Berlinden Selamlar

Konu, 'Yurt Dışından Katılanlar' kısmında Ahmet.Aydin tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Motosiklet forumu google den buldum ve sitenizi inceledikten sonra üye olmaya karar verdim. 46 yasimla, ya simdi ya hic düsüncesi ile, bir cocukluk rüyami gerceklestirip bu sene bir motosiklet ehliyeti yapip Berlin den Ancona/Patras üzerinden Izmir de kisa bir ara ile bir Türkiye turuna cikacagim.
    Turun sonunda bakalim motosiklet hayranligim sürecekmi:p

Herkeze kazasiz belasiz yolculuklar dilerim:)

2. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    foruma hoşgeldiniz ahmet bey.
    motosiklet ile ilgili tecrübeleriniz paylaşırmısınız?

3. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Iyi günler Özgür Bey,

mesajimda belirtdigim gibi motosiklet ile hic bir tecrübem yok. Fakat yaklasik bu 8.000 km lik gezimde yeterince tecrübe kazanacagima eminim:)
    Biliyorum, bu konuda görüstügüm bazi arkadaslar kafalarini salladilar fakat buna karsin iki parametre benim bu yolculugu yapmama neden oluyor;

1.) 25 senedir trafik tecrübem var ve
    2.) Yas itibari, hiz, kendimi kanitlama, kritik kullanma sevdasi

olmadigindan ve artik daha ziyade pasif ve dikkatli kullanan bir trafik ferdi olarak bu geziye karar verdim.

Ayrica Istanbul gibi yogun ve tehlikeli sehirleri teget geciyorum:)

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sıfır tecrübe sıfır bilgi sıfır eğitimle bu iş olmaz.
    Almanya gibi bir yerde ehliyet alacaksınız ve 2 yıl motosikletiniz küçük cc olacak.Almanya Trafik yasasına göre.Ve bu motosikletle 8000 km lik bir rota çok zor.

Demişsiniz ki oto tecrüben kritiklerim vs var.Bunlar motosiklet kullanmanız için yeterli değil ki.
    Mototsiklet ayrı şey otomobil apayrı şey.
    Bence siz önce Almayan da ADAC Motosiklet Güvenli Sürüş Teknikleri eğitimlerine katılın.
    BU iki yıllık stajyer sürücülüğünüzü atlattıktan sonra siz bu yola çıkın.
    Yoksa TR de ki yollarda bu acemiliğinle yitip gidersiniz.
    Bu motosiklet sevdası sizin çok iyi niyetli isteğiniz ve tecrübesizliğinizle olmaz.Sıfır tecrübe ile 8000 km lik yolda tecrübe kazanılmaz.Burası Türkiye ve Türkiye'de motosikleti diğer araçlar sizi ezilecek sinek olarak görürler.Türkiye trafiği Almanaya trafiğine benzemez.Burada sizin hiç bir hakkınız yoktur (motosiklet olarak)

Özgür bunu beğendi.
  6. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Şenol abimiz gerekli açıklamaları yaptı zaten... ben de kendisine katılıyorum. sadece kendi sağlığınız için...

7. ahmet geyin

ahmet geyin Organizatör

Motosiklet:
    Hyosung
    hoşgeldiniz ahmet bey bencede şenol abiyi dikkate alın bu konuda uzmandır hem sizin iğiliniz için selamlar

8. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Senol Bey,

vermis oldugunuz öyütler icin size cok tesekkür ederim. Bu konu ile ilgili iki ekleme yapmak istiyorum. Sizin bahsetmis oldugunuz stajer statüsü benim icin gecerli deyil cünki ben söför ehliyetimi 1985 de yaptigimdan istedigim motorsikleti alma hakkim oluyor. Bu nedenle kendime bir gs 1200 aldim.

Fakat deyinmek istedigim ve ilgimi ceken asil konu su (bu tabii Almanya sartlari icin gecerli);

Yillarin verdigi otomobil deneyimden dolayi haliyle genc sürücülerin daha önceden görmedikleri ve sezmedikleri kritik durumlari neredeyse ic güdüsel kavrayip ona göre hareket ediyorsunuz. Bu gibi durumlarla ehliyet yaparken bile karsilastim. Defensiv bi kullanma tarzi ile bile böyle bir geziyi tavsiye etmezmisiniz?
    Bu konuda tabiiki uzaktan da olsa Almanya da tecrübeli motosikletciler ile tartistim. Isin acikcasi fikirler zit. Bazilari sakin derken öbürleri bende yaptim bir sey olmadi dediler.
    Zor bir karar:)
    Benim yaklasisim daha ziyade su; Türkiye ye gelene kadar Italya ve Yunanistan var. Baktim bu is benlik deyil dogru gerisin geriye. Ölmek var dönmek yok gibi bir tavrim kesinlikle yok. Olmuyorsa olmuyor. Fakat benim bilmek istedigim ic anadolu ve dogu anadolu trafigi ve motorsikletlere bakis acilari (gerci deyindiniz) nasil?

ADAC veya BMW nin sundugu kurslardan kesinlikle yararlandiktan sonra yola cikacagim.

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    siz 1200 gs almışsınız.ve 46 yaşındasınız yani benimle aynı yaştasınız
    Neden BMW R 1200 GS gibi 234 kg lik boxer notoru olan integral ve abs li fren sistemi bir motosiklet aldınızda demiyeceğim.
    Bana susup izlemek kalıyor.Ben kesinlikle hiç bir şey demiyeceğim.Varsa başka bir diyeceği olan desin.
    ALLAH yardımcınız olsın
    Hayırlı yolculuıklar.

10. Fatih Benli

Fatih Benli Üye

Aramıza hoşgeldiniz..

11. Selcuk Gurdal

Selcuk Gurdal Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    madem motosiklete yeni başlıyorsunuz, ilk motosikletinizi alırken kimseye danışmadınızmı nasıl bir motorsiklet almanız gerektiği konusunda?

12. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Aramıza hoşgeldiniz Ahmet bey...Kazasız belasız sürüşler...Keyifli forumlar...:)

13. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Sayin Senol Bey,

yaklasik bir senelik arastirmadan sonra gs 1200 service konusunda, dayaniklik, uzun yolculuk ve en önemlisi emniyet (ABS , ASC, ESA) acisindan en iyi motorlardan biri oldugunu düsündügümden aldim.

..ben aslinda fikir alis verisinde bulunmak ve türkiyedeki motorsiklet kullanicilarindan yapmak istedigim geziden dolayi yararlanmak icin buraya üye oldum, yazdiklarima susulmasi icin deyil.

Bu yüzden isin acikcasi cevabiniza bir anlam veremedim.

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Susmmamın sebebi siz almışsınız artık
    Acemilere göre bir araç olmadığı için susuyorum.
    Motosiklet kullanmakla oto veya diğer kara araçlarını kullanmak aynı şey değildir.
    Başlangıç için çok fazla büyük bir araç
    Ve en ufak hatada telafisi olmayan geri dönülmez olumsuz sonuçlarla karşılaşırsınız.
    Ben sürekli yazdığım bir şey var
    Bir örnek
    Kendimizden hayatımızdan
    Doğarız emekleriz sonra yürümeye ayakta kalmaya çalışırı sonra da düşe kalka koşmaya çalışırı ve koşarız
    Siz direk koşmaya çalışıyorsunuz
    BU koşu sırasında düşeceksiniz.,İllaki düşeceksiniz.
    100 - 120 kg lik bir araçla düşmek var 234 kg lik bir araçla düşmek var
    Çok farklı şeyler
    Birde gaz kolu ayarı var
    Aldığınız araç 1200 gs 105 bg lik bir araç
    Gazın ayarını az kaçırdıdığınız da ne olacağını tahmin bile edemezsiniz.
    Gaz ayağınızın altında değil ki otoda olduğu gibi elinin altın
    Devriyaj ayanın altıda değil sol elde.
    Artıları tabii ki çok var.Bir kere integral fren sistemi.
    Ama bu araçla başladığınızda ve devam ettiğinizde artık geri dönüş yoktur.
    Başka bir sistemle donatılmış araca (motosiklet) bindiğinizde normale nazaran çok bocalarsınız.
    Ama siz yine diyorum bu hevese (ki bizim için heves değil yaşam şeklimizdir) keşke daha küçük cc ile mesela 125-150 segmentinde bir araçla başlasaydınız
    Ama siz becerilerinize sezgilerinize kıvraklığınıza çok güvendiğiniz için olmuşsa en iyisi olsun bir kere olsun mantığıyla başlamışsınız
    Biz buna ikarus sendromu diyoruz. Bakınız http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=3378&highlight=ikarus

Bu yüzden susuyorum.
    Susmayıp yazdığımda ister istemez alınacağınız yerler olacak.İster istemez forumda bir tartışma başlayacak.
    Ve gerileceğiz
    Sistemi bilmeyenlerde hariçten gazel okuyacak ve ortam gerilecek.
    Geçenlerde taze biri vardı forumuzda forumdan atıldı.
    17 yaşında sıfır eğtim sıfır bilgi ile babasınmın aldığını iddia ettiği Kawasaki ZX10 1000 cc lik bir makineyle yola çıkıp otobanda diğer kara araçlarıyla yarış yapması ve bizim onu uyarmamıza rağmen bize laf etmesi ve hayat tecrübesi motosiklet tecrübesi olmamasına rağmen bize ders vermeye kalkmasıyla sonuçlanan haricten gazel okumalar başladı.
    Ben Motosiklet kullanımda olmazsa olmazların illede "Güvenli Sürüş Eğtimleri" olduğunu yine olmazsa olmaz Full donanımlı kıyafet ve ekipmanların ve illaki kafanızı koruyacak kalitede KASK kullanmanın zorunluluğundan yana olan yazılarım ve tavrım vardır.
    Motosiklet kullanımına illede küçük cc ile başlanmasından yana olduğumu yazdığım ve taraf olduğum yanım vardır.

Ben de siznle aynı yaştayım
    30 yıldır motosiklet kullanıyorum.Ve yıllık ortalama 80 bin km yol yapıyorum hemde ybr 125 gibi küçük cc li motosikletimle.
    1200 gs te kullandım GL1500 ve 1800 de kullandım.Yani elimden çok motosiklet geçti.
    Ve "Güvenli Sürüş Teknikleri" kapalı alan eğitimleri verdiğim halde size ne dememi beklersiniz.

15. gueldali

gueldali Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

17. Ahmet.Aydin

Ahmet.Aydin Üye

Senol Bey,

cevabinizi ilgi ve dikkat ile okudum ve cok tesekkür ederim. Bizim yasimizdaki insanlarin acik sözlere hele hayati tehlike sözkonusu olan konularda darilmiyacak olgunluklara sahip oldugumuzdan yola cikiyorum:) En azindan sizi bende acimasiz bir acikliga davet ediyorum:) Benim amacim sizin gibi tecrübeli insanlarin fikirlerini dinleyip kendi düsüncelerimle tartip bir karara varmak.

Bana bir motosiklet sürücüsü olarak türkiye trafigi ve daha ziyade ic ve dogu anadoluda ne gibi önemli kurallara dikkat etmem gerektigini yazarsaniz cok sevinirim. Ayrica Türkiyede motorsiklet sürücülerin sehirler arasi azami 77 ve otobanda 88 km/h kullanma izni oldugu söyleniliyor, bu dogrumudur? En azindan bu düsük hizlar, Almanyadaki lere nazaran, asiri süratden dolayi olusan büyük tehlikeleri ortadan kaldiriyor.
    Karanlikta yolculuk da yapmiyacagimdan geriye kalanlari saymak size kaldi:)

Sizden beklentim; eyer yok yinede bu turu yapacagim derseniz Agustosun ilk haftasinda Izmire giderken Bursadan gecerken bi mola ver bi cay icip sohbet edeleim demenizi beklerim:)

Bana harcadiginiz vakitden dolayi size cok tesekkür ederim. Berlinden selamlar

18. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    bulabileceğiniz en iyi yere gelmişsiniz ve hoşgelmişsiniz...

19. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Ahmet bey motosiklet forum ailesine hoş geldiniz, iyi forumlar. Berline selamlar.

20. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Hoşgeldiniz Ahmet Bey :)