Bakmayı bilmek

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  R. Paul Ruskin, öğrencilerine yaşlanmanın psikolojik belirtilerini öğretirken onlara şu olayı okur:

  “Hasta ne konuşuyor, ne de söylenenleri anlıyor. Bazen saatlerce anlaşılmaz şeyler geveliyor. Zaman, yer ya da kişi kavramı yok. Yalnız, nasıl oluyorsa, kendi adı söylendiğinde tepki veriyor. Son altı aydır onun yanındayım, ne g=ör==ün==üş==ü i=çin bir çaba sarf ediyor ne de bakım yapılırken yardımcı oluyor. Onu hep başkaları besliyor, yıkıyor ve giydiriyor.Dişleri yok, yiyeceklerin püre halinde verilmesi gerekiyor. Gömleği salyalarından dolayı sürekli leke içinde. Uykusu sürekli düzensiz.
  Gece yarısı uyanıp çığlıklarıyla herkesi uyandırıyor. çoğu zaman mutlu ve sevecen, fakat bazen ortada bir sebep yokken sinirleniyor. Biri gelip onu yatıştırana kadar da feryat figan bağırıyor.”

  Bu olayı okuduktan sonra, Ruskin öğrencilerine böyle birinin bakımını üstlenmek isteyip istemediklerini sorar. öğrenciler bunu yapamayacaklarını söylerler. Ruskin, kendisinin bunu büyük bir zevkle yaptığını ve onların da yapması gerektiğini söyleyince öğrenciler şaşırırlar. Daha sonra Ruskin hastanın fotoğrafını dolaştırmaya başlar. Fotoğraftaki doktorun altı aylık kızıdır.


  Dr. Ruskin, Amerikan Tıp Birliği Dergisindeki makalesinde,(günümüzde çok yaşandığı gibi) gülünç bir yanlış anlamanın insana nasıl tamamen farklı bir perspektif kazandıracağını anlatmaktadır.

  Allen Klein'den

  YYÜCE ağabeyimden alıntıdır.
   
 2. Gökhan TUNALI

  Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  770
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Eskişehir,yazları Ayvalık.
  Motosiklet:
  Honda
  Genelde yaşlanmanın sonunda insanlar bebekliğe doğru yolculuk yapar. Profösör dahi aramak istemiş.
   
 3. Onur Filiz

  Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  8 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.734
  Beğeniler:
  809
  Şehir:
  KIRKLARELİ/VİZE
  Motosiklet:
  Hyosung, Mondial
  ilk bakışta yaşlı birisini hayal ediyor insan..bakış açısmız bu yönde gelişmiş ( şahsiyetim için kouşuyorum ) ama bebek olduğunu duyunca bakış açımın ne kadar yanlış olduğunu yaklaşımımın ne kadar mantıksız olduğunu anladım..güzel paylaşım şenol abi tşkler :)
   
  Şenol SEL bunu beğendi.