Arkadaşlar maxı scooter tavsiyeniz nedir?

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında Alparslan Ser tarafından paylaşıldı.

1. Alparslan Ser

Alparslan Ser Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar

Önce tabi ki emeğe saygı. Bu nedenle siteye emek veren her kişiye bu hizmetlerinden dolayı teşekkürler.

Kriterlerim aşağıda, bu çerçevede yardımcı olursanız çok memnun olacağım.

**yakıt tüketimi benim için önemli (sonuçta bir otadireğim)
    **6500-7000tl ayırabilirim
    **mümkünse enjeksiyonlu bir motosiklet istiyorum (yakıt tüketimi için önemli olduğunu düşünüyorum)
    **genelde eşimle kullanacağım (bu nedenle arkada oturanın rahatı da önemli)
    **uzun yol yapmayı düşünüyorum
    **tabi yedek parça da önemli. Kolay bulunması ve ucuz olması.

Düşündüklerim: piaggio x9 250 - sym gts 250i evo - kymco xciting 250i

400 lerde: yamaha majesty 400 - suzuki burgman an 400 de düşünüyorum ama yakıttan sıkıntı olur diye düşünüyorum.

Bir kaç kişi abi 250 alma yenge ile uzun yolda sorun yaşarsın 400den aşağı bakma dediler siz buna ne diyorsunuz? Bunu da öğrenmek isterim.

Biraz çok şey istedim ama artık kusuruma bakmayın :)

Kazasız belasız, sağlıcakla kalın.

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.kalıcı ve katılımcı olmanız dileklerimizle.
    motosiklet maziniz,ehliyet durumu...gibi konularda biraz
    daha bilgi verirseniz sorunuza daha net cevaplar alabilirsiniz.
    (forumumuz da büyük harf veya bold karakter kullanmıyoruz)

Metin bunu beğendi.
  3. Alparslan Ser

Alparslan Ser Yeni Üye

Motosiklet mazim, yazlık yerlerde kiralama ve muğla'da bir sene kullanma dışında var dersem yalan olur.
    Ehliyete yeni başvurdum sanırım temmuzda alacağım. Zaten amacım da ehliyeti ve motosikletimi alıp eşimle bir tatile çıkmak.

4. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    hoş geldiniz, keyifli forumlar.

5. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Aramıza hoşgeldin Alparslan...Sorularına bir başlıyalım bakalım ne olacak...:)
    Bence 2 kişi yolculuk yapıcaksanız 250cc scooter 400cc scooterden daha fazla yakıt tüketecektir...Sebebi,ağırlığınızı taşımak için daha fazla devire ihtiyac duyacaktır,bu da benzin tüketimini arttıracak ve motoru daha fazla yoracaktır...Bu açıdan baktığımızda 400cc daha mantıklı görünüyor...Parça konusuna gelince,hem kolay bulunsun hem ucuz olsun dersen, majesty ve burgman'ı unut...Bu konuda yapabileceğin şey tarz değiştirip,ya Yamaha YBR 125 yada Honda CBF 150 almak...Ama ben illaki scooter isitiyorum dersen,parça fiyatlarına katlanman gerekecek...;) Ha bu arada motoru ucuz olsun diye istiyorum diye düşünüyor isen yanılırsın,çünki motor kullanmak otomobil kullanmaktan daha pahalı bir şey...;) Birde kıyafet için para ayırman gerekecek tabii..;)
    Keyifli forumlar...

Alparslan Ser bunu beğendi.
  6. Alparslan Ser

Alparslan Ser Yeni Üye

yani metin kısaca havada bulut sen 250 yi unut diyorsun.:) ok
    peki scooterlerde 400 lük tavsiyeni de söylersen memnun olurum. tamam anlaşılan parça konusunu biraz gözardı edeceğim.;)
    sağol

7. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    bence siz tarz değişikliği yapın vitesli bir motor alın kafanız rahat olsun :)
    ybr 125 yada cbf 150 aldıgını dusunelım verdıgınız krıterlerın hepsıne uygun olur

8. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ben Honda Silverwing 400 ü öneririm,çift silindir,honda olmasından dolayı parça sorunu yok,servis olayı çok güzel,ben 5 sene silverwing 600 kullandım,çok güçlü ve konforlu motor...Birtek sorun 250 kg olması...Ne dersin,kendine güvenebilirmisin...? :confused:;)

9. Alparslan Ser

Alparslan Ser Yeni Üye

Hocam Honda Silverwing 400 harika tam benlik

10. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ayırdığın paranın üstüne biraz daha koyabilirsen 2.el temiz birtane alabilirsin...;) İki kişi uzun yol yapıcaksın,e hali ile eşya da yükleyeceksin,motor biraz güçlü ve o yükü yorulmadan taşıyabilecek kapasitede olması lazım...Motorların yük taşıma sınırı da var biliyorsun...;)

11. Alparslan Ser

Alparslan Ser Yeni Üye

keşke öyle yapabilsem fakat bildiğin gibi bunun bir de kaskı kıyafeti var. fakat yine de zorlamaya çalışacağım çünkü hakikaten önerdiğin scooter tam benlik. amaa! bu olmaz sa ikinci ihtimal ne önerirsin. senden ricam, onu da belirtirsen memnun olurum.

12. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Majesty 400,burgman 400 de güzel motorlar,ama parça bolluğu ve kolaylığı konusunda birşey diyemeyeceğim malesef...Anladığım kadarıyla senin tek kurşunun var ve hedefi 12 den vurmak istiyorsun...Ozaman o kurşunu riske atma derim...;)

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
    Eğitimlerimize ve Gezilerimize de bekleriz.,

Yeni başlayacaksanız size bir kaç nacizane tavsiyem olacak.
    1-Kesinlikle ybr 125 en ideal seçim olur.Tecrübe ile sabittir.165 bin km lik bir tecrübe.
    2- Full korumalı kıyafet ekipman ve kafanızı koruyacak kalitede KASK alın ve kafanızda kullanın.Mevsim itibariyle bazı maymunlar gibi kolunuzu korumak için değil kafanızı korumak için KASK alın ve kafanızda kullanın.Bazı maymunlar dirseklerini korumak için kaskları oraya takarlar.
    3- Motosiklet kullanmak basit bir eylem değildir.Siz onu basite alırsanız o size daha da basite alır ve basitçe telef olursunuz.
    Bu yüzden trafiğe çıkmadan önce mutlaka "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerini alınız.
    Bakınız: 0 532 717 39 46 Sedat KARAYILANOĞLU veya http://www.ilerisurusakademisi.com/ bu adresi inceleyiniz Hocamıza ulaşıp eğitim için randevu alın.

Ve imzamdakileri okuyup bilinç altınıza kazıyın.

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    O bilgi 0 a yakın tecrübe üstelik hanımla gezi.
    bence siz bir soluklanın.
    Önce siz neyin ne olduğunu ne olmadığını kavrayın biraz pratik yapın.Once kendinizi sınayın.Uzun geziler muğla ve ilçeleri arasında tay tay gezmeye benzemez.
    Siz önce bir Güvenli Sürüş teknikleri eğitimlerinizi alın.Hem siz alın hemde eşinizle artçılı olarak alın.Eşiniz arkada ne şekilde durması gerekir ne yapınca eşinizde onu yapacağını öğrensin.
    Bu eylemi çok basite alırsanız o da sizi basite alır tatlı hayaller direkt acıya kedere veya daha kötülerine dönüşür.
    Sakın benden pembe tablo çizmemi beklemeyin.
    Tabii birde sadece sizin değil eşinizin de full korumalı kıyafet ekipman ve kask ihtiyacı olduğunu sakın unutmayın.
    Bizler eğitimlerde eşli katılımcıların kıyafetleri ve kaskları için şunu deriz.
    Eşine ne kadar değer verdiğin ona aldığın kıyafet ve kasktan belli.
    Anlatabildim mi.
    Yani bu eylem hem o kadar basit değildir hemde o kadar ucuz değildir.
    Ve bu tecrübesizlik ve eğitimsizlikle 400 lüğü hemen unut.

15. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Aramıza hoşgeldiniz bende 250cc lik bir scooter kullanıcısıyım bir kaç kelime etmek istedim öncelikle uzun yol konusu gerçekten tecrübe ve güç istiyor 250cc makinelerde tek kişi istediğiniz verimi alırsınız ama 2 kişi olunca sollamalar biraz sorun yaratır ayrıca uzun yolda motorunuzu iyi tanımanız gerekiyor nedeni ise otobana çıktığınızda minimum sürat 80-90 km arasında bu süratin üstüne çıkmazsanız otobüslerin vede kamyonların hedefi haline gelebilirsiniz buda tehlike demektir uzun yola çıkmadan önce motorunuzu iyi tanımanız gerek aksi takdirde büyük problemlerle karşılaşabilirsiniz...Motor seçimine gelince honda silwerving en mantıklı seçim 8500-9000 tl civarında bulma imkanınız var parça konusuna gelince gözünüz çok korkmasın fren balatası varyatör kayışı vede yağdan başka bir parçası kolay kolay sorun çıkarmaz olası granaj kırılmaları her motor için geçerli fiyatlarıda biraz tuzlu bunada hepimiz katlanıyoruz vermiş olduğunuz verilere en uygun motor bu ayrıca motoru aldıktan sonra kıyafetler içinde en az 1500 ytl para ayırmanız gerekiyor ehliyetiniz olduğunuda varsayıyoruz şimdiden iyi sürüşler dilerizz...

16. Alparslan Ser

Alparslan Ser Yeni Üye

Yok dostum, kuruş meselesi değil. Ben daha ziyade hesabına bağlı kalan ve ayağını yorganına göre uzatan biriyim... O zaman o kuruşu riske atma derken motosiklet alma anlamındaysa. Dostum motosiklet alacağım çünkü uzun zamandır bunu istiyordum. Fakat bir hastalık sorunum vardı ve motosiklet kullanmama engel oluyordu ve şimdi Allaha şükür atlattım... Bakalım tavsiyelerini ve bütçemi göz önüne alarak bir motor alacağım artık.

17. Alparslan Ser

Alparslan Ser Yeni Üye

Erol aslında ilk düşüncem bütçeme de bakarak sym gts 250i evo ildi ve yanlış anlamadıysam sen de sym 250lik bir motor kullanıyorsun.

Bu soruyu dün piaggio X8 200cc motoru olan ve eşiyle yaklaşık 7,8 senedir uzun yol yapan bir arkadaşımla konuştuktan sonra sormaya karar verdim. Adam kardeşim ben eşimle şuralara gittim, buralara gittim, iki teker diye bir web sayfası verdi. Oradan fotoğraflarımıza bakabilirsin daha geçen yaz bu motorla Bodruma gittik, harcadığım yakıt olarak da gayet iyiydi. Arabana bindim oradan biliyorum sen fazla hız yapmazsın, arabanla bile arkadan gelene devamlı yol veren birisin. Bence vazgeçme bütçene uygun 250cc olsa da bir motor al tadını çıkar dedi. Hatta X9 250cc piaggio önerdi ama ben enjeksiyonlu olması bu nedenle yakıtta daha tasarruflu olacağını düşünerek gts 250i evoyu yine de tercih ederim. Sen ne dersin?

Metin dostum beni topa koyup alma, yahu kardeşim buraya yazdıklarım boru muydu deme. Zira bütçemi düşünmek durumundayım ve şu anda bu benim için birincil öncelik. Fakat hala araştırıyorum bu nedenle bu soruyu sormam ve bir cevap almam gerekiyor ki kafamdaki sorular ortadan kalksın.

18. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Yahu kardeşim buraya yazdıklarım boru muydu...:)Şaka şaka..:) Ben kendi fikrimi yazdım,ama anladığım kadarıyla motosiklet tecruben yok...Eğer motosiklet tecruben yok ise Silverwingi ilk motor için tavsiye etmem...

19. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Kuruş değil,kurşun kurşun...:) Takmışsın paraya kafayı...:):D

20. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Alparslan bey ben sym gts 'yi 2 yıldır kullanıyorum forum ile birçok geziye katıldık çokta yetersiz bir makina değil gts 250 i evo 23.3 hp enjeksiyonlu gts 250 21hp gts 250i evo büyük ölçüde işinizi görür hevesinizin kırılmasına gerek yok alabilirsiniz ama öncelikle bu işi ciddiye almalısınız motsiklette yaşanacak tecrübeler telafisi olmayan hasarlara yol açabilir bizim burda üstüne basarak anlatmak istediğimiz olay bu işte bu yüzden işin duayenleri ile irtibata geçerek sürüş konusunda eğitim almak sizi bir çok tehlikeden uzaklaştıracaktır mesela örnek vereyim bir önceki motorumla 2 adet kaza yaşadım ama hiçbiri benim hatam değildi ufak tefek çiziklerle atlattık bu olayların sizin başınıza gelmesini istemiyoruz
    yoksa şenol abi neden kendini yırtıp dursun ki :)))