Benimle turkche konuşma, Türkçe konuş....

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Benimle turkche konusma, Turkce konus....‏

2. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bir gün gelecek ve "Tüh... Zamanında çok söylemişlerdi am biz dinlememiştik." diyeceğiz. Diyeceğiz derken, Türkçe konuşmayanlar için diyorum.

Türkçemizi kaybedersek neler olabileceğini Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU'nun kitaplarından çok net bir şekilde görebilirsiniz. (Bye Bye Türkçe / Bir Nev-York Rüyası, Hedef Türkiye, Büyük Uyanış)

3. Murat Burak

Murat Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Ducati
    hocam gerçekten çok ama çok faideli bir bilgi olmuş duyarlılıgın ve bizi tekrar düşünmeye sevk ettigin için teşekkür ediyorum

4. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    ellerine sağlık abi aslımızı inkar edenlerden olmayalım ;)

5. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Yararlı bir paylaşım...:)

6. oguz.aktan

oguz.aktan Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    Acı ama gerçek; Türkçeyi doğru kullanabilen çok az Türk kaldı... Kişisel gözlemime göre, ne yazık ki Türkçe öğretmenlerinin çoğunluğu dahi yazım kurallarını bilmiyor, bilen de uygulamıyor. Kim kime Türkçeyi doğru kullanmayı öğretecek?.. Mesajınızdaki afişte bile "biliyor musunuz" yerine "biliyormusunuz", " vurdumduymaz" yerine "vurdum duymaz" yazılmış. Yani dilimize önem verenler bile dilimizi kullanamıyor. :( Kastım size değildir, lütfen yazdıklarım yanlış anlaşılmasın... Size ve bu yolda çaba gösteren herkese saygılarımı sunuyorum...

7. Nihat ALAN

Nihat ALAN Üyeliği İptal Edildi

Ben olduğum bulunduğum yorumlarda kasıtlı olarak türkçeyi yaralayıp kafasını gözünü paralayanların yaptığı paylaşımlara yorum; yaptıkları yorumlarada cevap yazmadım yazmam da :)

oguz.aktan ve Şenol SEL bunu beğendi.
  8. Mesut Korkmaz

Mesut Korkmaz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Üzülerek söylüyorum ki Türkçe öğretmenleri konusunda yazdıklarınız maalesef doğru. Görev yaptığım okulda Türkçe öğretmenlerinin yazım veya kural hatalarını düzeltmekten yorulduk. Branşı Türkçe olmayan birisi arada hata yapabilir ama Türkçe öğretmeni bu konuda hata yapmamalı. Böyle bir lüksü olmamalı. Gözden kaçan hatalardan bahsetmiyorum. Lütfen dikkat.

oguz.aktan bunu beğendi.
  9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yıl: 1967
    "Karşıma aniden çıkınca ziyadesiyle şaşakaldım ve çok mütehassis oldum...
    Nasil bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim.
    Buna mukâbil az bir müddet sonra kendimi toparlar gibi oldum.
    Cemalinde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı...
    Üstümü başımı toparladım, kendimden emin bir sesle
    'Akşam-i şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1977
    "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım ve hislendim..
    Ne yapacağıma karar veremedim. heyecandan ayaklarım titredi.
    Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardi.. Üstüme çeki düzen verdim. kendimden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1987
    "Karşıma aniden çıkınca fevkalâde şaşırdım ve duygulandım.. .
    Nitekim ne yapacağıma hüküm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi.
    Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum.
    Nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendimden emin bir sesle 'Hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1997
    "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım ve duygulandım.. .
    Fena halde kal geldi yani.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim... Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle
    'selam' dedim.."

Yıl: 2007
    "Abi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yani ve duygu durumum kabardı...
    Oğlum bu is bizi kasar dedim, fena göçeriz dedim, enjoy durumları yani... Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin... 'Hav ar yu yavrum?'

o.somuncu bunu beğendi.
  10. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yalnız bizim başlık yanlış olmuş:)
    Benimle turkche konusma, Turkce konus.... Türkçe konuş;)
    düzelttim.

Şenol SEL bunu beğendi.
  11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bir millet, sımsıkı birbirine bağlı oldukça yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez. Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.
    M.K.ATATÜRK

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Güncelleme

13. tolga.sensoz

tolga.sensoz Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Aslında bence kelimelerin yıllar içinde değişime-erezyona (hangisini beğenirseniz) gayet normal ve sizin benim engelleyemeceğimiz doğal bir süreç bence.
    İşin aslı önemli nokta bizde bitiyor.Biz izin veriyoruz.Biz akşamları survivor seyrediyor.Biz iş toplantılarımızda bazı olayları "merge " ettik diyoruz.Haftalık schedule lafını çok sık kullanıyoruz özel sektörde.Eğer bukadar hassas insan var ise Türkiyede bu tip yayınları seyretmez ve reyting almayan yayınlar ticari sebeplerden yayından kalkar.Gördüğüm o ki Acun her ay kendine 300 bin avroluk oyuncak aldığına göre tutuyor bunlar.(Acun sadece aklıma gelen ilk örnek.).Günün sonunda karşı karşıya geldiğinizde derdini fikrini kendi düşüncesi ile anlatmak yerine başkasının hal ve hareketlerini takınarak kendini ifade etmeye çalışan insanlar oluşuyor.Kendini ifade edemeyen kişi başkasını doğru bildiğine inandığı fikre çekemiyor.Daha sonra bazı tabu duyguları kullanan başkaları ülkenin anasını ağlatıyor.
    Bülent Ersoy halk arasında Türkçe konusunda "uzman" olarak görülüyor.Ben bu vatandaşıda anlamıyorum.Tam olarak anlatmaya çalıştığı bir şey var mı diye kasıyorum kendimi.

Keşke Türkçe yerine Turkche desede ,derdini anlatabilse,insanların derdini anlayabilse.Az biraz tarih ilgimle düşündüğüm ülkeyi yıkanın bu kelime değişimlerinden ziyade duyarlılığın kaybolması.İfade edebilme kavrayabilme yetisinin kaybolması.Ortak dil konuşulduğu sürece bence iki kişi veya toplum nece konuşursa konuşsun ortak noktada buluşabilir,

Bence sorun farklı,

Tamamen kişisel görüşümdür.

14. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    dil canlı bir varlıktır, doğrudur. Balkanlar'dan Orta Asya'ya kadar Türkçe konuşulan büyük bir coğrafya var dünyada. ama lehçe, şive, ağız farklılıkları; alfabe, sembol farklılıkları vardır. doğal olarak farklılaşmıştır. sınırlar değişmiş, baskın kültürler değişmiştir.

ana dilimiz ata dilimiz değil artık. hiçbir dil de kendini koruyamamıştır. mesela İngilizce; yazılışı ve okunuşu farklıdır. söz uçar, yazı kalır denir ya, tam da böyle birşey. telafuzlar yıllar içinde farklılaşırken, yazı aynı kalıyor.

demek istediğim şu: beğensek de beğenmesek de dilimiz değişecek. fakat bu güzel Türkçemizde karşılığı olan kavramlar yerine, moda olduğu için farklı dillerdeki kelimeleri kullanmak anlamına gelmez. ya da her ses için tek harf kullanılabilmesi gibi güzel ve basit bir çözüm varken, eksik ya da fazla harf kullanmak ya da kasten imla hataları yapmak demek değildir.

dilimize sahip çıkmak zorundayız.

Şenol SEL bunu beğendi.
  15. Göktuğ Erol

Göktuğ Erol Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    İngilizcenin, Amerika`da nasıl farklı konuşulduğu gibi..
    Aslında sizin belirttiğiniz şekilde yazan çok kişi yok. O yüzden çokta üstünde durulacak önemli bir konu değil diye düşünüyorum, konuşma konusuna gelecek olursak herkes aynı şekilde konuşamaz bir Karadenizli ile bir İstanbullunun konuşmasının aynı olamayacağı gibi

16. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    zaten o yüzden konuşma dilinin değil de yazı dilinin korunabilmesi çok önemli. lehçe, şive ya da ağız farklılıkları dillerin zenginliğidir. bunlar düzeltilemez, çünkü hata değildir. denetimi de olmaz.

ama piyasaya çıkan her neşiyat editörler tarafından dil bilgisi açısından denetlenerek yayımlanıyor. biraz dikkatli bakarsanız köşe yazarlarından roman yazarlarına kadar neler döktürldüğünü fark edersiniz.

işte dili bunlar değiştiriyor. girin kütüphaneye, günümüz kitaplarını inceleyin, onar yıl eskiye giderek bir kaç kitap daha inceleyin, bakın neler neler değişmiş.

yüce önderimiz Gazi Mustafa Kemal' in eseri Nutuk kaç defa sadeleştirilmiş.

bu sebeplerden elimize de dilimize de dikkat etmek zorundayız.

Göktuğ Erol bunu beğendi.