ATV Nedir ?

Konu, 'Cross - Off-Road Kullanıcıları Bölümü' kısmında Alican tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Selamlar Atv motosikletleri biraz araştırdım ve paylaşmak istedim
    İlk olarak atv ye çoğumuz heves etmişizdir.Yok en azından 4 teker 2 tekerden iyidir düşmeyiz gibi düşüncelerle kendimizi avutup bayisine gidip fiyatlarının çok uçuk olduğunu ve yıllık vergilerinin 1600 cc bir otomobilinki kadar olduğunu görünce ya bu sevdadan vazgeçmişizdir yada 2 tekere yönelmişizdir.Ben iki tekere yönelenlerdenim ama merakımı gideremiyorum ve araştırıyorum buyrun atv hakkında her şey:
    ATV (İngilizce: All Terrain Vehicle) dört teker üzerinde hareket eden, içten yanmalı motorla güç alan tek ya da çift kişilik, her türlü zeminde yol alabilen bir araçtır. Hobi amacıyla üretildiğinden dolayı, özel eğitim almak gerekmeksizin herkesin kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bunun yanında eğlence yaparken sakatlanma ve yaralanmaları engellemek için bazı ayrıntılara da girilmiştir. Atv turlar genelde düzgün yollar yerine arazide yapıldığı için şartlar göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler alınmıştır.

Bu araçlarda 50-500 cc arasında değişen hacimlerde motorlar kullanılmıştır. Küçük hacimlerde yeterli gücü elde edebilmek için yakıt olarak benzin tercih edilmiştir. Bu değerler arasında 7-35 hp güç üretebilen motor seçenekleri mevcuttur. Motorlar, genellikle elektronik ateşlemeyle çalışmaktadır. Bazı modeller, elektrikli marş ile çalışırken, bazılarında marş pedalı kullanılmıştır. Her iki motorun bulunduğu modeller de üretilmiştir.

Atv safari esnasında sorun çıkartmayacak lastikler tercih edilmiştir. Hava basınçlı lastiklerde et kalınlığı fazla iken, dolgu maddeli lastiklerde dayanıklı malzeme kullanılmıştır. Güç aktarımında şaft veya zincir tercih edilmiştir. Şaftlı modellerde sarsıntı daha fazla hissedilirken, zincirli modellerde ise kopma riski mevcuttur. Arka frenlerde genelde kampana kullanılmıştır ancak ön frenlerde kampana ya da disk fren, modellerde farklılık göstermektedir. Vites olarak kullanım kolaylığı açısından otomatik şanzıman tercih edilmiştir. Atv tura katılımdaki temel amaç, eğlence olduğu için kullanımı eğitim isteyen donanımlardan kaçınılmıştır, otomatik şanzıman da bunlardan biridir. Üreticiler tarafından 3-6 ileri şanzıman seçenekleri sunulmuştur. Geri vites Atv'lerde kullanılamaz denemez, çünkü çok az da olsa bazı modellerde mevcuttur. Gece turları için farlar, park ve stop labbaları unutulmamıştır.

ATV ile yarış yapan gençlerAtv motorlar günlük hayatta trafik için çok uygun değildir. Üretimdeki esas amaç hobidir. Bunun için konfor çok fazla gözetilmemiştir; ama bu rahatlıktan taviz verdiği anlamına da gelmemektedir. Rahat, keyifli bir araçtır ama konfor için fazladan harcamalara da girilmemiştir. Uzun yol ihtimali çok olmadığından yakıt depoları 5-15 arasında sınırlı tutulmuştur. Sonuç olarak, atv motor, korkmadan binebileceğiniz, safari zevki yaşayacağınız, bolca keyif alacağınız bir araçtır.
    Atv olarak en kaliteli markaları sayarsak:polaris bombardier tgb kymco artic cat gibi markalar başta gelir.Bide türk ismi altında çin malı kanuni ler aman yanına yaklaşmayın:D
    Atv hakkında klasman yoktu mecburen buraya açtım yaralı olabildiysem ne mutlu.

orhan1461 bunu beğendi.
  2. erkan akman

erkan akman Yeni Üye

Atv motor un zevkini keyfini ancak arazide kullanan bilir dolaysıyla yüzeysel araştırmalar la fikir sahibi olmak oldukça zordur , atv motorunu 3 yıldır kullanıyorum dağlarda ormanlarda özgürce dolaşmanın keyfine tadına vardım ,en büyük sorun şimdilik yaygın olmaması dolaysıyla arkadaş bulmakta zorlanıyor olmam ,yalnız başınıza dağ bayır orman da dolaşmak pek akıl karı değit tabiki , dolaysıyala facebook ta bursa atv tutkunları buluşma noktası oluşturduk ... Atv severleri meraklılarını bekleriz

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Değerli forum üyesi arkadaşlarım
    Bizler bu forumu ayakta tutmak için emek sarfediyoruz.
    Ama bazı üyelerimiz bu forumu selamsız köy veya yol geçen hanı sanmaktalar.
    Bu foruma üye olan her kişi emeğe saygı adına foruma selam vermek zorunda.
    Ayrıca bu forumda herkes birbirinizi tanıması açısından tanıtım yapması gerekmektedir.
    Bu böyle devam ederse işimiz çok zor olacaktır.
    Selam yok tanıtşma yok sor sorunu al cevabını git bir daha uğrama.
    Olmaz beyler hanımlar olmaz.
    Normal şartlarda yani sokata selam vermeden bir motosiklet bayiine soru sorarsanız ne cevap alırsınız burada aynısı olur.
    Kişi emek harcayanların emeğine saygısını göstermiyorsa kendini tanıtmaktan aciz ise bizim de vereceğimiz cevaplarımız olmaz olmamalı.

Bakınız ne demişiz bizim buralar için.

[​IMG] Çok Önemli!!! [​IMG]

>>>>>MF Kuralları<<<<<

>>>>>Kullanıcı Adı (Nick)<<<<<

>>>>>Profil Bilgileriniz<<<<<

>>>>>Sizi Tanıyalım<<<<<

Anlayışınız için teşekkürler, Motosikletforum Yönetimi...

Mesajımda yer alan gerekli şartlar yerine gelmediği sürece bu konu kilitli kalacaktır.Emeğe saygı yoksa bilgi de yok.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.