Bilim Teknik Dergisi 42 Yıllık Arşiv (1997-2008)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Çağrı tarafından paylaşıldı.

 1. Çağrı

  Çağrı Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2010
  Mesajlar:
  166
  Beğeniler:
  151
  Şehir:
  İZMİR
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  [​IMG]

  [​IMG]

  1) Sistem Gereksinimleri:


  TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'sini, aşağıdaki sistem özelliklerinde kullanmanız önerilir.

  İşletim Sistemi: Windows 98, 2000, NT ya da XP, Vista, Mac OS9 ya da Mac OSX; Linux

  512 RAM

  800 x 600 çözünürlük

  Çift Katman DVD okuyabilen DVD-ROM Sürücü

  (NOT: Arşivimiz çok geniş olduğundan Çift Katman DVD kullanılmıştır. Çok eski DVD Sürücülerde Çift Katman DVD'ler okunmayabilir)


  2) DVD'yi Çalıştırmak:


  Normal koşullarda TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si, Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda DVD'nin bilgisayara takılmasının ardından otomatik olarak açılacaktır. Ancak bilgisayarınızda Otomatik Çalıştır (Autorun) özelliği kapatılmışsa, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'sinin otomatik olarak çalışması engellenecektir. Bu durumda TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si içinde yer alan "btd_windows" dosyasını çift tıklayarak arşiv uygulamasını çalıştırmanız gerekmektedir.

  Mac ya da Linux işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si otomatik olarak çalışmayacaktır. Bu işletim sistemlerinde TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'sini çalıştırmak için btd.html" dosyasını çift tıklayarak arşiv uygulamasını çalıştırmanız gerekmektedir.

  3) DVD'yi Mac ve Linux Platformlarında Çalıştırmak İçin Gerekli Eklentileri İndirmek:

  Mac ya da Linux işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si içinde yer alan "btd.html" dosyasını çift tıklayarak uygulamayı açtığınızda, karşınıza tarayıcı (browser) içinde açılan ana giriş ekranı çıkacaktır. Bilgisayarınızda Macromedia Flash Player ile ilgili gerekli eklentiler yoksa bu tarayıcı penceresinde yer alan Macromedia Flash Player bağlantısına tıklayarak gerekli eklentileri bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.


  4) DVD'yi Kullanmak:


  TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si ekranının sağ üst köşesinde yer alan "Ekranı Büyüt" düğmesini kulllanarak uygulama ekranını büyütebilir, ekran büyükken küçültmek istediğinizdeyse yine ekranın sağ üst köşesinde yer alan "Ekranı Küçült" düğmesini kullanarak uygulama ekranını küçültebilirsiniz.

  TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si içinde 3 farklı arama seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler "Yıllara Göre Ara", "Konuya Göre Ara" ve"Başlıkta Sözcük Ara" seçenekleridir. Ekranın sol tarafında yer alan menü üzerinden bu farklı arama seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

  "Yıllara Göre Ara" seçeneğini kullanarak ilk sayıdan bugüne her yıla ait dergilerin kapaklarını tıklayarak o sayının içinde bulunan yazıların listesine ulaşabilir, bu liste üzerinde yer alan dilediğiniz yazının üzerine çift tıklayarak yazıyı açabilirsiniz. Yıllar arasında gezinmek için dergi kapaklarının bulunduğu alanın sağ üst köşesinde bulunan açılır kapanır listeyi ya da sağ alt köşede bulunan "ileri-geri" düğmelerini kullanabilirsiniz.


  "Konuya Göre Ara" seçeneğinde, konu listesinde yer alan konu başlıklarından (tıp, biyoloji, fizik, astonomi, vb.) herhangi birinin üzerine tıklayarak bu konunun alt dallarına ve bu konu başlığı altında yayımlanmış olan yazıların başlıklarına ulaşabilirsiniz. Bu liste üzerinden dilediğiniz yazının üzerine tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz.

  "Başlıkta Sözcük Ara" seçeneğinde yer alan arama kutusuna ulaşmak istediğiniz yazılarla ilgili sözcük ya da sözcükleri yazarak, dergilerde yayımlanan yazıların taranması sonucu ulaşılan arama sonuçları listesine ulaşabilir, bu liste üzerinden dilediğiniz yazının başlığına tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz.

  TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si içindeki "Yardım" bölümüne ulaşmak için ekranın sağ alt köşesinde yer alan "Yardım" düğmesine tıklamanız gerekmektedir. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si uygulamasından çıkmak istediğinizdeyse soldaki menünün en altında yer alan "Çıkış"düğmesini kullanabilirsiniz.


  5) DVD'nin İçindeki *.pdf Dosyalarını Görüntülemede Sorun Yaşamak:


  Windows işletim sistemlerinde, bir konuyu görüntülemek için başlığına tıkladığınızda, karşınıza bir güvenlik uyarısı çıkabilir. Bu uyarıda Run (Çalıştır) seçeneğini güvenle seçebilirsiniz. Her seferinde bu uyarıyı görmemek için sağ alt köşesindeki kutucuktaki işareti kaldırabilirsiniz.

  TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si içinde yer alan yazılar pdf formatındadır. Yazıları görüntüleyebilmek için bilgisayarınızda Adobe Reader programının kurulu olması gerekmektedir. Bu program bilgisayarınızda kurulu değilse TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si içinde yer alan Acrobat klasöründeki işletim sisteminize uygun dosyayı çift tıklayarak programı bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Ancak daha güvenli yol olarak Adobe Reader programının en son sürümünüyse adobe'nin internet adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.


  6) DVD'nin İçindeki Arama Özelliğini Çalıştırmada Sorun Yaşamak:


  TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si içinde yer alan "Başlıkta sözcük Arama" özelliğinin kullanımı sırasında bilgisayarınızın bellek gücüne ve arama yaptığınız sözcüğün arşivde yer alma yoğunluğuna bağlı olarak zaman zaman arama işlemi uzun sürebilir. Bu durumda bilgisayarınıza herhangi bir müdahelede bulunmaksızın beklemenizi öneririz. Arama işleminiz biraz uzun sürse de, bu süre sonunda arama sonuçları ekranınıza gelecektir.


  7) Yazıcıdan Çıktı Almak:


  TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Arşiv DVD'si içinde yer alan pdf formatındaki yazıların yazıcıdan çıktısını almak için Adobe Acrobat Reader programının File (Dosya) menüsünde yer alan Yazdır (Print) komutunu kullanmanız gerekmektedir.

  Bilim ve Teknik Dergisi 42 Yıllık Arşiv (1967-2008); Rar'dan cıkarınca image boyutu 6.95 GB (Toplam 32 parttır)

  PART BİR
  PART İKİ
  PART ÜÇ
  PART DÖRT
  PART BEŞ
  PART ALTI
  PART YEDİ
  PART SEKİZ
  PART DOKUZ
  PART ON
  PART ONBİR
  PART ONİKİ
  PART ONÜÇ
  PART ONDÖRT
  PART ONBEŞ
  PART ONALTI
  PART ONYEDİ
  PART ONSEKİZ
  PART ONDOKUZ
  PART YİRMİ
  PART YİRMİBİR
  PART YİRMİİKİ
  PART YİRMİÜÇ
  PART YİRMİDÖRT
  PART YİRMİBEŞ
  PART YİRMİALTI
  PART YİRMİYEDİ
  PART YİRMİSEKİZ
  PART YİRMİDOKUZ
  PART OTUZ
  PART OTUZBİR
  PART OTUZİKİ
   
 2. Özgür

  Özgür Site Müdavimi

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.480
  Beğeniler:
  1.303
  Şehir:
  Trabzon
  Motosiklet:
  Yamaha
  Paylaşım için teşekkürler Çağrı kardeş :)
   
 3. Çağrı

  Çağrı Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2010
  Mesajlar:
  166
  Beğeniler:
  151
  Şehir:
  İZMİR
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  rica ederim :D:D:cool:
   
 4. Hakan Karael

  Hakan Karael Site Müdavimi

  Kayıt:
  23 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.947
  Beğeniler:
  1.287
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Aprilia
  Paylaşım için teşekkürler çok bilgili oldu ;)
   
 5. Tayfun Seyrekbasan

  Tayfun Seyrekbasan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Aralık 2009
  Mesajlar:
  505
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  paylasım için tesekkürler cağrı