Başlangıç için motor karmaşası!?

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Bilal tarafından paylaşıldı.

1. Bilal

Bilal Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Arkadaşlar merhaba,
    Yeni katılanlar kısmında kendimden kısaca bahsetmiştim...

Dün gece üye olduktan sonra okuduğum 50yi aşkın konu sonrasında kafam öyle bi karıştı ki... :confused: :confused:

İki teker konusunda sıfırım desem yeridir (uzunnn yıllar bindiğim bisiklet hariç)...
    "Başlangıç için hangi motor?" sorusuna forumda yer alan onlarca konuda dahi kesin bir cevap verilememiş :( tabii ki kesin cevabı bi yerden sonra motoru sürecek kişi karar verir ama hani o konuları okumadan önce daha az kararsızdım gerçekten :)

Honda CBF 150
    Yamaha YBR 125 (City)
    Honda CBR 125 (R)
    ve birkaç başka marka ve model daha...

Kendim için konuşunca maddi açıdan fazla yükselmeme sınırım olduğu için galiba forum genelinde kalan 2 model var; Honda CBF150 ve Yamaha YBR 125...

Fiyat farkı yok, ufacık bi motor hacmi fark sayılmaz gibi, görünüşte de fotolardan bakıldığında pek fark yok...
    Forumdaki ileri seviye kullanıcıların yorumlarında genelde CBF 150 daha ön planda yer alıyor...

Başlangıç için marka&model arayışı içinde olanlara da genellikle ilerisi için düşünülen tarz soruluyor!!? Racing düşünüyorum ve istiyorum ama sıfırdan belli bi seviyeye kadar bu iki motor ile gelmem ileride olması muhtemel racing sürüşünü etkilemez herhalde?! Racing düşünüyorum diye Honda CBR 125 R mı düşünmem lazım?

Bir de 178 boy 90 kilo orantısızlığını düşününce Repsol'un altımda ufak kaldığını gördüm! Bozden rumuzlu arkadaş çok yeni Repsol kullanıcısı olarak yorumlarını ve tavsiyelerini merak ediyorum... :confused:

Biraz uzun oldu farkındayım ama karar vermesi gerçekten zor bi durum...
    Yardımlar ve yorumlar için şimdiden teşekkürler..

2. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    yazını okuduğum kadarı ile sana en uygun motor cbf 150.şimdiden hayırlı olsun.

3. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    bencede cbf 150 yada yamaha ybr 125 arasında tercih yaparsan pişman olmassın

4. semih_55

semih_55 Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    ben ybr125cc yi tek geçerim honda alma derim bende var hondaya kıl kaptım daha almam honda egsozdan ses gelcene motordan ses gelio hepsi öle ama yamahada tık yok egsoz sesi var sen yamaha al pişman olmazsın şimdiden hayırlı olsun

5. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Tecrübesiz olduğun için 125 cc ve üstünü kesinlikle önermem...
    Zaten sende şuan 125 lik bir motor düşündüğüne göre şuanki ortamda tek mantıklı seçenek YBR 125 derim...
    Bende emanet duran bir ybr var.Sahibinden çok ben biniyorum. :) Honda CBF de kullandım azda olsa.İnan aralarında bir fark yok.Al sıfır bir ybr hem işi öğren hemde başın ağrımasın dostum...
    Ayrıca Yamaha'nın servis bakımı Honda'ya göre daha düşük... Hondanın yedek parça fiyatlarıda yine biraz fazla.
    YBR seni üzmez zaten dikkatli kullanıp,bakımlı tutarsan.

6. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    hangisini alırsan hayırlısı olsun ama bütün ekipmanın tam olsun aman dikkat

7. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Merhaba :)

Aslında benden çok daha deneyimli arkadaşlar var ama büreçleri yeni geçirdiğim ve tek (ve çok kısa) deneyimim olduğu için iki kelam edeyim bari :) Başka marka ve modeller için iyi ya da kötü diyemem çünkü denemedim. Ama hepsini İnternet'tn çok inceledim, görüşleri de okudum.

İtiraf edeyim, ben bu konuyu tam altı ay araştırdım, kafa karışıklığım bir arttı bir azaldı, ama sonunda karar verdim. Derler ya: Yanlış karar vermek hiç vermemekten daha iyidir diye :p

Son iki gündür gönderdiğim e-postaları izlersen düşünceleri görürsün. Herkesin kriterleri farklı, dolayısı ile kararı da farklı olabilir.

Ben sadece benim kriterlerimi ve düşünce yolumu söyleyebilirim:

1) İleride race kullanmak istiyorum, en fazla 600'e çıkacağım. Yaşım 45, bir süre kullandıktan sonra diğer/daha rahat modellere geçerim. Bu nedenle oturuşu/sürüşü race tipine yakın Honda CBR 125R ya da Kawasaki Ninja 250 almalıyım. İlk tercihim Ninja yönündeydi (zaten Kawasakinin hatlarına da hayranım) ama hem yedek parça sıkıntısı, hem servis/distribütörü hakkına söylenenler hem de fiyatı nedeniyle şimdilik vazgeçtim.

2) Bu yaştan sonra delikanlılık da yapmayacağım, delilik de, yasadışılık da. Yaşla ilgisi yok ama ne 200 km hız yapacağım (Ninja 250 200kmph, CBR 125R 120kmph yapıyor), ne tek teker, ne de araçlar arasında slalom.

3) Genellikle şehir içinde kullanacağım, arada İstanbul çevresine 50-100 km uzaklara günü birlik giderim. Arada artçım olacak, ama öyle olunca daha dikkatli olacak daha yavaş gideceğiz zaten. Race olduğu için uzun yolda boynum-sırtım tutulacak (yaş 45), arada mola vereceğim, 125 cc ile çok hızlı hızlanamayacağım (zaten drag yarışlarına katılmayacağım bunla), yokuş çıkarken biraz zorlanacağım (eh olsun o kadar da).

4) İlk motorum olduğu için bir yerlerine bir şeyler olması ihtimali var. Pahalı bir şey alıp da ziyan etmemeliyim. Daha pahalı yatırımı bir sonraki makinemde yapmalıyım. Unumamak lazım ki 125 cc'ler 3000-9000 arasında, 600'ler 20.000'den başlıyor.

Sonuçta şu adımları attım/atacağım:

1) Altı ay boyunca İnternet'ten tüm sürüş teorilerini tekrar tekrar okudum. Mühendis kafası ile işin fiziğini de anladım.

2) Ninja'dan vazgeçtim, CBR 125R de karar kıldım

3) Gittim kendime tam takım koruma aldım (1000 TL harcadım). Bir bot kaldı, onu da yarın fuarda bakacağım, robot gibi oldum. Kursa başvurdum. Eğitimlerde önce scooter kullandım, gayet iyi gitti ve son derece sıkıcı tabii ki. Sonra commuter kullandım, ilk kullanışım olduğu için iyiydi ama gene de beni tatmin etmedi. İlk eğitimlerde bile 3 kere (kontrollü modda) düştüm, korumalar sağolsun hiç bir şey olmadı. Sadece sol ayak pedalı ayak bileğime çarptı, bir hafta acıdı - yani bot da şart !!! Eğitimde ikinci kullanışımda hiç düşmedim.

4) CBR 125R'nin ikinci ellerine baktım, 3000-5000 arası, güvenemedim, aradaki farka değmez dedim sıfır aldım.

5) Bugüne kadar şehir içinde rodajda kullandım (havalar elverdiğince). Yani 5-6000 deviri geçmeyen, 50-60 km'yi geçmeyen şekilde. Yani henüz "race" kıvamını tam anlamadım. Trafikte gayet iyi gidiyorum, virajlar zevk verici, 50-60 km hızda bile hissettiğin rüzgar harika. Hızlanınca yatar pozisyona kayıyor ve müthiş zevk alıyorsun - eğer race zevki almak istiyor, onu ilerletmek istiyorsan harika ve (şimdilik) yeterli.

6) Bu ay havalar düzelirse Honda'nın Gebze'deki güvenli sürüş kurslarına gideceğim. Haftasonu iki gün, 280 TL. İkinci seviyeden başlayacağım. İlerletince üçüncü seviyeyi de alırım. Dördüncü seviye seneye kalır (600 cc'lik motora).

7) Bu motor ile 5.000-10.000 km yaparım, sonra yükseltirim diye düşünüyorum. Durumuma göre Ninja 250 ya da o zaman bakıp karar vereceğim bir 600cc'lik makine.

CBR 125R'nin eksik/kötü yanları (!!!) (okuduğum kadarı ile) şunlar:

1) Yedek parçası pahalı deniyor (özellikle düşünce kırılma ihtimali olan sinyaller 170 TL imiş, tüm yüksek modelleri ile aynı parça olduğundanmış).

2) Doğal olarak 125cc, düşük HP ve torque (ben de bunu tercih ettim - öğreneceğim !)

3) Egzos sesi beğenilmiyor, mobilet gibi çıkıyormuş, o yüzden egzos değiştiriyorlar (ben zoooorrrrrr diye gidenlere sinir olduğum için bence gayet iyi, sessiz ve çevreyi en az kirleten bir seçenek üzerindeki)

4) Arka teker bisiklet/mobilet gibi ince. Evet bu doğru. Daha kalın olabilirdi, ama işin mühendisliği bunu gerektirdi anlaşılan. Burada iki nokta var: (a) tipini bozuyor (b) yeri kavrama gücü azalıyor. Bunu çözmek için 130'luk lastik takarak hem görüntüyü hem de kavrama miktarını düzeltiyorlar. Ama bu üreticisi tarafından önerilmeyen bir şey. Bunu yapınca da sürtünme artıyor, son hızdan, güçten vb feragat ediyorsun. Bence iki freni de disk olduğundan buna gerek yok. Ben bu makineyi olduğu gibi koruyacağım.

5) Race'lerin genel kötü yanları (commuterlara göre): (a) kullanımları yorucu (b) artçı oturma yerleri rahatsız (c) uzun yol için uygun değiller (d) yollarımız çok uygun değil

Şimdilik bu kadar. Bilmem diğerleri senin içindeki kuşu uçurabilir mi :) Ama sanırım yukarıdaki son kalem birer commuter olan Honda CBF 150 ve Yamaha YBR 125 (City) ile karşılaştırmanı sağlayacaktır. Ama unutmayalım ki, CBR 125R de tam bir race değildir, sadece bir "race"dir - aslında grenajlı bir commuter :p Race kullanırken motor deposunu bacaklarınla sıkıştırarak kontrolü güçlendirmek gibi yöntemleri denemek için (üst modellerde olmasa bile) seçenek sağlayacak görünüyor.

Dediğim gibi bunlar bir çömezin düşünceleri. Lütfen daha uzman olanlar (markacılık yapmadan, gerekçeleri ile birlikte) bunları eleştirsin ki ben de daha iyisini öğreneyim.

Sevgiler, saygılar

8. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    bilal kardeş bencede sen hondayı tercih et
    bak trafikte en çok hangi motor car
    ufacık motorları bile 100000 km yapabiliyo bu hondanın

9. goksel ozdogru

Motosiklet:
    Honda
    olayın anti honda yada anti yamaha ile ilgisi yok bence
    ben 2 markayı da kullandım
    ama ortada gerçekler var biraz benzinden şikayet ediyorlar honda da
    ama ben 3 sene önce yamaha kullanıyordum 125 lik kros da arabam kadar yakıyordu 2 zamanlı olsa bile
    ama en son suzuki vardı oda arabamdan fazla yakıyordu
    ama 100 cc activa bile 100000 i kolayca anahtar değmeden yapabiliyor

10. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Koyu bir yamaha kullanıcısı olarak sana honda cbf 150 yi şiddetle tavsiye ederim. Ne demişler Honda Hayat Onda. Ama bide şöyle demişler, Alırsın Honda gider donda pantolon da :)

Şaka bir yana neden honda söyleyim sana. Ben yamaha kullanıyorum, ama yamahanın servisleri berbat, bir parça lazım olsa iki ayda anca geliyor. servisteki ustaların işten anladığı pek yok. Zaten yamaha ile beldeyama arasında ciddi sorunlar var. Beldeyamanın bu işi bırakacağı konuşuluyor, sonra ne olur bilinmez. Ama honda sağlamlık bakımından çok sağlam servisleri oturmuş parça sorunu yok. Bu yüzden Honda diyorum.

Önder Yıldırım bunu beğendi.
  11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    181 cm boy 80 kg de olan biriyim.Çok değişik motosikletler kullandım.GL 1500 de kullandım.KTM LC4 de.
    Şu anda ybr 125 kulanıyorum.Bu ybr ile Mardine gittim geldim.Bu ybr ile marmaris datça yaptım.Onceki ybr mle barı karadeniz turu yaptım.Yaklaşık 7000 km lik bir tur yaptım.

Hondanın CBF 150 side iyi ama yamahaya göre yedek parçası çok pahalı.bakınız pahalı değil çok pahalı diyorum

Keza serviste ona göre.

Ybr de yağ filtresi yok.Hava filtresi daha toleranslı.Ve honda da arka monoshok amotrisor buyk modellerde oldugu gibi tutarlı değil.Toprak yolda da kullandım sonuş memnun edici değil.Ybr ile yaptıklarımı toprakta yaptım ve toprağı öptüm.Ybr ile daha sertlerini yaptım sorun olmadı bir kere oldu ama ybr de parça yan sanayii çok çok hesaplı geldi.
    Şu anda ynr ile çok mutluyum.Çokda tavsiye ederim.
    Hatta ybr ile Dünya turu yapan bir çiftte var.
    Ybr ile Himalayalar turuda var.Bilmem anlatabildim mi.

Erol bunu beğendi.
  12. goksel ozdogru

Motosiklet:
    Honda
    valla şenol abi bayağı cesaretlisin
    ben ölsen 125 lik bi makinayla 100 km üzeri yola çıkmam
    bizimkiler zamanında jawa veya bmw (125) 800 km yol yapar memlekete falan giderlerdi de aklımız almazdı . cesurca :eek:

13. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Benim yaza kadar zamanım olduğu için altı ay araştırdım :) Senin önünde öneri yapan ustaların var. Bence git iki makineye de bin. Kendini hangisinde iyi hissediyorsun bir bak. Buradaki yorumları da dikkate al, ücretlerini de dikkate al ve motoru da hemen al. ÖTV hazır düşükken :)

14. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ha bu arada ben 176 boyunda ve 80 kiloyum. Motorun üzerinde pek fena durmadığım söyleniyor :) Bu arada CBR 125R'nin üst taşıma limiti 180 kilo. Yani artçı olarak çok şişman bir kız arkadaş bulma :D

15. polat

polat Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşım honda alıcaksın basacaksın gideceksin benzine para vereceksin tamirciye para vermiyeceksin :)
    Parçasının pahalı olma sebebide bu fazla problem çıkartmadığı için yedek parça fiyatı yüksek

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

3 ay geçerli ama ipler iktidarın elinde.Uzatabilirlerde.Ama kumar oynamamak lazım.
    Mesela şu anda yamaha Bursa bayyinde 2008 yuvarlak farlı ybr ler 3350 TL yanıda shad kask ta hediye
    2009 City modelleri 3550.Benim tercihim city den yana olurdu.Ondeki rüzgarlık çok işe yarıyor.hele uzun yolda.
    Ben şu an kısa bir turdan geldim.Bu8rsa dün geceden beri yağışlı.Çamurada daldım taşlı dere geçişlerinede.Ama cbf li arkadaşım çamurda olsun derede olsun yerden kalkamadı.Oda iyi sürücü:bir ara motorları değiştik sonuç gene aynı.Monoshock amotisör 5 para etmez.Ama ybr ile arkadaşım aynı yere benzer yerlerden hiç sorunsuz geçti.Ben nayağı terledim geçerken.
    Cbf le asfalttan ayrılmayacaksan iyi.

Bu arada ben şahsen Bursa Yamaha yetkili servis/bayyinde ne yedek parçada nede işcilikte nede servis kalitesinde hiç sorun yaşamadım.Sorun yaşadığınız servis/satış/bayiileri ilgili yerlere bildirmekten çekinmeyin.Yok ben yapamam diyorsanız bana pm veya msn ile bildirein ben yapayım.Daha ötesi var mı bu işin.

Haa ben ekonomik sebeplerimden dolayı şu anda yamaha kullanıyorum.
    Ama durumum müsait olsun ilk alacağım alet BMW F 650 GS.Her hava ve yol şartında gidiebilecek yegane motor.Benim bir sözüm var heryerde derim.
    Aklın yolu BMW
    Ama şartlar şu anda musait değil ybr ile yola devam

Mayıs 16 da Bursa'dan 48 motosiklet olarak bir tura çıkıyoruz.1200 GS te var KTM 990 Adv de var 150 lik sukutırda var grupta.
    İlk gün Bursa - Safaranbplu yapacagız.
    2, gün Safranbolu - amasra
    3.gün Safranbolu - Bartın - Safranbolu yapacagız.
    Ve ben ybr ile katılacagım bu tura.
    Buyrun sizide beklerim.

17. Koray

Koray Üye

Motosiklet:
    Gilera
    Polat abi haksız sayılmazsın

18. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
  19. tolgafb