Baslangic onerileri

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında MF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. MF Okuru

MF Okuru Misafir

Oncelikle merhabalar. 17 yasindayim ve onumuzdeki ay ehliyetimi almaya karar verdim. Chopper bolumundeki bir suru yaziyi okumama ragmen netlestiremedigim birkac nokta var. Forumdaki yazilarda genelde 250 cc'nin ustune cikilmamasi gerektigi belirtilmis. Fakat gecen ay , hatri sayilir bir motor ureticisiyle( reklam yapmamam gerektigini varsayarak)konusmalarima dayanarak 883'luk ya da 1200'luk bir motorla baslamamin uygun olacagi soylendi. Boyum 1.84 kilom ise 80. Zaman ayirdiginiz icin simdiden tesekkur ederim. Zamaninizi caldiysam kusura bakmayin.

2. MF Okuru

MF Okuru Misafir

Eklemek istedigim bir kac sey daha var. Hem sizin beni daha iyi taniyabilmeniz icin, hem de motoru kullanim amacimi anlatmak icin bu eklemeyi yapma gerekliligi duyuyorum. Oncelikle amacim asiri hiz yapmak ya da bilincisiz bir sekilde trafige cikmak degil. Istedigim sey motorumun beni A noktasindan B noktasina saglam bir sekilde goturebilmesi. Gorusleriniz benim icin gercekten cok onemli ve kafama gore hareket etme gibi toy bir davranista bulunmam.simdiden tesekkurler.

3. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Hoşgeldin kardeşim öncelikle.

Ben 650cc ile başlamama rağmen Erhan şahittir bir çok kez zorluk çektim. 1 yıl geçti tam olarak alışmaya başladım diyebilirim.

1200 lük motorda herhalde yatırmaktan bacağımı kırardım. Darıco tabiki sana pahalısını sunacaktır. Sen tecrubeleri dinle derim.

Chopper konusunda cahil olduğumdan önerim çok olamıyacak

4. MF Okuru

MF Okuru Misafir

Ismail Bey oncelikle cok tesekkur ederim( Abi olarak hitap etmek icimden gelmiyor degil ama forumun formatina ne kadar uygun emin olamiyorum) .Darico'nun ne demek oldugunu anlayamadim. Acemiligime verin lutfen. Satici guvenilirligi konusunda size tamamen katiliyorum. Tecrubeye guvenmek kesinlikle daha mantikli. Ilerleyen aylarda sizi ve diger forum uyelerini sorularimla rahatsiz etmeye devam edebilirim. Simdiden cok tesekkurler

5. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    merhaba arkadaşım. aramıza hoşgeldin öncelikle sana keyifli forumlar.
    arkadaş öncelikle yaş kilo ve boy en son düşüneceğin noktalar. motosiklet sürücüsü olmak için önemli nokta tecrübe ve bilgidir. forumu tararsan başlangıç için yeterli bilgi bulursun. elbette herkez istediği motorla başlar bu işe ama önemli olan kötü tecrübeleri tekrar tecrübe etmemek. her işin bir raconu var. önce emeklemek. sonra yürümek ve daha sonra da koşmak lazım. 800 cc ve 1200 cc bir motosiklet kontrolü kaybettiğinde kötü sonuçlar doğurabilirler, ağırlıkları fazla, manevra yapmak zor. bunlar zamanla tecrübe kazandıkça olacak şeyler. arkadaşımın söylediği (yazım hatasıydı) satıcı elbette en pahalısıyla başla diyor. bu sağlıklı değil. gidip önce eğitim alırsan sana yardımcı olurlar, kullandıkça karar vermen kolaylaşır. buyuk cc ile de başlanabilir ama hatalarını telafi etmek bazan mümkün olmayabilir. forumda kaza ve yaralanmalarla ilgili sayfalarda var. en güzeli ufaktan başlamak 100-250 cc arası mümkünse 100-125 cc. şimdiden hayırlı olsun inşallah hevesin kırılmadan kazasız belasız başlarsın.

İsmail, Bilgin Turan ve Yavuz ÇIBUK bunu beğendi.
  6. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Kardesim hosgeldin. Hayirli olsun. Ben cok yillar once motora bindim. Sonra biraktim. Aralarda yine bindim ama tam olarak degil. 2,5 sene once, bilmeme tecrubem az da olsa olmasina ragmen 125 lik pcx ile bastan basladim. Simdi Yamaha MT03 kullaniyorum ama inan ki egitim alip gelistirmeyi dusunuyorum. Benim tavsiyem kucukten basla reflekslerin gelissin, tecrube kazan, aliş, buyuk motorlar orda duruyor tamam deyince gidip alirsin. Kazasiz belasiz surusler

7. MF Okuru

MF Okuru Misafir

Ilginizden dolayi cok tesekkur ederim. Soylediginiz kriterleri goz onunde bulunduracagim tabii ki. Bu ayin sonunda motor secimi ile ilgili sorularimi sormaya devam edebilirim. Simdiden tesekkurler.

8. Mustafa_Karik

Mustafa_Karik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşım hoş geldin ve hayırlı olsun. Bahsettiğin ve markasını telaffuz etmediğin ama ürün peletindeki en küçük modeli zaten 883 Sportster olan amerika'lı ( bundan böyle kısaca HD olarak anılacaktır ) sana başka tavsiyede bulunamayacaktır zaten. Teorik olarak ve bir çok zaman da pratik olarak büyük bir motor ile başlayabilir ve çok büyük bir hasar görmeden de alışabilirsin tabii. Ama kötü bir tecrübe yaşama ihtimalin nispeten küçük bir motora göre daha fazladır. Genellikle araba kullanmaya ve trafiğe çıkmaya başlarken de hemen hemen aynı mantıkla ( nasılsa sağa sola sürtersin gibi...) genellikle küçük bir araçla başlarsın. Aradaki fark, motor ile sürteceğin ( vurmaktan hiç bahsetmiyorum ) yerlerin çamurluk ve tampon yerine bu defa bacak, kol , kelle ve benzeri motor kaporta parçalarının olması ( motorda kaporta sensin ) . Diyeceğim şu ki ; HD sana satış mantığıyla başka bir öneride bulunamazdı zaten. Ben de senin düşündüğün tarzda bir motor kullanıyorum. 950 cc ve inan bana motorlar oyuncak değil. Öncelikle Aklı başında bir eğitim, sonrasında gerekli koruyucu malzemeler ve başlangıç için biraz daha küçük hacimli ve hakimiyeti kolay bir motor benim sana acizane tavsiyelerim olacaktır.

9. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Mustafa Abi çok iyi anlatmış...

10. MF Okuru

MF Okuru Misafir

Mustafa Abi tesekkurler. Motorlarin oyuncak olmadiginin tabii ki de farkindayim. Bu gibi konularda kesinlikle burnumun dikine gitme gibi bir huyum yok zaten. Onerileriniz benim icin cok onemli. Bu baslikta devam etmek ne kadar dogru bilmiyorum ama yeni baslik acip forumu kirletmemek daha uygun olur sanirim. Chopper cruiser tarzi bir baslangic motoru onerebilir misiniz lutfen? Tesekkurler.

11. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Mustafa abi ne diyorsa dogrudur

12. cagri.erarslan

cagri.erarslan Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Ne yazıkki ülkemiz bu konuda da ürün çeşitliliğine sahip değil. Benim bildiğim şu anda aktif olarak satılan ufak cc chopper/cruiser Regal Raptor var. Kanuni tarafından satılıyor ve emin değilim ama sanırım üretimi de onlara ait.
    Alabileceğiniz yeni başlayanlara uygun motorlar KTM Duke 125/200, Suzuki Inazuma, Honda CBR250, Yamaha YBR125, Honda CB125 veya supermoto tarzı Yamaha WR125 ve Kawasaki D-Tracker 125 cc.