Az bile yaptım!

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Özüm Bekdeşer tarafından paylaşıldı.

1. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Geçen gün iki şeritli bi yolda başıma bi olay geldi. Sağ şeritte araçlar park halindeydi. Sol şeritte önüm arkam bomboş ilerliyodum, ki bi tane kendini bilmez oto sürücüsü burnunu hafiften çıkardı. Kornaya bastım, durdu. Aynadan baktı, beni gördü (gözgöze geldik o yüzden eminim gördüğüne) ve sonra tekrar biraz daha çıkardı burnunu. Tekrar korna çadım bu sefer tınlamadı ve yola çıkmaya devam edince yavaşlayıp kendimi emniyete aldım, tam yanındaykende sürücü tarafındaki kapıya okkalı bi tekme oturttum!! Adam tabi anında durdu. Birden kapıyı açtı araçtan inmek için, bide üstüne motora çarptı kapısını. Bende anında yan ayağa alarak atladım motorun üstünden ve küfür, bağırış-çağırışla birlikte girdik birbirimize. Şansıma arkamda motorlu trafik ekibi varmış uzaktan görmüş olayı. Hemen geldiler ayırdılar tabi. Ordaki esnafında sayesinde tamamen aklandım :D adam hala hasar gören kapısının derdindeydi ama sinirlenen polisin de terslemesi ve tehdidi sonucunda benden şikayetçi olmadı, bende ondan olmadım. Polis adamı biraz bekletip beni gönderdi (tekrar kavga etmeyelim düşüncesiyle).
    Umarım bu o "insan"a bi ders olmuştur da trafikte iki teker üzerinde de can taşındığı aklının bir köşesinde kalır..
    Uzun uzun anlattım kusura bakmayın :))
    Anafikir: Motosiklet kazalarının çoğunluğunun diğer araç ve yayaların suçundan ötürü olduğu gerçeğinden yola çıkarak; Eğer hepimiz böyle tepkimizi koyar, insanlara anlayacağı dilden derdimizi anlatmaya çalışırsak, belki bir kişi az olur iki teker üzerindeki kaybımız..

2. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    olayın heyecanıyla ve haklılık payınızın da yüksek olması dolayısıyla verdiğiniz tepkiye herhangi bir şey söyleyemiyorum. lakin burada ve benim ve benden çok daha yetkin ve bilgili abilerimin, hocalarımın, kardeşlerimin genel tutumu motosiklet sürücüsünün sabırlı ve efendi olması gerektiği yönündedir. lütfen yanlış anlamayın, sizin yaptığınıza istinaden bir şey söylemiyorum, sizin yaşadığınızı fırsat bilerek bazı kavramları tekrar hatırlatmak adına yazıyorum bunları. hatırlamamız ve aklımızdan çıkmaması gereken temel kavramlardan bazıları:
    1. trafikte görünmezsiniz! kimse sizi görmez ve görmek zorunda da hissetmez!
    2. "motosiklet sürücüsü" efendidir, kendisini ve trafikteki herkesi düşünür; hatta kendisini düşünmeyen insanları (ve hatta maymunları) bile düşünür.
    3. "motosiklet sürücüsü" kültürlüdür. motosiklet ve trafik hakkında bilmesi gerekenleri öğrenmek için çaba harcar, okur, yazar, çizer, araştırır ve en önemlisi hiç bir zaman "ben oldum, her şeyi öğrendim" demez.

aklıma gelenler bunlar, bir hatam varsa, affola.

son olarak: sizin yerinizde olsam farklı bir tepki verirdim, şöyle yapardım, böyle yapardım demek istemiyorum, sizin davrandığınız gibi davranma ihtimalim yüksek...

benzer tartışmalar için:
    http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=8054
    http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=8758

daha birçok konu var buna benzer lakin üşendim şimdi aramaya... :)

3. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Teşekkür ederim eleştirinize. Haklısınızda tabiki. Ama sizde söylemişsiniz zaten, o anki psikoloji ve öfkeyle insan kaybediyor kendini. E gençlikte var tabi, malum yaş 22 :))) Kanımız kaynıyor, haksızlığa tahammülümüz daha az. Birde o an düşündüğüm şey, ya daha süratli olsaydım, ya önceden sezemeyip kendimi koruyamasaydım, tedbirli olmasaydım ne olacaktı? idi.. Bi maymun yüzünden başıma bir sürü şey gelebilirdi.
    Tekrar size hak verdiğimi söylemek istiyorum. Dediğiniz gibi daha sakin olmalıydım ama eğer orda tepkimi göstermeseydim geçip gidecekti. Ve belki bi gün yine böyle burnunu çıkararak bi motosikletçi kardeşimizin canına kast edecekti. Belki yine yapacak bunu tabiki. Akıllanmıştır diyemem ama, en azından ben görevimi yaptım diye düşünüyorum. (insanları bazen insan gibi bazende "insan" gibi uyarıp, bizimde canımız olduğunu öğretmeyi görev edindimde)

4. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bence doğru yapmıssınız
    ben katılmıorum efendı olmak lazım sozune :)
    Kardeşım sonuçta bızım hayatımız soz konusu bugun yapılan yanlıştan belkı bırsey olmaya bılır ama yarın baska bır yanlısta hayatımızı etkılıyecek bır kaza yapabılırız
    boyle durumlarda Tepkı gostermelıyız kı en azından bırdahakı sefere karsıdakı araç boyle durumlarda daha tedbirli olsun Biz belkı o araçla bırdaha karsılasmayız ama başka bır arkadasımız karşılaşırsa ona karşı en azından daha tedbırlı olur
    Sonuçta oto şöförunun sızın anlattıgınız kadarıyla sızı umursamadan sızı dusunmeden bılerek yaptıgı bır hareket

Özüm Bekdeşer bunu beğendi.
  5. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Öncelikle geçmiş olsun. Trafikteki önceliğiniz araç sürücülerini bilinçlendirmek olmamalı. Siz kendi güvenliğinizden sorumlusunuz. Haklı ölü olmak iyi bir şey değildir. Tavsiye ; yola çıkabileceğine ihtimal verdiğiniz anda karar verip durun veya kıvırarak ondan uzaklaşın ve tekrar karşılaşmamayı dileyin. Eğitim işini de kurumlara ve devlete havale edin. Otomobil kullananları eğitmeye çalışırken bir kazaya karışıp zarar görebilirsiniz.

6. levent atlı

levent atlı Yeni Üye

Motosiklet:
    SYM
    Geçmiş olsun.Dikkatli bir sürücü olduğunuz için zaten muhtemel bir kazayı önlemişsiniz.Haklı olacağınız bir kaza ,ama hiç kaza yapmamak tabiki en iyisi.
    Yaşın verdiği delikanlılıkla ve o psikolojiyle doğru davranmışsınız.Ama yinede asla trafikte araçtan inip kavga olayına girmeyin.Çünkü trafikteki magandaları dövmeye kalksanız sinir hastası olursunuz.Ayrıca araçtan inen kişi bir levye veya silahla inme ihtimalide var.
    İnsanlar gitgide daha sinirli ve trafikte daha bencil olmaya başladı.

7. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    geçmiş olsun. ben de size katılmıyorum. bir söz vardır. "kaya ile yumurta çarpışırsa, yumurta kırılır."şansınız varmış, otomobil sürücüsü durmuş ve yakında da trafik ekibi varmış. siz sinirlerinize hakim olamayıp o tekmeyi attıktan sonra, o sürücü aracı durdurmayıp, aynen sizin gibi sinirlerine hakim olamadığı için sizi sıkıştırsaydı; sonuçlar çok daha kötü olurdu. araç sürücüsü yine kapısını açıp aşağıya inerdi. fakat siz belkide yerden kalkamazdınız.

bir saat kadar önce ben de bir olay yaşadım, paylaşayım:

Cinnah'dan Ergin abiyle Atakule'deki kavşağa geldik. sol şeritte Ergin abinin arkasında durdum, yeşil ışığı bekliyorduk. yanımda büyük bir dört çeker vardı. Ergin abinin yanı boştu. "yol ver yanına geleyim" dedim. o da ileriye hareket etti. ben tam hamle yaptım, yarım metre ilerledim, aracın tamponunu gördüm. aynı anda durduk. ben tekrar yerime geri çekildim. sürücüyle göz göze geldim. elimle de işaret ederek " buyrun" dedim. o da eliyle de işaret ederek "siz buyrun" dedi. ben de başımı anladığımı ve teşekkür ettiğimi gösterecek şekilde salladım, o da aynı şekilde karşılık verdi. Ergin abinin yanına geçtim. kimse incinmedi, medeni bir şekilde yolu paylaştık.

Emre Özçelik bunu beğendi.
  8. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Geçmiş olsun demekle yetinmek istiyorum. Yorumlarım pek de parlak olmayacaktır.

9. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    geçmiş olsun.
    aynı tip olaylar bir kaç kez benim de başıma geldi hatta birini burada yazmıştım
    http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=1816
    adam size davacı olsa bile bir şey çıkaramaz çünkü hatalı çıkış yapan kendisi
    ve siz de motoru arabaya çarpmamak ve kendinizi korumak için bacağınızı
    dışa açmışsınız:) olay bu kadar basit;)

10. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni

Ben bu açıdan hiç düşünmemiştim ya :))) Haklısınız düşmemek, dengemi sağlamak içindi aslında o :D ama zaten kendi kapısına hasarın büyüğünü kendisi verdi kapıyı hızla açarak. Asıl motora bişey olsaydı ben ondan davacı olurdum :)) 1500 liralık motora kaç liralık hasar verecekse artık :eek: :D

11. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ne fark eder ha 1500 ha 25547416540000:) bir keresinde
    en soldan en sağa girmek isteyen taksiciyi boydan boya
    yarmıştım!! o zamanlar dr650 cross motorum vardı ayaklıkları
    takılınca herifin arabası 5-6 bin liralık olmuştu:)
    üstüne üstlük haklı çıkmaya çalışınca kafasına kaskı yemeden polisler yetişti
    tabii durum ortada, arkasına baka baka gitmişti:)

12. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Tavrım ve davranışım yüzünden bana kızan abilerim, kardeşlerim haklısınız. Ben "çok doğru bir şey yaptım" demiyorum. Ancak ben hep otomobil sürücülerinin haklı olmasından, hep bizim susmamızdan, hep ölen-yaralananların bizden olmasından bıkmış durumdayım. Ben kendi motosikletimi yeni aldım, daha bir kaç aydır kullanıyorum ancak bir sürü arkadaşımı kaybettim motor üzerinde.. Yaralanmayla atlatanda oldu, kolunu kaybedende. Her gün haberlerde de izliyoruz.. youtube u açıp mobese kazalarına bakarsanız 10 motor kazasından 8inde otomobiller suçlu.. Bu yüzden bu kadar öfkem, kendimi dizginleyemeyişim..

13. tolga.sensoz

tolga.sensoz Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Aynı olay Çorluda benim başıma geldi.Eşimle tıkır mıkır gidiyoruz ne güzel,aynen park halindeki araç beni göre göre önüme kırdı birden.Ki ben bu dangalağın araba tecrübemden ve bazı görünümdeki şoförümsilerin dangalakça ve linç edilmeyi hakedercesine araç kullanmaya çalıştıklarını bildiğimden hazırlıklıyımdır.Sözün özü kendimi riske sokacak bir duruma girmedim tahmin ettiğim için,ama insan görünümlüye sağlam bağırdım oda bana bağırdı ben yavaşladım o bastı gitti.Bu gibi durumlarda aslında tercihim genelde sessiz kalmak olur.Ama arkamda eşim vardı ve beni riske sokması ,görmezden gelmesi, inandığım tüm değerlere ters,o araçtan inmediği için şanslıymış,sakat bırıkardım ve gözümü kırpmazdım!(baktım halledebileceğim biri ,dedim bağır:p)

Allah bunun gibilerin belasını başka insanlara zarar vermeden versin.Hata yapmak başka,vurdumduymazlık başka.Bende hatalı çıkışlar yaptım zamanında ,ama indim yüzüm kızardı özür diledim.Devamlı tetikte olmaktan ne araba kullanırken nede motosiklet kullanırken olayın zevkine varamıyorum.

14. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    sahneyi başa sarıp olabilecekleri konuşalım;

araba hatalı ve seni görmeden ani çıksaydı;
    - arabaya çarpıp üzerinden uçabilirdin.
    - arabaya çarpıp sürücüye girebilirdin.
    - arabaya çarpıp yola savrulabilirdin.
    -hızın kesmemiş olsan araba sana çarpabilirdi.
    -hızın kesmiş olup adam seni yine görmeden çıkabilir ve yine sana
    çarpabilirdi.
    -......................

dikkatsiz sürücü sürüş koltuğunda olduğu sürece bu şıkları
    artırmak mümkün.

15. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni

Aynen öyle.. Saymakla bitmezki.. Ama dikkat edin, saydıklarınızda hep zararlı çıkan ben oluyorum. Onun kapısı çizilse, çamurluğu çizilse belki rötuş bile yaptırmadan kullanmaya devam edebilir. Ama benim kolum kırılsa, bacağım kırılsa yokki yedek parça..
    Birde tamam can tabiki en önemlisi ama, mal da canın yongası hani :)

16. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Hocam geçmiş olsun da sen yinede dikkat et. Sonuçta arabada kaporta var bizde yok, biraz da sürdüğümüz aracın farkında olmamız lazım. Olası bi tokuşmada %90 yamulacak taraf motosiklettir, ve tabii sürücüsüdür.

17. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Teşekkürler hocam. Her an dikkatli her an tetikteyiz zaten.. Malum uzun yaşamak istiyoruz iki teker üzerinde ;)

18. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Öncelikle Şunu demeliyim iyiki adam sana çarpmamış ne kadar haklıda olsan adam kendini bilmez ve göre göre yola çıkar belki bu olayda sen tekme atmış dahi olsan adam haksız ama kanunen ama işin diğer tarafı İstanbulda genellikle o araç sahipleri seni bulmak için uğraşıyor ve bilerek çarpıyorlar kendimden biliyorum bir taksici Ticari oto 4.levent civarında ani bir çıkışla yola girdi vurmadım ama bayağı tartıştık vs sonrasında 3-5 gün sonra adam beni tanıdı ve trafikte beni sıkıştıra sıkıştıra kovaladı taki ben sağa çekip dururana kadar sonrası ben hemen indim o inene kadar artık okadar sinirle herifin yancamından bir yumruk (korumalı eldiven işe yaradı) üstüne ininceye kadar kafamdaki kaskın darbeleri ağız burun dümdüz sonrası polis falan tabi arkamda bir motorcu görmüş şahit oldu bana öyle yırttık hiç sataşmamak lazım allah muhafaza bana çarpsaydı bende yerle bir dümdüz olmuştum. :)

19. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    İstanbulda yaşıyanlardan pek ses çıkmıyor...:) Neden...:) Bu konularda mutasyona uğradık,mutant olduk...:) İnsan kilometrede bir butür olayları yaşadıkça zaman ile alışıyor ve ona göre kullanmaya başlıyor...:)Kanunen doğru mu-değil,ama sağlımız ve hayatımız için doğru mu-evet...;):)

20. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    benim bir arkadaşım trafikte özellikle ara sokaklarda, dar yollarda hızlı araba süren ve çevreyi tehlikeye atan insanları gördüğü zaman, hiç düşünmeden polisi arayıp plakasını veriyordu ve "şuşuşu plaka bir çocuğa çarpıp kaçtı" diyordu (ki gerçekten bunun olmaması tamamen şans). doğru olmasına doğru değil (yalan beyan vb. nedenlerle) belki ama o adamın elbet bir noktada polis tarafından durdurulacak olması ve hiç bir şey olmasa da biraz olsun sıkıntı yaşayacak olması bir şekilde bizim açımızdan rahatlatıcı bir durum. hani bir şeyler öğrenir belki...