Beyaz Kaplan

Konu, 'Motosikletinizin Resimleri ve Videoları' kısmında Cem Barut tarafından paylaşıldı.

1. Cem Barut

Cem Barut Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Yeni motoruma iki ismi birden yakıştırdım. Birincisi Beyaz Kaplan. Motor çalışıp rolantide bariton mmm sesi duyulduğunda gerçekten tam bir kaplan deniliyor ama motor çalışmıyor iken gayet masum ve sakin bir duruşu var. Bu duruşu ile ikinci adını alıyor; Beyaz Gül. Zaten ilk sahibi olan Murat Gül Bey plakasını GL alarak bu ismi çoktan belirlemiş.

İlerleyen günlerde size sürüş izlenimleri ile ilgili olarak bilgileri de aktarmaya çalışacağım.

Şimdi geçelim fotolara, iyi seyirler.

Bu motoru alma kararımda etkili olan Ulaş Bey ve anlayışlı davranarak tüm isteklerime empati ile yaklaşan Murat Bey'e teşekkür ederim.

Hepinize iyi forumlar ve kazasız belasız sürüşler dilerim.:)

2. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    hayırlı olsun. kazasız, belasız, keyifli geziler yapın. fotoları da bizimle paylaşın.

Cem Barut bunu beğendi.
  3. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Hayırlı olsun, kazasız belasız kullan. Bu motorun bir özelliği var, Deltanın yamaha bayiliğini aldığında ilk sattığı motosiklettir. İlkini murat, ikincisini ben aldım. Çok güzel bir motosiklettir.

Sana nacizane bir tavsiye, SAĞ ELİNE HAKİM OL, YOLLARIN KRALI OL. :)

Enes ŞİMŞEK ve Cem Barut bunu beğendi.
  4. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Hayırlı olsun. Kazasız sürüşler diliyorum.

Cem Barut bunu beğendi.
  5. Cem Barut

Cem Barut Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Tavsiye için teşekkürler. Motoru alış süreci içinde sizin kulaklarınızı birkaç defa çınlattık. Katılabileceğim ilk buluşma sırasında sizinle tanışmak isterim. Önceki motorum CBF 600 olduğundan diğer forumdan da yazılarınıza yabancı değilim.
    Görüşmek üzere..

6. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Hayırlı uğurlu olsun...Kazasız belasız kullanmak nasip olsun inşallah....:)

Cem Barut bunu beğendi.
  7. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Hayırlı olsun, güle güle kullan.

Cem Barut bunu beğendi.
  8. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yafff bu ne yafff şiştim burda valla. Ne zaman aldın hocam bunu, neden aldın. Ben almalıydım :D
    Neyse güle güle kullan, hayırlı olsun.

Cem Barut bunu beğendi.
  9. Cem Barut

Cem Barut Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Teşekkür ederim. Şişmene gerek yok hocam senin Fazer'da gerçekten çok güzel, sana da hayırlı olsun.
    Güle güle, kazasız belasız sürüşler dilerim.

10. Hakan Karael

Hakan Karael Site Müdavimi

Motosiklet:
    Aprilia
    Güle güle kullanmanızı dilerim hayırlı uğurlu olsun !!!

Cem Barut bunu beğendi.
  11. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Hayırlı olsun fuarda baktım yıkıldım valla allah kaza bela vermesin

Cem Barut bunu beğendi.
  12. Cem Barut

Cem Barut Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    İlk 500 km. izlenimlerimi paylaşmak adına kısaca izlenimlerime değineceğim. Yalnız önemli olan nokta bu yazacaklarımın sadece benim şahsi görüşüm olduğu yani hiçbir şekilde test sonucu olmadığı , amatör bir binicinin yorumları olarak değerlendirilmesi gerektiği konusuna dikkat çekmek isterim.

En son kullandığım motor CBF 600 olduğundan en çok bu motor ile ve bir de kısa bir süre kullandığım CBF 1000 ilk izlenimi ile kıyaslama yapacağım.

İlk olarak üzerine ilk bindiğimde oturuş pozisyonunun CBF 600'e göre daha öne doğru, daha sportif ama yine de tur için yeterli derecede dik olduğunu söyleyebilirim. Rüzgar koruması benim boyutlarımda birisi için bile ( 1.87 cm. ve 90 kg.) 120 km. ye kadar yeterli. Daha yüksek hızlarda, özellikle 140 km. sonrasında motora kapandığınızda ise sorunsuz bir sürüş alıyorsunuz. CBF' te öne kapandığımda daha rahatsız bir pozisyon oluyor ve motorun önüne uzanmışım hissi oluyordu bunda mesafe daha geniş olduğundan böyle bir his olmadı.

Ayak mesafesine gelince yine daha sportif yani kapalı bir oturuş var ama çok az bir fark bu. Bu motordaki depo açısı (Yukarıya doru genişleyen) sayesinde motoru bacaklarınızın arasına daha iyi sıkıştırabiliyorsunuz ve gerektiğinde çok daha iyi kontrol edebilecekmiş hissine kavuşuyorsunuz. Zaten daha ilk virajda çok daha rahat yattığını ve doğrulduğunu yani çok daha kıvrak olduğunu anlıyorsunuz.

Beni şaşırtan şeylerden biri arka amörtisör sertliği oldu. Her iki motoru da fabrika ayarlarında kullandım. Fazer'ın daha sert olacağını ve bozuk yol ve kasislerde daha rahatsızlık vereceğini düşünmüştüm ama tam tersi oldu. Toprak ve çukurlarda hem daha kontrollu hemde daha rahat olduğunu gördüm. Özellikle CBF biraz fazla zorlandığında arka süspansiyon esneme mesafesini çabuk bitiriyordu. Hemen hemen aynı (teknik verilere göre Fazer 5mm. fazla) esneme payına rağmen Fazer aynı yolda daha performanslı oldu.

Motor özelliklerine gelince bunu ancak CBF 1000 ile kıyaslayabilirim çünkü CBF 600 ile kıyaslarsam ona haksızlık yapmış olurum. CBf 600 son derece rahat ve güvenli sürüş veren ve devirlendiğinde oldukça hızlı olabilen bir motor. Fakat Fazer 8 elbetteki 800 cc. ve 106 hp ile çok farklı. Aynı CBF 1000 de olduğu gibi çok geniş bir tork bandı sunuyor ve 70 km. ile 6. viteste dahi gazı açtığınızda gayet seri bir ivmelenme ile karşılaşıyorsunuz. Gaz kolu tepkileri kesinlikle daha önceden en azından 600 lük CBF kullanmamış birine göre değil. Her ne kadar elinize hakim olduğunuzda gayet uysal,rahat ve kullanışlı olsa da ayarı biraz kaçırdınız mı oldukça hırçınlaşıyor. Eğer geçmiş dönemde gazı kuru yolda bile gereğinden sert açtığımda neler olduğunu CBF 600 ile yaşamamış olsaydım bu motorda neler ile karşılaşabileceğimi hayal bile edemezdim. 1. viteste 11.000 devirde 120. km. ve 2. viteste 145 km. yi rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Sonuç olarak eğer sportif özellikleri ağır basan şehir içinde hafif ve kıvrak, şehir dışında ise yeterli tur özellikleri sunan ve adrenalin rezervleri daha yüksek bir makina arıyorsanız bu motor tam size göre. Ama ben rahatıma düşkünüm daha rahat bir pozisyonda oturayım, bacaklarım için daha geniş bir mesafe olsun ama yinede gerektiğinde hızlı olan, kullanımı rahat, sorunsuz, daha az spor ama daha fazla tur motoru olan bir motor istiyorum derseniz CBF 1000 size göre.
    CBF 600 ise bence bu iki motordan önce mutlaka sahip olunması gereken bir motor. Çünkü kullanımı gerçekten çok rahat ve göründüğünden daha hızlı.

Umarım yazdıklarım yararlı olmuştur. Şimdi resimlere geçebiliriz. Herkese iyi bir sezon dilerim.

Uploaded with ImageShack.us

13. ahmet geyin

ahmet geyin Organizatör

Motosiklet:
    Hyosung
    maşallah çok güzel hayırlı olsun

Cem Barut bunu beğendi.
  14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hayırlı olsun.Güle güle kullanın.
    Ama bir an önce ayağınıza Motosiklet çizmesi alın ve kullanın.En kısa mesafeye giderken bile çok uzak mesafeye gidermişçesine full koruma olun.

15. Cem Barut

Cem Barut Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
    Resimde pek görülmüyor ama ayağımda motosiklet çizmesi var. Dediğiniz gibi en kısa mesafelere giderken bile çizme dahil full koruma olmadan asla yola çıkmam.

16. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    motorunuz hayırlı ugurlu olsun çok guzel gorunuo
    dıkkatlı kullanmak gerek çok atik bir motora benzıo :)

Cem Barut bunu beğendi.
  17. Serkan 06

Serkan 06 Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    hayırlı olsun, kazasız sürüşler

Cem Barut bunu beğendi.
  18. Selin Güneş

Selin Güneş Yeni Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Çok güzel ! Güle güle kullanın.

19. Cem Barut

Cem Barut Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    İyi dileklerini gönderen tüm arkadaşlara teşekkürler. Aynı şekilde hepinize kazasız belasız sürüşler dilerim.

20. tolga.sensoz

tolga.sensoz Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Çok güzel bir motor,güzel anılar ve kazası yollar:)