Arkadaşlar mayıs ayında ehliyetimi alıyorum. motor seçimi( başlangıç )

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Orçun Hafızoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Orçun Hafızoğlu

Orçun Hafızoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Babam bana scooter almayı düşünüyor fakat bende herkes gibi biraz daha gösterişli birşeyler istedim güzel gördüğüm motorlara baktım 250 cc lik motorlar varmıs arasında bunların çok tehlikeli oldugunu gördüm hiç tecrübesi olmayan birisi için ve bende 125 cc araçlara bakmaya başladım. Babam ne düşünüyor bilmem ama sonuçta scooterla da hız yapılabiliyor SS motorlarlada yapılabiliyor iş sürücüde bitiyor anlaşılan bunu babama açıklamaya çalıstım fakat daha çok zaman var üstüne gitmedim. YBR 125 i kendime uygun gördüm ne dersiniz arkadaşlar. İlk motorum olacak ve okula gidip gelirken kullanıcam yani günde en az 20 km yapıcam hafta içi ve uzun yol içinde düşünüyorum yani Ankarada oturuyorum ve İzmir, Çankırı, Uşak gibi yerlere gitme ihtimalim de yüksek uzun yolda da kullanacağı bi araç olacak bana uygun bir motor mu seçmişim içimi rahatlatmak istedim açıkcası.

Edinebildiğim kadar bilgi edinmeye calıstım fakat hala birçok eksiğim oldugunu görüyorum gün geçtikçe. Ama genel olarak neredeyse bütün yeni motor ile ilgili konuları okudum sadece bu forumda olanları değil en az 50 sayfa yazı okumuşumdur aklımda da birşeyler şekillendi açıkcası.

2. Kadir Tatlısuluoğlu

Kadir Tatlısuluoğlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ybr 125 ,cbf 150 ,cb 125 e ,cb 125 ace,apachi seç isteğin birini...

3. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bence almayın. Sizi üzecek söylediklerim ancak bu düşünce ile fazla gidemezsiniz ki. Amacınız sokaktaki bizleri dahi tehlikeye atan kebapçı motorcusu gibi olmaksa sorun yok.

Önce lütfen eski forumlarımızdam eğitim ve güvenlik konularına bir göz atın.

Motor içinde ybr...

4. Orçun Hafızoğlu

Orçun Hafızoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim ama birde şöyle bir durum var kebapçı motorcusuyla benim ne alakam var öyle olsa benim bu forumda ne işim var? Motor almak için heyecanı olmayan bi kişi gelip böyle güzel forumlarda sizlere böyle sorular sormaz. Açıkcası gerçekten üzüldüm.

5. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Orçun Bey,

Olurmu öyle şey. Amacım sizi kırmak falan değil. Ancak güvenlik ve eğitime daha çok önem veren bir forumuz.

O nedenle bence önce eğitimle ilgili forumları okumanızı öneririm.

Eğer ben zaten eğitim alacağım diyorsanız, yazım üçin özürlerimi kabul edin.

Soru dilediğinizce sorun, asla gocunmayız.

Ancak motoru alıp, üstüne binip trafiğe çıkacaksanız ve uzun yol yapacaksanız üzgünüm. Size garezim yok. Yardımcı olarak sakatlanmanıza yardım edemem.

Ne demek istediğimi lütfen anlayın ve hak verin

6. Orçun Hafızoğlu

Orçun Hafızoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Anladım özür dilerim haklısınız tabi ki. Bunun oyuncak olmadığını biliyorum işin ciddiyetini anladığım için birde burada ki daha tecrübeli daha bilgili arkadaşlara danışmak istedim. Zaten motorlu bir araç alıp direk yola koyulmak bencilliktir. Kendini düşünmez adam hadi deliliktir ama birde başkalarını düşünmek lazım herkes can taşıyor. Bunların gerçekten ciddi aletler olduğunu anladım İsmail Bey. Hemen eğitim ve güvenlikle ilgili forumları okumaya başlıyorum iyi akşamlar dilerim.

7. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Orçun Bey,

Eğitim ve güvenlik ekipmanlarını iyice araştırın ve gelin dilediğiniz gibi uzun uzun tartışalım :)

Eğe ilk yazım sert oldu ise tekrar kusura bakma lütfen

8. Orçun Hafızoğlu

Orçun Hafızoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Memnun olurum İsmail bey :)

Ben zaten yavaş yavaş araştırmaya başladım 286 gün var daha yaşımı doldurmama o zamana kadar paralarımla ekipmanları almaya başlayacağım... Sonra babama zaten söyledim 2000 lirayı kurs vs harcayacağım ybr 125 almayı düşünüyorum birde :)

Aklıma gelmişken hemen söyleyeyim mont ve kask önerebilirmisiniz?

Birde aklıma takılan bir şey daha var mesela kurs için yaşın dolması gerekiyor mu kurs için önceden başvursam eğliyeti yaş doldurduğum zamana gelince almak gibi bi durumum var mı ? Bence yoktur ama bi sorayım dedim

9. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Güvenlik ekipmanlarını okuduğunuzda bir çok fikriniz olacaktır.

Ben Shoei GT-Air kullanıyorum kask olarak.
    Mont olarak ise Bering montum bulunmakta.

Kişiye göre hepsi değişir. Yeterki kaliteli olsun. Dediğim gibi ekipmanlar bölümünü tam okudunuz mu ayrımı nasıl yapacağınızı anlarsınız.

* Kurs için ise tabiki yaşınız dolacak ve daha sonra yazılacaksınız.

Sevgiler.

10. Orçun Hafızoğlu

Orçun Hafızoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Teşekkürler :)

11. Ersan Karagozlu

Ersan Karagozlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Ybr scooterdan daha güvenlidir.

12. Orçun Hafızoğlu

Orçun Hafızoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Nasıl yani Ersan abi açıklar mısın rica etsem?

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sukuterle başlama Sukuterle vitesli arasında dağlar kadar fark var.Vitesli ile yaptıklarını sukuterde yapamazsın (şimdilik) Hele sen bir yaşını doldur eğitimlere başla ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksın

14. Orçun Hafızoğlu

Orçun Hafızoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Peki Şenol Abi yorumunuz için teşekkür ederim :)

Megelli ve Daelim nasıl markalar arkadaşlar ?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Ağustos 2013
  15. Ersan Karagozlu

Ersan Karagozlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Scooter motosikletlerin lastikleri genelde ufak olur buda Türkiye koşulları için rahatsız edicidir. Büyük çukurlarda denge kaybı bile yaşanabilir. Hatta kross ve enduro motosikletlerde jantlar normal motosikletlerden daha büyüktür, darbeyi daha rahat emebilmesi için. SCooter alacaklara jant ebatlarının büyük olmasını tavsiye ederim.
    Scooterda ağırlık merkezi normal motosiklete göre arkada bulunmaktadır. Bu da frenlemelerde (ABS yada Kombine fren sistemi yoksa tabi) dengesizlik oluşturur. Hatta scooter arka frenle durur, normal motosiklet ön frenle.
    Scooterda motosikleti bacaklarınızın arasına sıkıştıramazsınız. Buda motosikleti kontrol etmeyi zorlaştırır.
    Kısaca scooter şehir içi kısa ve yavaş seyahatler, çarşı pazar alışverişi, yük taşıma için idealdir.
    Tabi bu yazdıklarım standart scooterlar için geçerli bazı özel scooterlar ve maxi scooterlar bunların dışındadır

16. Orçun Hafızoğlu

Orçun Hafızoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

17. Emre Çağlar

Emre Çağlar Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Dealim de servis yedek parça sıkıntısı var diye biliyorum.arkadaş da vardı o söylemişti ben de bi ara meyillenmiştim daelim e ama geçti sonra :) bir de amortisörleri ve frenlemesi vs çok iyi değil diye biliyorum.

18. Orçun Hafızoğlu

Orçun Hafızoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    teşekkur ederim Emre abi o zaman başka motorlara bakacagim :)

19. Emre Çağlar

Emre Çağlar Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Rica ederim ne demek.aslında motorunu falan almadan Honda dan güvenli sürüş 1 i alırsan daha faydalı olur.Sonra belki tavsiye falan verirler belki farklı motosikletleri deneme şansın olur vs
    Eğitimlerde daha fazla şekillenioyor aslında ne istediğin ne kadar hakim oldugun vs.

20. Mehmet Fatih Bütün

Mehmet Fatih Bütün Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    150cc'lik Honda CBF 150 harika bir seçim. Veya 125 cc'lik olarak Kanuni S125T'yi öneririm. Kanuni'den mutlaka memnun kalacaksın. 150 cc'likler arasında Kanuni'nin en kullanışlı ve en verimli motorsikleti Puma150'yi mutlaka öneriyorm sana. Hiçbir konuda zorluk çekmeyeceksin. Yedek parça ve servis durumu da oldukça tatminkar. Motorsikletin hakkında Türkiye'de geniş bayi ve servis ağıyla Kanuni'den endişe duymassın hiçbirzaman. 4 yıllık kanuni sürücüsü olarak sana tavsiyem bunlar. Aceleci olma. Motorsiklet alana kadar teorik bilgileri öğrenmeye ve kavramaya çalış. Ve hatta arkadaşlarından motorsikletini ödünç alıp ara sıra kendini sına. Sana iyi fikirler sağlayacaktır. O yüzden aceleci olma. İyi günler.
    www.kanuni.com.tr