Arka dişli eğriliği ve zincir yağlama...

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Kadir Tatlısuluoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Kadir Tatlısuluoğlu

Kadir Tatlısuluoğlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar yeni aldığım motosiklette galiba bir sorun var.Motoru sehpaya alıp arka tekeri çevirdiğim zaman jant değil ama zincir dişlisi az da olsa yalpalıyor.Sürüş esnasında çok bi sıkıntı yaratmıyor ancak gene de inceden bir sallantı var.Acaba arka dişlideki bu eğrilik motora bir zarar verir mi?Motoru alırken incelemeden ve denemeden aldım.1000 km bakımında bu sorunu anlatsam, dişliyi garanti kapsamında değiştirirler mi?Ya da değiştirtmesem bi sıkıntı yaratır mı?

Bugün zinciri motorin ile temizleyip,yağladım. Zincir temizliğinde motorinin bir sakıncası var mı? Herkese saygılar...

2. Fahrettin

Fahrettin Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Zincir gevşek olabilir mi?

3. Kadir Tatlısuluoğlu

Kadir Tatlısuluoğlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Zincir boşluğu, zincire üstten bastırdığım zaman tahmini 2.5 cm falan.

4. Fahrettin

Fahrettin Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    En gergin halinde alttan yukarı doğru çektiğinizde de tahmini 2 cm filan olmalı.. üstten diyince bilemedim :)

5. Fahrettin

Fahrettin Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Ustanıza giderseniz 2 dakikada sorunu çözecektir aslında:) Eğer bir sorun varsa da değiştirirler tabii ancak bir masraf çıkaracağını sanmıyorum..

6. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Zincir yıkama-temizlemede eğer zinciriniz o ringli ise mazotun zararı vardır ve kesinlikle mazot (veya motorin) ile yıkamamak gerekir..Mazot O ring denilen zincirdeki lastikli keçelerin deforme olmasına, şişmesine sebep olur..
    O ringler zincir pimlerinin içine girmiş bulunan yağın atılmayıp,sürekli yağlı kalmasını sağlar..Dolaysıyle bunların bozulması zincirinizin ömrünün bitmesi anlamına gelir..

Zincir; gazyağı veya sentetik tiner (gazyağının benzeridir) ,,zincir temizleme spreyleri (balata spreyi değil) ile temizlemek gerekir..Mazot veya benzinle olmaz!..

Yağlarken eğer kaliteli zincir spreyi yoksa veya bittiyse, 90 numara dişli yağı ile fırça ile yağlanabilir..Bu yağ 90-140 no. dişli yağı) tekere-janta veya üstünüze de sıçrama ihtimali bulunur..Bu bakımdan az tercih edilir ama kullanım fabrika talimatlarına uygundur...

Mehmet CINBIL ve Gürsu bunu beğendi.