Aynaların ayarlanması tekniği

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklette Ayna Ayarı…

Motorunuzda ki ayna tipi ve büyüklüğü sizin arkanızda göremediğiniz kör alanların büyüklüğünü belirler. Yaşam kurtaran bakış dediğimiz ve her sollama öncesi, hat değişimi öncesi, frenleme öncesi ve kavşaklara yaklaşırken yapılan omuz üzerinden kısa bir geriye bakış atma davranışına ek olarak da arkanızın tüm sürüş boyunca her 8-10 saniyede bir aynalarınızdan kontrol edilmesi şarttır. Bu sebeble ayna ayarlarınızı arkanızdaki göremediğiniz alanları en küçüğe indirecek şekilde ayarlamanız gerekir.

Arkanızın sürekli aynalarınız vasıtasıyla kontrol altında tutulması motosiklet sürücüleri için vazgeçilmez bir zarurettir. Şayet sizi ürkütecek şekilde bir araç arkanıza yaklaşıp sizi sollamışsa ve siz ancak bu geçiş olurken bunun farkında olarak ürkmüşseniz siz arkanızı kontrol altında tutmuyorsunuz demektir.

Aynaların ayarlanması tekniği:

Aynada dikkat edilmesi gereken ilk nokta siz hareket edip yer değiştirdikçe arkanızın görünümünde ki değişiklikleri gösteren doğru uzaklık açısının elde edilebilmesidir. Aynalardaki görüntülerin uzantılarının bir yerde birbirleri ile kesişmesi demektir. Yani birinin göremediğini diğeri gösterebilmelidir. Aynalar size, yeterince uzağı gösterebilecek şekilde yüksek ayarlanmalıdır. Hemen arkanızda ki yol yüzeyini görmeniz gerekmez. Bir vasıtanın lastiklerini görmek önemli değildir. Çünkü arabalar yeterince yüksektir dolayısıyla aynaların hemen arkanızdaki yerin 20 cm üstünde olacak şekilde ayarlanması gereksizdir. Arkanızda olabildiğince uzağı görebilecek şekilde ayarlarken dikkat edeceğiniz şey kör alanları küçültülerek arkanızdaki bir aracın bu alana girdiğinde bir ucunun, önü yada arkasının aynalarınızın görüşü içinde kalmasıdır. Yani bu alan içine bir araba yada motosikletin tamamen görünmez kalacak şekilde sığmasını engellemek gerekir.

Ayar için motorunuzda dik pozisyonda oturun ve önünüzden bir arkadaşınız sizin peri ferik görüş alanınızdan çıkıncaya kadar geriye doğru yürüsün. Bu arada siz sürekli ileriye bakıyorsunuz, başınızı ve bakışlarınızı kıpırdatmıyorsunuz. Kişinin sizin peri ferik görüş alanızdan çıktığı noktaya bir kuka(işaret) koyun. Şimdi aynı şahsın tam arkanızdan işaretlediğiniz bu noktaya doğru yürümesini isteyiniz. Kişi işaretli noktaya doğru yürürken bu seferde aynalardan kaybolduğu yeri işaretleyiniz. İşte işaretlediğiniz bu iki nokta arasındaki alan sizin kör alanınızdır. Bu iki nokta arasına giren bir aracın bir tarafı aynalarınız tarafından tespit edilecek tarzda ayarlarının yapılmış olması lazımdır. Ayarlayamıyorsanız o zaman aynalarınız yeterince büyük değildir. Daha büyük ayna kullanınız.

not:

Çevresel(periferik) görüş:

Kısaca çevresel görüş yani merkezin dışındaki görüştür.

İleriye bakarken iyi bir çevresel görüntü alabilme ihtiyacı motor görüşünün kritik bir başka yönüdür. Siz dar merkezi görüşünüzün(foveal) dışında yatan tehlikeleri tespit edecek yan görüşe(periferik-peripheral) de bağımlısınız.

Çevresel görüntü egzersizi; iki elinizle birer kalem yada benzeri objeleri tutun. Kollarınızı iki yana açarak uzatın. Eğer iyi bir çevre görüşünüz varsa bu objeleri direk olarak tam ileri bakar haldeyken gözlerinizin köşelerinden görebilmelisiniz. Pratikle çevresel görüş sınırlarınızı genişletebilirsiniz

2. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Paylasım ıcın tşk ler

3. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Onunuzdeki 100 metrede olusabilecek bir tehlike yoksa sizler de benim gibi vucudunuzu saga sola oynatarak aynalardan daha genis bir alan gormeye calisiyor musunuz?
    Yoksa ben mi paranoyagim?

4. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Motosiklet aynaları (yada benim motosikletin aynası) arkayı otomobiller kadar net ve geniş gösteremediğinden dolayı bence vücudumu sürekli oynatırım ki arkada olan biten ne varsa görebileyim.. vücudumu oynatmama rağmen arkayı tam olarak göremediğimi hissediyor ve bu durum beni sürekli rahatsız ediyor.

5. ibrahim KARAGÖZ

ibrahim KARAGÖZ Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    teşekkürler faydalı paylaşım için :D

6. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    motoru durup dururken bir saga bir sola yatirinca her sey gozukuyor :D
    Hem boyle yapinca arkanizdaki manyak oldugunuzu dusunup biraz geri duruyor.
    Zaten keskin virajlarda en sevdigim sey, aynaya baktigimda arkadaki her seyi gorebiliyor olmam.

7. Okay Okyay

Okay Okyay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    süper paylaşım teşekkürşler

8. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    faydalı bir paylaşım benzeri bir konuyuda ben açmıştım herkesin incelemesi ve okuması gereken bir konu teşekkürler

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Daha uzun kollu ve geniş açılı ayna alın takın.Vucudunuzu oynatarak nede motosikletin stabiletisini bpzmaya çalıştığınızı anlayamaıyorum.

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Size acilen bir eğitim yazıyorum.
    Anlayamıyorum viraj da bakmanız gereken şey aynlardan arkayı görmek değil virajın çıkışıdır.Önünüze bakın.Bırakın arkadan gelen düşünsün siz değil.
    Unutmayın altın kural.Nereye bakarsanız oraya gidersiniz.Bunu değiştirmeye çalışmayın mümkün değil beceremezsiniz.

Ayhan Ertekin bunu beğendi.
  11. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Senol Bey,
    Hepsini cok iyi biliyorum ama hepimiz ara sira boyle seyler yapiyoruz. Robot gibi motor suren cok az insan vardir. Egitim eksikliginden yaptigimizi sanmiyorum bu tarz seyleri.

Buyuk kollu ayna kullanamam cunku sehir icinde suruyorum ve her gun 130(usenmedim saydim) adet kirmizi isiktan geciyorum. O tarz ayna alirsam en az 20 defa ac kapa yapar ayarini bozarim durmadan.
    Belki cok ic acici seyler soylemiyorum ama duran trafikte araba gibi bekleyecek olsaydim araba kullanirdim.

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ben robot gibi benzetmenize katılamıyorum.
    Ve ben yinede eğitim eksikliğine ısrarlıyım.Eğitim sadece kapalı alanı kastetmiyorum.Motosiklet kullandığımız sürece her daim eğitimden bahsediyorum.
    Bende günde 400 km yol yapıyorum Bursa gibi bir yerde.İstanbul'un onda biri kadar bir Şehirde.
    Ancak duran trafikte filtreleme yaparsanız daha sağlıklı olur zaten.Ama akan trafikte gereksiz risklere gireriz ki buda hiç hoş olmayan durumları ortaya çıkarır.Yine de son karar sizin.

13. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Senol Bey,
    Giden trafikte mumkun degil filtreleme yapmam. Yaparsam da sollama yaparim giden trafikte.
    100 metre yari capim icinde arac varsa veya olabilecegini/cikabilecegini hissedersem zaten sut dokmus kedi gibiyim.

14. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Benim şöyle bir acemi sorum var:

Otomobilde olduğu gibi motorsiklete de aynaları ayarlarım, yaklaşık anlattığınız gibi. Öte yandan yavaş hızla sürerken = dik pozisyondayken her şey iyi, fakat hızanınca ve biraz yatınca (race tipi makine) hiç bir şey görülmez oluyor.

Bunun bir çözümü var mı?