesi gerektiği bildirilmiştir.
    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alınan görüş yazısı doğrultusunda hareket edilmesi için 17.08.2012 tarih ve 160093 sayılı yazımızla 81 İl Emniyet Müdürlüğüne talimat verilmiştir.

Araçların üzerinde, Araçların İmal, Tadil ve Montajı hakkındaki Yönetmelikte (AİTM) belirtilen şekillerde yapılan her türlü değişikliğin, tescil belgesine işlenebilmesi için, yetkili makine mühendisi tarafından tanzim edilip TSE tarafından onaylanan tadilat projesinin ibrazı ve aracın fenni muayenesinin yaptırılması zorunludur.

Üzerinde teknik değişiklik yapılan motosikletin kullanım amacı ne olursa olsun (hususi veya ticari) değişikliğin belgelerine işletilmesi zorunludur.

Ayrıca, fabrikasyon olan ve takma aparatı ile satılan çantalar için tadilat gerekip gerekmediği hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından görüş alınması uygun olacaktır.

İyi günler dileriz.

Bu benim sorumun yanıtı değil ancak ticari ya da husussi herkes bu kurala uyacak diyor. Herhalde kutulu motorlar ile bombalı saldırı yapılacak ihbarları çoğaldı da; vatandaştan para kesme uygulamasının yanısıra biz görevimizi yaptık demek için böyle bişey çıkardılar. Hiç olmazsa tescile işlenmiş olan motorla Saldırı olursa olsun mu diyorlar nedir???
    Ben de belki bu kez istediğim soruya cevap alırım diye tekrar yazdım bekleyelim bakalım.. Son mesaj da bu;

Bir süre önce başvuruda bulundum.(19.09.2012) Başvurum ile ilgilenildiği için teşekkür ederim.

Ancak (Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi <tuddb@egm.gov.tr)tarafından verilen yanıt, (25.09.2012) benim edinmek istediğim bilgiyi içermiyor.

Bu nedenle istemimi tekrarlamak gereği duydum.

17.08.2012 tarihli ve 4954 160093 sayılı genelge'nin iptal edilmesini ya da diğer bir ifadeyle yürürlükten kaldırılmasını istiyorum.

Bu, mümkün müdür? Nereye başvurmak gerekir.

19. hakanshu

hakanshu Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bu genelgeyi boykot için, faydalı olur ya da olmasa da olur diye düşünülüyorsa toplanıp bir trafik yavaşlatma olayına varım.
    Teknik olarak ve evraklarla eksiksiz olmak iyi olur. Mesela ben arka ve yan çantaları çıkarıp arka çanta yerine küçük beyaz bir karton
    kutuyu kancalı lastik ile tutturup üzerine de İşli Değil Uleeeennn!!!!! yazmayı düşünürüm... (Daha şimdi aklıma geldi çok düşünmedim)
    Tabi bu esna da da kamyoncu amcaların yasaklanan edebiyat olayına takılıp ceza yememek de lazım...

Ethem Doğru bunu beğendi.
  20. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    abi kesin reklam olursun, ama faydası olur mu bilemem? bence bu kararın neden seçma olduğunu anlatabilmek lazım. motosiklet üreticilerinin orijinal aksesuar olarak(top case, side case) ürettiklerini, hatta motosikletlerin yapılarına uygun olarak ürettiklerini anlatabilmek lazım. niçin ss lerde değil de touring, enduro gibi motosikletlerde kullanıldığını anlatabilmek lazım.