Bilgilendirme!

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında Mehmet Akif tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    Küçük cc scooter motorsikletler şehiriçinde az yaksada uzun yolda kesinlikle fazla yakıyor. Yamaha crypton(110 cc) ile 40 km'si uzuyol 60'ı şehiriçi olan bir denemem oldu. Bizim şehiriçinde taş çatlasa 2.5 yakan motorsiklet toplam 3.8 litre yakmıştı. Bu benim için kötü bir tecrübe oldu. Babam otomobil galericisi ve otomobiller motorsikletlerden az yakıyor =(((

2. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    ortalama hızınız neydi? küçük cc motorlar vs arabalar motor gücünü zorladığınızda yakarlar. bu arabada da motorda da değişmez. örnek veriyorum. YBR 125 ile şehir için 485 km yapıyordum. Uzun yola çıktığımda (hızım 100'ü geçtiğinde) deli gibi yakıyordu. KLE 500'üm var şimdi. Senin cryptonun yaktığını yakıyor uzun yolda. üstelik hızım 110 falan.
    2006 volvo 1.6 dizel kullandım. 100 km de 4 litre yakıyor. Şaka gibi değil mi? 100 km hızı geçmediğniiz sürece hiçbir motor yakmaz, 1200 gs bile en fazla 5.5 yakar.
    Kısacası düşük cc motoru zorlarsan yakar. Sakin kullanacaksın. Mümkün olduğunca yüksek viteste ve devirli kullnacaksın.

İsmail bunu beğendi.
  3. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    iki kişiydik ve neredeyse hep son gaz ile gidildi. Yani 80-90 hızla =) Bu arada benim bmw f650 ile ilk uzun yolumu yaptım ama ölçüm için daha benzinliğe gidemedim.Şehiriçinde 6.5 litre yakan motorsikletin uzun yolda 4 litreye kadar düşeceğini düşünmüyorum açıkçası =)

Berkay Ömür bunu beğendi.
  4. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    Aklıma takılan başka bir soruda otomobiller o kadar ağırlık ve motor hacmine rağmen nasıl oluyor da bu kadar az yakıyor? Açıklaması olan var mı?

Berkay Ömür bunu beğendi.
  5. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    f650 biraz fazla yakıyor evet. :) bir arkadaşımda vardı aynı motor ondan biliyorum :) en kısa zamanda kurtul derim o f650'den. modelini yükseltip GS'e geçiş yap, yine 650 olsun. :)

İsmail bunu beğendi.
  6. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    Öyle bir düşüncem var.Seneye yaz 650gs ye geçmeyi düşünüyorum. Ama nasıl bir şeydir ki f650 galerideki çoğu arabadan fazla yakıyor =((

7. Ersan Karagozlu

Ersan Karagozlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Benzin sarfiyatınız kullanım tarzınıza göre değişir. Yüksek devir, ivmelenme, dip gaz, motosikletinizin üzerindeki yük, rüzgar vs. bunlar önemli faktörlerdir. Bunlara dikkat etmeden ölçüm yaparsanız, sarfiyat konusunda yanılırsınız.
    Aynı şeyler arabalarda da geçerlidir.

8. Mehmet Akif

Mehmet Akif Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha, BMW
    En ekonomik kullanımımda da az yaktığını söyleyemem:)

9. murat beşoğul

murat beşoğul Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Motorlar araba da dahil devirine göre yakıt yakar. Mesela arabada 3. vites ile 90 km. hızla giderken ve 5. vites 90 ile giderken aynı yakıtı yakmaz 3. vites 90 km. daha çok yakar.5. vites 90 km. ile giderseniz araba rahatlar ve yakıt düşer.Scooter ile şehir içi fazla devirli ve hızlı kullanmadığınız için az yakar.Onun için vitesli motorlarda yüksek hızla giderken devir scooter'a göre az olduğundan daha az yakar.

Mehmet Akif bunu beğendi.