Bahçelievler/haznedara teknik yardım lütfen :(

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında ANIL tarafından paylaşıldı.

1. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhabalar, Mondial MCT250 model Motorsikletim Var..Dün akşam Bütün uğraşlarıma Rağmen Çalıştıramadım Aküde Veya Buji de Problem var diye düşünüyorum Soğuktan Çalışmama Gibi Durmuyo Ateşleme deki Ses çok farklı ama Bilgisi Ve tecrübesi Olan Biri Yardımcı Olabilirmi..Bahçelievler/Haznedar MEdicana Hastanesinin oradayım ..Yardımlarınızı Bekliyorum lütfen :(:(

2. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba marşta farklı ses geliyorsa akü bitme ihtimali yüksek. Yapacak tek bir sey var aküyü çıkartıp bir yerde şarj ettirmek.

ANIL bunu beğendi.
  3. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ama Hiç Bi bilgim Yok Nasıl sökücem Ne yapıcam :S

4. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    anıl civarda hiçmi tamirci hatta otomobil tamirciside dahil yok? aküyü söksen olay bitecek

5. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Recep Abi Var Ama yarım Saat Uzaklıkta minibüsle..Ve izin günüm çarşamba Akşam 8de paydos o saatte kımse gelmez dıye dusunuyorum yada motoru oraya surukleyemem aksam bakıcam artık aküyü sökersem oraya sabah minibüsle gidebilirim..düşüncem bide aküde değilse yandım daha takamam yerıne :S

6. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    anıl motorun garantide değilse sana bizim yetkili servisin numarasını yollarım gelir bakar bana bilgi verirsen sevinirim

7. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Anılcım yani yapacak başka bir şey yok ki. Sökmesini bilmiyorsan yoldan bir motorcu durdur rica et.

ANIL bunu beğendi.
  8. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    yada vurdurarakta çalıştırabilirsin motoru aynı arabadaki gibi..

ANIL bunu beğendi.
  9. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda

Anıl kardeşim arkadaşlarımız yardımcı olmaya çalışmış ancak çalışma saatlerin uymuyorsa sana bir kaç şey tarif edicem bunları yap.

İlk olarak sorun marşın basmamasımı almamasımı? daha basit söylersem marşa bastığında marş motoru dönüyor sesini duyuyorsun fakat motormu çalışmıyor yoksa motor dönüyor sesini duyuyorsun motormu çalışmıyor?

eğer marş motorunun sesini duymuyorsan büyük ihtimal arkadaşlarımızında dediği gibi akün deşarj olmuş. Bu durumda sana bir yol söyleyim akünü götürüp gelmek madem zor oluyor.

Akünün bulunduğu bölgeyi aç ve bir eş dostun arabasınıda motoruna yaklaştır. iki adet tercihen farklı renk kablo bul bu kablolardan birisini bir ucunu otomobilin aküsünün artısına diğer ucunu ise motorunun aküsünün artı kutup başına bağla. diğer kablonun bir ucunu ise otomobil aküsünün eksi kutup başına ucunuda motorunun aküsünün eksi kutup başına bağla ve marşa bas. motor çalışırsa sorun aküdendir. daha sonra bu bağlantıyı birbirlerine ve bi yerlere değmeden sök motorunu 15-20 dakika tercihen yolda kullan. Eğer bu işlemide yaptığında marş motoru çalışmıyorsa arıza marş motorunda marş rölesinde veya elektrik tesisatındadır madem bilgin yok fazla kurcalama bir ustaya motorunu götür. Bu arada takviyede kutup başı bağlantılarına ve iki akününde aynı voltta olmasına dikkat et.. aksi taktirde daha büyük arızalara neden olursun.. sana bir şema çiziyorum daha rahat anlayabilmen için.

[​IMG][/URL][/IMG]

Şimdi eğer marş motoru dönüyor yani motor dönüyor ve motor çalışmıyor ise bununda üç tane sebebi olur.

Birincisi ateşleme sistemi. Bunun kontrolünü yapmak basittir. buji kablosunu sök. bu kablonun içine girecek ve metal bölüme değecek şekilde plastik saplı bir tornavida sok. bu tornavidanının metal ucunu ise motorun gövdesine 1 santimden biraz daha az yaklaştır ve marşa bas. eğer arada kıvılcım oluşuyorsa ateşleme sistemi sağlam eğer kıvılcım oluşmuyorsa sorun ateşleme sisteminden ateşleme beyni yanmış olabilir. sigortası atmış olabilir veya elektrik tesisatında sorun olabilir. yine tamirciye git.

Ateşleme var çalışmıyor. Yakıt durumunu kontrol et. depoya su girmişse bir şekilde bundanda çalışmayabilir. ve karbüratöre yakıt gelip gelmediğine bak diyecem bunuda yapman biraz zor olacak bu sebeple yine tamirci yolu görünür.

son olarakta komresyon sorunu. motorda aşınma çoksa veya sekman kırdıysan yada kompresyon kaçağı varsa motorun yine çalışmaz bu sebeple yine tamirci yolu görünmekte...

Dediğim gibi sorunun aküyse takviye yap birde ateşlemeya bak diğerlerinde bir sorun varsa iştende anlamıyorsan yapman çok zor... umarım yardımı olmuştur..

ANIL bunu beğendi.
  10. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Garantisi Yok..Aslında Böyle Bişey Yapabilirsek çok iyi olur Recep abi nereden gelıcekler? mümkünse Alıyım numarayı..Hepinize Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.. akşam bütün yontemlerı denıycem

11. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Önemli değil arkadaşım. Yanlız bu tarz işlemlerde dikkat etmende fayda var.. bu sebeple dikkatli çalış derim.

ANIL bunu beğendi.
  12. Recep Varlı

Motosiklet:
    Salcano
    anıl gerekli bilgiyi servise verdim numarasınıda sana özelden yolldım kolay gelsin tekrara geçmiş olsun

ANIL bunu beğendi.
  13. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    İlginiz İçin Çok teşekkür Ederim..Çok iyiniyetli Davrandınız Mf ailesinin Kalitesini Bir Kez Daha Anladım Çok çok teşekkürler..Allah Razı Olsun hepinizden..

14. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Vermiş olduğunuz bilgiler için sonsuz teşekkürler..Dün akşam takviye kablosu buldum bi yerden,yoldan geçen bi motorcudan rıca ettım takvıye yaptık calısmadı.Ateşleme sistemi yada bujide sorun var sanırım,birini buldum gelip motoru yerinde görücek yardımcı olucak inşallah.servise götürmek için kamyon parası fln biraz pahalı geldı artık ne olacak bilmiyorum. tekrar tekrar yardımlarınız ıcın tesekkurler..

15. Emrah.Saka

Motosiklet:
    Honda
    Önemli değil arkadaşım. umarım büyük bir sorun çıkmaz..

ANIL bunu beğendi.
  16. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Umarım...:(