Bazı motosikletçileri anlamakta zorluk çekiyorum

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında nuhcan tarafından paylaşıldı.

1. nuhcan

nuhcan Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Evet, gerçekten zorluk çekiyorum!

Bugün, yağmurlu ve hafiften soğuk bir İstanbul sabahında, otobüsle işe giderken bazılarının motorsiklete, üzerlerinde hafif bir yağmurluk, eldivensiz ve kasksız olarak (bazılarının usulen bir kaskı vardı) sürdüklerini gördüm.

Sonra düşündüm "Acana ben çok mu abartıryorum!"

Dizlik tak, bellik tak, korumalı montunu giy (yazlık ayrı-kışlık ayrı), özenle seçilmiş kaskını, özenle bağla, boynunu sıkıca kapat, eldivenini sıkıştır...

İşte bu yüzden anlamakta zorluk çekiyorum; hem bu insanları hem kendimi...

2. Yasemin Gül

Yasemin Gül Aktif Üye

Motosiklet:
    Keeway
    bu hep alışıla gelmiş bir görüntü değilmidir?
    :)

3. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    bu işin özü EĞİTİM ŞART!!!!!!!!!!

4. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Hehe. Yazın kasksız gezen bu adamlara sadece "eğitim şart" düşüncesiyle bakıyorum bende. Ama arkadaş +5 C havada kasksız gözlerini kısmış, tirtir titreyerek burnunu çeke çeke giden ahmağa inanın acımıyorum bile. Güvenlik + eğitim vs. tamam geçtin onları düşünmüyorsun diyelim. Yahu üşümüyor musun be adam. Sorunca bunlara "kask beni sıkıyo", "öyle sınırlandırılmak hoşuma gitmiyo" gibi cevaplar veriyorlar. Annemin bi lafı vardır o geldi aklıma. Ulen "İmir'in İti gibi titriyosun" hala neyin sıkılması neyin kasılması :) Allah akıl fikir versin diyorum, sinirleniyorum.

5. Ergun Erensir

Ergun Erensir Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Her koyun kendi bacağından asılır.:) Uzun yıllar sağlıklı motosiklet kullanmak istiyorsanız bu işin raconuna uymanız lazım.

6. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Dün akşam Ofisten (seyrantepeden) Ataköye motor ile gitmek zorunda kaldım.
    Üzerimdeki ekipman 1 kask 2 pantalon 3 kışlık mont 4 buff 5 eldiven 6 bot 7 termal içlik
    8 bellik
    İnanırmısınız rüzgar denilen hayin ufacık bir yeri açık buluyor ve donuyorsunuz sadece biraz ayaklarım üşüdü ve kaskın vizörünü yağışlı olduğu için 2 kademe ara ara açtım.
    birazda yüzüm üşüdü.
    Bu adamları anlamıyorum bende karşılaşıyorum onlar gibilerle bu nasıl bir direnç (kesin zatüre olurlar) öyle biniyolar ısrarla allah akıl fikir versin diyorum başka bişey demiyorum :)

7. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    yaşlandıklarında koltuğa otururken dizlerinin nasıl kütürdediğini duyacaklar. baykuş gibi döndürebildikleri boyunlarını; omuzlarını sağa, sola çevirmeden döndüremeyecekler. ozaman herşey için çok geç olacak. tabi, eğer yaşlanabilirlerse...

8. nuhcan

nuhcan Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Demek ki başkaları da anlamakta zorlanıyormuş:) sevindim açıkçası!

9. Ethem Doğru

Motosiklet:
    BMW
    anlamak için de uğraşmamalı zaten. mantığımız kabul ettiğinde bu tip şeyler artık gözümüze normal olarak gözükmeye başlayacaktır. hatta biz de onlar gibi davranmaya meyil ederiz.

nuhcan bunu beğendi.
  10. Can.Şahin

Can.Şahin Yeni Üye

Koruma ekipmanlarını takmayanları aşağlamak sizi çok yüceltti sanırım, Kaskını Takıp Ceketini Giyince ahmak olmuyormusun sanki ?? Bazılarının Koruyacak Birşeyler Olmadığı Halde O kaskı Takmalarına Anlam veremiyorum. Trafik Kurallarına Uyalım .

11. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    tdk ya göre ahmak: Aklını gereği gibi kullanamayan, bön, budala, aptal: “En doğru, en yüksek fikir, bir cahil veya ahmağın elinde gülünç, değersiz bir hâle gelebilir.” -M. Kaplan.

derdimiz; kimseyi aşağılamak veya kimseyi yüceltmek değil. yapılan bir yanlışı dile getirmek ve yeri geldiği zaman da düzelmesi için uğraşmak. kendiniz söylüyorsunuz: "trafik kurallarına uyalım". eğer uyacaksak, kask da takacağız...

Fatih Genç, nuhcan ve o.somuncu bunu beğendi.
  12. nuhcan

nuhcan Üye

Motosiklet:
    Piaggio
    Başlığı ya okumadınız yada yanlış anladınız...

Ben kimseyi aşağılamak istemedim. Sadece bu tür canını umursamadan yapılan bir davranışı anlayamadığımı söyledim.

Son kullandığınız cümleden anladığım kadarıyla şunu demek isterim: İçinde koruyacak birşeyin olmasa bile, kaskı takıp, içinde birşey varmış gibi davranmak gerekir.

Özüm Bekdeşer bunu beğendi.
  13. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    ilginç. Bu arada bu forumdaki yalnızca ikinci mesajınız. Lütfen ilgili başlıkta kendinizi tanıtır mısınız ?

14. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    2 haftadır hastaydım, 10 tane iğne yedim, grip vs. atlattım. Bu soğukta komple ekipmanla dışarı çıkmamak için direniyorum, gerçi hastalığımın uzamasının da sebebi mecburi olarak 2 gün motora binmemdi...
    Ama dışarıya bakıyorum yağmur vs. eksik olmamasına rağmen bazı dangalaklar kafasında değil kask, bere bile olmayan, bacağında kumaş pantolonla tir tir titreye titreye nasıl biniyorlar o motora ANLAMIYORUM ?!?!?

15. Ethem Doğru

Motosiklet:
    BMW
    abi geçmiş olsun. hava durumuna bakıyorum. biraz daha sabretmemiz gerekecek.

Enes ŞİMŞEK bunu beğendi.
  16. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Sağol Ethem, ben bugün -deyim yerindeyse- kudurdum, yeter artık dedim, yarın sabah yağış olmazsa çıkacağım inşallah :) Korumaları, içliği vs. hazırladım bile :D

17. Ethem Doğru

Motosiklet:
    BMW
    ben kar yağışı ve buzlu günler dışında hiç ara vermedim. hasta da olmadım çok şükür. her sabah hava durumuna, havaya bakmadan dışarı çıkmyorum. güneş azcık yüzünü gösterdi mi, hemen motosikletimin yanındayım.:D

18. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Şeytan kulağına kurşun bugün çok güzel güneş var dışarıda, sitenin bahçesinden bir çıkışım var zaten neşe ile... Görülmeye değerdi :)

19. veysel.toplu

veysel.toplu Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Eğitim şart diyoruz..
    Kurye diyoruz...
    Peki bu adamları anladık..

Arkadaşlar ben Gebze 'de oturuyorum ve burada ki Yunusların hiç biri yazın kask takmıyor..

Bir gün yanımıza geldiler motorları görüp.. dayanamadım dedim ki..
    sizin bize örmek olmanız lazım ama siz kasksız geziyorsunuz..

adam bana çok bunaltıyor başımız dönüyor falan gibi garip bir yanıt verdi..

kuryeler yada ilk okul mezunu üç beş kuruşu zor denkleştirip çin motoru kullanan vatandaş yine iyi diyorum..

Kendini geçtim.. kendini sevenleri düşünen her bireyin mutlaka tüm ekipmanları parasının yettiği kadarı ile tamamlaması gerekir bence..

Son Olarak...

Halen, cadde'ye giderken kızlara hava atmak için kaskını koluna alanlardan mısınız?

Uzakdoğu'da*kask*takmayıp da kaza yapmış 3 kişinin daha önceki sözleri, fotoğraflarıyla birlikte yansıtılıyor.

Detaylı incelediğinizde durumun ne kadar vahim olduğunu göreceksiniz.

Her fotoğrafın altında şu yazı yazıyor: Her sene yollarımızda motosiklet kazaları yüzünden 11.000 insan ölüyor ve 30.000 insan ağır şekilde yaralanıyor.

Bu demek oluyorki binlerce aile motosiklet kazalarında sakat kalan yakınlarına ömür boyu bakmak zorunda kalıyor.

Hasta yakınları, daha fazla insanın sakat kalmasını istemiyor.

Sadece*kask*takılarak yaşanan kazalarda gerçekleşen kalıcı sakatlıkların %40ı önlenebiliyor.
    Malesef fotoğraftakiler için bir af yok...

Ve en alt sağ tarafta şu cümle yazılıyor:
    "Kask*takın! Sadece sizin güvenliğiniz için değil."
    İlk fotoğraf:
    "Kask*takmıyorum çünkü beni apt@l gösteriyor."

İkinci fotoğraf:
    "*Kask*takmayı sevmiyorum çünkü*kask*saçlarımı bozuyor."

Üçüncü fotoğraf:
    "Hiç bir zaman*kask*takmadım çünkü hiç klas gözükmüyor."

Kask*takmak, hayat kurtarır.
    Canınızı seviyorsanız 1 metre bile gidecek olsanız kaskınızı takın.

Hayatını kaybedenler arasında motorda olduğu yerde yan düşüp kafasını yere vuran ve ölen insanlar da var.
    Kask, klas gözükmenizi sağlayan bir aksesuar değil, kafanızı koruyan bir araçtır
    Kafanızı kullanın,*kask*takın.

Ethem Doğru, nuhcan ve Ergun Erensir bunu beğendi.
  20. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    o kültürden gelmiş bir yapı çıplak motorsiklet kullanımı bence.sanayide çıraksınız ustan sana al şu motoru götür dedi kask takarsın tabi varsa kıyafet mi hiç sanmıyorum.gerçekten eğitim şart bencede bütün a sınıfı hatta bütün sınıfların ehliyetliler için bi geçerlilik sınavı olması lazım bence hatta kask ve eldiven gibi bir kaç korumanın devlet güvencesiyle insanımıza öğretilmesi lazım hayatta kalmak ile ölmek arasındaki o ufacık incecik çizgiyi insanların görebilmesini sağlamak başta bilinçli insanların görevi olmakla birlikte herkesin görevi.