Benzincinizi gözden geçirin

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Kolonyalı Benzine Dikkat

  Dünyanın en pahalı benzininin tüketildiği Türkiye'de kaçak akaryakıta yönelik bulunan son formül şok etti. 42 kuruş ucuz satılan benzin aynı zamanda çabuk bitiyor


  Akaryakıttaki kaçakçılıkta bulunan son formül, kolonyanın yüzde 70'ini oluşturan etil alkol oldu. Bazı bayilerin benzine etil alkol katıp maliyeti litrede 42 kuruş düşürdüğü ortaya çıktı.

  Dünyanın en pahalı benzininin tüketildiği Türkiye’de kaçak akaryakıta yönelik bulunan son formülün yüzde 70’i etil alkolden oluşan kolonya olduğu ortaya çıktı. Bazı bayiler kolonya alıp etil alkolü benzine karıştırarak maliyet düşürüyor!

  KİLOMETRE YÜZDE 25 AZALIYOR

  Bazı bayilerin litrede KDV hariç gelişi 3.65 lira olan benzinde yüzde 20 etil alkol katarak 42 kuruşluk avantaj sağladığı öğrenildi. Etil alkol katılması aynı metreküp benzinle yüzde 25 daha az yol alınmasına neden oluyor.

  Türkiye'de akaryakıt fiyatlarındaki artış ve yüksek vergiler nedeniyle her geçen gün kaçak oranı artarken, daha yüksek kâr peşindeki bazı istasyonların benzine etil alkol kattığı ortaya çıktı. Şirketler bazı bayilere faturalandırmayı “kolonya” ismiyle yapıyor.

  Ama aslında kolonyanın yüzde 70’ini oluşturan etil alkol veriyor. Sektör yetkilileri kolonyanın büyük bölümünü oluşturan etil alkol konusunda son yıllarda Türkiye'nin ithalatının arttığına dikkat çekti. Yılda 10 milyon litreye yakın kolonya satılırken, 2004’de 35 milyon litre olan etil alkol ithalatı 80 milyon litreye dayandı.

  Bunun yarıya yakını yani 40 milyon litrelik kısmı kolonya ve parfüm üretiminde kullanılıyor. Bazı bayilerin ortalama yüzde 20 oranında etil alkolü benzine karıştırdığı belirtiliyor. Buna göre 4.3 liralık benzinin bayiye KDV hariç gelişi 3.65 lira.

  Bu rakamın yüzde 20’si 0.73 lira iken, litresi 1.55 lira olan 1 litre etil alkolün yüzde 20’si 0.31 liraya geliyor. Yani benzin yerine etil alkol kullandığında bayi yine 4.3 liraya sattığı halde bir litrede 0.42 lira maliyet avantajı sağlıyor.

  80 YERİNE 60 KİLOMETRE YOL

  Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz İşverenleri Sendikası (TABGİS) Genel Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, bazı istasyonlarının akaryakıta illegal olarak alkol karıştırdığını doğruladı.

  Zülfikar, “Yaptığımız araştırmalarda alkol, tiner ve solvent gibi bazı uçucu maddelerin istasyonlar tarafından akaryakıta karıştırıldığının farkına vardık. Alınan akaryakıtta 80 kilometre gidilirken bu tür yakıtlarda 60 kilometre yol yapılabiliyor” dedi. Yani performans yüzde 25 düşüyor.

  Zülfikar sözlerine şöyle devam etti: “Böyle suiistimallerin yaşandığını duyuyoruz, şahit oluyoruz. Bazı bayiler akaryakıta illegal şekilde karıştırıyorlar.

  Bazı ürünlerin 5 yıl önceki ve geçen seneki ithalatlarına baktığımız zaman bunlar açıkça ortaya çıkıyor.” Yetkililerin yaptıkları uyarıları dinlemediklerinden yakınan Zülfikar, “Buna benzer olayı 10 numara yağ tüketiminde de yaşıyoruz. Gümrük, EPDK ve kolluk kuvvetlerinin takip etmesi lazım” diye konuştu.

  EPDK: VERGİ FARKLARI ORTADAN KALDIRILMALI

  Konuyla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) bir yetkili “vergi farklarına son verecek bir vergilendirme politikası uygulanmalı” yorumunda bulundu. “Yurtiçine giren malların gerek 10 numara yağ gerek diğer yasadışı yollardan akaryakıt veya katkı maddesi olarak kullanımını engellemenin temel yolu bunu teşvik eden vergi farklarına son verecek bir vergilendirme politikası uygulanmasıdır” diye konuşan yetkili şöyle devam etti:

  “Bu işleri cazip kılan yolları ortadan kaldırmadan polisiye tedbirlerle bu işin çözülmesi gerçekçi değildir. EPDK, sahada kendi adına denetim yapan sanayi bakanlığı, emniyet, jandarma gibi birimlerin tespitlerine göre ulaşan tutanaklar çerçevesinde yasadışı işlemler konusunda gerekli idari yaptırımları uygulamaktadır.”

  "BU KADAR BÜYÜK ORANDA KATILMASI DİKKAT ÇEKER"

  Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Genel Sekreteri Erol Metin ise akaryakıtın içerisine bu kadar büyük bir oranın (yüzde 20) karıştırılmasının dikkat çekeceğini belirterek, “Mazotun içine zaten birçok şey karıştırılıyor ancak bunun belli bir kısmının benzine karıştırılacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

  Doğru bir saptama için ilgili maddelerin ithalat rakamlarına bakılması gerektiğini ifade eden Metin, “Çünkü bazen büyük bir kimya tesisi ara ürün olarak bu maddeleri ithal edebiliyor. Dolayısıyla bazı maddelerin ithalat rakamları bu derece artış gösteriyor” diye konuştu.


  AMERİKA'DA ALKOLLÜ SATILIYOR

  Uzmanlar Amerika'daki araçların farklı motor tipleri nedeniyle akaryakıtın içerisine yüzde 20 oranında etil alkol almasının sorun olmayacağını belirtirken, bunun Türkiye'deki araçlara zarar verebileceğini ifade ettiler.

  http://www.otohaber.org/haber/866-oto-haber-kolonyali-benzine-dikkat.html
  Hükümetler bu kadar zam yaparsa başka bişide beklenmez bu kadar rantın olduğu yerde üç kağıt her zaman olur....

  indirimli mal alıcaz diye benzincileri başka yollara sevkedenlerde bu işlerde sorumluya neyse....
   
  Ergun Erensir, Metin ve Eren Göksel bunu beğendi.
 2. Hakan.Ulukavak

  Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  4 Ocak 2011
  Mesajlar:
  1.216
  Beğeniler:
  503
  Şehir:
  ankara/polatlı
  Motosiklet:
  Honda
  Eksoz gazı sarhoş ediyosa kolonyalıdır diyebiliriz netekim.

  Bu arada hakkaten bazı benzinliklerden benzin aldığımda motor bazen tekliyor sanki.
   
 3. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  litredeki %20 lik etil Alkol tekleme yaptırmaz ama yakıt içindeki su ve diğer elementler teklemeye sebep olabilir.